Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Csak én nem vagyok képes...

Csak én nem vagyok képes meditálni?

Figyelt kérdés
Mármint, hogy nem tudom mit kéne érzenem. De szerintem nem az, hogy erőlködve próbálom csukva tartani a szemem és hallgatni az amúgy idegesítő med. zenét😂

2023. ápr. 26. 16:39
 1/10 anonim ***** válasza:
34%
Nem vagyok egy meditálás szakértő, de ha valamihez hasonlítani tudnám az érzést az olyan, mint amikor fiatal az ember és imádkozik. Mondjuk ha idegesít a zene akkor lehet nehezen megy majd a lecsendesülés😆
2023. ápr. 26. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
0%
Mi az a med zene? Medicine? Az milyen? Orvosok zenélnek?
2023. ápr. 26. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Én tudtam egy ideig, de aztán elköltöztem, és a szomszéd idegesítő kölyke MINDIG abban a fél órában visított amikor nekiálltam, szóval abba is maradt a dolog.


Amúgy nem feltétlenül kell hozzá zene. Csak becsukod a szemed, és vagy próbálsz nem gondolni semmire, vagy pedig vizualizálsz valamit, aztán egy ponton érzed, hogy működik amit csinálsz.

2023. ápr. 26. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
A meditálás nem egy egyszerű dolog sokat kell gyakorolni mire sikerül azt hallottam róla. De szerintem zenét sem feltétlen kell hozzá hallgatni. Én is próbáltam anno én azt csináltam hogy lefeküdtem leültem, és megpróbáltam a legjobban arra koncentrálni, hogy semmire ne gondoljak. Leginkább úgy próbálkoztam, hogy az űrre az ürességre gondoltam. Persze biztos van aki ehhez jobban ért.
2023. ápr. 26. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
28%
Én meg olyankor mindig viszketek😂
2023. ápr. 26. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Miért nem jársz utána, ha nem tudod, hogyan kell csinálni?


Alapvetően háromféle meditációs technikát szoktunk megkülönböztetni. Több is van ezen kívül, attól függően, hogy a keleti vallásokhoz kötődő technikákat nézed, vagy a keresztény misztikából indulsz ki...

Amit mi a hétköznapi életben meditációnak hívunk, az a kontempláció (szemlélődés). Ez egy éber szemlélődést jelent, a dolog lényege az, hogy maradj éber, tudatosan légy tudatos önmagadra, és figyeld a felmerülő gondolatokat, érzéseket. Ne gabalyodj beléjük, csak figyeld őket. Ha azon kapod magad, hogy beléjük gabalyodtál, akkor szelíden tereld vissza magad az "itt és most" éberségébe. Ne próbáld meg elnyomni a gondolataidat és az érzéseidet, az nem vezet semmi jóra (úgyis előtörnek, ha nem pont, akkor majd máskor).


A második módszer a koncentráció. Ehhez kell egy konkrét valami, ami a koncentráció tárgyát képezi, és kifejezetten jó, ha ez olyasvalami, ami érzelmileg közel áll hozzád. Sokan mantrákat használnak ehhez, mások mást.


A harmadik módszer a gondolkodás, elmélkedés (cogitatio). Ez jellemzően szent iratokon, pl. Biblián, Védákon, stb... történő mély elmélkedést jelent.


A zenét engedd el, a legjobb a csend. Ha mégis zenét szeretnél hallgatni, olyat hallgass, amit szeretsz, de nem követeli meg a teljes figyelmedet. Ha mondjuk a hard techno jön be neked, akkor hallgasd azt.

Az testhelyzetnél szerintem az egyetlen, ami fontos, hogy ne olyan pozícióban csináld, amiben elalszol, hanem ami megköveteli az éberséged, pl. széken ülve, egyenes háttal. Egyáltalán nem kell teljesen mozdulatlannak lenni, nyugodtan lehet vakaródzni, köhögni, stb. Ha már gyakorlott leszel, és magas szinten tudsz meditálni, képes leszel egyfajta enyhe, nem túl mély meditációt csinálni szinte bármikor, bármilyen hétköznapi tevékenységed során is.

Ja, és ne próbálj "nem gondolni semmire", úgyse fog menni.

2023. ápr. 26. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 veterán vas ***** válasza:

Megértem azt akinek "nem megy".

Engem is érdekel már régen ez a dolog, próbáltam ilyen-olyan módszerekkel, olvastam róla, de valahogy sosem jött össze.

Kiiktattam a zenét, a zajokat.

(már amennyire egy belvárosi harmadik emeleten ez megoldható)

Próbáltam arra az egy tárgyra, gondolatra, érzésre koncentrálni, és belemerülni.

Aztán jött valami zavaró, pl. megreccsent alattam a szék, bevágta a szomszéd az ajtót, dudált egy autó az utcán..... és kizökkentett.

Mindig bámulom a páromat..... amikor olvas, akkor kikapcsolja a világot.Szólok hozzá, aztán mégegyszer, és csak akkor jön a válasz: mit mondtál? Nem figyeltem mert olvasok.

Pl. ha én olvasok -ráadásul olyat ami érdekel- akkor is, közben hallom az utcazajt, érzem a konyhában készülő süti illatát, eszembe jut hogy le kellene mosni az autót, fél szemmel meglátom az ablakon át, hogy hajladoznak a fák a szélben, stb.

Pedig jó lenne néha mindent "kikapcsolni".

Tudja valaki a megoldást???

2023. ápr. 26. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Én sem tudok, mert nem is igazán értem a lényegét sem. Sosem volt "megváltozott" lelkiállapotom tőle.
2023. ápr. 26. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Én csak azt tudom elmondani, hogy milyen tipikus hibák vannak, amikbe bele lehet futni.

Az egyik például az, hogy túl sokat vár az ember a meditációtól, és emellé sokan még türelmetlen is. A legjobb, ha elvárások nélkül állunk neki, és úgy fogjuk fel ezt az egészet, mint egy önmegismerési folyamatot, egy belső utazást.

A másik, hogy görcsösen követünk egy adott módszert. Ülj lótuszülésben, 32 fokos szögben a láb, piros szövetpárna a fenék alatt, másodpercenként pontosan 60 be- és kilélegzés, közben szegezd a tekinteted a két szemöldök közé, ... hülyeség, így biztosan nem fog menni, ez nem erről szól. Sokan, főleg a racionális beállítottságúak ahhoz vannak szokva, hogy ha X módszertan szerint csinálnak valamit, akkor Y végeredmény következik. Ez így is van, az objektivitás világában. Teszem azt, ha 11 gramm kávén, 9 bar nyomással áttolsz 100˚C-os vizet pontosan 32 másodpercig, akkor abból finom kávé lesz, és teljesen mindegy, hogy közben mit érzel, mit csinálsz, mi jár a fejedben, a kávé akkor is ugyanolyan jó lesz, minden egyes alkalommal.

A meditációnál épp az ellenkezője igaz. Nem a módszertan tökéletesen pontos követése a lényeg, hanem te magad, a saját elvárásaid, a saját motivációd, a gondolataid, az érzelmeid... ez a szubjektum világa.

A harmadik, hogy ha hozzá van szokva az ember az objektív (durva) világból érkező erős ingerekre. A szubjektivitás világában nagyon nyitottnak és szenzitivnak kell lenni, mert sok esetben csak nagyon finom érzelmi vagy gondolati változásokat tapasztalunk.

A harmadik probléma lehet, hogy ha valaki nem bízik a saját tapasztalataiban, és folyamatosan ellenőrizgeti magát. Jól csinálom-e? Azt érzem-e, amit éreznem kell? ...stb. Ez megint csak tévút, így biztosan nem fog menni. Nyugodtan lehet olyat csinálni, sőt szerintem kifejezetten hasznos, ha az ember tudatosítja magában, hogy mit élt ált a meditáció során, ez segít megerősíteni a tapasztalatot. Történt-e valami, bármilyen finom észlelés, érzékelés? Akár meditáció közben is meg lehet kérdezni magunktól, hogy éppen mit tapasztalok, mit érzek? Mikor és hol kezdődött, hová tart, hol a vége? Ha valakinek sok ideje van, le is írhatja ezeket. Mit érzek fizikailag a testemben, és mit érzek lelkileg?

Ha valakinek nehezen megy a koncentráció (én is ilyen vagyok), akkor lehet használni füldugót (füllhallgató/fejhallgató is jó lehet), szemmaszkot, ez a külső ingerek nagy részét kizárja. Egyébként célszerűbb a kontemplációt gyakorolni, mint a koncentrációt, vagy legalább bevezetésként a kontemplációt aztán a koncentrációt, mert segít összpontosítani az elmét.

Úgy egyébként célszerű a meditációt a mindennapi életünk részévé tenni, és gyakorolni bármilyen olyan tevékenység közepette, ami nem követeli meg az ember teljes figyelmét.

2023. ápr. 26. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
0%
Én utálok meditálni,ideges leszek tőle:D A légzésemre figyelni is utálok. Oké,veszek pár levegőt lassabban meg mélyebben,de nem esik jól sokadjára. Inkább elmegyek sétálni,ha lazítani akarok, az jól esik. Vagy döglök a kanapén.
2023. ápr. 26. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!