Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan kezeljem azt, hogy nem...

Hogyan kezeljem azt, hogy nem vagyok okos?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Én egy 20 éves srác vagyok és a dolgokba kevés ismeretekkel rendelkezek, pl. Oktatási rendszer problémái, azt is Paul Street-től kellett megnéznem, mert a srác egyszerűen jobban átlátja, meg értelmesebb, mint én. Sokszor mintha azon venném észre magam, hogy okoskodok, mert hogy ha vitázok is valakivel, és valami eszembe jut ami igaznak is bizonyulna, nem tudom alátámasztani, és ez picit idegesítő. Haverjaim mondják, hogy most nekem is vannak olyan dolgok, amelyekhez jobban értek, de mi? Én nem tudom. Általánosba sok hülyeséget csináltam, mondtam. Nézegettem a Telexen tüntetésről szóló videót, és a egyik srác volt vagy 14-13 éves, és én annyi idősen fele annyira nem voltam értelmes, mint ő, szerintem most se. Sok mindenbe tudatlanságba szenvedek, bár nem olyan tág az érdeklődési köröm, de szerintem én nem születtem sok józan ésszel, mert alap dolgokat nem tudtam, és ezeket nemrég tanultam meg. Mondjuk a lázmérő végét ne érintsem meg a higany miatt. Én erről nem tudtam, azt se tudtam, hogy ott higany van. Nővéremmel játszottam Gazdálkodj okosan nevű társasjátékot, és nem tudtam mi az a Casco biztosítás, és gondolom megkérdezem tőle. Azt mondta nekem, hogy melyik bolygón élsz? Vannak ilyen szólásai, ami lejjebb viszi az önbizalmamat.


Meg ha valami jót is mondok, akkor nem vagyok biztos benne, hogy valójában igaz-e amit mondok, külső megerősítés kell, mondjuk akár a szüleimtől.


Podcast-okat szoktam nézni, videókat, hogy ismereteket szerezzek emberektől akinek több rálátása van a dolgokba, bár tudom, hogy mondhat hülyeséget is. Az másik, hogy nővérem nem szereti ha ilyen videókból szerzett információkat építek bele a vitába, mondandómba, és azt mondja, hogy nincs saját gondolatom. Persze, hogy nincs, mert lósz@rt se tudok magáról a témáról, azért nézek videót, hogy szerezzek ismeretet. Az megint másik, hogy szerinte mindent elhiszek amit a szüleim mondanak, és nincs saját gondolatom. Hát tapasztaltabbak az életbe, mint én, és nővérem arra se hallgat ha valami olyan dolgot mondanak ami igaz, akárcsak én, de nem ilyen szinten. Mert ha adott pillanatban nem hiszek neki, akkor oda megyek az illetőhöz szólni, hogy tökre igaza van, meg hülye voltam, de ő nem. Nem hallgat a józan észre.


Bocsánat a kis kitérőért. Valamennyi tudást szereztem, de ez szerintem közel se elég az átlagos tudású sráchoz szerintem, főleg a hozzám hasonló korosztályúakhoz, vagy fiatalabb, mert ők tényleg okosak.



2023. jún. 10. 21:15
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Én is így voltam. Aztán kényszerítettem magam, hogy naponta 1 órát Wikipédiázzak, és lassan megjöttek az ismereteim.
2023. jún. 10. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Szabad kérdezni, hogy miket olvastál?
2023. jún. 10. 21:24
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

"Mondjuk a lázmérő végét ne érintsem meg a higany miatt"

Mi van?

Ezt a baromságot ki adta be neked?

- Legalább 20 éve nem higannyal készülnek a lázmérők

- A higany csak akkor veszélyes, ha eltörik és golyókká alakulva "elfolyik" te meg megeszed a golyókat, mert "olyan szépek"

- Ha nem érsz a lázmérő végéhez, akkor hogy teszed a hónod alá, vagy a fenekedbe, szádba, ...ki hol méri?


Egyébként nyugtasd magad, senki nem komplett tudósként bújik ki az anyjából, hanem élete során innen-onnan megszerzi azt és mástól tanulni nem szégyen. Paul Street például elég korrekt anyagokat nyomat.

A Casco biztosítás ismerete nem a tudás csúcsa, ha nincs autód nem is kell tudnod róla. A nővéred meg egy hülye, aki okoskodik.

2023. jún. 10. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

A baj az internettel, hogy mindent megtalálsz fent meg az ellenkezőjét is.


Amit írsz az alapján nem feltétlenül az eszed kevés, hanem az ismereted. Azt pedig úgy tudod bővíteni, ha sokat olvasol, beszélgetsz, hallgatsz az adott témában. Na persze nem kell mindent vakon elhinni.

Aztán ha már egy adott témáról több különböző álláspontot hallottál, akkor kialakítod a sajátodat.


Addig meg nem kell minden témában vitázni. Nem szégyen azt mondani, hogy bocs, de erre nincs elég rálátásom.

2023. jún. 10. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a eddigi válaszokat!
2023. jún. 10. 22:03
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Az ember nagyon sok ismeretet a társaitól, tapasztalataiból szerez. A tudást, ami egy ember birtokában van, azt mástól szerezi nagyrészt.


Az sem mindegy, hogy "okos" akarsz-e lenni vagy intelligens. Bár az utóbbi az leginkább veleszületett adottság. Aki okos, az sokat olvas, tájékozódik, elsajátítja azokat az információkat, amiknek utánanéz más leírásai/elmondásai alapján. Aki intelligens, annak van képessége arra, hogy átlássa, miben lehet igazság. A saját tapasztalatait és meglátásait is számításba veszi, mielőtt bármilyen információt igaznak ítél. Ehhez kell élettapasztalat is.


Például tegyük fel, hogy nincs ismerered a macskákról. Megkérdezel valakit róluk, aki azt állítja neked, hogy a macskák nem szeretik a gazdájukat és önzőek. Még alá is támasztja hihető érvekkel, hogy ő miért látja így. Te ezeket vagy elhiszed, vagy tapasztalatot szerzel velük kapcsolatban. Akkor le tudod vonni a saját következtetésed és rájössz, hogy nem mindent szabad elhinni másoknak, a saját tapasztalatod, rálátásod adja meg neked a valós ismereteidet.


Tehát mielőtt bárki véleményét, átadott ismereteit elhinnéd és az ő érveiket használnád (ami nem lesz hiteles), inkább nézz utána te magad a dolgoknak, hivatalosabb helyekről tájékozódj, hogy legyen saját rálátásod a dolgokra, ne csak más szemén át lásd a dolgokat.

2023. jún. 10. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
Olvasni kell könyveket. Sok fiatalon látszik a hiánya.
2023. jún. 10. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

#7


Milyen jellegű könyveket?

2023. jún. 10. 23:33
 9/18 anonim ***** válasza:
79%

Igazából annyiféle könyv van hogy szerintem konkrétan bármilyen be bele kezdhetsz aztán egy idő után ráérzel hogy neked melyik stílus jön be.

Szerintem szinte minden könyv hasznos mondjuk az ilyen Vörös pöttyös meg ifjúságit már mellőzném ebben a korban.

A könyvek tágítják A látóköröd, novelik az empátiád, a választékos beszédet. Segitenek kialakítani önbizalmat a személyiségedet

A helyedben én pár bestsellerel kezdenénk aztán majd meglátod.


Milyen műfaj érdekel?

2023. jún. 10. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

#9


Valójában én szoktam olvasni könyveket, de mostanában ritkán már. Valahogy nem vonz, vagy csak nem megfelelő könyvet tartok a kezembe. Krimit szoktam olvasni, ilyen bűnügyit. Azt szeretem. :)

2023. jún. 10. 23:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!