Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért vannak úgy elájulva a...

Miért vannak úgy elájulva a székelyektől?

Figyelt kérdés
Az egyik ismerős családban azt látom,hogy állandóan próbálnak akcentussal beszélni mint a székelyek és hogy azok milyen tisztességes, erős, okos emberek. Nincsen bajom kimondottan a székelyekről, de ez így nem teljesen van a helyén. Én pont fordítva gondolom. Biztosan van értelmes, rendes ember is, de a legtöbb akikkel én találkoztam mint egy elszigetelt tanyasi paraszt szintjén volt. Miért kell ezt annyira tisztelni? Eszük ágában nem volt tenni a jobb életért. Miért kell ennyire isteníteni őket? Nektek mi a véleményetek? Tapasztalat?

2018. máj. 25. 18:02
 1/6 anonim válasza:
34%

Hol vagytok székelyek?

E földet bíztam rátok.

Elvették tőletek,

Másé lett hazátok.

2018. máj. 25. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
74%

Te is el lennél ájulva egyrészt, ha feléd indulna az a medve, ami a székelyre támadna, másrészt, mikor meglátod, hogy a székely mit csinál vele. :D


Komolyra fordítva a szót: olyanokat, akik megrekedtek "egy elszigetelt tanyasi paraszt szintjén " és akiknek " Eszük ágában nem volt tenni a jobb életért" a szomszéd utcában is találsz, sőt még addig se kell elmenned érte. Ember, ember. Vannak parasztok, hülyék, gyökerek, korlátoltak, normálisak és intelligensek.

Szóval kérdem én: mennyiben tesz különbséget ebben az, hogy hol él valaki vagy milyen nyelvet beszél? Merthogy ezek nem azok a dolgok, amiktől függ, hogy valaki milyen ember, vagy milyen szinten van.

Kissé olyan nekem ez a kérdés, minthogy más szemében keresed a szálkát, de az előtted levő gerendán átlépsz.

2018. máj. 25. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nem megszóltam őket, nem hibáztatom őket, csak nem értem miért kell isteníteni őket.Tudom, hogy itt is van rossz példa, nem is kevés, de ugyanúgy ott is. Ezért nem értem, miért teszik eggyel feljebbi kategóriába őket.
2018. máj. 25. 18:17
 4/6 anonim ***** válasza:
24%
Nem teszik. Te valami nagyon fura világbna élsz.
2018. máj. 25. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
46%

Nem kell öket isteníteni. A származása miatt (amiért nem tett), nem kell senkit csodálni, van elég példamutató egyéni teljesítmény, istenítsük inkább azt.


Egyébként a dolog nagyon mélyen gyökeredzik a magyar néplélekben, és nem akarom megbántani a családod, de esetleg hamis történelemképen is alapulhat. Nincs gond a székelyekkel, de a 21. században egyre nehezebben tartható álláspontot követnek.

A tény az, hogy a történelem folyamán ök sokszor erösebben ragaszkodtak a magyar identitásukhoz, mint azok, akiknek a határokon belül ebböl nem fakadt problémájuk. Mind az oszmán hódoltság 150 éve alatt, mind Trianon után ök tünnek fel igazi magyarként (ez kicsit idealista ábrázolás egyébként, de inkább nem vitatom).


Az elszigetelt tanyasi paraszt, mint ideál, tipikusan a magyar falumozgalom terméke (2 világháború közt, lásd Szabó Dezsö, vagy a gyermekkori meséinket kiadó Illyés Gyula), aminek a hátulütöje, hogy igen erösen antiszemita és svábellenes volt.


Na de hosszas elmélkedés helyett. Ha nem szimpatizálsz velük, nincs veled smemi gond. Ha a családban ez az elvárás, ne verd nagydobra, hogy nem értesz vele egyet, mert aligha kerekedik belöle észérvekkel megvívott vita.


A székelyek ugyanolyan emberek, mint mindenki más...

2018. máj. 25. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
32%
Egyrészt semmi közöd hozzá. Másrészt nem tudom, te hol találkoztál "tanyasi paraszt" szintjén lévő székelyekkel, de ezek szerint a büdös életben nem jártál pl. Kolozsváron, ahol előbb volt magyar kőszínház, mint Budapesten - mellesleg a szaksajtó a legjobb magyar színtársulatnak tartja. Kicsit vegyél vissza az arcodból.
2018. máj. 25. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!