Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Vajon képes valaki hosszútávon...

Vajon képes valaki hosszútávon arra, hogy teljesen más legyen, mint a szülei ha ők csak borzalmas traumákat okoztak neki?

Figyelt kérdés
Tegyük fel valakinek a szülei borzalmasan rossz emberek, és ez mind-mind kihatott az illető gyerekkorára, aki felismerte, hogy miben élt és, hogy lehet ennél jobb. (Persze a sok trauma úgyszint brutálisan rányomta a bélyeget) Mindezektől függetlenül szeretne egy normális, tisztességes életet élni. Ebben az esetben mi a gyakoribb, hogy a rossz emlékek és a szüleitől örökölt tulajdonságok fognak dominálni és hasonló útra lép, mint ősei vagy, hogy annyira nem akarja mégegyszer átélni a hanyatlást, hogy mindez arra ösztönzi, hogy az ellentéte legyen a szüleinek. Értelmes komoly válaszokat várok, tapasztalatokról, esetleg hozzáértő emberek meglátásairól.

2022. júl. 14. 21:21
 1/3 anonim ***** válasza:

Szerintem rányomja a bélyegét egy ember személyiségére bárhogyan bánnak vele, és hosszútávon kiütközik.

Ha nagyon igyekszik, hogy ő más legyen akkor éppen azért, átesik a ló túloldalára.

2022. júl. 14. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem mindkettő nagyon gyakori, de egyik véglet sem egy egészséges megküzdés. Az egyik oldalon a trauma teljes elfogadása áll (vagyis visszük tovább a "családi örökséget", és mi is bántalmazók leszünk), a másikon pedig a trauma tagadása (kizárunk mindent az életünkből, ami rá emlékeztet). Ha valaki valóban más akar lenni, mint a szülei, akkor megfelelően fel kell dolgoznia a traumáit, és megtalálni az arany középutat. A legjobb példa talán egy srác története, akinek alkoholisták voltak a szülei, ezért ő soha nem ivott egy korty alkoholt se, egész életébe attól rettegett, hogy ő is olyanná válik, mint a szülei.
2022. júl. 14. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Képes rá, mivel minden traumát fel lehet dolgozni. Egyszerűen megfogalmazva a trauma egy ösztönös viselkedésből alakul ki (fight, flight, freeze) amikor az egyén szervezete felkészül egy vészhelyzetre, ami azzal jár hogy a szervezet rengeteg extra energiát termel, hogy képes legyen túlélni. Trauma akkor alakul ki, ha ezt az energiát nem vezetjük le, hanem úgy mond "belénk fagy". Ezt később szakember segítségével fel lehet oldani. (Ha részletesebben is érdekel, ajánlom Peter A. Levine könyveit.) Na most hogy mennyire gyakori a pozitív változás... Szerintem sajnos nem az. Magyarországon a mentális egészség szörnyűségesen van kezelve, tabu is, le is van nézve, sokak szerint humbuk az egész, stb. Ez oda vezet hogy az emberek jelentős része nincs azzal tisztában, hogy ezeket a traumákat nem lehet szimpla elhatározással feldolgozni, hogy "én majd nem leszek olyan", mert úgy soha nem fog tudni hosszútávon változni. Márpedig azért sem, mert akkor nem zajlik le az a folyamat amit fent írtam. Ilyen esetben szerintem a legtöbb ember tudatán kívül válik ugyanolyanná,nem veszi észre magát. Ezt testközelből figyelhettem meg anyukámon, aki megesküdött hogy soha nem lesz olyan mint a nagyim, és a mai napig szidja a viselkedése miatt, miközben lassan ő is ugyanolyanná válik.
2022. júl. 14. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!