Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek miért van az,...

Szerintetek miért van az, hogy sok diplomás (nehezen megszerezhető diplomák),úgy egyébként az életben zavaróan semmilyennek, butácskának tűnik?

Figyelt kérdés

Én nemrég végeztem pszichológia szakon, és bár még messze vagyok attól, hogy szakember legyek, ez a jelenség mindig elgondolkodtat.


Rengeteg ember képes nagyon jól tanulni, és kb. Bármilyen egyetemet el tud végezni, de ez nem korrelál az érzelmi intelligenciával, sem a személyiséggel, értékrenddel, érdeklődési körrel stb. Ismerek olyan nőt, aki elvégezte az orvosit, de felszínes, semmilyen komolyabb téma nem foglalkoztatja és ha másokkal beszél, olyan, mintha faék egyszerűségű lenne az egész gondolatvilága.


Persze én tudom, hogy sokan csak megjátszák magukat, egy kívánatos homlokzatot mutatnak, amivel védik magukat olyan emberektől, akik felé nem érdemes közvetíteniük az igazi énjüket. Csak van egy olyan árnyoldala ennek, hogy minél többször játssza el valaki az általa kívánt szerepet, az azért eléggé átformálja a gondolkodást egy negatív irányba. Pl: ha eljátssza a felszínességet, hogy nem nyitott a mélységre, akkor előbb-utóbb valóban sekélyes marad.


Persze egy orvosnak nem dolga foglalkoznia közéleti kérdésekkel, vagy bármivel, ami úgy amúgy az országgal kapcsolatos, vagy más emberek helyzetével, de én nehezen tudnám úgy élképzelni az életem, hogy más témám sincs, mint a filmek, műköröm, a macskám, sportolás, mások kibeszélése, bulik stb.


És nem egy ilyen emberrel találkoztam már. Tudom, nem illik ilyet mondani, de ezeknek az embereknek látszólag nincsen különösebben személyiségük, egyéniségük, elvannak a tucatszerűséggel. Igyekszenek tökéletesnek tűnni mások szemében és ennyi, közben meg fenntartják az imidzsüket azáltal, hogy nívós szakmákat tanulnak ki (mondjuk mert a gazdag családjuk miatt mást nem is választhatnak).


Mondjuk bizonyára könnyebb nyomasztóan komoly gondolatok nélkül sikeresnek lenni, mert kevésbé hátráltatja őket a depresszió meg más egyéb komoly, felnőttes problémák. Viszont azt is megfigyeltem, hogy a párválasztásban általában nem túl sikeresek, ami lehet összefügg a végzettségi szintjük és a mutatott kép között lévő ellentmondás oka. Vagy mert túl magasak az elvárások (bár ez tipikus probléma manapság).



2022. jan. 28. 00:27
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
76%
Most komolyan egy számodra idegen embertől elvárnád, hogy odaálljon és a macskák helyett rákezdjen, hogy neki épp milyen lelki válságai, pénzügyi csődjei, világfájdalmai vannak, mert ezt gondolod mélynek? Senki nem fog veled ilyenekről beszélni és jó szar pszichológus lehetsz, ha ezt úgy értelmezed, hogy aki műkörömről beszél az egyenes a felszínessel.
2022. jan. 29. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 A kérdező kommentje:

Nem, én egyáltalán nem ezekre a dolgokra gondoltam, de mindegy. :) ezt csak te projektálod bele, hogy azt várom másoktól, hogy egy szempillantás alatt megnyíljanak nekem, mint pszichológusnak.


Vannak olyan számomra releváns témák, amik túlmutatnak azon, hogy magunkról próbálunk beszélgetni. És igenis léteznek felszínesebb emberek, akik semmilyen komolyabb témáról nem akarnak beszélgetni, teljesen mindegy, hogy magukról vagy emberiséget érintő kérdésekről van szó.


Csak az a baj, hogy szakemberként tudom, hogy az ilyen hozzáállás lesz a melegágya annak, hogy egy párkapcsolatban sem fog a mélységre törekedni és nem fogják érdekelni a problémák, jó eséllyel konfliktuskerülő lesz, mert neki kínos bármilyen ilyen problémáról beszélni.


Részben bizonyos emberekbe a folyamatos tagadást és elfojtást belenevelik, míg mások felnőttként belátják, hogy minél kevesebbet mutatnak kifelé, annál kevésbé támadhatóak. Láttad volna miket csinált a nagybátyám exfelesége... pedig neki is van diplomája! Szóval sajnos ezt is tudom, hogy egy idő után csak kilóg a lóláb, csak rájönnek a többiek, hogy itt valami nem oké.


Viszont normális emberekről szólt a téma, és arról a különbségről, hogy bizonyos embereket érdekelnek mélyebb, komolyabb témák (elmélkedőbbek), mások meg sokkal materialistábbak és földhözragadtabbak, nekik elég a műkörmök-macskák stb. Szintjén a beszélgetés és nyilván van néhány jó barátjuk akit beavatnak a magánéletükbe is. Most egy kollégától ezt nem várhatom el.


De azért lásd be, biztosan találkoztál olyan emberekkel, akiket okosabbnak gondoltál eleinte, később pedig kiderült, hogy valójában nem azok. Ilyen bizony van.

2022. jan. 30. 00:00
 23/29 anonim ***** válasza:

Milyen érdekes, mikor értelmes dolgokkal kellene foglalkozni, akkor nincs meg a szakmai tudás, mikor oltogatni kell a másikat, már megy a szakzsargon. :)


Más párkapcsolata miatt nem feladatod aggódni egészen addig, amíg nem kérik a véleményed. Ezt úgy mondom, mint akinek nem idegen a szakmád egyáltalán. Apropó, ha már szakmázunk, mennyire van rendben, hogy képzettség alapján stigmatizálsz? Mert javíts ki, ha tévedek, de nincs arra vonatkozóan szignifikáns eredmény, hogy ilyesmi megfigyelhető lenne általánosságban a magasabban iskolázottak körében.


"De azért lásd be, biztosan találkoztál olyan emberekkel, akiket okosabbnak gondoltál eleinte, később pedig kiderült, hogy valójában nem azok."

Több olyan emberrel találkoztam, aki tanultabb, intelligensebb ember lévén jobban rá tud érezni, hogy hogyan kell kommunikálni különböző emberekkel. Aki el tudja magyarázni egyszerűen ugyanazt egy gyerkőcnek, amit a hallgatóságnak sokkal magasabb szinten ad elő az egyetemen, mikor órát tart és aki értelmesen értekezik dolgokról bizonyos körökben, miközben máshol inkább meg sem szólal, mert tudja, mi lesz a vége. Van egy nő ismerősöm, a csaj nagyon kemény végzettségekkel és szakmai portfólióval rendelkezik, de ha összekerül a két buta pitsa ismerősömmel, egy közülük. Csacsognak női magazinokról, horoszkópról, amiben nem is hisz, próbál annak a körnek az eszközeivel élni, mert annyit néz ki belőlük. De van mélysége, tudom, hogy van, mert olyan dolgokról beszélgettünk néha, hogy padlót fogtam, mennyire képben van, mennyire tájékozott, mennyire hibátlanul érvel... Az ember a fodrászával is elcsacsog olyan dolgokról, amik a leggagyibb témák és nem rá vallanak. Ezek szerepek, amiket az ember magára vesz, hogy ne legyen okoskodónak, fölényeskedőnek, sznobnak titulálva, mert ami viszont valós félelem, az az, hogy ma egy sokdiplomás frusztrációt vált ki, ha olyan minőségben szólal meg, ahogy a szakma elvárja. Ha a családi ebédnél te értelmesen szólalsz meg a javarészt falusi és alulképzett rokonságod előtt, akkor elő fog jönni, hogy "na, a nagy tiszteletlen diplomás azt hiszi, hogy mindenhez ért". És lehet, hogy jobban rálátsz a politikára vagy budapesti lakosként a főváros ügyeire, de őket ez nem érdekli, bonyolultan fogalmazol számukra, nekik ellentmondó véleményt adsz, ez pedig ezt okozza az egyszerű embernél. És egy mérnök is van, hogy lemegy egyszerűbe egy bölcsésszel szemben, mert hajlamosak a bölcsészek is beképzeltnek, arrogánsnak tartani a reáltudományokban jártas embereket és automatikusan az lesz a vége, hogy kezdetét veszi a vergődés és a te leszólásod, hogy milyen szar vagy emberileg, mert kemény szakon szereztél értékálló diplomát és emiatt biztos többnek hiszed magad. Szóval teljes mértékben érthető, ha az ember alacsonyabb szintről kezd egy beszélgetést, mint amilyen szinten van.



És ne aggódj, a többség, aki ilyen, a maga szintjén választ partnert, aki előtt nem kell ezt művelnie.

2022. jan. 30. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 A kérdező kommentje:

Nézd, ha nem értenéd a szakzsargont, akkor nem is alkalmaztam volna a veled való kommunikációm során. De nyilván érted, szóval mivel VELED beszéltem, ez ne legyen már a bajod, komolyan. :D


És mégis miből gondolod, hogy én nem "emberi" nyelven beszélek azokkal, akik nem szakmabeliek? Ha tudnád mennyi diákmunkát végeztem olyan emberek között, akiknek végzettsége nem volt, mégis jobban el tudtunk beszélgetni bármiről, mint a korombeliek közül sokakkal nem. És érdekelt a véleményük, az életük, a hobbijaik, a kutyájuk és bármi, amiről beszélgetni szerettek volna.


Azontúl benned is van nem kevés általánosítás.


Nem, nem mindenkit feszélyez, ha diplomás emberrel kell beszélniük, sőt. Aki nyitott, szívesen meghallgatja, a másik mennyire jártas egy adott témában és hasonlók. És a magasabb végzettségű személy is normál esetben foglalkozik azokkal, akiknek nincs végzettsége, de lehetnek jó meglátásaik, kell adni a véleményükre stb.


Tudod az a sznobság, ha valaki tényleg csak a saját köreivel akar keveredni. És a pszichológusok között túl sok ilyen van, legalábbis szerintem. Nekem sem tetszik ez a hozzállás.


És miért ítélném el a mérnököket? Komolyan nem is értelek. Én nem tudnám azt csinálni, amit ők, mert másfajta tudás kell hozzá, másfajta észjárás és nekem speciel a pszichos statisztika sem volt a kedvencem. Egy mérnököt meg untatna a bölcsész magolás valószínű, meg nem szeretne emberekkel foglalkozni, stb... nem vagyunk egyformák.


Amúgy meg diplomás embereknek sokkal feszélyezőbb tud lenni más diplomásokkal kommunikálni,mert ott reálisabb veszély az, hogy mi van, ha elítélnek ha hm, nem tudok valamit, vagy véletlenül butaságot mondok vagy gondolok. És erre azért bőven van példa.


Maradjunk annyiban, hogy nem tartom magam pszichológusnak. Erre 5 év egyetem nem volt elég, mert nem olyan szintű az oktatás, sajnos.


Tudok dolgokat, amiket más nem, és nyilván több rálátásom van az emberekre, de nem lenne merszem leülni valakivel tanácsadást tartani, mert nem gondolom, hogy erre az egyetem felkészített és azért a többség úgy vág bele ebbe a szakba, hogy minimum 10 évet tanulni kell, amíg megfelelő végzettségi szintet ér el a pszichológus.


Nekem elég sok olyan ember, akinek nem adok a szavára (gyiken sem adok mások véleményére), mondta már, hogy amúgy nem való ez nekem.


De tudod, ami nem öl meg, az megerősít. :) Rá akarok cáfolni. Aztán az élet vagy igazol, vagy nem.

2022. jan. 30. 03:38
 25/29 A kérdező kommentje:

Újraolvastam a válaszod és eszembe jutott még valami.


Az, hogy az ismerősöd a másik női ismerőseid szintjén annyit néz ki belőlük, hogy kvázi meg kell játszania magát, nos ez sem igaz minden emberre, azért vannak, akik szeretnek önazonosak maradni, függetlenül attól milyen szinten szólnak a másikhoz.Ez is egy stílus, aminek vannak előnyei, nyilván, de én nem alkalmazom és a barátaim sem. Mert már gimiben is falnak mentünk az ilyen lányoktól. :D pl: Z jelenlétében normálisan szóltak hozzánk, Y jelenlétében meg kritizáltak minket állandóan. Ez nekem nem intelligens hozzáállás.

2022. jan. 30. 08:20
 26/29 anonim ***** válasza:
49%
Hűha, nagyon nem hagy nyugodni a dolog. Miért vagy erre ennyire ráfixálódva?
2022. jan. 30. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:
54%
Egy dolog biztos. Ítélkező vagy amit hamar le kell vetned ha a szakmában akarsz maradni.
2022. jan. 30. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 A kérdező kommentje:
Mindenki ítélkezik valamivel kapcsolatban. Még akkor is, ha nem mondja ki. Szóval ezért nem érdekelnek az ilyen vélemények.
2022. jan. 30. 12:41
 29/29 A kérdező kommentje:

Viszont mindig találkozol olyan emberekkel, akik ugyanazt ítélik el, amit te. :D


Persze jobb dolog hasonló, pozitív gondolatok mentén kapcsolódni. Csak manapság ez nagyon nehéz és nekem az a tapasztalatom, hogy egyre nehezebb.

2022. jan. 30. 12:44
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!