Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mit "nyer" abból a társadalom...

Mit "nyer" abból a társadalom ha megpróbálunk megmenteni olyan embereket akiket nem lehet megmenteni?

Figyelt kérdés
Konkrétan betegségekre gondolok, ha valaki halálos kórban szenved akkor mi értelme van egy csomó erőforrást elpazarolni arra, hogy éljen még 10-15 évet közben meg olyan emberek akik hasznosak lehetnének a társadalom számára a felhasznált erőforrások századát se kapják meg arra, hogy normális életet tudjanak élni. pl. kap valaki 100-150 millióért gyógyszert, hogy ne haljon meg vagy ne romoljon gyorsan az állapota.
2019. márc. 13. 23:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
66%
Ki vagy te, hogy eldöntsd ki hasznos és ki nem a társadalom számára? 10-15, de akár egy nap alatt is gyakorolhat valaki akkora pozitív hatást az emberiségre, ami mindent megváltoztat.
2019. márc. 13. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
85%
Mi alapján döntjük el egy ember társadalmi hasznosságát? 10-15 év azért nem olyan rossz idő.
2019. márc. 13. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Képzelj el egy tökéletesen automatizált gazdaságot. Ha mindent megtermelnek a robotok a tulajdonosaiknak, akkor a társadalom 99%-át adó korábbi munkások kiirtása ellen milyen érvet tudsz felhozni, ha pusztán gazdasági (társadalmi) haszon alapján szabnád meg ki él és ki hal? A nyugdíjasok is mehetnek a meszesgödörbe ha már nem termelnek GDP-t?


Amúgy meg attól még mert valaki halálos beteg pl HIV+, még lehet hogy több értéket hoz létre mint valami lepukkant suttyó aki egészséges de alkalmatlan és segélyből tengődik - ami persze túl alacsony a sok HIV+ gyógyszerelése miatt...


Azt kell megérteni hogy a civilizáció, az újkori,modern állam funkciója (az eredeti archetípusával szemben, amihez leginkább a maffia hasonlít napjainkban) nem a profitmaximalizálás, hanem az egyének számára egy biztonságos, élhető közeg fenntartása és eme élettér általános minőségének javítása. Ebbe az is beletartozik, hogy a társadalomnak, és az embereknek rendeljük alá a gazdaságot és nem fordítva! Azaz nem tenyészállatként szemléljük az embert, aki ha megbetegszik, inkább levágjuk mert nem várható belőle további hozam.

2019. márc. 13. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Épp ezt kérdezem, hogy miért gondoljuk azt, hogy véletlenszerűen elkölteni 1 emberre mondjuk 10*100 milliót kifizetődőbb, mint 100 szegényebb környezetből jövő ember oktatását finanszírozni?

Milyen indokaink vannak arra, hogy ennyi erőforrást használjuk fel valami olyasmire aminél a társadalom egészét tekintve biztosan találunk hasznosabb megoldást?

Mit mutatna rólunk ha teljesen racionálisan döntenék és mondjunk nem költenénk veszett ügyekre?

2019. márc. 13. 23:58
 5/12 A kérdező kommentje:

#3 " az egyének számára egy biztonságos, élhető közeg fenntartása és eme élettér általános minőségének javítása." miért jobb ha 1 milliárdot elköltünk egy emberre ahelyett, hogy mondjuk ültetünk 100 ezer fát, hogy jó legyen a levegő és az emberek parkokban tudjanak pihenni?


(a társadalmi hasznosságot nem profit szempontjából értettem, hanem egyszerűen hogy teszi jobbá az emberiség életét az ha elköltünk x összeget, mert nem akarunk valakit halálra ítélni ahelyett hogy mondjuk abból az x összegből rászorulóknak vennénk kaját, vagy épp egy hatalmas bulit csapnánk. Nyilván aki meghal annak rossz, a családjának is rossz de a maradék 99,(9)%-nak teljesen mindegy, ellenben ha tartanak egy rock koncertet az lehet hogy 40-50 ezer embernek is örömöt okoz)

2019. márc. 14. 00:08
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Hát nem veszett ügy, ami megment valakit az azonnali haláltól.

Hideg racionalitással a pszichopaták vagy a számítógépek döntenek. Ők megmondják a haldoklónak, hogy “az ön gyógyszerkezelését felfüggesztettük, mert az erőforrásokat átcsoportosítottuk az újonnan induló targoncavezető képzésre. Nyugodjék békében”, de egy empátiával rendelkező ember, akiknek a létezését kell hogy szolgálja a civilizáció, nem hozna ilyen döntést, mert embertelen. Világos, hogy gazdaságilag hasznosabb ha Pistit kiképezzük targoncát vezetni, egy primitíveb algoritmus is kiszámolja... a döntés megértéséhez viszont a hasznos-haszontalan dimenziónál kissé kiterjedtebb világkép kell. Elég annyi is elsőre, hogy emberséges-embertelen.

2019. márc. 14. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként pedig semmi sem “kidobott pénz”

A halálos beteg gyógykezelésére költött 1 milliárd az egy gyógyszercégnek árbevétel. Azt elkölti munkabérre, adóra, szolgáltatásokra, kísérleti fejlesztésre, oktatásra, osztalékra. A munkabér és osztalék meg ezer ágon csorog vissza a gazdaságba, az adóból fizetik az államadósságot, meg finanszírozzák az oktatást egészségügyet stb

Ha rockkoncertre megy el 1 milliárd, az a bandának a bevétele, abból költenek drogra, ringyókra, egyéb létfenntartásra, a zöme megy ingatlanba vagy befektetési alapokba, az ingatlan vételárából az építő kifizeti a munkásokat , alvállalkozókat, önmagát meg az adót.. A munkabérből megy ezer felé a lóvé. A bef alap államkötvényeket vesz meg gyógyszercég részvényeket, amiből aztán már láttuk a pénzáramlások útvonalait. Szóval az, hogy a pénz nagy körforgásában közben emberéletek is megmentődnek, még nem zárja ki, hogy fákat ültessenek meg aztán koncertezzenek - ahogy azt a valóságban is látjuk.

2019. márc. 14. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
75%
Ebben a folyamatban kutatási, fejlesztési oldal is lehetséges: azaz megvizsgálni minden olyan lehetőséget, ami által nem biztos, hogy menthetetlen a helyzete az illetőnek. Nem tudom, de engem felb×tt ez a kérdés...
2019. márc. 14. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
A gyógyszer is üzlet, az üzlet pénzmozgás a pénzmozgás pedig gazdasági folyamat és ha pörög a gazdaság az jót tesz a társadalomnak. Én nem sajnálom a betegektől a kezelést, a börtöntöltelékek istápolását sokkal nagyobb pénzkidobásnak tartom, az összes börtönből munkatábort kellene csinálni, ha az egész napos farokverés meg gyúrás helyett dolgoznának akkor az jelentősen csökkentené a sittesek fenntartási költségét, sőt ha jól szervezik meg akkor a büntetés végrehajtás egy komplett haszontermelő iparág is lehetne, ha már társadalmi hasznosságról beszélünk.
2019. márc. 14. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Inkább azon igyekezz, hogy Te legyél hasznos a társadalom számára... kérdés az, kinek mi a hasznosság, de ez már más kérdés...

Amíg mások hasznosságán agyalsz, az biztos nem segít senkinek, pláne nem a te empatikus képességeidnek amennyiben negatív a gondolat kimenetele, az pedig kifejezetten társadalom ellen való...

2019. márc. 14. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!