Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Lehet valaki szinesztéziás,...

Lehet valaki szinesztéziás, ha eddig nem volt?

Figyelt kérdés

Úgy hallottam, hogy nagyon hasznos egy dolog, bár nálam nincs, viszont szeretnék az lenni, sokat segítene a tanulmányaimban. Hogyan csináljam? Mit kell tennem? Vagy egyáltalán lehetséges-e ez?

A válaszokat előre is köszönöm!


16/f



2022. jan. 30. 20:17
 1/8 anonim ***** válasza:
38%

"A szinesztézia egy olyan mentális betegség, ami nem is valódi betegség, sokkal inkább egy ártalmatlan jelenség. Tulajdonképpen azt jelenti, hogy az egyik érzékszerv által keltett benyomás automatikusan aktivál egy másik érzetet. "


Ez nem betegség. Abszolút normális.


A szinesztézia költői eszköz.


Amúgy már nem tudnak mit kitalálni. Tapasztalatokon alapul, hogy például a sárga színről a citrom jut eszedbe. Ha citromot látsz, akkor összefut a szádban a nyál. A trombitásokat szokták heccelni, hogy előttük citromot nyalogatnak.

2022. jan. 30. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Ezek csak úgy jönnek? Vagy ki kell találnom, hogy például az 1=kék?

Tényleg jó taktikának hangzik az, ha egy adott dolgot egy színnel, esetleg valamivel párosítok.

De mondjuk az érdekelne, hogyha nem vagyok szinesztéziás, akkor lehetek-e az? Mármint, hogy valamivel fejlesztem ezt a képességet.

2022. jan. 30. 21:01
 3/8 anonim ***** válasza:

Hát nem tudom, én az vagyok mióta élek.

De szerintem ez úgy direktbe nem igen megy, vagy nem tudom, lehet, hogy lehetséges valami, elvileg van született és szerzett szinesztézia is.


Talán ha nagyon erősen rákoncetrálsz és megpróbálsz dolgohoz társítani színt vagy képeket előfordulhat.


Nekem fogalmam sincsen mi miért olyan amilyen.

A napok, hónapok, számok, betűk, nevek, országok, városok... Nem tudom, hogy jönnek a képek hozzá és a szinek. Csak jönnek. Megváltoztatni sem tudnám, hogy a z betű például ne sötétkék legyen, vagy a Budapest ne zöld.

2022. febr. 1. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Igazán érdekes dolognak hangzik,

,,De szerintem ez úgy direktbe nem igen megy"

Valószínűleg, ugyanis még elképzelni sem tudom, hogy én csinálok magamnak egy "színes" abc, és azt használom.

De majd próbálkozok!

2022. febr. 2. 00:02
 5/8 anonim ***** válasza:

Igen elég érdekes. Én régebben azt hittem, hogy ez egy tök átlag dolog, hogy ilyen mindenkinek van. A mai napig nehéz elképzelnem, hogy valaki nem lát semmilyen képet vagy színt maga előtt amikor lát egy betűt vagy egy számot. Mert valamit csak lát mindenki. Ha csak feketeséget már az is valami :)


Szerintem ez úgy működik, hogy érzelmet vagy emlékképet párosítassz hozzájuk. Mert ha felvázolsz egy színes abc-t olyan színekkel amiket épp akkor találtál ki csak úgy, nagy az esélye, hogy mondjuk hónapokkal vagy évekkel később már nem úgy fogsz rá emlékezni, keverni fogod a színeket. Mert nem fűz hozzá semmilyen élmény, emlék vagy bármi érzelem. Mert ugye az emberi memória olyan, hogy azt jegyzi meg amihez bármi érzés köti.


Most próbálok példát mondani, de elég bugyután fog hangzani, de például te mondjuk eszel egy csokit aminek a papírja világoskék színű. Közben beszélgetsz egy haveroddal akit mondjuk Bencének hívnak. Te aztán akaratlanul is összekötöd majd ezt egymással mert lehet, hogy utána a Bence nevet világoskéknek fogod látni, mert ha máskor valaki említi, hogy Bence neked be fog ugrani a kék csokispapír.

Most ez így elég hülyén hangzik de így simán előfordulhat :)

Nekem is valószínűleg egy csomó minden így jött.


És mivel a Bence név mondjuk világoskék lett, így nagy eséllyel maga a B betű is. De ez nem biztos de nekem például így van, de ez mindenkinél más lehet.

Nekem ha egy betű piros színű akkor a vele kezdődő nevek is hasonlóak lesznek.

De például a Buda az zöld színű, a Pest már fehér, így a Budapest inkább zöldesfehéren jelenik meg és zöldesfehér háttérrel is.


De van ami meg a logikán alapszik. Mert a C betű citromsárga, szerintem a citrom miatt.


Egyébként kicsi gyerekeknél szokott még lenni, hogy mikor tanítják őket ilyen színes játék betűkkel akkor is előfordulhat, hogy úgy jegyzi meg amilyen színű volt a betű.


Vagy ugyanezt lehet a napokkal is. Mondjuk van egy lila bögréd amiből szeretsz inni. Tudod, hogy pénteken de jó lesz nem kell másnapra tanulni. Elképzeled, hogy otthon elnyújtózol a díványon kezedben a lila bögréddel, iszogtod a tejeskávét, hogy jaj de jó :) Majd ezután ha máskor szóbakerül a péntek, megjelenik egy lila bögre előtted vagy maga a lila szín, vagy akármi amit akkor láttál vagy éreztél.


Lehet gagyi példák de ez így múködik, ezen alapszik, ez nem megváltoztatható és nem is befolyásolható, amit egyszer berögződik azt nem egyszerű megváltoztatni.


De a berögződés azt nem tudom, hogy már felnőttként vagy majdnem felnőttként mennyire lehetséges hosszútvon. Mindenesetre próbáld meg, de ne erőltesd nem kell siettetni.


A színes abc-nél ha készítessz is, lehetőleg ne magolással próbáld, hogy berögzüljenek a dolgok, mert a bemagolt dolgokat előbb vagy utóbb elfelejti az ember.


Nekem sajnos a tanulásnál nem siekrült hasznát vennek, de lehet azért mert nem tudtam, hogyan segíthetne, nem ismertem a módszerét.

Sajnos ugyanúgy kettes voltam matekból:( De attól még lehet másnak jobban sikerült.


Hát ennyi jutott most így eszembe, remélem tudtam segíteni valamit.

2022. febr. 2. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Ezek tök jó dolgok, én meg pont azt nem tudom elképzelni először, hogy valaki színesen látja a betűket :D

Tehát akkor kapcsolnom kell a színekhez egy jó dolgot/emléket, ami lelkileg kötődik hozzám, hogy sokáig megmaradjon, majd a színeket különféle dolgokhoz társítom.

Köszi a példákat, igen, segítettek, sokat is!

2022. febr. 2. 23:19
 7/8 anonim válasza:

Még annyit hozzátennék a dologhoz, hogy ha esetleg valaki még idetévedne és érdekelné a téma, akkor amit írtam az csak részben igaz. Módosítom kicsit.


Mert a szinesztéziának több fajtája is van.


Van, hogy vele születik az emberrel, és van a szerzett is. Talán a szerzett úgy olvastam lehet baleset következménye is de azt ugye még sem kéne.


A szerzett szinesztéziára vonatkozik amiket írtam, mert ugye nálad már csak az jöhet szóba, és ezért írtam, hogy esetleg emlékek és érzelmek kapcsán esetleg valami szinesre festheti a betűket vagy számokat előtted.


Viszont fontos tudni, hogy ezeknek akaratlanul kéne jönnie, tudat alatt, reflexszerűen, nem pedig tudatosan. Ezért mondtam, hogy kitalálni csak úgy egy színt a betűre az nem így működik.

Ezért nem tudom lehetséges-e, hogy csak úgy az legyen valaki. Megmondom őszintén szerintem nem. Vagy csak részben.


Ami példákat írtam, az ugye minden embernél van olyan, hogy emlék alapján valami bevillag előtte, de nem mindenkinek lesznek tőle szinesek a szavak vagy a betűk. Azért említettem ezt az emlék dolgot mert hátha az adott emlék szinesre festi a dolgokat, de csak ha tudat alatt történik. Tehát nem rákészülve, hogy na én most a szerdát sárgának fogom látni mert ma sárga ruhát vettem fel.


Ezért nem túl szerencsés azt írni, hogy próbálgasd mert ennek úgy kéne jönnie, hogy nem próbálgatod.


Már én is össze-vissza írkálok, de tényleg ez egy furcsa dolog amit a mai napig nem tudnak megmagyarázni :D

2022. febr. 3. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Egyébként szerintem nekem velem született van, vagy ha nem akkor már nagyon nagyon kicsi koromban kellett kialakulnia, mert nem kell semmihez kötnöm semmit és úgy villanak be szinesen a dolgok. Megmagyarázhatatlan. A számok, betűk mindig olyanok voltak amilyenek nem tudom miért.


De lehet a hét napjainál meg azért villanak be képek szinesben, mert lehet pici koromban láttam valamit, valami tárgyat vagy valamit, vagy valami pilanatképet és ezért villan be az előttem. De akkor még olyan kicsi lehettem, hogy tudatában sem voltam és ezért maradt így meg.


Ezért nem lehet erőltetni, ha jön valami jön ha nem nem.

De lehet valaki aki komolyabban tanult pszichológiát tudna valamit mondani erről tudományosabban is.


A művészek között szokott több szinesztéziás lenni.

Az egyik zeneszerző például szinesben látta a hangjegyeket. Na az is érdekes dolog. Pedig a hangjegyek olyan egyformák, ő meg szinesben látta a kottát. Durva :)

2022. febr. 3. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!