Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Hogyan illeszkedjek be?

Hogyan illeszkedjek be?

Figyelt kérdés

Kb. 2 hete Diákmunkán dolgozok egy gyorsétteremben.

Introvertált vagyok szóval nehezemre esik beszélgetni barátkozni. Ilyenkor mindig szorongok és izgulok, nem tudok mit csinálni. Engem ez nagyon idegesít.

Ma mondta nekem az egyik srác hogy kezdjek el barátkozni különben kispéciznek. Meg hát alapból jobb hangulatom lesz ha jóba vagyok a többiekkel.

Próbálok beszélgetni, de mivel szorongok ezért hülyén érzem magam és szerintem ez látszik is, és ez miatt nagyon nem is tudok mit mondani.

-Mit lehet ezzel kezdeni?

-Hogy beszélgessek idegenekkel?

-Miket kérdezzek, hogyan találjak témát?

Nekem ez az egész kapcsolat építés nagyon nehéz.

Hogyan változtassak?


Válaszokat előre is köszönöm



2020. márc. 15. 00:19
 1/1 anonim ***** válasza:
90%

Oh boy... Nos, ha már odáig eljutottál, hogy tudod magadról, hogy introveltált vagy és tudod, hogy egyáltalán mit jelent ez a szó, akkor már most sokkal előrébb jársz mint a legtöbb hasonló cipőben járó embertársunk. Az én esetem talán rendkívülinek mondható: a magánéletben rendkívül introvertált vagyok, ezt számtalan kitöltött személyiség teszt igazolta és sok konfliktusom származott belőle a múltban, de valahogy a munkahelyen más ember vagyok, számomra az egy biztos és biztonságos közeg, csak nagyon ritkán érzem gátlásosnak/szorongónak magam. Bár ha ismeretlen személlyel/személyekkel kell találkoznom még a melóhelyen is hajlamos vagyok ráparázni. Nem lesz rövid, de megpróbálom összefoglalni Neked az eddigi élettapasztalataimat amik segíthetnek:

1. Introveltált introveltálttal nehezebben tud együtt dolgozni, párkapcsolati párosításnak okés, de melóhelyen nem annyira. Ha van ilyen kollégád, akkor vele ne akarj minden áron jópofizni/barátkozni, ezt ő legalább annyira erőltetettnek, feszélyezettnek fogja megélni mint Te magad. Vele inkább csak munkahelyi dolgokról beszélgess, illetve olyan témákról ami mindkettőtöket érdekel.

2. Ha már érdeklődés: komolyan gondolkozz el azon, hogy mi érdekel Téged az életben? Pl.: Emberek és minden humán dolog, müszaki & tudományos témák, kreatív területek (költészet, irodalom, zene, festészet), adminisztratív (szabályok, folyamatok, politika, jog), vállalkozás & cégek világa... csak, hogy néhányat említsek. Amikor elkezdesz "csevegni" valakivel igyekezz úgy irányítani a beszélgetést, hogy azokra a témákra terelődjön ami Téged is érdekel, másképp nem fog menni. Pl: ha egyáltalán nem érdekelnek az emberek de szereted a műszaki dolgokat, akkor ne arra kérdezz rá a kollégádnál, hogy "mi újság a gyerekkel?" mert le fogja vágni hogy csak erőlködsz és valószínűleg amúgy is halálra untatna Téged a válasz. Helyette kérdezz rá, hogy hogyan viszonyul a gyerek körüli digitális eszközök (okostelefon, TV, egyebek) használatához? Ez egy olyan téma lesz ami már mindkettőtöket menni fog. A lényeg, hogy csak olyan dolgokról fogsz tudni szorongás nélkül, természetes módon beszélgetni ami Téged személy szerint is érdekel.

3. Mi introveltáltak hajlamosabbak vagyunk megsértődni, hetekig/hónapokig rágódni minden apró fas*ágon, mert a saját fejünkben a saját gondolataink körül keringve élünk. Ezt meg kell tanulni kezelni. Meg kell érteni, hogy miért mondta azt a másik amit mondott, ha igaza van akkor magadon kell változtatni valamit, ha nincs igaza, akkor határozottan tudatni kell vele, hogy butaságot mondott, rosszul érzed magad miatta és el kell pontosan, szilárd érvekkel magyarázni, hogy mi a bajod azzal amit mondott. Soha ne az embert magát kritizáld, hanem csak azt amit mondott Neked (asszertív kommunikáció, nézz utána)!!! Igyekezni kell jóban lenni, de legalább egy semleges viszonyt kialakítani azokkal is akik nem szimpatikusak számodra, ha nem teszed később ellened hangolhatják a többieket és akkor sza*ban leszel.

4. Jók vagyunk hallgatásban, aktív figyelemben. Ezt általában szeretik az extrovertáltak, erre a képességedre erőseíthetsz, csak próbáld úgy alakítani a beszélgetést, hogy téged is érdekeljen a téma, utána hallgasd figyelemmel, hogy mit mondd a másik, hálás lesz érte, meglátod.

5. Nem vagyunk jók, ha sok emberrel kell egyszerre beszélgetni, sokkal kisebb stessz és sokkal könnyebben megy ha face to face csak egy valakivel csinálod egyszerre és csak rá koncentrálsz. Ha társaságban vagy, igyekezz találni ehhez egy partnert akivel egy picit félre vonulva (de nem látványosan!) kettesben tudtok beszélgetni.

6. Ha valami komolyabb beszédet kell tartani mások előtt, vagy csak olyan témát kell megvitatnod valakivel ami Neked rendkívül kellemetlen, akkor mindenképp gyakorold be a mondandódat előre! Ha nem teszed, szét fog ba*ni az ideg és az is lehet, hogy teljesen leblokkolsz. Az esetleg felmerülő kereszt kérdésekre is előre készülj fel, pörgesd végig a fejedben, hogy mire mit válaszolnál. A beszéd/beszélgetés előtt mozogj, vegyél mély levegőket, ne igyál KV-t/energia italt és próbálj megnyugodni (zenehallgatás, vagy egy kevés alkohol előtte segíthet, utóbbival értelemszerűen csak a helynek/helyzetnek megfelelően élhetsz).

7. Ha valaki azzal cseszeget, hogy nem vagy elég spontán, meg túl csendes vagy akkor magyarázd el neki, hogy nem vagyunk egyformák, nem mindenki szeret a középpontban lenni. Mivel tudod mit jelent az introvertált, így feltételezem Rólad, hogy ismersz különféle személyiség jegyeket és talán valamennyire érdekel a pszichológia is --> az ezzel kapcsolatos tudásodra itt bátran támaszkodhatsz.

8. Szánj elég időt magadra: minket a nap során keletkező sok-sok szociális interkció rendkívüli módon le tud fárasztani. Gondoskodj róla, hagy legyen elég időd a nap végén feltöltődni. Legyenek meg a feltételek arra, hogy el tudj vonulni egy-két órára magányosan a nap végén ahol egyedül lehetsz a gondolataiddal, nincs körülötted senki és csak magadra és a saját lelki világodra tudsz koncentrálni. Ebben segítségedre hehetnek relaxációs technikák is, de az nem mindenkinél működik (nálam pl. nem működött, nem vagyok elég türelmes hozzá, túl magas az energia szintem, állandóan pörögnöm kell valamin, hogy lefoglaljam magam, ezért is írogatok itt hajnal 4-kor esszéket a gyakorin... 😁 ). A magányos elvonulást viszont lehetőleg ne a közös munkahelyi együttlét rovására tedd, tehát pl. ne egyedül menj el ebédelni, menjél csak nyugodtan a többiekkel és ha beszélgetni kell alkalmazd a fent leírtakat. Egy dolgot jegyezz meg: senki nem várja el Tőled, hogy mindig mindenhez hozzászólj, még akkor sem, ha Te magad így érzed!

9. Nekünk általában nagyobb az igazságérzetünk (értsd: gyűlöljük, ha igazságtalanság történik velünk, vagy a környezetünkkel) és nagyon szeretjük, ha szeretnek minket és jó benyomást tudunk kelteni, ellenkező esetben Te sem írtad volna ki a kérdést. Erre is építeni lehet: könnyebben tudsz "jó fej" lenni másokkal. Az önzetlenség, mások segítése természetesebben megy, amit általában értékel a környezet, csak arra vigyázz, hogy ne használjanak ki Téged, ha ilyesmit tapasztalsz habozás nélkül közöld, hogy ez most Neked nem fér bele. Meg kell húzni a határokat.

10. Legyen legyalább egy megbízható igaz barátod, akivel meg tudod beszélni a személyes problémáidat, akihez oda tudsz fordulni amikor ki kell ventillálnod magadból a stresszt és tanácsot kell kérned. Ez olyan ember legyen aki erősen humán érdeklődéső, akit érdekelnek az emberek és az ő problémáik, máskülönben nem fogja érdekelni, hogy mi van Veled, legfeljebb kötelesség-tudatból fog végig hallgatni. Ha ilyen barátod nincs, akkor olyat keress aki szeret problémákat megoldani és akkor vele ne konkrétan magadról beszélgessetek, hanem adott problémáidról és hogy hogyan lehetne megoldani azokat. A célt ebben az esetben is eléred: kibeszéled a gondjaidat és kapsz tanácsokat, véleményt egy másik nézőpontból.


Na ennyi volt mára, őszintén remélem, hogy hasznos tanácsokkal szolgálhattam. Ha szükségét érzed, mert pl. személyesebb kérdéseid támadtak, dobj egy privát üzenetet (nem akarok ismerkedni, csak segíteni, ha tudok). 27F

2020. márc. 15. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!