Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Rossz helyesírás: milyen...

Rossz helyesírás: milyen képet állít fel egy ismeretlen illetőről? Miért kell kifogásokat keresni?

Figyelt kérdés

Interneten rengetegen írnak rémes helyesírással. Mindegy, hogy az egy anonim fórumon tett hozzászólás, vagy Facebookos komment, ahol névvel és képpel vállalják, hogy képtelenek egy értelmes mondatot leírni, tucatnyi hiba nélkül.


Ha valaki számonkéri őket, mert konkrétan érthetetlen, amit leírtak, (pláne, ha segítséget, választ vár valamire az illető), a leggyakoribb kifogások között szerepelnek az olyanok, mint "telefonról írok", "angol/külföldi a billentyűzetem", "ez csak egy fórum, nem érdekel, szándékosan csinálom", "csak elírtam egy betűt, de itt mindenbe belekötnek".


Kevésbé érdekel, ha valaki ékezet nélkül ír (bár megnehezíti az olvasást, és az angol billentyűzet NEM kifogás erre sem), vagy véletlen elgépel valamit – ez utóbbi mindenkivel előfordul. De amikor az alapvetőbb szavakat rendszeresen elírja, igekötőket rosszul használ, egy 6-8 szavas mondatot nem tud hibátlanul leírni, és konkrétan kikéri magának, hogy semmi baj ezzel, mert X meg Y, az nem túl szimpatikus. Ennél rosszabb, mikor valaki olyannyira nem igényes az írására, hogy szinte véletlenszerűen dobál egymás mellé szavakat, elhagyja a ragokat, és csak egy katyvasz lesz az egészből.


Tudtommal, a helyesírást már általános iskolában megtanítják. Ehhez képest egyetemistákkal, diplomás emberekkkel is találkozom, akiknek katasztrofális a helyesírásuk, fogalmazásuk. Néhányan azzal szoktak védekezni, hogy reál beállítottságúak, a matek-fizika-kémia-biosz mindig jól ment, de nyelvtanból majdnem vagy meg is buktak. Holott a beállítottság nem magyarázat, mert amellett is lehet igénye az embernek rá, hogy tudjon helyesen írni.


Sokan szimplán igénytelennek tűnnek arra, hogy megtanuljanak helyesen írni, és írjanak is aszerint. Rosszabb esetben szándékosan igénytelenül írnak interneten, holott ha egyébként tud az illető helyesen írni, ezzel csak lerontja a képességeit, mert a rossz íráskép megragad.


Ti mit gondoltok azokról az emberekről, akik tényleg csúnya hibákat vétenek írásban, és ezt mindig kimagyarázzák valamivel?


(Ha valaki diszlexiás, diszgráfiás, azokra nem vonatkozik a kérdés, mert azt lehet az elején tisztázni, és máris más (jobb) szemmel néznek rá az emberek.)


A kérdés NEM provokáció, megsérteni senkit sem akarok. A válaszokat, véleményeket köszönöm.



2017. jan. 10. 09:18
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
94%
Egyébként elhiszem, hogy sértő lehet, hogyha szidják a helyesírásodat, amikor nem tehetsz róla, de ha beszólnak valakinek, hogy nem ír helyesen, akkor sosem azt írja, hogy bocsi, de diszlexiás vagyok, hanem mint a kérdező is írta, hülye kifogásokat keres.
2017. jan. 10. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
57%

Oszinten megmondom, en agyfaszt tudok kapni ettol. Rengeteget olvasok evek ota, de amikor kis szaros voltam, akkor is ugyeltem a helyesirasra, annak ellenere, hogy olvasni meg nem annyira tudtam.

Nem birom megallni, ha valaki rosszul ir; en finoman mindig probalom helyretenni az embert, amikor nem tud leirni egy mondatot helyesen, es tudom, hogy nem kuszkod problemakkal. Egyszeruen allergias vagyok ra.

Multkor peldaul vegeztem a borgyogyasznal, kimentem az orvosi szobabol es elolvastam a papirt, amit kaptam. Majdnem, de tenyleg nagyon keves kellett ahhoz, hogy visszamenjek az asszisztenshez, es megkerdezzem: Elnezest, nem lehet, hogy maga egy kicsit nagyon hulye?

Annyira alapveto magyar szavakat nem tudott leirni helyesen, hogy az mar felhaborito. Es ezeknek az embereknek kell tudni ilyen meg olyan specko megnevezest latinul.. Ilyen esetben azert elgondolkodok azon, hogy megis mit varnak az ilyentol, ha meg a sajat anyanyelven sem tud irni.

Elnezest, ha valamit erthetetlenul fogalmaztam meg, de ezzel most folisegesitettem sajat magam.

2017. febr. 20. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!