Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A nárcisztikus és bordenline...

A nárcisztikus és bordenline személyiségzavarban szenvedő emberek rossz emberek?

Figyelt kérdés

Facebook-on beléptem egy nárcisztikus személyiségzavarrol szóló csoportba, mert érdekelt a téma.

Szeretném megérteni a nárcisztikus embereket, és azokat, akiket nárcisztikus szülők neveltek. Nekem anyukám nárcisztikus (teljesen biztos), járok is pszichológushoz,

Sokáig utáltam anyámat, és kicsit még haragszom rá, de próbálom elfogadni hogy ő ilyen, és így feldolgozni és megbocsátani. Viszont mivel az anyám, nyilván vannak tulajdonságok, amiket megörököltem tőle... És anyámat rossz anyának és nagyon önző embernek tartom, mert az is... De mivel hasonlítok rá... Utálom magam... Megijedtem, hogy talán én is nárcisztikus vagyok.

De aztán a pszichológusom szerint nem vagyok az, nárcisztikus vonások vannak bennem, és nem szeretem magamban ezeket a tulajdonságokat.... Aztán elkezdtem gyanakodni, hogy bordenline vagyok...

A lényeg, hogy abban a csoportban, mindenki úgy beszél a nárcisztikusokrol mintha olyan bűnös rossz emberek lennének, akiktől felni kell, és akiket utalni kell. De szerintem már mindenkire rá mondják. És szerintem van a csoportban olyan is, aki saját maga hasonlít a nárcisztikusra,

Mindenki az exet szidja... Senki nem ír olyat hogy igen bennem is van hiba...

És a bordenlinet is össze keverik már a nárcisztikussal



2023. jan. 13. 20:55
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
10: spekuláció
2023. jan. 17. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim válasza:

A nárcisztikus személyiségzavar és a borderline két külön probléma, előbbi megjelenhet önálló formában is és főként a pszichopata emberekre jellemző. (Vele született, genetikailag ilyen), ezzel szemben a borderline inkább a szociopata emberekre jellemző. (Főként gyermekkori traumák nyomán alakul ki)

Tény, hogy a borderline is lehet nárcisztikus, de esetében ez nem állandó.

Egy borderline-nak mondhatni darabokra van törve az érzelmi világa, hasonló, mint a disszociatív személyiségzavarnál az, hogy ott meg a személyiség szakadt több darabra és kialakult belőle több önálló személyiség.

A borderline esetében személyiségek helyett abból alakult ki több, ahogyan érzelmileg reagál a környezetére, mintha több alaptermészete lenne az illetőnek és ez az alaptermészet attól függően módosul, hogy neki tetszően alakulnak-e a dolgok.

Ahogy a dissziciatív személyiségzavarnál, úgy egy borderlinenál is a teljes biztonság érzet az, ami úgymond normális állapotba képes visszazökkenteni az illetőt, előbbi esetében ez a fő személyiség felszínre törését jelenti, utóbbi esetében pedig a normális alaptermészetet, érzelmi világot.

Mivel mindkét betegség mély traumák miatt alakul ki, ezért mindenféle átmenet nélkül is előtörhet a borderline legelviselhetetlenebb természete is, ahogy a disszociatív személynek egy olyan személyisége, ami a legjobban meg tudja védeni őt az adott helyzet számára fenyegetésnek vélt mivoltától. A lényeg, hogy az általa sem ismert tudatalatti traumák okán mindent fenyegetésként él meg, ami nem kedvező számára vagy nem érzi annak. (Ebbe beletartozik az is, hogy más emberek által megértve, elfogadva érezze magát.)

A probléma fő megoldását az nehezíti, hogy mindkét személyiségzavar úgy értelmezi a biztonság fogalmát, hogy számára azt már egy apróbb nézeteltérés is képes teljesen felborítani (például egy kisebb vita a párkapcsolaton belül), ami ha megtörténik, onnantól nem lehet ész érvekkel megbeszélni vele semmit vagy az érzelmeire hatni, csak az van, amit ő tévesen érzékel, érzelmileg túlreagál és olyan szinten kifordul önmagából, mintha egy teljesen másik ember lenne. (disszociatív személyiségzavarnál valóban másik ember is lesz, borderline esetében pedig ahogy fentebb írtam az alaptermészete és érzelmi világa változik meg teljesen.)

2023. jan. 18. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
Nem rossz emberek csak betegek.
2023. márc. 15. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim válasza:
42%
A nembinárisok is betegek, csak ők és az LMBTQ minden tagjának mentális problémája normálisként lett legitimálva. De ha belegondolunk egy nembináris sokkal betegebb, mint egy borderline, mert még annyira sincsen tisztában önmagával, mint a szóban forgó téma tagjai.
2023. márc. 15. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Szerintem beteg emberek inkább a helyes kifejezés. Pszichiáterhez kene járniuk.
2023. júl. 29. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!