Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ha bárki elérhet bármit az...

Ha bárki elérhet bármit az életben, akkor a gyártósoron dolgozó vagy munkanélküli emberekből miért nem váltak orvosok/fitneszoktatók/sportolók/mérnökök stb?

Figyelt kérdés

És az elején hangsúlyozom, hogy ne gyertek a lustaság kifogással, mert valahol annak is megvan az oka, nem csak egy légbőlkapott egyéni döntés. Ez arról jutott eszembe, hogy most megnéztem pár profilt a facebook-on (meg eszembe jutott néhány élettörténet az ismerősi körömből) és arra a következtetésre jutottam, hogy a veleszületett adottságok és a sikeres karrier brutálisan erős összefüggésben van. Pl. az összes orvostan hallgató/jogász/közgazdász csaj elképesztően átlag feletti külsővel rendelkezik valamint már a szüleik is nagyon intelligensek voltak. Illetve a Testnevelési Egyetemen végzett emberek közül egy sincs olyan, akinek az alkatáról ne ordítana, hogy genetikailag erős és fejlett. Vagy azzal a baromsággal szoktak még példálózni - amikor a focisták fizetéséről szól a diskurzus - hogy lehet utánuk csinálni és lehetne minden fiú focista (de mégsem az). Na vajon miért...? (költői kérdés)

Kérdésem az lenne, hogy miért hiszi minden sikeres ember annyira azt, hogy bárki bármit elérhet az életben, mikor rohadtul nem így van. Gyengének, krónikus betegnek születsz ehhez hozzáadódik egy jó kis tinikori depresszió és egyből romokban van az életed. De nem... te nyugodtan ki tudsz ebből kecmeregni, mindent le tudsz győzni, meg elérni és akármilyen álmodat valóra válthatod.... Hmmm.

Nem lehetséges az, hogy akik nulláról nagyon magasra jutottak/fel tudtak állni, azok is valójában inkább a genetikailag adott képességeiknek köszönhették a sikerüket, mint ilyen romantikus motivációs urban legend ideológiákat követve, hogy bárki elérhet bármit? Én hiszem, hogy minden ember sorsa a képességei alapján alapból el van rendeltetve és ezen csak minimális mértékben tud pozitívan változtatni.



2019. szept. 15. 18:11
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
27%

Jelenleg a gyártósoron dolgozók jobban keresnek mint a fitneszoktatók, mérnökök. Amúgy tessék tanulni, hitelt felvenni, én is a soron dolgoztam

az egyetem mellett.

2019. szept. 15. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 A kérdező kommentje:

"Jelenleg a gyártósoron dolgozók jobban keresnek mint a fitneszoktatók, mérnökök"

Ugye csak viccelsz? -_-


De szerintem nem érted, hogy mire akartam kilyukadni. Most nem az anyagiakra gondolok, hanem pl. arra, hogy programozókból milyen nagy hiány van. Én is így gondolkoztam, amikor 3-as matekkal jelentkeztem egyetemre és természetesen úgy kizuhantam a képzésről mint a huzat pedig tanultam mint az állat, de ez a terület egyszerűen meghaladja a képességeimet.

2019. szept. 15. 18:28
 3/34 anonim ***** válasza:
95%
Ez úgy hangzik, mintha a saját válladról levéve a felelősséget próbálnál ürügyet találni arra, hogy ne kelljen megtenned magadért az égvilágon semmit, hiszen értelmetlen volna, "a Sors" kicseszett veled. Én azt aláírom, hogy világbajnok labdarúgó vagy sakkmester sosem lesz abból, aki erre való affinitás/tehetség nélkül született, de a fejlődés, amit elérhetsz a megfelelő mennyiségű idő és energia feláldozásával, messze több, mint "csak minimális".
2019. szept. 15. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:
68%

Én személy szerint azért nem lettem orvos, mérnök, kutató, tanár mert a velem született halláskárosodás miatt tanulási nehézségeim voltak/vannak. De ha le is tudtam volna diplomázni akkor sem tudtam volna dolgozni benne, mert szintén a hallásom miatt hátrányba kerültem volna. ( pl: műtőben félrehallott dolog miatt nagy bajokat okoznék)

De el sem jutottam volna az egyetemig.

Fitneszoktató, élsportoló azért nem lehettem, mert nincs kitartásom, sosem volt. Soha nem voltam képes korán kelni, kínszenvedés volt ha reggel 6-kor kelnem kellett, vagy amikor már 6-kor dolgozni kellett. Igen a lustaság nagyobb volt mint a kitartás, akaraterő-

Mivel olyan családban nőttem fel, ahol mindkétszülő alkoholista, így arra sem volt esélyem, hogy támogassanak továbbtanulásban. Én már azt is nagy sikernek könyveltem el, hogy 3 gyári mászakos melóban, gyerekes anyaként levelezőn leérettségiztem. Bár ma már csak pénzkidobás volt az érettségi megszerzése, mert Angliában kitörölhetem a fenekemet vele. Itt kint Angliában is szívesebben dolgoznék nagyon jó munkahelyeken, de ahogy otthon, itt kint is a rossz hallásom nagyon hátráltat. Még a nyelvet sem tudom tökéletesen .

Szóval én nem hiszem, hogy mindenki elérhet bármit amit akar. Inkább azt mondom, hogy ritka alkalmakkor vannak emberek akiknek nagyon erős az akaraterejük, vagy támogatják, és így elérik az álmaikat. De a legtöbb ember csak egy fedelet szeretne a feje fölé amit rendesen tud fizetni, ételt a tányérba, hogy ne éhezzen.

2019. szept. 15. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
80%

Hát jó reggelt! Mondok egy példát: 85-ös IQ alatt nem érted, amit olvasol. Az IQ ugye haranggörbe szerint oszlik el, ez a lakosság 15%-át érinti kb!


Érdekesség, hogy az amerikai hadseregbe nem nyerhetsz felvételt, ha 83 alatti az IQ-d! Márpedig (főleg háború során) nem válogatnak, aki bármi hasznosat el tud végezni, azt beveszik. Miből gondolod tehát, hogy a hadseregen kívül létezik nekik való munka?


Nem kifejezetten Magyarországon, hanem úgy általában a jobboldaliak nagy-nagy tévedése, hogy akkor keményebben kell dolgozniuk, és le van tudva a dolog. A baloldaliak nagy-nagy tévedése pedig hogy nincs különbség az emberek közt, elég erőfeszítéssel be lehet tanítani bárkit bármikre. Mindketten súlyosan tévednek.

2019. szept. 15. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:
94%

Nem érhet el bárki bármit, még megfelelő motivációval sem, ez oké.

De az emberek 99%-a sokkal többet elérhetne, mint amit elért, ha több motivációja és kitartása lenne.

2019. szept. 15. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 A kérdező kommentje:
#4: Tökéletesen igazad van. Nekem pedig az egyik szemem látássérült, ami miatt hivatásos sofőr sose lehetek, pedig minden álmom az volt, hogy valaha kamionsofőr leszek. Aztán jött az informatika, mint "hiányszakma", majd a pofáraesés. Most pedig keresem a helyem a vakvilágban. Ja, persze fizikálisan is baromi gyenge vagyok, rámnéznek és semmilyen fizikai munkára nem alkalmaznak.
2019. szept. 15. 18:52
 8/34 anonim ***** válasza:
34%
Hagyjátok ez megint a szokásos kamukérdező, úgysem lesz előrébb, 5 perc múlva írja majd a következőt...
2019. szept. 15. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
100%

"És az elején hangsúlyozom, hogy ne gyertek a lustaság kifogással, mert valahol annak is megvan az oka"


Az oka a szülői minta, illetve a környezet amiben az ember szocializálódik.

Ha valaki kamasz koráig egy olyan kis mikro környezetben nő fel, amiben mindenki érdektelen a saját életével kapcsolatban, mindenki úgy áll hozzá mindenhez hogy "jóvanazúgy", és senkit nem érdekel a távolabbi jövője, akkor a gyerek (későbbi feénőtt) is ezt veszi át.


de jó kérdés hogy meddig lehet családra meg gyerekkorra fogni saját életünk kudarcait, rossz döntéseit.


Ha valaki leissza magát és megveri a barátnőjét, akkor tekinthető ártatlannak? Hisz az alkoholista erőszakos apja mintáját vette át, nem csak úgy az ujjából szopta ki azt hogy igyon és üssön.


Szerintem minden embernek van döntési lehetősége, az már más kérdés hogy mennyi teher van rajta, ami húzza vissza a jobb élet, jobb döntések elérésétől.


Bizonyos fokig érthető ha valaki benneragad a rossz családi mintáiban (legyen az puszta lustaság, vagy akár alkoholizmus, erőszakra való hajlam, vagy bármi egyéb).

De egy ponton túl már nem érdekel se engem, se senkit az hogy milyen fedezékbe vonul vissza az illető az egyéni felelőssége elől.

A világ nem tud úgy előrehaladni, ha mindenkit az a néhány valóban kifogástalan fiatalkorral megáldott ember akarna a vállán hordozni.


"az összes orvostan hallgató/jogász/közgazdász csaj elképesztően átlag feletti külsővel rendelkezik valamint már a szüleik is nagyon intelligensek voltak."


Kapásból tudom cáfolni.

Persze szubjektív hogy kinek mi a szép, és kinek mi az intelligens szülőpár.

Az valóban igaz, hogy kevés köztük a borsodi zsákfaluból származó cigány. Tény, mindenki elismeri.

Az értelmiségi szülők körében valóban nagyobb arányú az orvosira jelentkező gyerekek aránya.

De nem kizárólagos.

Mint ahogy proli családból is van felemelkedő gyerek, úgy értelmiségi csaaládból is lehetséges lecsúszni.


De ez a külsőről írt dolog tényleg már valami vicc kategória...

Maradjunk annyiban hogy vannak csinos lányok orvosin, de ez egyáltalán nem függ össze azzal hogy orvosin vannak.


"Vagy azzal a baromsággal szoktak még példálózni - amikor a focisták fizetéséről szól a diskurzus - hogy lehet utánuk csinálni és lehetne minden fiú focista (de mégsem az). Na vajon miért...?"


Ezt max a nagyon hülyék mondják.

Akinek egy diónál nagyobb agya van, az tudja hogy a világsikereket elérő focisták száma talán néhány tucat.

És nem is kell több.

Ha hatszor annyi aranylábú focista növendék lenne, akkor attól még nem lenne hatszor annyi válogatott, meg hatszor olyan sok meccs.

Ez egy olyan szakma, amiben baromi alacsonyan van a telítési szint. 100 profi játékos kb elég ahhoz hogy minden nap menjen valami jó meccs a TV-ben, nem kell több.


Ugyanez van a színészekkel, filmrendezőkkel, zenészekkel, művészekkel. Ezekből a szakmákból soha nem lesz tömegszakma, mert nem kell sok szakmabeli.


Szóval "Na vajon miért?"


Azért kedves kérdező, mert baromira a mázlin múlott, hogy a brazil szeméttelep melletti faluból vagy a nigériai nyomornegyedből épp melyik jól focizó kölök tudott kapcsolatok révén eljutni a francia vagy német válogatottba.


"Kérdésem az lenne, hogy miért hiszi minden sikeres ember annyira azt, hogy bárki bármit elérhet az életben, mikor rohadtul nem így van."


Sikeres = pénzes?


Max az arrogáns fa##ok hiszik ezt, akik azt hiszik hogy a pénzük révén már okosak is, és benyöghetik a világba a marhaságaikat.


Én döntő többségben igyekszem értelmes emberekkel beszélni, barátkozni, körbevenni magamat velük.

És kb konszenzus, hogy a siker egy baromi összetett dolog, amiben a születéskori feltételek, a szerencse, és az egyéni elszántság, akaraterő mind meghatározó tényezők.


"Gyengének, krónikus betegnek születsz ehhez hozzáadódik egy jó kis tinikori depresszió és egyből romokban van az életed."


tökéletesen leírtad egyik lány barátomat. Jövőre végez MSc biológia képzésével, és molekuláris biológus képesítéssel lesz már rögtön munkája is.

Nem lehetetlen, de tény hogy rengeteget szenvedett érte.


"De nem... te nyugodtan ki tudsz ebből kecmeregni."


Ismétlem: Ha nem egy arrogáns f##z vagy, akkor nem mondasz ilyet.

Kikecmeregni ki tudsz, de nem nyugodtan.

Nehéz, sőt, k##vanehéz lesz, de meg lehet tenni.


És utána a megtett út is csak erősíteni fog.


"Nem lehetséges az, hogy akik nulláról nagyon magasra jutottak/fel tudtak állni, azok is valójában inkább a genetikailag adott képességeiknek köszönhették a sikerüket"


Nem.

Én is biológián vagyok, konkrétan genetikára tervezek szakosodni.

Annyit ki tudtam már szűrni az eddigi olvasmányaimból, hogy baromira nem csak a genetikán múlik hogy kiből mi lesz.

Sőt, a legtöbb esetben egy kisebb szempont mint a környezeti hatások.

A genetika csak hajlamot ad valamire (akár rossz, akár jó hajlamot).


Ha nem erősíti fel valami azt a hajlamot (környezet) akkor nem lesz se előnyödre se hátrányodra.

Hajlamot lehet erősíteni, lehet támogatni, de lehet ellene is tenni.


"Én hiszem, hogy minden ember sorsa a képességei alapján alapból el van rendeltetve és ezen csak minimális mértékben tud pozitívan változtatni."


Hát akkor a kérdést igazából lezártnak is tekinthetjük, mert te ebben hiszel.


Most erre mit mondjak?


Vallásos emberekkel való vitákból már megtanultam, hogy hittel nem lehet vitatkozni.

2019. szept. 15. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
100%

Bármit nem lehet elérni de szinte bármit már azért elég sanszosan.

Nyilván ha 160 centi vagy és van egy csepp eszed is akkor nem profi kosaras akarsz lenni de mindenkinek vannak olyan "piacképes" képességei amivel egy az átlagnál lényegesen jobb életre lehet kilátása csak ehhez meg nagyon nagy akaraterő kell.

Az hogy mire lehetsz képes a motivációd és a képességeid "szorzata" adja meg. Pl. lehet soha nem leszek C. Ronaldo de ha annyit edzenék mint ő akkor lehetnék Böde Dani aki azért magyar viszonylatban már egész jó focista. (Cseh Laci megvan? Asztmás kis suttyó volt, arra se mondanád, hogy jó alap olimpiai úszónak mégis az lett)


"Gyengének, krónikus betegnek születsz ehhez hozzáadódik egy jó kis tinikori depresszió és egyből romokban van az életed." ki akadályoz meg, hogy fejleszd magad, sportolj valamit, tanulj?(jó a depresszióra is) Nem kell ehhez még háttér se, mert nem egy olyan embert ismerek aki munka mellett vagy több év robotmunka után ment egyetemre. De ha te se tudod mit akarsz és azért tenni nem vagy képes akkor mitől várod a csodát?

Írod hogy kibuktál a 3-s matek miatt az egyetemről, miért nem mentél magántanárhoz? Miért nem tanultál többet? Nekem is volt olyan osztálytársam aki közepes volt matekból aztán mégis sikerült infó egyetemet elvégezze, másik meg jól menő üzletember én meg országos tantárgyversenyekre jártam infóból mégse fejeztem be, mert nem bírtam.(nem voltam elég kitartó, nem tudtam mi a célom de sose egy pillanatig se mondtam, hogy teljesíthetetlen lenne főleg annak tükrében, hogy kiket láttam ott végezni)


Ha egy témában 3 könyvet elolvasol már jobban értesz hozzá mint az emberek 97%-a. Nincs konkurencia semmilyen téren se, a legtöbb helyen átlagos képességekkel és átlag feletti motivációval kiemelkedőt lehet elérni csak sajnos a többség jobban szeret sírni, mint komolyan odarakni magát.

2019. szept. 15. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!