Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Milyen erkölcsi elveket tudtok?

Milyen erkölcsi elveket tudtok?

Figyelt kérdés

Olyan erkolcsi elvekre lennek kivancsi mint pl: Soha nem hazudok, soha nem allok bosszut senkin, nem veszem el mas tulajdonat ha az illeto szegenyebb nalam, nem olok meg senkit akarata ellenere stb.

Ezeknel lehet konkretabb de ne legyen tul alltalanos az allitas. A lenyeg az hogy hatarozott allasfoglalas legyen egy elvi kerdesben. A legjobb az lenne ha inkabb sajat elveket irnatok (vallas vagy torveny altal eloirtak helyett).


Aki nem erti a kerdest, az legyszi ne valaszoljon!



2020. márc. 4. 10:21
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

A kommentem lenyege az volt hogy olyan elveket irjatok amiket ti talaltok ki magatoknak es kevesbe alltalanos mint egy vallasi eloiras. Nem az a baj a tiz parancsolattal hogy vallasos. Az is teljesen mindegy hogy igyenyelnek e vallasos gondolkodast (jelentsen barmit is ez a kifejezes). A problema az hogy tul alltalanos es mar nem a valaszolo fogalmazta meg ezeket az elveket. En pedig hangsulyozom, olyan elvekre vagyok kivancsi ami lehetoleg konkret es nem/ nem teljesen egyezik meg egy mar letezo vallasos vagy torvenybeli elvvel. Olyan peldakra vagyok kivancsi amit mondjuk a 3as, reszben az 5os es nehany pontban a 6os, 7es valaszolo leirt.


A "ne olj", "ne lopj" tul alltalanos, nem eleg konkret. Raadasul nem minden helyzetben rossz ha valaki ol vagy lop. Ezek nem egyetemes moralis elvek, de mindegy is mert en nem olyanokra vagyok kivancsi.

A "ne paraznalkodj" pedig igazan nem is erkolcsi allitas mert az esetek tobbsegeben nem artasz vele mas embernek. Ugy lenne ertelme ha azt mondanad "ne eroszakolj meg senkit"

De ez kulonben mindegy, mert mint mondtam NEM ilyen peldakat kertem. Ha nem tudsz olyan elvet mondani ami konkret es nem egy vallas vagy torveny irja elo, akkor ne mondj semmit.



A szuklatokorusegem nem teljesen ertem hogy jon ide. De akkor elmondom neked is, kedves 10es valaszolo, nem alltalanos erkolcsi elvekre vagyok kivancsi. Mindegy hogy egyhaz, allam vagy nepcsoport fogalmazza meg az elvet. Az a baj ha alltalanos es nem valakinek a sajatja, mert a kerdesem arra iranyult hogy konkret es tobbnyire sajat elvek legyenek, mivel csak ezeket tudom felhasznalni a darabban amihez kell.

Tehat megegyszer: Nem alapveto erkolcsi ertekekre vahyok kivancsi! Akkor sem ha ezek fuggetlenek a vallastol es akkor sem ha fuggenek tole!

Igy ertheto vagyok?


Kulonben ha azt mondom egy peldara hogy nem jo, mert nem ezt kertem, az csak azert van nert nem tudom felhasznalni, nem pedig azert mert egy rossznak tartom az adott elvet.

2020. márc. 4. 15:21
 12/17 anonim ***** válasza:

De a legtöbb morális elv elég egyhangú. Hisz vannak "bűnök", és a morális nem követi el őket. Nincsenek szuperspecifikus erkölcsi agyfingok, vagy ha igen, akkor az nevetséges. Nem lopok olyantól, akinek B-vel kezdődik a neve; nem veszek csütörtökön húst...


Nekem az egyik szabályom, hogy mindig betartom a szavam. Hiába igaz rám, rengeteg más emberre is igaz, mert az ígéretek megtörése nem jó dolog. ("Bűn".)

2020. márc. 4. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

” nem veszem el mas tulajdonat ha az illeto szegenyebb nalam”

Kérdezô, akkor sem veheted el, ha az illetô gazdagabb nálad. Kamuerkölcsösködünk, aztán ilyen baromsàgokat írunk

2020. márc. 4. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

# 11: úgy látom, hogy sokmindenről halvány fogalmad sincs, de elutasítod.

A ne paráználkodj NEM azt jelenti, hogy nemi erőszak.

Hanem pl. a házasságtörést. Arra pedig nem mondhatod, hogy másnak nem ártasz vele!


VAgy amit az előző is ír... Igencsak kétséges erkölcsi álláspont az, hogy nálad gazdagabbtól lopni szerinted nem bűn....

2020. márc. 4. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

A kerdes szempontjabol mar ez teljesen irrelevans de nem birom megallni hogy ne valaszoljak.


Nem feltetlenul kell nekem erkolcsi elv de lehetoleg az lenne a legjobb. De nekem megfelet a firkalos pelda is ami egyaltalan nem erkolcsi kerdes.

Az en kerdesem szempontjabol mindegy az a vita hogy mi erkolcsos es mi nem. Mondtam azt a peldat hogy "nem lopok attol aki nalam szegenyebb". En nem allitom hogy ez tenyleg erkolcsos de az elvarasaimnak megfelel tehat erkolcsi kerdes, hatarozott konkret elv, nem torveny, nem eloiras es nem egyetemes. Tehat olyan amilyenre nekem szuksegem van.


Nem az en erkolcsi allaspontjaimrol van szo. De ujra elmondom a lenyeget: Irnom kell egy darabot. Ehhez a darabhoz kell egy elv. Ez az elv olyan kell hogy legyen ami konkret, gyakorlatias, nem egyetemes, nem eloiras es lehetoleg erkolcsi temaju. Nem kell hogy ez az elv "helyes" legyen. Ertheto vagyok?


Ha nincs tobb otlet akkor mar nincs letjogosultsaga a kerdesemnek. Azoknak koszonom akit hasznalhato valaszt adtak. Akik pedig nem ertettek vagy nem ertik a kerdesemet, azokat tovabbra is arra kerem hogy ne valaszoljanak. (Bar ennyi magyarazas utan mar tenyleg furcsa ha valaki nem erti mit szerettem volna)

2020. márc. 4. 20:42
 16/17 October15 ***** válasza:
Mégis minek írsz bármilyen darabot ha 1x nem értesz az emberekhez és nincs kreativitásod? :D Mintha én önszántamból akarnék historiográfiát írni. XD
2020. márc. 4. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:

Honnan veszed hogy nem ertek az emberekhez? Es honnan veszed hogy nincs kreativitasom?

Amugy a kerdesre valaszolva: mert muszaj


Persze ez mar egyaltalan nem tartozik ide es gondolom csak provokacio. De mindegy. Foleg az eredeti kerdes szempontjabol.

2020. márc. 4. 22:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!