Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Úgy érzem, hogy egy burokban...

Úgy érzem, hogy egy burokban nőttem fel, a vallásos családom és környezetem miatt. Emiatt alig tudok valamit a világ milyenségéről. Mit tehetnék ezzel kapcsolatosan? (többi lent)

Figyelt kérdés

Tudom, hogy kissé furcsa a megfogalmazás, de a helyzet a következő: egy keresztény családban nőttem fel, és ilyen vallási intézménybe járok is. Az utóbbi hónapokban leginkább igencsak sok lett az, amit otthon és az iskolámban tapasztalok. Sokszor itthon ferde szemmel nézi leginkább az édesanyám, ha olyan videót nézek, amiben káromkodás is elhangzik, olyan filmet, amiben erőszak vagy szexjelenetek vannak, stb. Ezek nyilván nem erre vannak kiélezve, csak hát minden műsorban szinte manapság megtalálhatóak az ehhez hasonló jelenetek. Engem nem zavarnak, mert én nem vagyok vallásos és nem osztom a családomban és az iskolámban tolerált nézeteket, de sokszor összekülönbözünk emiatt.

Mielőtt még valakiben felmerülne a kérdés, hogy miért járok vallási iskolába: négy évvel ezelőtt, amikor még befolyásolható volt ilyen mértékben a gondolkodásom, jelentkeztem, hogy ott tanuljak, de azóta sok dolog megváltozott (szerintem nem kell részleteznem, számtalan ember van, aki a vallástól távol tartja magát és a gyerekét is).

Mivel a filmek és a videók egy dolog, mert lehet használni fejhallgatót, ha nagyon zavarná a többieket, de más fontos kérdésekben is sokszor belém kötnek (inkább az iskolámban nagyon vehemensen). Ellenzik a szexuális kapcsolatokat házasság előtt (nem viccelek), azt, ha két 17-18 éves gyerek jár egymással, stb. Konkrétan a tagozatvezetőhöz vittek egy fiút és egy lányt a múltkor, és behívták a szülőket meg az igazgatóságot amiatt, hogy sokat beszélgetett (!!!) egymással a két illető és elmentek néha kávézni, sétálni - nem feküdtek le, nem csókolóztak, semmi.

A másik dolog, hogy nem engedik nekünk lányoknak, hogy rövidnadrágot vegyünk az iskolába nyáron, amíg a fiúk minden gond nélkül bejöhetnek akármibe. Amikor erre rákérdezünk, az a felelet, hogy mivel mi lányok vagyunk és formálódik a testünk, nem szabad felvenni olyan ruhát, amiből kilóg a térdünk, vagy a vállunk, mert a fiúkban szexuális vágyakat és tisztátalan gondolatokat ébresztünk. A kirándulásra konkrétan azt kérte a tanárnő, hogy ne vegyünk a 42 fokban térdnadrágot se, mert az felcsúszik, ha leülünk, de mivel túrázni nem lehet farmerban, ezért a következőt tegyük (kapaszkodjatok meg): vegyünk fel egy térd alá érő tesinadrágszerű nadrágot (tudjátok, ami rásimul az ember lábára) és arra rá egy hosszú farmert, mert nem szabad tapadós nadrágban végigjönni az utcán, így majd ott helyileg az erdőben levesszük a farmert. Tudom, ez súlyos, de komolyan így történt. A fiúk bármit gyakorlatilag felvehetnek, minket lányokat pedig az izzadt testnevelés felszerelésünkbe átöltöztetnek, ha a tanárok megítélése szerint alkalmatlan az öltözetünk.

Csak hogy tisztázzak egy fontos dolgot - NEM kívánok r**anc módjára megjelenni az iskolában. A rövidnadrág fogalma alatt nem p*csagatyát értek, hanem a combközépig érő normális öltözetet, azt is csak májusban és júniusban, ha már elviselhetetlenül meleg van. Én személy szerint mondjuk ujjatlant nem vennék fel iskolába, de a múltkor arra is rászóltak, aki egy hosszú, bokáig érő ruhába jött be, aminek annyi volt a hibája, hogy a lány válla látszódott ki (átöltöztették, de volt olyan is, hogy már hazaküldtek valakit az öltözete miatt).


És itt vannak az ellentmondások is, ami egy másik ok arra, hogy nem szeretek bejárni - folyamatosan a párkapcsolatokról beszélnek nekünk, meg hogy ne feküdj le senkivel házasság előtt, hogy ők nem hisznek a diákszerelmekben, stb. Emellett, én látom és hallom azt, hogy az iskolát kijárók már 19 évesen 3 hónap ismeretség után összeházasodnak (ugye amiatt, hogy ne legyen "paráznaság") és három éven belül két gyereket szülnek, majd a szüleiknél laknak egy kis szobában, mert nem bírnak lakbért fizetni, nincs munkájuk, egyetemre járnak (legalábbis a fiú), stb. Nekem ez taszító inkább, mert egy normális, hűségre és szerelemre épülő párkapcsolatban, amelyben két fiatal szereti egymást, szerintem semmi baj nincsen. Ezért a véleményemért elítélnek, és hangoztatják a saját meglátásukat a tanáraim (meg a hittantanárok, fogalmazzunk így, hogy mindenki értse), pedig fiatalon ők is máshogy csinálták ezt, mielőtt még vallásosak lettek volna (ezt ők maguk mondták, nem én találom ki, hogy lehúzzam őket).

Nekem egyszerűen úgy tűnik, hogy sokaknak az egyetlen életcélja az, hogy megházasodjon és szüljön 3-4 gyereket. Folyton erről beszélnek az órákon is, hogy a Bibliában azt tanítják, hogy legyünk családszeretők, stb. Alapjáraton nem lenne gond azzal, hogy valaki szereti a gyerekeket, de nekem az a problémám, hogy sokkal több fontosabb dolog van az életben. Másnak kisebb gondja is nagyobb annál, hogy mikor házasodjon meg. Rengeteg a szegény, elnyomott, szenvedő ember, és önzőknek tartom az oktatóimat és az osztálytársaimat is, amiért ezekről teljesen megfeledkeznek, és azzal foglalkoznak egyedül, hogy mikor kéne megházasodni és milyen hamar kellene gyereket szülni. És én látom, hogy sok ilyen fiatal házas nem boldog, mert olyan lereccsent fejjel sétálnak egymás mellett, amikor látom őket, hogy rossz rájuk nézni. Nekem egyszerűen elkeserítő látni azt, hogy szép, élettel teli, fiatal lányok kifáradnak, elhíznak, lerobbannak alig 22-23 éves korukra az elkapkodott döntéseik miatt. Nem értem, miért vonzó ez egyeseknek?


Nem akarom, hogy félreértsen valaki - nem arról van itt szó, hogy én inni, dohányozni, drogozni akarnék és prostituált módjára harminc pasival összefeküdni egy éjszaka alatt. Én mindössze jónak tartom azt, ha két fiatal, értelmes ember boldog egymás mellett. Mi a gond azzal, hogy 18-22 évesen járnak és együtt is vannak egymással? Miért tartják ezt "paráznaságnak", amikor hűségesek egymáshoz és tisztelik a másikat?


Nehezen tudom elviselni ezt az egészet, mert úgy érzem, hogy egy burokban neveltek fel. Emiatt nincsenek olyan barátaim, akik ezen a keresztény körön kívül lennének, a családom elég zárkózott is, nincsenek nagyon barátaink, akikkel beszélgetni tudnék. Úgy érzem, hogy alig tudok valamit a világról, a normális folyamatokról (pl szexualitás, mivel ezt ők kizárólag házasságkötés után pártolják), a szokásokról, szabályokról, akármiről, ami bár a keresztény elvektől eltér, mégis egy hétköznapi, normális élet részei. Csak az egyetem elkezdése jelenthet kitörést ebből (az pedig még 2 év) mégis úgy érzem, hogy annyira valahogy elzárva neveltek fel és úgy belém ivódott az a konzervatív, vallásos nevelés, amit kaptam, hogy nehéz ezt magam mögött hagyni, pedig nem osztom már régóta ezeket a nézeteket.


Mit tehetnék? Hogyan tudnám ezt jobban elviselni és megismerni a külvilágot? Mi a véleményetek erről az egészről?

Bocsánat a hosszadalmas leírásért, de szerettem volna mindezt megosztani valakivel, aki megértéssel lehet a probléma iránt, mert amikor hangot adok a véleményemnek, sokszor abba ütközök, hogy ferdén néznek rám.

Köszönöm előre is.

(17/L)



2017. ápr. 22. 11:38
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Hu ez tenyleg sulyos. Ez meg a vallasosoknak is az elvakultabb resze.


Szerintem harom dolgot tehetsz:

1. Fellazadsz a csaladod es az iskolad ellen. Ebben az esetben elegge nehez dolgod lesz.

2. Varsz meg 1-2 evet amig vegzel a sulival, elmesz masik varosba tovabbtanulni es ott ugy elsz, ahogy Te jonak erzed.

3. Belenyugszol, hogy ez van

2017. ápr. 22. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
70%
Na, ha legközelebb valaki megkérdezi, miért tartom hülyeségnek a vallásokat, meg képmutató sz*rnak az egyházi iskolákat, megmutatom neki amit írtál, ez borzalmas. Sajnos jól látod, az egyetem lehet a kitörés. Úgyhogy tanulj jól, lehetőleg másik városban lévő egyetemre menj, hogy költözni kelljen. Ha beszélgetni akarsz, írj nyugodtan.:) 18/F
2017. ápr. 22. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%

Kösz, hogy ezt megosztottad, szeretek érdekes emberi sorsokról olvasgatni. Mondanám, hogy változtass, de hát nem olyan könnyű azt. Talán tényleg az egyetem kivárása a legreálisabb. Egyébként értelmesnek és tudatosnak tűnsz, jól fogsz majd boldogulni. Kitartást!

Addig is én is szivesen beszélgetek veled, ha gondolod. Az én családom a "másik véglet" bizonyos szempontból :)

21F

2017. ápr. 22. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat. Kérlek, írjatok még többen, sokat jelentene és fontos volna.
2017. ápr. 24. 21:10
 5/23 anonim ***** válasza:
79%
Teljesen átérzem a helyzeted. Minden elismerésem, hogy ennyire őszintén és részletesen leírtad mindezt. Tudom, sajnos nem könnyű... de erősnek kell lenned! Egy dolgot tudok neked ajánlani: törj ki és menekülj, addig, amíg nem késő, állj ki magadért és ne járj úgy, mint én, akit totál kihasználtak ezzel az ideológiával és mire feleszméltem, már áldozat lettem... 22/L
2017. ápr. 25. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
82%
Utolsó vagyok, igaza van a 3-asnak, tényleg nagyon jól fogalmazol és tudatosnak tűnsz, nagyon jó hozzáállással és realitással számoltál be az életedről, egy jó tanács: ne hagyd magad elnyomni!
2017. ápr. 25. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kedves szavakat.

Kérlek, írjatok még, érdekelne különösen az, hogy mi a véleményetek arról, amit a kérdésben a házassággal és a szerelemmel kapcsolatosan írtam. Mit gondoltok erről a részéről a dolognak? Mert itt nálunk még azt is bűnnek mondják, ha a jegyben járás során a férfi és a nő megcsókolja egymást (arra hivatkozva, hogyha később mégis felbontják az eljegyzést, kínos szembejönni egymással azzal az emlékkel, hogy a két személy testileg már érintkezett).

Ettől én már sikoltani bírnék, elnézést, ha túldramatizálom, de ez nekem komolyan megterhelő.

2017. ápr. 26. 15:33
 8/23 anonim válasza:
80%
Szerintem ez nagyon szomorú, hogy ennyire elnyomott, vallási körülmények között vagy. Én is vallásos iskolába járok (bár nekem a szüleim nem hisznek.) mert mindenhol reklámozzák mennyire jó és erkölcsileg majd megnevel... viszont ez egy nagy badarság. 17 évesen nem ismered a világot, nem teszel olyanokat, amiket más veled egykorú fiatalok. Tudod van az a mondás 'Tiltással nevel, hazudni tanít.' na ez erre a témára is teljesen igaz. Tiltja a "vallás" hogy élj, és ezzel azt fogják elérni, hogy lázadni kezdesz, hazudni és stb. (15 /L)
2017. ápr. 26. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
56%

Szia,

teljesen normálisan gondolkodsz a szerelemről párkapcsolatokról, de szerintem te is tudod. :) Megértelek abszolút, nem ugyan ilyen de hasonló az én történetem is, én kevésbé szigorú vallási környezetben voltam. Nem tudom, hogy te hívő vagy-e vagy csak néhány elvvel nem értesz egyet. Én 10 éves korom körül jöttem rá, hogy nem hiszek Istenben és a Bibliában. Nehéz volt, mert mindenhol úgy vett ez körül mint egy megkérdőjelezhetetlen tény. Még kicsi voltam és nem tudtam senkinek beszélni erről, azt hittem velem van a baj. Szóval az egyik dolog: nincs veled semmi baj! :) Fekete báránynak éreztem magam én is.

Igen az egyetem nagy változás, teljesen kikerülsz majd ezekből a közegekből. Én 4 éve költöztem el otthonról és úgy élek ahogy akarok. Sosem kavartam senkivel, 3 és fél éve vagyok együtt a párommal, vele vesztettem el a szüzességemet, ritkán (2 havonta kb.) szoktam mértékkel inni, bulizni, szóval én sem estem a ló túloldalára.

Ha van kedved írhatsz nekem is nyugodtan. :) Bővebben is kifejthetem a házasság, szerelem témában a véleményemet.


Egyébként nem Hit gyülekezetéről van szó? Megértem ha nem szeretnéd leírni, csak volt egy hitgyülis ismerősöm hasonló elvekkel.

2017. máj. 17. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
87%

Az ilyen emberek a legnagyobb álszentek.. (nem a kérdező, hanem a környezetében élő, már betegesen vallásos emberek).


Ateistának vallom magam de ettől függetlenül nem zavar ha valaki vallásos, ha nem akarja rám erőltetni, akkor nincs gond. Elfogadom mások világnézetét amennyiben ők is elfogadják az enyémet.. no de az ilyen mértékű, beteges, szűklátókörű embereket iszonyatosan megvetem. Nem érdekel mit csinál a saját életével de az, hogy másra erőszakolja a saját nézeteit az elfogadhatatlan számomra. Ha lesz gyerekem megosztom majd vele a tapasztalataimat, nézeteimet de nem erőszakolom majd rá. Hagyom, hogy ő is megtapasztalja milyen az élet, a világ, az emberek, emberi kapcsolatok..


Visszatérve az álszentségre: az ilyen betegesen vallásos emberek hírdetik Isten igéjét, a felebaráti szeretetet, szóval minden szép és jó dolgot.. közben meg köpködnek, gyűlölködnek.


Kérdező: jártam én is vallásos suliba, a mi településünkön megszűnt az iskola ezér a szomszéd városba jártunk át. Túléltem de elég is volt. Aztán meg évekkel később a gimit ahova jártam, átvette az egyház.. szerencsére ott még lazábban vettek mindent mivel mi már oda jártunk akkor amikor még az egyház a közelében nem volt a giminek, de az újaknál már ment a szigor ezerrel..

Plot twist tesóm lelkész, a férje szintén ráadásul az egész családja vallásos. Nem olyan beteg módon mint a tiéd ezért nincsenek nézet eltérések.


A problémádra nem tudom a megoldást. De ha szeretnél ismerkedni olyannal aki nincs megőrülve, mint a környezetedben élők, nyugodtan írj.

2017. máj. 24. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!