Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Szellemi munkát végző, tanult,...

Szellemi munkát végző, tanult, értelmiségi emberek! Számotokra nem tudathasadásos állapot ez?

Figyelt kérdés

Elsősorban azokat azoknak az embereknek a véleményére vagyok kíváncsi, akik esetleg elsőgenerációs értelmiségiek (tehát tájékozott, intelligens, művelt, diplomás vagy épp egyetemista emberek, bár az utóbbi nem szigorú feltétel) olyan környezetben, ami nem épp "szellemileg pezsgő".

Milyen érzés kiszakadni a tanulmányokból/munkából, és olyan emberekkel érintkezni mondjuk a szülőfalutokban/szülővárostokban, akik szinte ellenállást tanúsítanak a műveltség iránt? Pl. az irodalom szerintük "zsidó dolog", minden, ami nem a mindennapok gyakorlati oldalához köthető, az "elvont" és "f.a.sz.s.á.g" stb.

Hogyan élitek meg az ilyen mentalitású rokonokkal való érintkezést, amikor mondjuk a te tudományterületedre terelődik a szó? Nem szoktak olyasmi megjegyzéseket tenni, amiből árad a "pff, te és a nagy tudományod"- hozzáállás? Mármint nem érzitek néha úgy, hogy egyesek szinte tetszelegnek az együgyűségben és ahhoz az emberhez állnak megvetően, aki tanult? Én személy szerint egyszerűen nem tudok mit kezdeni az ilyen megjegyzésekkel. Iszonyúan nyitott vagyok a tanulásra, de nem érzem magam jól ilyen környezetben.

TERMÉSZETESEN nem nézem le azokat, akik fizikai munkát végeznek/8 általánosuk van, és nem az összes ilyen ember viselkedik az ismertetett módon.



2017. aug. 16. 20:25
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
96%

Ugyan még csak most leszek másodéves egyetemen, úgyhogy nem vagyok "értelmiségi", de ugyanazt érzem amit a kérdező leírt. Kisvárosból származom, senki nem végzett egyetemet a családomban, itt az számít ideális életnek, ha 18-20 évesen egy szakmával vagy anélkül elkezdesz dolgozni és családot alapítasz. No offense azoknak akik ezt szeretnék csinálni, de nekem sem kéne rosszul éreznem magam amiatt, hogy egyetemre járok.

Pont mostanában voltam egy esküvőn, ahová a család "falusibb" része volt meghívva, és megdöbbentett, hogy szinte szégyelltem, hogy egyetemre járok, csak akkor beszéltem erről, amikor konkrétan rákérdeztek, és egyből kaptam a megvető tekinteteket. Egyetemen meg először pont amiatt éreztem rosszul magam, mert nem tudtam, hogy mi hogy megy, mert erről még soha senki nem beszélt nekem a családtagjaim közül.

Eddig úgy sikerült "tartanom az egyensúlyt" a családom és a tanulmányaim között, hogy a családdal inkább a hétköznapi dolgokról beszélek és a dolog emberi oldalára koncentrálok, figyelek arra, amit mondanak nekem, segítek, ha kell. Nem igazán beszélek a tanulmányaimról, próbálok minél kevésbé "felvágni". Elfogadom, hogy ők másképp élik az életüket, mint ahogy én élném az enyémet, nem szólok bele, ez az ő dolguk, örülök, ha így boldogok. A tanulmányaimmal, egyetemmel kapcsolatos dolgokról pedig inkább a hozzáértőbb barátaimmal, ismerőseimmel beszélgetek.

2017. aug. 17. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 Metionin ***** válasza:
83%
A szülővárosomban dettó ugyanez van, mint amit írtál. Általános iskolában szinte szégyelltem, hogy okos vagyok és hogy tovább szeretnék tanulni. Ott ez stréber, városi dolog volt, előszeretettel hangoztatták, hogy a tanulás azoknak való, akiknek büdös a munka. Amikor másik városba mentem gimnáziumba, beszólogattak anyámnak, hogy a kisasszonynak úgy látszik nem fűlik a munka hogy elment, mintha itt nem lenne középiskola (híresen rossz minőségű persze, aki felsőoktatásba szeretne menni, mind elmegy 8. után). Mások jóindulatúnak akartak látszódni és lesajnálva mondogatták, hogy hát igen, az a kislány olyan gyenge és sovány, biztosan nem bírná a munkát és ezért kellett elküldeni továbbtanulni. Szerintem ilyen környezetben az ember hiába is magyarázkodna. Kismilliószor hallottam már, hogy minek a diploma, úgysem lesz itt munkám (mármint a kisvárosban- az persze meg sem fordul a fejekben, hogy nem akarok visszamenni oda) meg hogy a továbbtanulás a gazdagok hülyesége (itt többnyire visszaköszön a büdös a munka- refrén). Ami a poén az egészban az az, hogy a szüleim elég rosszul éltek amikor egyetemre kerültem, ennélfogva a második diplomám megszerzéséig különböző gyárakban toltam az éjszakai műszakot, mellette persze hoztam a megfelelő átlagot, mert kellett az ösztöndíj. Egyetlen egyszer ragadtattam magam odáig, hogy egy kedves ismerős többszöri "büdös a munka, városi úri majom akarok lenni" típusú kijelentésére megjegyeztem, hogy urambocsá de az hogy átlagosan 3 éjszakát alszom egy hétem mert 12 órás műszakokban építem a szocializmust hogy fizetni tudjam a tanulmányaimat, éppenhogy arra utal, hogy nem is olyan büdös az a munka, mire azonnal jött a válasz: az csak gyár, az igazi munka a földeken történik, amíg nem kaszálok, nem aratok a 40 fokban, addig nem dolgoztam semmit. Én kértem elnézést. Az az egy szerencsém van, hogy ritkán járok ebben a kisvárosban, a rokonainkkal nincs szoros kapcsolat, szóval nem érnek sűrűn efféle inzultusok. Ha véletlenül találkozom valakivel, udvariasan bólogatok.
2017. aug. 17. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
96%
Azért felháborító, amiket itt egyesek kommentelnek, de vannak kivételek is: apukám burkoló, egyszerű szakmunkás, de mindig támogatott engem és az öcséimet is a tanulásba, mindig azt mondta, hogy "tanuljatok, különben oda juttok ahova én" (Pedig nem keres rosszul, csak hát a "szar" munka az szar munka)
2017. aug. 17. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Mindegyikőtök, aki véghezvitte, amit eltervezett, nem törődve a negatív környezettel, legyen nagyon büszke magára! :)

Úgy látom, az "érdemmegmagyarázás" jelensége sem idegen. Pl. hogy csak a földeken végzett munka az igazi, na persze...Ilyenekkel én is szembesültem rengetegszer, pl. "én is lehetnék olyan jó tanuló, mint te, csak az én anyám dolgozik, nem a p.i.n.á.j.á.t. vakargatja otthon" (anyukám GYES-en volt a kistesómmal :D)

Felvetődött az a gondolat is, hogy az igazán intelligens ember mindenkivel megtalálja a közös hangot: igen, sokan tudnak ügyesen manőverezni a kommunikáció szintjén, de esetemben nem egy mindennapi "mennyi az idő, Józsi bácsi"-beszélgetésre gondoltam,hanem konkrét szituációkra. Plusz számításba kell venni, hogy mivel az ilyen emberek általában idősebbek nálam, könnyebben alakul ki lenéző jelleg.

2017. aug. 19. 14:06
 15/22 anonim ***** válasza:
100%
Átszellemülès. Kèpes vagy rá oda ès vissza is. A környezeted szintèn is tudsz lenni ès felette is ha fizikailag is ott vagy. Egy csomó nèzeteltèrès elkerülhető így.
2017. aug. 27. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
Szintjèn*
2017. aug. 27. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
35%

Kedves kérdező!

A te arroganciád, elitizmusod ordít a szövegből. A szinte tapintható megvetésed és lenézésed megtestesíti mindazt, amiért egyesek az értelmiség (amibe te messze nem tartozol bele attól még, hogy van egy papírod, ami alig ér valamit) gyűlöletére vetemednek. Arról nem is beszélve, hogy olyan égbekiáltó f4szságokat írsz, hogy az fáj... Mégis Petőfi vagy Wass Albert műveiről ki a f4szom gondolja, hogy "zsidó dolog". De látom te is - mint minden önálló, független értelmiségi - megtanultad a leckét Kuncze Gábortól a '90-es években

2017. aug. 27. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
52%
Ezen kívül azt tudom mondani, hogy rohadtul nem életszerű a kérdés. De ha mégis ilyennel találkozol akkor azt a fantasztikus intelligenciádat felhasználhatnád arra is, hogy megtaláld ezekkel az emberekkel a közös hangot. Csak van véleményed a hétköznapi (vagy számukra hétköznapi) dolgokról is. De ettől függetlenül azt is meg tudni tanulni kezelni hogy időnként vannak kényelmetlen szituációk az életben.
2017. aug. 27. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
17%
ez a kérdés nagyon is életszerű. Csakhát nem mindenkinek szól. Az érzelmi gyűlölködés talán most elfogadható, de hosszútávon csak lúzer leszel miatta kisp..cs
2017. aug. 27. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:

Az, hogy életszerű-e a kérdés és a szituáció, nem vita tárgya. Nem én vagyok az egyedüli, aki ilyen helyzetről írt, szóval...

Nyilván a zsidós megjegyzés egy volt a sok közül, AMIT A SAJÁT FÜLEMMEL HALLOTTAM. Az indokolatlan gonoszkodásod mellé nem fair, hogy olyan szerencsés vagy, hogy te sosem találkoztál ilyennel. Példálózhatnék azzal is, hogy sokan a mondjuk Petőfit erőltetnének irodalomoktatás terén 0-24, nem a kortárs "zsidókat". Szintén megtörtént. Ja, és elitizmus? Álom.

Sajnos nem volt elég egyszer leírnom: én nem nézem le ezeket az embereket, de nem kevés tapasztalatom szerint mindig nálam idősebbek, így ők sokkal hatékonyabban alakítják ki a kellemetlen légkört - nem fogok leállni a hatvanéves, alkoholista, alkalmi munkából élővel vitatkozni a megjegyzései után. Nem mindennapi fecsegésről írtam, hanem konkretizáltam a szituációt.

2017. aug. 28. 09:33
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!