Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért a racionalitást és a...

Miért a racionalitást és a pszichológiát keresem minden egyes ember cselekedetében?

Figyelt kérdés

Egyszerűen már hosszú ideje nem igazán tudok egyszerű érzések által lenni az emberi kapcsolataimban. A barátaim, ismerőseim viselkedését, cselekedetét az adott pillanatban rögtön kielemzem, hogy miért csinálja és mit akar vele elérni. És annyira illúzióromboló az egész számomra.


Pl. mikor egyik barátom ír egy csomót magáról, aztán mikor már érzi, hogy nem olyan kedvvel válaszolok = azaz tudja, hogy kezd sok lenni, akkor hirtelen visszakérdez, hogy "amúgy veled mizu?".


Azonban én tudom hogy ezt egyáltalán nem azért kérdezi, mert tényleg kíváncsi rá, (legalábbis abban a pillanatban 100%, hogy nem azért kérdezi) hanem mert próbálja a hangulatot oldani és úgy tenni mintha lehetőséget akar nekem is adni arra, hogy írhassak.

És ilyenkor nekem már nyilván semmi kedvem nincs válaszolni, mert tudom, hogy csak "érdekből" kérdezte.


Ezt nem 1 alkalom alapján szűrtem le, hanem már évek

óta az egyik legjobb barátom.


A másik, mikor valaki küld valamit magával kapcsolatban (képet, videót stb.) és mögé ír valami olyat, hogy úristen de rossz stb. És az évek rossz tapasztalatai alapján rögtön azt érzem már, hogy azért írja, hogy utána tőlem dicséretet kapjon, hogy nem is rossz az, hanem nagyon jó. És undorodom attól, mikor valaki próbál engem megkerülni így pszichológiailag ilyen egyszerű átlátható "csavarral". Ilyenkor képtelen vagyok azt mondani, hogy jó lett.


2020. ápr. 8. 11:37
 1/8 anonim ***** válasza:
77%

A példádban te nem analitikus vagy, hanem roszhiszemű.

Valószínűleg önbizalom hiányos vagy.


A második példával egyetértek.

Ilyenkor mindig rá erősítek a negatív megfogalmazására.

2020. ápr. 8. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
77%
Mert okosabbnak képzeled magad mint amilyen vagy (szerintem!!!!).
2020. ápr. 8. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
80%
Olvass utána a projekciónak, ezt csinálod, semmi racionális vagy analitikus nincs a viselkedésedben. Én is önbizalomhiányra, instabil önképre tippelek. Racionális ember nem magából indul ki a másokkal való interakciók során, mert tudja, hogy az butaság.
2020. ápr. 8. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
24%
Mert értelmes vagy. De emiatt sokat is fogsz szenvedni. Majd idővel megtanulod, hogy vannak dolgok, amik "mert csak" alapon működnek és el kell őket engedni. Én is ilyen voltam, mint te, a saját tetteim esetében most is ilyen vagyok, de már sokat puhultam, különben kiakasztottam volna magam a fszságon
2020. ápr. 8. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
53%

Mennyivel egyszerűbb jóhiszeműnek lenni!

Az emberek az ilyet sokszor baleknak, bárgyúnak találják. Mindenki csak azzal jellemez, hogy "jó" vagyok. Ami néha valóban dicséret, néha az unalmas szinonimája, attól függően, ki mondja.

Pedig igazából meg igy tényleg csak a jóindulat, a szeretet meg a bizalom tud vezetni. Akkor is, ha százszor már pofára estem, mindig új esélyt adok, mert a következő száz, az másik ember, másik nap, másik történet...


Én nagyon utálom, amikor emberek elemezgetik egymást, játszákat folytatnak, itélkeznek. Mindig úgy érzem, hogy ezek az emberek az intellektussal álcázzák a saját szivtelenségüket. Sakktáblának látják maguk körül a világot, és sakkbábuknak az embereket. Számomra ez kicsit sem szimpatikus. Azt szeretem, mikor valaki hús-vér, gyarló emberi lényként tekint magára is, és másokra is.

2020. ápr. 8. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Mert az alapgondolkodásod ilyen.
2020. ápr. 8. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

A pszichológia pont arról szól sokszor hogy mennyire nem viselkednek racionálisan az emberek, tehát két eltérő nézetet hozol fel gyakorlatilag.


Ha valakit ennyire ismersz és tényleg minden egyes alkalommal ezt csinálja, akkor nem kell nagy szakértőnek lenned hogy ezt levágd.


De vajon a saját viselkedésedet is megkérdőjelezed? Ha úgy érzed hogy mindenkit kiismertél, és ennyire gyarlók az emberek, miből gondolod hogy te nem viselkedsz ugyanígy hasonló helyzetben? Például, ha neked nincs kedved válaszolni a haverodnak, mert biztos vagy benne hogy nem is érdekli amit mondasz, akkor miért érdeklődne irántad egyáltalán?


Azért keresed tudatosan másban a hibát, mert ember vagy, így vagy beállítva. Az önbecsülésednek az tesz jót, ha magadat pozitívabb színben látod másoknál. Arra vagy beállítódva, hogy hibát keress másokban. Ez nem önzőség vagy beképzeltség, egyszerűen így működünk. (az emberek döntő többsége legalábbis) De fontos azért, hogy legalább tisztában legyél azzal, hogy a saját viselkedésednek is ugyanúgy vannak ilyen "buktatói".

2020. ápr. 8. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Phoney ***** válasza:

Nem az a baj, hogy "a pszichológiát" keresed benne, mert a pszichológiának ez a tárgya. Az már inkább, ha mindent egylépcsős öszefüggések "vaslogikájában" akarsz értelmezni, reduktívan elemezni ("ez nem más, csak..."), mert az nemcsak illúzóromboló, hanem általában tévedés is.


Ha tényleg értenél valamilyen szinten (nem a pszichlógia-magazinok szintjén) a pszichológiához, főleg valamilyen mélypszichológiához, akkor nem ilyen szögletesen gondolkodnál az emberekről, és nem lenne illúzióromboló "a pszichológiát" keresni a viselkedésükben.

2020. ápr. 9. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!