Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért tabu az embereknek a...

Miért tabu az embereknek a fizetésükről és a pénzügyeikről beszélni?

Figyelt kérdés

Már maguk a munkáltatók sem árulják el, hogy hol mennyit lehet keresni egy-egy álláshirdetés során, mindenhová "versenyképes" és "kiemelkedő" bérrel veszik fel az embereket (függetlenül attól, hogy ez valójában kiemelkedő bért vagy éppen minimálbért takar). Ha felveszik az embert, akkor is titkolni kell (ha jól tudom ez szabályozás), hogy a másik ember mennyit keres, pozíciótól függetlenül.

Persze nem csak a munkáltatók hozzáállása ilyen, hanem a dolgozóké is. Nagyon sokan nem beszélnek a pénzügyeikről se otthon, se máshol. Szülők nem mondják el akár a tinédzser gyereküknek se a "családi kassza" részleteit, mennyit kell dolgozni mennyi pénzért, hogyan működik az adózás, mennyi a levonás, mire mennyit költenek, pedig ezáltal a fiatalok betekintést nyerhetnének a valóságba. A gyerekek sok esetben szintén nem mondják el mennyi pénzt keresnek, esetleg amíg otthon laknak és pl. csak diákmunkát végeznek. De más emberek sem beszélnek egymással a bérükről, félnek, vagy ha nem is félnek, de nem hajlandóak sokszor elmondani, hogy mennyiért vásárolnak lakást, festményt, ingatlant, ingósságot, autót, motort vagy éppen mennyi megtakarításuk van (ha van), mibe fektetik, milyen biztosításuk van, stb. Sőt, ha valaki elmondja, nem egy esetben még rá mondják azt, hogy nagyzol, felvág.

De mi az oka annak, hogy nálunk jóformán tabu a pénzügyekről beszélni?



2021. jan. 11. 00:36
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
90%

600 nettó havonta. 4-en élünk ebből. Állati sok adósságom van.


Tessék, nem tabu ez, csak ha beállunk a sorba, és nem beszélünk róla.


A munkáltató amelyik nem árulja el, az szeret a zavarosban halászni. Nem biztos, hogy szeretnél ott dolgozni.

2021. jan. 11. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

A munkáltatói rész: trükközés, hogy minél kevesebbet kelljen fizetni a munkavállalóknak, ill. pár esetben bizonyos munkavállalóknak (akkor pl. kiderül, hogy az adott helyen bizonyos nemű dolgozók előnyben vannak részesítve, megy a mutyi, hasonló pozíciüban levő emberek közül az egyik egység vmiért többet kap, de nem akarják elmondani, hogy miért stb.).


Otthon meg: sok szülő a gyerekét élete végéig gyereknek akarja kezelni, és azt hiszi, a gyerek túl buta hozzá... vagy túl tapasztalatlan, és majd bele akar pofázni. Sok olyan szülő vállal gyereket sajnos, aki nem alkalmas szülőnek. Én még a mai napig is nyögöm azt, hogy otthon nem avattak be a pénzügyekbe, nem volt zsebpénzem, amivel magam gazdálkodhattam volna - úgy, hogy egy csomó dolgot, amit szerettem volna, nem vettek meg a szüleim, mert "hülyeség", "úgysem kell az neked" (megfizethető dolgokról beszélek itt, és nem voltunk csórók - pl. egy illatosabb tusfürdő), amikor elkezdtem pénzt keresni, az első években kb. az egészet elszórtam, mert megrészegített a gondolat, hogy végre vehetek magamnak szép ruhát, mehetek színházba, moziba, tudok normális arcápolási termékeket venni magamnak stb.


Mondjuk vadidegeneknek én sem szívesen beszélek az anyagi helyzetemről, és megértem, ez pl. miért számít tabunak. A pénz sok kapcsolatot megmérgez, és sok frusztráció forrása, nem mellesleg, az átlagnál jobban kereső embereket céltáblává teszi akár tolvajoknak, betörőknek, akár aranyásóknak.

2021. jan. 11. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
60%

Ezt én sem értem, mit gondolnak, hogyha elmondják valakinek hogy mennyit keresnek, akkor elveszik tőlük, vagy mi? Én soha nem kezeltem tabuként a pénzügyeimet (mondjuk én semmit) mert attól hogy tudják, nekem sem több, sem kevesebb nem lesz.

De sok az idióta ember. Van egy jó példám. Mikor édesanyám nyugdíjba ment, pont akkor ment egy kolléganője is, akivel azonos volt a fizetésük. Ugyanaz a végzettség, ugyanaz a munkakör, ugyanaz a kor, ugyanaz a ledolgozott év, ugyanott. A kolléganő egy hónappal idősebb volt, így ő pár héttel előbb hagyhatta abba a munkát. Beszélgettek hogy mennyire örülnek hogy vége a gürizős éveknek, jön a pihenés. Édesanyám rákérdezett (mert amúgy szoros, jó viszonyban voltak) hogy mire számíthat nyugdíjügyileg, mert már nagyon kíváncsi volt hogy mennyit fog kapni. Erre a nő úgy megsértődött, mintha megölte volna egy családtagját... Teljesen kikelt magából, hogy ezt hogy képzeli, majd ő is megtudja pár hét múlva.

2021. jan. 11. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

"Mondjuk vadidegeneknek én sem szívesen beszélek az anyagi helyzetemről, és megértem, ez pl. miért számít tabunak. A pénz sok kapcsolatot megmérgez, és sok frusztráció forrása, nem mellesleg, az átlagnál jobban kereső embereket céltáblává teszi akár tolvajoknak, betörőknek, akár aranyásóknak"



Nagyon igazad van. Az emberek nagyrésze csak addig akarja tudni mennyit keresel, amíg kevesebbet keresel nála. Mert akkor örül, hogy neked szarabbul megy. A baj akkor van, amikor sokkal többet keresel valakinél. Akkor egyből rádsütik, hogy "dicsekszel, tolvaj vagy, biztos bűnöző és rossz ember vagy", jön az intrika, a szarkavarás, a rosszakarók.

2021. jan. 11. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
66%
Egyrészt csak a fehér ember beszél a munkájáról, ha találkoznak. Se érzések, se semmi. Csak meló, időjárás. :-) másrészt konfliktus forrás, ha te többért huzol meg egy csavart, mint a másik. És kiderül. A biblia azt írja te vagy a hibás :-) a szolosgazda kimegy a piacra munkásokat szerezni. Reggel, délben, délután. Mindenkivel megegyezik egy dénár ban. Este, a fizetéskor mindenki kap egy dénár... Erre az egyik, aki reggel jött, azt mondja: hogyan lehet, hogy aki délután jött, ugyanannyiért dolgozik, mint én, aki reggel óta??! Hát úgy, hogy egy dénár amiben megegyeztünk. A történet rámutat arra, hogy egymás dolgaval foglalkozó emberek konfliktust generálnak. Rámutat arra, hogy illene pénzt kínálni a munkáért. Egy dénár pl. Szóval bonyolult.
2021. jan. 11. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

4: mondjuk ha meg kevesebbet keresel, akkor meg az a baj sokaknál, leb.nak, hogy biztos nem tanultál elég jól, miért nem ide-oda mentél egyetemre, leéletképteleneznek...

Sok a hülye sajnos.

2021. jan. 11. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Ki kellene írni, mennyit ér a meló..
2021. jan. 11. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Én azt nem értem, hogy álláshirdetéseknél miért írják bele, hogy “fizetési igény megjelölésével” kell jelentkezni. Nem adott a fizetés, vagy mit akarnak ezzel elérni? Nem tudnám megmondani, hogy különböző munkakörökben mennyit keresnek az emberek...
2021. jan. 11. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
6 Ez is igaz, de én úgy gondolom, hogy aki értelmes és elégedett az életével, az nem fikáz ezért senkit. Aki megteszi, az valamit tudat alatt kompenzál ezzel. Szóval megint csak ott tartunk, hogy nincs értelme ilyesmiről beszélgetni.
2021. jan. 11. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
82%
8 Azt akarják elérni, hogy alálicitálj a másik "melósnak". Ők gondolnak x ftot, megnézik, hogy az y jelentkezőből melyik vállalja el legolcsóbban a munkát.
2021. jan. 11. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!