Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek van, létezik...

Szerintetek van, létezik szabad akarat ? Kifejtem lent.

Figyelt kérdés

Szerintem igazából nagyon sokminden determinált, meghatározott. Nem dönthetjük el, milyen családban szeretnénk élni, simán kifoghatunk agresszív, alkoholista szülőket. Van szabad választás? Nincs.


Ahogy nem mindegy, hogy egy afrikai nyomornegyedbe születik valaki, vagy egy gazdaságilag fejlett országba, teljesen mások a lehetőségek.


Vagy pl az osztálytársainkat se válogathatjuk meg. Tehát egy csomó mindent készen kapunk.


A génkészlet, amit az ember kap, nagyjából előrevetíti, milyen életet fog élni, mennyire lesz sikeres, erős, vagy gyenge jellem lesz-e.


Ha valaki gyenge géneket kap, ígyis-úgyis az Élet vesztese lesz, akárhogy kapálózik, hibát hibára fog halmozni, mert így lett beprogramozva.


A sikeres emberek eleve azért sikeresek, mert kedvezőbb külső és belső adottságokat kaptak, tökéletes génekkel és személyiséggel.



2021. jan. 27. 14:45
1 2 3 4
 11/38 anonim ***** válasza:
71%

"A génkészlet, amit az ember kap, nagyjából előrevetíti, milyen életet fog élni, mennyire lesz sikeres, erős, vagy gyenge jellem lesz-e."


Idáig rendben volt az eszmefuttatásod, de innentől fogva erősen determinista.


Onnantól fogva, hogy nagykorú vagy, az időd egy részéről szabadon rendelkezel, és képes vagy felmérni a lehetőségeidet, már nagyrészt rajtad múlik, hogy merre és meddig tovább.


A genetika nem határoz meg, csak hajlamosít.


Már vitatkoztunk erről egy másik topicban, és az ott tapasztaltakból kiindulva itt sem sok értelme lesz.

2021. jan. 27. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 anonim ***** válasza:
73%

Kérdező, a szabad akaratot összekevered a mindenhatósággal.


Ezt a kérdést szabad akaratodból írtad ki? Vagy kényszerített rá valaki?


Most, amikor ezt olvasod, döntsd el, hogy felállsz (ha éppen ülsz), vagy leülsz (ha éppen állsz).


Itt ki és mi kényszerít vajon, hogy megtedd vagy ne tedd meg?

Ez is előre meg van írva a sors nagykönyvében?

Ha igen, milyen céllal?


Ha nem, akkor pedig miért volnának benne az ennél komolyabb döntéseid?

2021. jan. 27. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 A kérdező kommentje:

12: Úgy értettem, egy csomó mindent készen kapunk. Amibe nincs beleszólásunk, pl hajszín, szemszín. Vagy hogy hova születünk.


Pl szerintem sokkal korrektebb lenne az, ha dönthetnék arról, hogy akarok-e erre a Földre megszületni és hogy mondhassam azt, hogy nem akarok.


Vagy pl hatalmam lenne megállítani az öregedést, vagy hogy ne legyek soha éhes/szomjas. Ez lenne a valódi szabad akarat.

2021. jan. 27. 15:36
 14/38 anonim ***** válasza:
100%

#13

Szabad akaratodból pontozod le a neked normálisan válaszolókat is, vagy belső kényszert érzel rá?


Olyan dolgokat kérsz számon a szabad akaraton, ami abszolút szélsőséges. Ezzel próbálod alátámasztani azt a szintén szélsőséges véleményedet, miszerint semmiben sem dönthetünk emberként.

2021. jan. 27. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/38 A kérdező kommentje:
14: HA van szabad akaratunk, akkor mindenben dönthessünk szabadon. Mert fél, vagy részleges szabad akarat semmit sem ér.
2021. jan. 27. 15:41
 16/38 anonim ***** válasza:
61%
Ez már a fantasy részleg...
2021. jan. 27. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 A kérdező kommentje:

A társadalom is ránkrak egy csomó elvárást, kötelezettséget.


Igazából semmilyen szabad akaratunk nincs szerintem, csupán parancsokat végrehajtó szolgák vagyunk.

2021. jan. 27. 15:45
 18/38 anonim ***** válasza:

#15

Mindenben szabadon dönthetsz. Önmagában a döntés viszont nem jelenti azt, hogy képes vagy kivitelezni is.

Ezért célszerű korlátozni olyan dolgokra a döntéseinket, amelyek legalább nagyrészt rajtunk múlnak.

2021. jan. 27. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 anonim ***** válasza:
82%

"Igazából semmilyen szabad akaratunk nincs szerintem, csupán parancsokat végrehajtó szolgák vagyunk."


Ki-ki ahogy ő gondolja.

Én maradok döntésképes ember.

2021. jan. 27. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 A kérdező kommentje:
Az én olvasatomban vagy totális szabad akaratunk van, azaz mindenre és mindenkire hatással tudunk lenni és befolyásolni, tudunk mindent, vagy semmilyen.
2021. jan. 27. 15:59
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!