Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mennyi ideig "egészséges"...

Mennyi ideig "egészséges" gyászolni a szeretteinket?

Figyelt kérdés

Ma van öt hónapja, hogy meghalt a mamám, nincs olyan nap, amikor nem gondolnák rá. A legrosszabb az egészben az, hogy pár hét után követte a nagypapám. Covidban haltak meg mindketten, ezzel is jobban megnehezítve ezt az időszakot. Mostanra már nem fáj annyira, mint kb. három hónappal ezelőtt, de nagyon hiányoznak. Felfogni is szörnyű, hogy a szeretetük már csak egy felejthetetlen emlék, a szívem megszakad, amikor belegondolok, hogy milyen körülmények között kellett leélniük az utolsó napjaikat/heteiket. Senkinek nem kívánom azt, amikor minden telefoncsörgéskor azt gondolod, hogy a kórházból hívnak minket és tudatni akarják velünk a szörnyű hírt. Mind a kettőnél a rémálom megvalósult és eljöttek azok a bizonyos hívások is. 78 évesek voltak. Lelkiismeret furdalásom van amiatt, hogy nem becsültem meg őket úgy, ahogyan megérdemelték volna, sajnos még elbúcsúzni sem tudtam a mamámtól vírushelyzet miatt a kórházba zárták. Mindösszesen öt napot volt covidos a mamám. A papámtól sikerült végül (az orvosok megfenyegetése után) elbúcsúznunk, ő hat hétig volt beteg, végül több szervi elégtelensége után eljött a vég a számára is.

Annyi mindent tettek értem és én nem tudtam viszonozni a számukra.

Sok idős embert láttam leépülni a környékünkön. Nem tudom melyik a rosszabb; végignézni ahogy lerobbannak a szeretteink, vagy az, hogy tragikus hirtelenséggel elmennek, pár nap alatt. Szerintem mind a két elhalálozási forma nagy sebet ejt a szerető családokban. Az élet sokszor igazságtalan.

Úgy érzem, hogy Ők voltak a legjobb nagyszülők a Földön.

Mikor múlik el az általuk érzett hiányom? Ez egy gyógyíthatatlan seb az életemben, vagy el fog jönni az, amikor már kevesebbet fogok gondolni rá?

Sokszor olyan érzés kering bennem, mintha Ők elutaztak egy olyan helyre, ahonnan már nem tudnak soha visszatérni. Szerintem jó helyre kerültek.

Belül úgy érzem, hogy tovább kell lépnem ahhoz, hogy lehessen jövőm. Két év múlva fogok érettségizni, megígértem a mamámnak, hogy a középiskola után elvégzem az egyetemet, amit már évekkel ezelőtt kinéztem magamnak.

Gondoltam megosztom a személyes tapasztalataimat veletek, ne haragudjatok, hogy terjedelmesre sikeredett, de muszáj volt leírnom valahova a gondolataimat, mert erről ez az incidens a családunkban tabu téma.



2021. jún. 3. 22:40
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
98%
Addig gyászolj, ameddig jól esik, kiheverni a hiányukat lehetetlen, soha nem is fogod tudni, csak megtanulsz együtt élni a fájdalommal.
2021. jún. 3. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
17%

Nem olvastam vegig, de ezeken mindenki átmegy. Mindenki meghal, mindenkinek meghal valakije.

A halál sajnálatos dolog, de természetes. Ne vergődj ennyire.

2021. jún. 3. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

A gyásznak nincsen időkorlátja, ellenben szakaszai vannak, amiken most te is keresztü mész. Egyénenként eltérő, hogy meddig tartanak ezek a szakaszok. Ne legyél türelmetlen önmagaddal, 5 hónap kevés idő! Ne erőltesd, idő kell míg feldolgozod a téged ért veszteséget. Majd tovább lépsz, ha készen állsz rá.

Ez nem egy "gyógyíthatatlan seb az életedben" -ahogy fogalmaztál-. Idővel elfogadod a tényt, hogy a nagyszüleid sajnos meghaltak, de az élet megy tovább. Gondolsz majd rájuk - némi fájdalommal -, de ezek elsősorban pozitív emlékek lesznek.

2021. jún. 3. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
71%

Nekem két éve halt meg anyukám, azóta is folyamatosan pszichológushoz járok, és még messze van a feldolgozás vége.

Abszolút egyéni, hogy kinek mennyi időre ragad le egy gyászfázisban. Nincs szabály, hogy mikor tart túl kevés vagy túl sok ideig.

2021. jún. 3. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Addig gyászolja, ameddig jól esik neked és ameddig úgy érzed..., hiszen fontos személyek voltak az életedben.

Egyénfüggő,hogy kinek mennyi időt vesz igénybe a gyász,de kitartást és részvétem. <3 Én 1 hónapja vesztettem el egy szerettem, még annyira frissnek tartom ezt a helyzetet és mivel vele nőttem fel, szinte az egész gyermekkorom része volt, tuti gyászol i fogom 5 hónap múlva is.

2021. jún. 3. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Édesapám idén 14 éve halt meg, illetve nagymamám 2 hónapja.

Mint mindenhez, ehez is idő kell míg hozzászoksz hogy már nincsenek ott a közeledben, nem mehetsz el hozzájuk látogatóba, nem vesznek részt többet a hétköznapjaidban, stb. Soha többet!

Számomra a mai napig nem sikerült elfogadni édesapám elmentét, de idővel beletörődsz a ténybe, és éled tovább az életed. Mást nem tudsz tenni. Visszahozni nem tudod őket, sem mást nem tudsz tenni az "ügy érdekében".

Gondolj a szép elmékekre, az együtt töltött időre. Így enyhülni fog a fájdalmad.

2021. jún. 3. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
73%
Egészen halálig egészséges.
2021. jún. 4. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
96%
2.érzéketlen fráter...
2021. jún. 5. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 valaki : ***** válasza:
96%

Ez nem kőbevésett. Ameddig jólesik idézőjelben. Az én papám egy éve halt meg, szintén nehezítette a dolgokata covid, mert őt nem látták el a kórházban, nem boncoltak a vírushelyzet miatt, ezért azt sem tudtam meg soha, miben halt meg (az tuti, hogy nem korona, mert koronatesztet bezzeg minden nap csináltak neki). Tehát nekem volt kire haragudni, az el sem múlt, de nem is fog. Aztán kB. 4-5 hónapig elsírtam magam, ha valami közös emlék jutott eszembe. Pl. Étel amit együtt ettünk mindig. Anyukám ezeket inkább nem is főzte. Ez már elmúlt, ennyit sikerült előrelépni egy év után. Egyébként én is gyászolok még mindig. Fogok is. Szerettük őket, kell gyászolni, aztán pedig emlékezni. Kitartást kívánok. Belegondoltam, hogy szürnyű lehet ez után hallanod a vírustagadókat. Tudom, mert én a fordítottját hallgatam: nem volt koronás, ezért nem kezelték?, jó, biztos úgyis meghalt volna, de a vírusosok közül mindenki számít.

Jó tanács, az ilyen embert ordítsd le, ha jólesik. Ez az én lelkemben szokott segíteni.

2021. jún. 5. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
96%

Kedves kérdező,nekem négy napja halt meg a nagymamám végelgyengülésben és nagyon rossz...az utolsó pillanatokig bírta magát a korához képest múlt héten még egyszer meg is főzött,még mondta is milyen finomat főzött,a közeli boltban is volt.Eltudta rendezni magát. Vasárnap elesett szerencsére nem ütötte meg magát nem volt ereje,nem tudtam felemelni,azt mondta ne mert összecsuklik a nagybátyámat hívtam ő erősebb utána jól volt,másnap is bár estefelé kicsit erőtlen volt,de bírta magát. Másnap reggel anyukàm talált rá az orvos mondta kicsivel közvetlenül az ő érkezése előtt halt meg.Reggel még elrendezte magát.Mindig az volt a kívánságra és azért imádkozott, hogy ne szoruljon senkire se,ne kelljen ágyba forgatni és a memóriája megmaradjon.Ez körülbelül így teljesült is.Senkihez se akart odamenni azt mondta ő nem hagyja el a megszokott helyét, meg ő nem bírna másokkal élni. Nagyon független és erős személyiség volt.

Ne vádold magad,hogy nem eléggé becsülted őket, biztosan nem így van.Tapasztalatból írom mert én is azt teszem,pedig sűrűn látogattam,segítettem.Nekem is az jutott eszembe többet is segíthettem volna neki,figyelmesebb is lehettem volna, az utolsó napjaiban még többet vele lehettem volna.Es ezek a dolgok bántanak...de ki tudja lehet így kellett,hogy legyen.

2021. jún. 11. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!