Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért van az, hogy az emberek...

Miért van az, hogy az emberek kényszeresen címkéznek mindenkit?

Figyelt kérdés

Annyiszor olvasom a hozzászólásokban, hogy a férfiak ilyenek, ehhez értenek, ehhez nem értenek és fordítva, hogy milyenek a nők, mit szabad nekik és mit nem, mihez értenek. Miért csináljuk még ezek? Miért nem elég az, hogy emberek vagyunk és nem lehet azt mondani hogy a férfiak ösztön lények akiket a vágy vezérel, a nők meg a csak a gyerek neveléshez értenek meg a hátba szúráshoz (nyilván le egyszerűsítettem).


Szerintem nem lehet igy kategorizálni az emberek, mert egyén függő.



2023. febr. 25. 21:43
 1/5 anonim ***** válasza:
35%

Én nem címkézek senkit.


Ellenben amit leírtál, az nem címkézés, hanem általánosítás. A címkézés az, amikor pusztán valamilyen felszínes jegy alapján derogáló skatulyába helyezel valakit (pl. arrogáns, rasszista, pszichopata).

2023. febr. 25. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
64%

Én úgy tudom (pszichológustól, és a saját hozzáállásommal csak megerősíteni tudom, nálam ez tényleg így működik), mert annyi az inger, ami ér minket, hogy kellenek mankók, máskülönben belehülyülnénk a sok ingerbe. Ösztönös késztetés, hogy nevet adjunk dolgoknak, jelenségeknek, elhelyezzük, esetleg skatulyákba gyömöszöljük őket, mint pl.: a rendőrök buták.

Általánosítás. Amivel szerintem nincs semmi baj. Az általánosítás pont arra szolgál, amit a neve mutat: többségében helytálló véleményeket megfogalmaz. Nincs semmi baj szerintem addig, amíg nem kategorikusan kijelented (és esetleg még ellenvélemény hatására se gondolkozol el egy pillanatig se azon, hogy nem biztos, hogy a tiéd az egyetlen igazság), hogy a férfiak csak dugni akarnak, a nők kurvák, a cigányok tanulatlanok, a románok mosdatlanok. Ha egy olyan jelenségre mutatsz rá, ami általában igaz, szerintem az oké. Sok férfi van, aki. Vannak nők, akik.

2023. febr. 25. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Könnyebb ez így, nem kell gondolkodni.
2023. febr. 25. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom más hogy van vele, de én kifejezetten nem szeretem az általánosításokat, legalábbis amikor emberekről van szó, mert ezeknek egy nagy hányada valójában csak előítéletből vagy megvetésből származik, és nagyon bántó tud lenni mindazok számára, akik nem az "általános esetek", mégis ezzel az előítélettel viszonyulnak hozzájuk. De persze, vannak "statisztikailag bizonyított" dolgok, amik alapján lehet általánosítani, csak sztem óvatosnak kellene lenni, hisz nincs két egyforma ember, ne akarjunk mindenkit beskatulyázni vhova mielőtt még megismernénk.
2023. febr. 25. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
24%

A kivétel mindig erősíti a szabályt!

Egyébként én sem szeretem, de valamilyen szinten azért kell lennie általánosításnak. Az ember fejében össze kell állnia valahogy, hogy mire számíthat. Ha folyamatosan meglepetések érnének minket megőrülnénk és csak visszafele fejlődnénk. Ha azt mondják ti nők/ti férfiak stb.. nem kell komolyan venni.

Most például vannak ezek a nemi identitású "címkék" és X kikéri magának, hogy ő egyik sem és nem kéne általánosítani. Addig Y meg lehet, hogy nem is tudta, hogy ő valamelyik és ezáltal meg tudja végre találni önmagát, mert rájön, hogy vannak mások is olyanok, mint ő.

2023. febr. 26. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!