Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Hogyan lehet objektivitásra...

Hogyan lehet objektivitásra tanítani valakit aki már felnőtt?

Figyelt kérdés

Családtagjaim mind érzelemlények, csak én vagyok az egyetlen viszonylag logikus szemléletű..

Ők viszont gyakran nem tudják elkülöníteni a tényeket az érzelmektől, pillanatnyi hangulatuktól.


Ha úgy alakul, hogy emlékeztnem kell őket a tényekre, vagy arra amit ők maguk mondtak ki saját szavaikkal mondjuk egy vita hevében (pl. egymással folytatott vitáikat nekem akarják kibeszélni), akkor megkapom, hogy:

- én mindenkit csak kritizálni tudok

- azért mondom, mert biztosan gyűlölöm őket

- érzelemmentes robot vagyok

- egyáltalán nem is szeretem őket

Holott mostanában külön figyelek arra, hogy véletlenül se kritizáló stílusban fogalmazzak..


pl. nemrég egy beszélgetésben megjegyeztem anyámnak, hogy nem csoda, hogy tesómék ilyen negatívan reagáltak egyik felvetésére, figyelembe véve azokat, amiket nemrég egymás fejéhez vágott mindkét oldal fülem hallatára.. erre jött a kritika, hogy "ő nem azt érdemli a szeretetéért cserébe, hogy folyton kritizálom"..


Én viszont egyáltalán nem érzem az ilyesmit kritikának, hanem sokkal inkább ténymegállapításnak. Az én fejemben élesen elkülönülnek a tények, megtörtént események azoktól az érzésektől amiket érzek. Az végképp fel sem merül bennük, hogy netán azért mondhatom ezeket, mert eredetileg ők maguk mondták..


Miért kell ezeket összekeverni? Mit lehet tenni, hogy kicsit objektívebben szemléljék a világokt és önmagukat is?



2016. ápr. 16. 16:03
 1/1 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, ehhez elsősorban az ő elhatározásuk kellene egy olyan pillanatban, amikor éppen nincs elöl a csatabárd. Tudtommal a szakképzett terapeuták sem próbálnak terapeutaként viselkedni a családjuk körében; ha valaki másképpen kezd gondolkodni, és ki akarja oktatni a többieket, az minden jó szándéka ellenére is kioktatás marad.

Ezen kívül ha érzelemből működnek, akkor azt sem fogják figyelembe venni, hogy már nem vagy olyan kritikus, mint régen. Ez hatalmi játszma, és ha kutyaszorítóban érzik magukat, akkor nem számít a logika, a múltbeli tetteidet is felhánytorgatják, csak hogy győztesen kerüljenek ki. Olaj a tűzre, hogy minél inkább meg akarod őket változtatni, annál inkább kritikusnak fognak bélyegezni.

Azt tudod tenni, hogy éled az életedet, és tudatosan elkülöníted a tényeket a játszmáktól, eszerint állsz egy-egy vitához. Ha már a szeretettel zsarolnak (ő így, bezzeg te úgy), akkor kár a szóért. Kérdezd meg magadtól, hogy a helyzet a te problémád-e. Ha igen, akkor foglalkozzál vele. De sok esetben kiderül, hogy nem a tiéd.

2016. ápr. 16. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!