Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Fel lehet ezt dolgozni valami...

Fel lehet ezt dolgozni valami módon?

Figyelt kérdés

Egy nemrég kiírt kérdés kapcsán merült fel bennem.

Mindennap együtt élek egy borzalmasan nagy buntudattal, amivel kapcsolatban bárki bármit mond, magamat fogom hibáztatni.

Engem a nagyszüleim neveltek fel, amikor a nagymamám meghalt, rosszul lett reggel és kihivtuk a mentőket, illetve a nagynenemet.

Megvizsgálták, majd mondták,hogy beviszik a korhazba. Nagyon félt a nagymamám, egyfolytában a nagynenemet szolongatta. Kimentek a mentőautóhoz, én az ablakból néztem őket. A nagynéném mutatta nekem, hogy megy velük, erre én pedig a fejemet raztam, hogy ne.

Nem tudom miért, 12 éves voltam, simán maradhattam volna már egyedül otthon.

Elmentünk venni pár dolgot a mamának a boltba, aztán mentünk a kórházba, gondoltuk már rég ott vannak, mert 15 perc autóval az út.

De sehol nem voltak. Órákig csak vártunk, telefonaltunk, mire kiderült, hogy meghalt a mentőben. A nagymamám , aki feláldozta értem a nyugodt nyugdíjas éveit, miattam vadidegenek között , megrémülve kellett, hogy meghaljon. Erre egyszerűen nincs bocsánat. Ráadásul egy átokfajzat gyerek voltam, nagyban hozzájárultam, hogy nem volt jó a szíve. Anyám férje ki is mondta akkoriban, hogy sírba tettem a nagyanyámat, senki nem ellenkezett.

Mindez 18 éve történt, de akárhogy is gondolkodom, nincs semmi , ami felmenthetne. De igazából nem is erdemelnem meg. Sokat gondolkodom mit mondanék még utoljára a mamának, és rájöttem, hogy a bocsánatát nem kérném, mert erre nincs, csak tudatnam vele mennyire szeretem és hálás vagyok neki.

Ti hogy tudtok hasonló buntudattal együtt élni?



2023. aug. 15. 23:12
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nincs miért felmentést kérned. Érintettként nem látod reálisan a helyzetet. Nem rosszindulatból mondom, de ehhez tényleg egy pszichológus kell, mert nagyon mélyen benned lehet.
2023. aug. 15. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, 12 éves voltál és egy fontos dolgot elfelejtesz. Te is meg voltál ijedve.
2023. aug. 15. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

"Anyám férje ki is mondta akkoriban, hogy sírba tettem a nagyanyámat, senki nem ellenkezett."


Anyádnak is mondhatta volna, hogy "ő a te gyereked, neked kéne felnevelned, nem a nagyszüleinek".


A nagynénéd felnőtt emberként pedig maga döntött úgy, hogy nem ül be a mentőautóba. Ne képzeld azt, hogy a 12 éves unokahúga (vagy -öccse) kérése írta felül azt, amit ő akart.


És tudod miért voltál te átokfajzat? Azért, mert a kisgyerekkorod zűrös volt. Erről a legkevésbé te tehetsz (igaz, nem is a nagyszüleid, akik magukhoz vettek).

2023. aug. 16. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
80%

12 voltál, semmi nem a te hibád.

Ezennel felmentelek kérdező. :)

2023. aug. 16. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Anyukád új bakjának véleménye, olyan mint a lepkefing.
2023. aug. 16. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Jó nagy hülyék voltak a felnőttek körülötted, hogy egy ilyet bűntudatot elültettek benned, miközben a gyerekek maguktól is hajlamosak az ilyen önvádra. Az biztos, hogy nem könnyű egy gyerekkorban beépült zsigeri gondolatot, érzést megváltoztatni.

A pszihologus lehet hogy túlzás, de egy gyásztanácsadásra elmehetnél, mert ez talán a leggyakoribb fájdalmas érzése a hozzátartozoknak, hogy lelkiismeretfurdalásuk van azért, mert valamit tettek, mondtak, gondoltak, vagy nem tettek, nem mondtak, a szerettük halálakor.

Esetleg gondolhatsz arra, hátha változtat a gondolkodásodon, hogy tegyük fel a legrosszabb esetet, hogy nagymamádnak tényleg szüksége lett volna a jelenlétetekre. De az egészen biztosan kijelenthető, hogy ilyen évtizedekig tartó nyomasztó érzést, lelkismeretfurdalást semmilyen körülmények között nem akarna neked. Tehát ha képes lenne még egy utolsot gondolni, kivánni, akkor azt akarná, hogy engedd el ezt a kegyetlen, megnyomorító érzést, szóval nyugodtan elengedheted.

2023. aug. 16. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Fogadd meg a tanácsokat, keress egy jó szakembert. Azért fontos a szakember, mert kívülről látja a problémát és megtanulta, milyen megoldásokat javasoljon rá hozzád igazodva.

Igaza van a többieknek. Gyerek voltál, semmilyen felelősség nem terhel téged. A gyászhoz kapcsolódó bűntudat normális, de fel kell oldani, mert életed végéig veled maradhat, és nagyon sok mindent befolyásol.

2023. aug. 16. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ez még viccnek is rossz! A nagymamád azért halt meg mert a szíve már nem bírta, valószínűleg bepöccent valahol egy arrithmogén góc és egyszerűen kamrafibrillált, vagy talán már ahhoz is gyenge volt a szíve. A lényegen mit sem változtat, ha a nagynénéd vele marad hidd el akkor is meghalt volna. A szív elektromos tevékenységét ilyenkor defibrillátorral és persze az emellett végzett hatékony mellkaskompressziókkal, illetve lélegeztetéssel, és a szükséges gyógyszerek adásával lehet jó esetben visszaállítani. A nagynénédnek ehhez az ég világon semmi köze nem volt, hogy éppen a mentőben lett volna, vagy veled maradt teljesen mindegy volt. Ha meg ilyeneket mondtak a szüleid nem normálisak. Hidd el a nagymamád azért halt meg, mert sajnos eljött az ideje.
2023. okt. 1. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!