Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan hagyjam abba az okoskodát?

Hogyan hagyjam abba az okoskodát?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Ez úgy kezdődött, hogy általánosba játszottunk Honfoglalót és akkor is rájöttem mennyi alap dolgot nem tudok, és a nálam kisebb korosztályú haverom meg mondta, hogy semmi gond. Hát nem szánalmas? Plusz a kommunikációm se olyan jó, nem tudok megfogalmazni a gondolataimat. Csak a gond van velem. Szóval az lenne a kérdésem, hogy hogyan szokjak le az okoskodásról? Mert majdnem mindenről van véleményem, de inkább nem mondanám ki, illetve meg akarom tanulni magamba tartani mert egyszerűen nem érzem magam elég okosnak. Én nekem mindjárt itt az érettségi, (amúgy srác vagyok, valaki a nemem miatt érdeklődne) és osztályomból is úgy érzem, hogy többet tudnának, mint én. Bár biztos többet járnak társaságba, mivel kicsit introvertáltabb vagyok és nincs sok barátom (ezt nem kifogásként akartam felhozni, csak azt akartam mondani, hogy nem vagyok rá kényszerítve, hogy most ismerkedjek, ami nehezemre esik amúgy is).


Úgy tudom, hogy az embernek van egy bizonyos mértékű önbizalma, és ha ez lemegy akkor öntudatlanul bánt valakit vagy az én esetembe okoskodik, hogy tudja tártani a megfelelő szintet.


Szeretném inkább minél kevesebbszer a véleményemet hangoztatni, ami talán nem rossz, mert többet tudok meg a másikról, meg alapból a másik ember megismerése a cél. A másik az, hogy nem mindenkit érdekel a másik véleménye ha jól tudom, (lehet megint hülyeséget beszélek) hanem inkább az, hogy meghallgasd.


Sokszor éreztem azt, hogy a tudásom kevés, illetve hülye vagyok a többiekhez képest, szóval talán így lenne a legjobb. Szóval nagyon szépen kérlek segítsetek!



2023. ápr. 8. 10:29
1 2
 1/11 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
74%

Alapvetően az emberek kommunikálnak egymással, aminek elengedhetetlen része a véleménykülönbségek átbeszélése, tapasztalatok megosztása egymással. Ez nem okoskodás, ha te egy adott témában jártasabb vagy és tudod, hogy az úgy van ahogy te mondod és nem úgy, ahogy a másik, akkor nyugodtan hallasd a hangod, nem kell elfojtani a gondolataidat.

Az okoskodás alapvetően az szerintem, amikor valaki már alap tevékenységeidbe is beleszól és mindenről pontosan megmondja, hogy hogyan KELL csinálni, még akkor is ha lenne akár egyszerűbb megoldás is. Vagy akkor is beleszól agresszívan, amikor te valamit elhibázol, de amúgy egész biztosan rájönnél hibádra. Pl. amikor egy üdítőt meg akarsz bontani de véletlenül pont hogy rácsavarod és ebbe azonnal beleszól az okoskodó fél. Vagy pl. amikor vezetsz és állandóan beleszól a melletted ülő hogy az indexet nem akkor tetted ki vagy hogy rosszul fogod a kormányt mert 5 cm-rel lejjebb kéne, nem úgy ahogy te fogod.

Honfoglalóval meg nem igazán érdemes foglalkoznod, mindenkinek megvannak az erősségei, van aki hall egy évszámot és 10 év múlva is tudni fogja, hogy mi volt akkor, meg van az a fajta ember, mint én, aki egész történelemórán csak szenvedett, mert néhány téma kivételével pont nem érdekelt az egész :) Biztos volt olyan kérdés a honfoglalóban, amit meg csak te tudtál, az osztályban senki más. Ilyen az érdeklődés.


"A másik az, hogy nem mindenkit érdekel a másik véleménye ha jól tudom"


Részben igaz, részben nem. A te korosztályod inkább a másik személyiségére kíváncsi, annak, akinek mindenre van egy jópofa, vicces beszólása, azt meg fogják a kedvelni a társai még akkor is, ha a véleményét nem nagyon mondja el semmiről. Munkahelyen már más a kérdés, ott már a kompetenciáid alapján fognak megítélni, a barátaidnak pedig (legalábbis reméljük) fontos lesz a véleményed is.

Lehet töprengeni azokon amiket leírtál, csak nem igazán érdemes. Ha van egy program amit egy társasággal kell eltöltened, akkor csak add magadat, ne gondolkozz azon hogy kíváncsiak-e rád vagy nem. Ha meg majd lesz egy olyan lány, aki tetszik a társaságban, akkor tedd te kíváncsivá magadat számára. :)

2023. ápr. 8. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Lehet, hogy az is kimaradt, hogy ha valakivel vitázok, próbálom megnyerni, és rossz ha nincs igazam. Itt nem tudom mi lenne a jó megoldás 🤷‍♂️.
2023. ápr. 8. 11:08
 3/11 anonim ***** válasza:
74%
Gondolkodj el mindig, hogy miétt az a vélemenyed egy adot dologról, ami. Ha mindent mrg tudsz indokolni akkor nem okoskodsz, hanem megalapozott véleményed van. Ennek része az is, hogy fel tudod ismerni ha nincs igazad, és elfogadni a másik érvelését.
2023. ápr. 8. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
76%

Az okos ember egyik ismérve talán, h felismeri, h mennyi mindent és mit nem tud.

Fiatal vagy, van még időd tanulni.

Az okoskodásról pedig úgy lehet leszokni, h folyamatosan monitorozod magad és mikor szólásra nyílik a szád, csak befogod. Régebben én is hasonló voltam, de rájöttem, h hallgatni arany.

A másik pedig, amit szintén az évek alatt tanultam meg, h nem kell mindig igazunk legyen. Mire megyünk vele? Elég ha te tudod belül, h igazad van. Nem kell minden (szó)csatát megnyerni. Ez a hosszútávú lelki béke záloga is számomra. Már nem állok bele vitákba, lesz.rom.🤷🏼‍♀️

2023. ápr. 8. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm #3 és ˘4#


Igazából tisztába vagyok azzal, hogy nem kell mindig, hogy igazam legyen, tisztában voltam vele, csak gyakorlatba nagyon nehéz volt beiktatni. Figyelni fogok rá, hogy amikor szólnák, csendbe legyek, illetve, hogy ha megtudom indokolni amit mondok akkor mondjam. Ami kíváncsivá tesz, hogy miért arany hallgatni? Csak érdekel...


Nagyon köszönöm a tanácsokat. Nehéz lesz ezeket betartani, de viszont hosszabb távon biztos jobb lesz.

2023. ápr. 8. 11:31
 6/11 anonim ***** válasza:
30%

Az okoskodás, az valóban önbizalomhiány kompenzálása.

A gyors megoldás az, hogy mondjál csak annyít, amít biztosan tudsz, ami tény. Hosszútávon meg bővítsd az ismereteidet.

2023. ápr. 8. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
23%

Ha valakinek válaszolni akarsz spontán valamire, előtte kérdezd meg az iilletőt, hogy elmondhatod-e a véleményedet?

Még mielőtt okoskodnál, gondold át, hogy valóban neked erre válaszolnod kell? Valóban tudod rá a választ? Mi van akkor, ha nem te válaszolsz? Semmi nem lesz...

2023. ápr. 8. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
0%
Válassz neked megfelelőbb közeget, de ne magadat alakitsd át, mert nem biztos, hogy úgy jólérzed majd magad!
2023. aug. 6. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%

"ami talán nem rossz, mert többet tudok meg a másikról, meg alapból a másik ember megismerése a cél. "


Nem mindenkit érdemes megismerni, sok emberen nincs is mit, mert egy nagy nulla, csak kamu állarcok mögé rejti (javarészt kissebbségi szokás).

Ezt kell inkább megtanulnod felismerni!


Egyszerűen add magad, amennyire érdemes, kissebb fokozatokban elkezdve, és ha nem jönnek rá pozitiv jelek akkor ne is erőltess semmit, hanem a továbbiakban ignoráld azt a közeget, és lépj tovább rajtuk.

2023. aug. 6. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
0%

Nekem most 12 kollégám van akikből 3 alapból gatya agyilag meg szociálisan is, 6 el van szállva, a maradék háromból kettővel érdemes szóbaállni emberileg is meg szakmailag is, egy meg parázik mindentől, és nyalizik mindenkinek.


Igy én is inkább elvagyok magammal (mert alig van meló), ha valaki meg nagyon bámul, vagy dobálja magát előttem, akkor egy mosoly kiséretébe jön a sablon kérdéseim egyike, hogy "mi a helyzet?" vagy "hogy vagy?"


Ennyi.

2023. aug. 6. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!