Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Ettől rossz ember lennék?...

Ettől rossz ember lennék? Miért van ez?

Figyelt kérdés

Ha látok egy szellemileg fogyatékos embert, akin mondjuk kívülről is látszik hogy nem egészséges, undorodom tőle. Sajnálom őket, de érzek egy elég erős undort is, és ettől úgy érzem rossz ember vagyok. Nem akarok undorodni tőlük, tudom, hogy nem tehetnek róla, hogy olyanok amilyenek, de nem tudok ezzel az érzéssel mit csinálni. A legdurvább az, hogy ha pl elmegy mellettem egy ilyen ember, nem merek még levegőt se venni. Szerintetek mitől van ez hogy undort érzek az ilyen emberek láttán?

(Mondjuk most hogy ezeket leírtam saját magamat is szellemileg fogyatékosnak látom :D)



2018. nov. 13. 21:30
 1/9 anonim ***** válasza:
71%
Nem szorult beléd empátia, amelyet mások iránt érezhetnél.
2018. nov. 13. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Nem vagy rossz ember, ugyanúgy ahogy ők sem tehetnek a fogyatékosságukról, te sem tehetsz arról, ahogyan nevelve lettél (nem feltétlen szülők által, lehetett ez bármilyen hatás is).


Nálam is van hasonló dolog, bár ennyire erős undort nem érzek. Nekem gyerekkoromban a környezetemben egy fogyatékos ember sem volt, szerintem több mint 10 évesen láttam az első láthatóan sérült gyereket, akit mint a legtöbb korombeli, érdeklődve néztem. Viszont akkorra én már meg lettem tanítva rá, hogy "a nyál undorító", szerencsétlennek meg csurgott a szájából... meg lettem tanítva a normálisnak mondott járásra és testtartásra, ő meg össze volt görnyedve. Így kinéztem, elítéltem, "kiközösítettem", pedig nem is ismertem, de ilyen egy gyerek ha nem megszokott személlyel találkozik és nem lett megtanítva az elfogadásra. Aztán mondhatta nekem akárhogy anya, hogy a sérültekkel szépen kell bánni, nem tudtam, akkora hatást gyakoroltak az ilyen gyermekkori események a tudatomra, hogy azóta teljesen elítélendő módon tekintek rájuk... mármint élőben, egyébként belátom, hogy segíteni kellene legtöbbjüket, és ha anyagilag megengedhetném magamnak, akkor adományoznék is, de pl. megölelni egy downkóros embert vagy anélkül beszélni egyel, hogy kellemetlenül érezzem magam nem tudnék (illetve nem szívesen tenném) az agyi berögződések miatt.

Persze bizonyára meg lehet ezt változtatni különböző pszichológiai módszerekkel, de én személy szerint feleslegesnek tartom, az én életemben nem játszik nagy szerepet.


Na mindegy, ez csak az én elméletem arról, hogy nekem miért alakult ki. Lehet neked is hasonló van a háttérben, de lehet egy teljesen más történet is, a lényeg az, hogy ettől még közel sem leszel rossz ember (legalábbis az én szememben, de mindenki másképp ítéli meg a helyzetet).


Ui.: Régen a vonaton mindig láttam egy szellemileg sérült lányt, aki folyamatosan szakadt, büdös ruhákban mászkált és iszonyatosan igénytelen volt. Azóta ha meglátok valakit akinek az arcfelépítése hasonló fogyatékosságra utal (beltenyészet volt ott a szitu), egyből nem veszek én sem levegőt, nehogy megint büdöset érezzek, pedig lehet nem is azok, mert ezeknek lehet csak a külsejük degenerált egy picit.

Nem szeretek előítéletes lenni, de ezekre a dolgokra csak ilyenkor gondolok tudatosan, az adott helyzetekben teljesen reflexből jön.

2018. nov. 14. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 nemaRendőrség ***** válasza:
100%

Dehogy. Ez az alap, helyes viselkedés amit az evolúció belénk írt anno.

Egy ilyen egyed csak lehúzza a csoportot, csökkenti a túlélési esélyeket, ezért az élőlények az évmilliók alatt megtanulták, hogy az ilyen egyedet ki kell zárni, ki kell dobni a csoportból. Vagy ha esetleg mégsem dobják ki, akkor "felajánlás" lesz, hogy őt vigyék el a ragadozók, ne az egészségeseket.


Persze, sokan szeretik hangoztatni, hogy mi emberek már sokkal fejlettebbek lennénk, de az az igazság, hogy minél jobban hangoztatja valaki annál jobban utálja ő is legbelül őket.

2018. nov. 14. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Érdekes amiket írtatok, köszönöm szépen a válaszokat :)
2018. nov. 14. 07:30
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem teljesen természetes, emberi dolog, ha valaki szorong, nem tud reagálni egy szellemi fogyatékosra és nem mer közeledni hozzá. Sokan ezt a szorongást, kényelmetlen érzést hiszik undornak, vagy egy múltbeli, szellemileg sérült emberrel kapcsolatos élményeiket vetítik ki másokra (pl ha olyannal találkoztak, akinek folyt a nyála vagy tisztába kellett tenni). Szerintem nem feltétlenül evolúciós okai vannak ennek az ellenérzésnek és nem is az empátia hiányát jelenti, hanem inkább az attól való félelmet, hogy ha egy szellemileg sérült emberrel kerülünk kapcsolatba (de egyébként ugyanez a helyzet a testileg sérült vagy fogyatékos vagy csak simán szemmel láthatóan beteg emberekkel kapcsolatban is), akkor nem tudjuk, hogy hogyan kellene hozzá viszonyulnunk, hogy mit mondhatunk neki, mit csinálhatunk vele, hogyan tudunk neki segíteni, mivel okozunk neki (testi vagy lelki) fájdalmat minden jóindulatunk ellenére, nem tudjuk, hogy mit fog reagálni arra, amit mondunk vagy teszünk (lehet, hogy nem fog megfelelően reagálni vagy hirtelen, váratlan reakciója lesz) és lehet, hogy mi magunk sem leszünk képesek megfelelően reagálni arra, amit ő mond vagy tesz.
2018. nov. 15. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
egyébként tényleg, valamikor félelmet is érzek. pláne hogy sajnos némelyik kiszámíthatatlan, így akár még jogos is lehet a félelem. megnyugodtam amúgy hogy ettől nem vagyok rossz ember, tényleg aggódtam hogy nálam lehet valami probléma.
2018. nov. 15. 20:26
 7/9 anonim válasza:

Szellemileg fogyatékos ember nem létezik! Ez a kifejezés nagyon sértő, és lealacsonyító. Az értelmi fogyatékos embernek is van szelleme!


Az, hogy undort érzel velük kapcsolatban valószínűleg azon alapul, hogy egyáltalán nincs róla semmilyen tapasztalatod. Hiszen nyilván, ha kapcsolatba kerülnél értelmi fogyatékos emberrel rájönnél, hogy miért emeltem ki a szellemi szót.

Sokan hozzák példának az evolúciós alapot, ha felmerül ez a kérdés, mint ahogy fentebb, ennek is lehet egy kis igazságalapja. Viszont nagyon NEM értek egyet a válaszolóval, hogy az undor egy helyes viselkedési forma ilyen helyzetben! (és nem, nem én vagyok, aki a legjobban utolja őket)


A tudatlanság viszont okozhat szorongást benned. Saját biztonságérzeted is sérülhet, mikor egy értelmi fogyatékos személlyel találkozol, mert tudod, hogy te is kerülhetsz ilyen helyzetbe. És ezt nagyon érdemes szem előtt tartani, hiszen elég egy autóbaleset például, amelyet túlélsz, és ilyen maradványtünetekkel társul... Ezért jó lenne, ha mindenki értené, hogy úgy viselkedjen másik embertársával, ahogy szeretné, hogy vele is viselkedjenek, ha olyan helyzetbe kerül véletlenül!


Valamint még fontosnak tartom, hogy tudd az értelmi fogyatékosság bizonyos kategóriáinak nincs is külső megjelenése. Valamint, nem minden fogyatékosság, ami külső "jelekkel" is jár értelmi fogyatékosság! Egy mozgássérült, testi deformitással rendelkező, verbálisan önmagát kifejezni képtelen személynek is lehet ép/magas IQ-ja akár.

Persze lehet, hogy amire te gondolsz, és igen valószínű, hogy az a halmozott fogyatékosság kategória. Viszont ezt sokszor pár másodperc alatt nehéz eldönti egy utcai találkozás során, ezért kérlek ne ítélj elhamarkodottan.

2018. nov. 21. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Bocsánat, akkor értelmi fogyatékos. És igen, az is igaz hogy nem feltétlenül látszik az illetőn ha értelmi fogyatékos. Rosszul fejezhettem ki magam, a lényeg hogy akin látszok hogy fogyatékos, azoktól undorodom. Viszont amit írsz, hogy félek esetleg attól hogy én is ilyen helyzetbe kerülök, nálam nem teljesen így igaz. Én inkább attól félek hogy esetleg a gyerekem lesz ilyen..
2018. nov. 22. 16:45
 9/9 A kérdező kommentje:
Egyébként gyerekkoromban volt egy ismerősünk aki értelmi fogyatékos volt, illetve testileg is nagyon deformált volt (szó szerint csak a feje nőtt, a teste egy 5 éves gyereké maradt) Nos és gyerekkoromban simán játszottam vele, ugyanúgy tekintettem rá mint bárki másra, undorst semmiképp nem éreztem. Tehát van tapasztalatom velük kapcsolatban, valahogy mégis kialakult ez bennem.
2018. nov. 22. 16:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!