Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Képtelen vagyok a normális...

Képtelen vagyok a normális konfliktuskezelésre. Mivel tudnék ezen javítani?

Figyelt kérdés
Tehát, 20 éves fiúcska vagyok, semmi extra. Sajnos soha életemben eddig nem tudtam normálisan konfrontálódni. Anyumék rengeteget balhéztak régen, és emlékszem hogy irdatlan sok félelem alakult ki emiatt bennem. Középsuliban persze megtaláltak a kötekedők is, és habár fizikai konfliktusra sosem került sor, azért a folyosóról való k*rvaanyázás még rátett a sajnos amúgy is elég beszari személyiségemre még egy lapáttal. Egyszerre van bennem rengeteg félelem és elfojtott harag is, ami amikor nagy ritkán kijön belőlem, akkor kő kövön nem marad. A középsulis dolgok miatt el kezdtem edzeni, már 4 éve edzem rendszeresen, és elég jó fizikumra tettem szert. Viszont ez szemernyit sem segített a gyávaságomon, legfeljebb azok nem "mernek" belém kötni akik nem ismernek de látják hogy viszonylag izmos vagyok. Magamat sem értem ha őszinte akarok lenni. Volt talán a 4 középiskolás évem alatt 3 eset, amikor annyira sokat szekált egy osztálytársam, hogy vagy odaütöttem egyet, vagy fellöktem. Emlékszem, hogy az ütés nagyon fájt neki, és nem is támadott vissza. Tehát még én sem értem miért vagyok ilyen, ha azért tudok ütni. Nálam fényévekkel kisebb kis hülyegyerekeknek sem merek visszaszólni, vagy odavágni egyet, mert rettegek attól hogy utána megtalál 5 emberrel és agyonvernek. A húgom (18 éves) is elég provokatív, soha nem segít itthon, egész nap alszik. De már ott tartok, hogy nem merek rászólni, mert attól félek hogy nem fogom tudni magam kontrollálni, és megütöm, mert szavakkal úgysem érek el semmit. Akár az edzőterembe, akár máshova megyek, rendesen gyomorgörcsöm van, mert annyira félek hogy az utcán majd belém kötnek, beszólnak, én meg nem tehetek semmit, mert nincs mögöttem semmi protekció arra az esetre ha valaki utána 5 vagy több emberrel bosszúhadjáratba kezdene. Még profilképet sem merek változtatni, mert félek hogy jönni fognak egyből a trollkommentek. Nagyon félek magamtól, mert simán eljátszottam a gondolattal, hogy a egyesével felkeresem a régi (és jelenlegi) kötekedőimet és egyszerűen megölöm őket. Persze soha életemben nem öltem meg szúnyognál nagyobb állatot sem, nemhogy embert, de egyszerűen nem szabadulok a gondolattól. Utálok így élni, nem is élet ez. Minden napom 85%-a rettegésből áll. Vagy azon hogy nehogy összefussak valakivel aki valamilyen formában bántani fog, vagy azon nehogy otthon legyen balhé. Nem bírom a feszültséget, egyszerűen rettegek konfrontálódni. Érzem, hogy a másiknak nagyobb hatalom van a kezében (több embert ismer, több embert tud "mozgósítani". Én introvertált típus vagyok, van 4-5 barátom, de ennyi. Szeretnék szabadon, egy félelemmentes világban élni, mert ez nem tudom meddig tud így tovább menni. Köszönöm hogy elolvastad, várom ötleteidet, vagy akár tapasztalataidat a témában!

2021. máj. 5. 01:59
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom nálad is még a csírájában el lett fojtva, ha kiakadtál valamin, remek pszichológiai érzékkel bírtak a körülötted élők, vagy csak szimplán nem foglalkoztak veled.

Hasonló felállás volt nálam is, nagyszájú, kötekedő nővér, agresszív, elnyomó apa, kedves, odaadó, csendes anyuka.

Ha teheted, minél előbb húz el ebből a közegből, már ez egy jelentős eredmény lesz a "gyógyulásban"

2021. máj. 5. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Kettős érzés van bennem ezzel kapcsolatban. Mindig is működött rajtam az érzelmi zsarolás. Mivel a húgommal és a nagyimmal élek együtt (aki sokszor rászorul a segítségemre, kénytelen vagyok maradni. Másfelől viszont azokat a dolgokat amiket jelenleg én csinálok meg a nagyimnak, azoknak a 100%-át a húgom is képes lenne. Szívesen felköltöznék Budapestre anyámhoz, főleg ha nyitnak az egyetemek és bejárhatok rendesen. Egész életemben mindig segítettem nekik (már a családomnak), rengetegszer mentem el ide-oda úgy hogy semmi kedvem nem volt, de ők szerették volna. Most úgy érzem, minden nemű lelkiismeret furdalás nélkül hátat tudnék mindenkinek fordítani, de holnap már lehet másképp lenne.
2021. máj. 5. 03:56
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Hagyd ott a csaladod es a kornyezeted. Menj Pestre vissza az egyetemre es dolgozz mellette. Szobat thdyg berelni vagy kollegium!!
2021. máj. 5. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Jaj, annyira aterzem a helyzeted, en is vilageletemben rettegtem a konfliktusoktol es vagy csendben szenvedtem, ha ki kellett volna allni az erdekeimert vagy kirobbant belolem minden felgyulemlett, visszafojtott erzelem agresszivabbnal agressivabb formakban.

Mindenkeppen azt tanacsolom neked, hogy fordulj szakemberhez.

Az alacsonyy az onbecsulesed es allando szorongasod miatt allando stresszben elsz, ezen mindenkepp valtoztatni kell, mert ez igy a poklok pokla.

2021. máj. 5. 04:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Igen, sajnos teljesen megmérgezi a dolgokat. Úgy tervezem a vizsgaidőszak után elmegyek Pesten szakemberhez:)
2021. máj. 5. 05:07
 6/16 anonim ***** válasza:
Megértem miről beszélsz, nem könnyű kordában tartani az indulatainkat, ha nem tanították meg. Addig is amíg eljutsz egy szakemberhez, olvasgathatsz az asszertív kommunikációról.
2021. máj. 5. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Én nem vagyok ilyen... viszont engem is így neveltek a szüleim. Elnyomva nem voltam, de a szüleim nagyon konfliktus kerülő emberek voltak. Erre is neveltek. A "hagyd nem éri meg" és a "ne foglalkozz vele majd abbahagyja" töltötte ki a gyerekkorom. És persze ennek meg is lett az eredménye, folyamatosan piszkáltak, és nem álltam ki magamért. Aztán jött egy fordulópont. 20 éves korom körül. Valahogy csak jött... talán elegem lett ezekből, és elkezdtem visszaszólogatni. Ha konfliktus volt, hát nem tértem ki a fizikai konfrontáció elől sem. És működött. Ha odab@sztam egyet nem ugatott vissza. Ha határozott voltam nem ugatott vissza. Sőt, ha átmentem vele szemben ugyanolyan stílusban amiben ő "támadt" akkor azon nagyon felül tudtam kerekedni. Sajnos ez a "hagyd nem éri meg" meg "majd abbhagyja" nem működik. Régen sem , most sem. És csak két féle ember létezik. Aki ért a szép szóból és akit ütni kell hogy megértse. Én is azt javaslom, hogy szakadj ki ebből a környezetből és talán egy önvédelmi tanfolyam, egy (küzdő) sport tanfolyam rád férne. Ahol kvázi egy minimális önbizalmat kapsz amit tovább tudsz építeni.
2021. máj. 8. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Hosszú lesz és nem biztos, hogy teljesen koherens, de talán segít (csak olvasd végig).

1. Tévképzeteid vannak. Azt gondolod, hogy akárhova mész, akármit csinálsz, mindekni Veled fog foglalkozni, a Te reakcióidat fogják figyelni. Ez egy negatív tapasztalatokból származó, kényszeres tévképzet. A valódi igazság az, hogy az emberek nagyrésze, az idejük túlnyomó többségében saját magukkal vannak elfoglalva, ha beszélsz is valakivel, csinálsz is valamit, 5-10 perc múlva már el is felejtik és teljesen más dolgok körül fognak járni a gondolataik. Tehát az első lépés az lenne, hogy tudatosítod magadban, hogy nem mindenkit Te érdekelsz, nem mindenki Veled foglalkozik, ez egyszerűen egy téves hozzáállás. Továbbá - főleg, ha introvertált vagy - azt is jó, ha tudod, hogy egyáltalán nem kell a figyelem középpontjában lenned, nem kell kényszeresen barátkoznod és - bár ezt lehet, hogy nehezedre esik majd elhinni - de valójában nem is várja el Tőled senki, hogy mindig mindenhez hozzászólj, még akkor sem, ha Te saját magadat kínosan érzed a szótlanságod miatt.

2. Konfliktus kerülő személyiség típusod van. Meg kell majd tanulnod kiállni magadért (lásd következő pontok), egyrészt azért, hogy ne használjanak ki és ne ártsanak Neked, másrészt azért, mert a munkádban nem fogsz tudni magasabb fizetésért/szakmai előrelépésért versenyezni a hevesebb vérmérsékletű, extrovertáltabb kollégákkal szemben. Ezen kívül nem árt tudni, hogy a konfliktuskerülő ember hajlamos rejtegetni a véleményét és nem mondja el őszintén a másik szemébe, ha valami baja van vele, hajlamosabb másokat a hátuk mögött kibeszélni, "keverni a sz*rt", sokkal gyakoribb a passzív-agresszív viselkedés (nézz utána, hogy ez mit jelent). Némi önvizsgálattal és tudatos odafigyeléssel ezek elkerülhetőek.

3. Hogyan álljunk ki magunkért? Ez egy olyan kérdés amire jómagam is sokáig kerestem a választ. Erre egy több síkon lefektetett stratégiát tudok Neked felvázolni:

- Külső: A kommunikáció többsége nem verbális (szóbeli), hanem a megjelenésünkkel, mozdulatainkkal, arckifejezésünkkel, stb. kommunikálunk, tehát igenis számít a külső (a közhiedelemmel ellentétben). Sokszor azért nézik le az embert és kezdenek vele kötekedni (főleg fiatal korban), mert A.) Igénytelen a megjelenése, B.) Gyámoltalan a kiállása. Szerencsére mindkét tulajdonság javítható. Ha a stílusod nem annyira illik bele a környezetedbe, akkor javíts a ruhatárodon, ha csúnya vagy nyaktól felfelé, akkor keress fogorvost, járj barber shop-ba, csináltass igényes frizurát, növessz szakállat, (ha nagyon pattanásos az arcod, akkor nem szégyen keresni egy bőrgyógyászt sem), stb. Ezek értelemszerűen az anyagi helyzetedtől is függenek, de szinte mindenre létezik költséghatékony megoldás. A kiállásod is könnyedén javítható -> amikor emberek között vagy, húzd ki magad, legyen egyenes a testtartásod, ne hajtsd ösztönösen le a fejed és ne akard tudatosan kerülni mindenáron a szemkontaktust a többi emberrel, látszon rajtad, hogy határozott vagy. Ez már önmagában drasztikusan csökkenti annak az esélyét, hogy valaki kötekedni fog Veled. Ha mindig összehúzod magad és a földet bámulod, kerülve a szemkontaktust, akkor azzal azt üzened a világnak, hogy egy veszélytelen, gyámoltalan, nyámnyila ember vagy (nem azt mondom, hogy Te az vagy, csak azt, hogy ezt közvetíted a környezetednek). Egy idő után a kiállásod hatással lesz a hangulatodra, hozzáállásodra is (sajnos mindkét irányban, tehát ha gyámoltalan a kiállásod az is kihat negatívan a hangulatodra).

- Asszertív kommunikáció. Mivel vezető beszosztásban dolgozom, ezért részt vettem már életem során bizonyos vállalati tréningeken. Ha van egy olyan tréning, amit szívem szerint minden egyes introvertált, visszahúzódó, illetve a másik oldalon az agresszív, pökhendi embernek kötelezővé tennék, akkor az az asszertív kommunikációs tréning. Küldök majd privátba egy komplett, könnyen emészthető tréning anyagot, de előljáróban a következőről van szó: az emberek alapjáraton 3 féle módon kommunikálnak amikor konfliktus helyzetbe kerülnek: 1. Agresszív, 2. Passzív, 3. Passzív-Agresszív. Van egy 4. forma is, ez pedig az asszertív kommunikáció. Szemben az első 3-al, ez nem egy ösztönös, zsigeri kommunikációs stílus, hanem egy tanult, begyakorolt viselkedési forma. Ennek során arra törekedsz, hogy úgy érvényesítsd a saját akaradodat / nézőpontodat, hogy közben a másik fél egója ne sérüljön, ne sértődjön meg és végül egy mindkét fél számára elfogadható kimenet szülessen. Fontos, hogy ha bármelyik fél már indulatos/agresszív, akkor nem fog működni a dolog, ez csak akkor működik, ha higgadt maradsz, uralkodsz az érzéseiden és a másik fél is nyugodtabb állapotban van. (Gyakorlást igényel!) Első és legfontosabb szabály, hogy soha ne a másik ember személyét kritizáld (pl. hülye vagy!) és ne sértegess, hanem helyette kizárólag azt kritizáld amit mondott neked (pl. "ez a kijelentés/ötlet azért nem jó, mert...[érvek, logika]"). Ha valaki beszól, akkor arra reflektálj, amit mondott és nem az ő személyére. Ha veled szemben tett egy személyeskedő megjegyzést, akkor kérd számon rajta: ha Te nem tetted, akkort miért személyeskedik, mi baja van veled? mégis miféle alapja van annak amit mondott? Ilyen kérdésekre nehéz olyan választ adni, hogy abból Te gyere ki rosszul. A másik szabály, hogy ha vitába keveredsz valakivel, ne az legyen a cél, hogy megsemmisítsd az illetőt, néha kell, hogy valamilyen engedményt tegyél. Pl. több olyan dolgot mondd, ami kifogásolható, de háhány állításában igazat adsz neki (ha csak nincs nagyon egyértelmű ellenvéleményed), ezzel jelezve, igenis képes vagy elfogadni az ő véleményét is (mégha csak részben is), de közben igyekszel a saját érveidet is elmondani és - lehetőleg érvekkel és logikával alátámasztva, a személyeskedés minden formáját kerülve - meggyőzni a másikat. Összefoglalva: ne személyeskedj, ne sértegess, csak azt kritizáld AMIT mondanak neked és nem azt AKI mondja, tegyél engedményeket (amikor tudsz, adj igazat a másiknak), de határozottan mondd ki a saját érveidet is, ha veled személyeskednek és sértegetnek, akkor kérdd számon, TEGYÉL FEL KÉRDÉSEKET (logikusan, tényekre alapozva)!

- Igyekezz közeledni azok felé is akiket nem szívlelsz. Nem az a cél, hogy világi cimborák legyeket, hanem hogy kialakuljon egy semleges viszony. Nem kell őket látványosan kerülni, érdemes néha legalább 2 mondat erejéig beszélni velük, esetleg rákérdezni hogy hogyan sikerült nekik xy dolog (valami amihez mindkettőtöknek van valami köze), a lényeg, hogy nem tolakodó módon érdeklődj az illető iránt, jelezve, hogy Neked nincsenek ellenséges szándékaid. Ilyenkor lehet, hogy egy-két kisebb beszólást le kell nyelni, de hosszabb távon megéri. Ennél még jobb, ha úgy todod alakítani a dolgok állását, hogy az adott illetővel együtt tudjatok valamit csinálni (közös feladat, sport, akármi), bármilyen szituáció, amikor egymás segítségére van szükség, ha egy ilyen helyzetben befogadóan, sértettségedet félretéve tudsz viselkedni, az szinte mindig feloldja a problémát, látni fogja a másik, hogy Te is csak ember vagy, vannak érzéseid, gondolataid.

- Mondj mindig igazad, ha nem tudsz, akkor legalább ne hazudj! Ez egy általános jótanács a nyugodt élethez. Jegyezd meg: SENKI, HOHA, SEMMIT nem úszik meg büntetlenül, előbb, vagy utóbb végül mindig felszínre kerülnek a hazugságok, a nagyot mondások, az elhallgatott információk. Minnél több ilyen van, annál több támadási felületet adsz a környezetednek és annál jobban fogsz szorongani és félni mindentől.

3. Apropó félelem! A világon minden képzett, orvosi diplomával rendelkező pszichológus/pszichiáter szakember egyetért legalább 1 dologban: ha félsz valamitől, akkor nem az a megoldás, hogy bezárkózol és óvod magad mindentől és mindenkitől. Ellenkezőleg. Fokozatosan, apró lépésekben, tudatosan, biztonságos körülmények között kiteszed magad annak, amitől félsz. Ha félsz az emberektől, kezdj el velük néha beszélgetni (mindegy miről, akár az időjárásról, sorozatokról, közéletről, tökmindegy, csak indíts el egy beszélgetést), eleinte csak pár mondatot, később, egy másik alkalommal már 2 percet, később 5 percet és így tovább (arra azért ügyelj, hogy ne beszélj össze-vissza hülyeségeket). Ha néhány hétig gyakorolod, akkor el fog tűnni a félelem, nem fogsz tőlük szorongani. Ugyanez a módszer működik pl. a klausztrofóbiára, a magasságtól való félelemre, bizonyos állatoktól való félelemre is. Óvatos, tudatos kisérletezés. Próbáld ki!

Itt adtam néhány tanácsot ami introvertáltként segíthet az ismerkedésben:

https://www.gyakorikerdesek.hu/emberek__munkahely-kollegak__..

Remélem segítettem. Kitartást és sok sikert!

2021. máj. 8. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, illetve az utolsónak külön a linket, nagyon hasznos:) Önvédelmi sport nem tudom megoldható-e nekem egyetem mellett, mivel az edzés miatt kicsit nagyobb darab vagyok remélem elég a helyes testtartás és testbeszéd
2021. máj. 9. 21:58
 10/16 anonim ***** válasza:

Szia.

Gondoltál már arra,hogy mi lesz miután megvernek mondjuk? Mi lehet benne annyira szörnyű amúgy? Ha nem vállalod be annak a lehetőségét,hogy elkapnak,megvernek akkor folyamatosan ettől fogsz rettegni. Bújod majd a netet,orvosokhoz mèsz akik jól lehúznak egy olyan egyszerű problèma miatt amit amúgy senki veled,helyetted nem tud megoldani. Amíg menekülèsben vagy találhatsz fèl megoldásokat meg köthetsz magaddal időleges kompromisszumokat. Pontosan tudod,hogy mi a bajod. Ha gyáva vagy akkor lehetősèged van bátornak lenni :) a bátorságnak csak a fèlelem világában van jelentősège abban viszont nagy! A legrövidebb megoldás: VÁLLALD BE! Meglátod mekkora èrzès lesz utána, különben gyáva maradsz.

2021. máj. 11. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!