Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Parasztság-e a saját sikeredne...

Parasztság-e a saját sikerednek örülni, mikor valakit melletted ugyanabban sikertelenség ér (hosszú)?

Figyelt kérdés

Nagyon sok helyzetre ráillik, ezért több példát is hozok.


Pl.:

Van 2 diák, barátok. Az egyik dolgozata 1es lett, a másiké 5ös. Együtt tanultak, mindketten belefektették a munkát, nagyjából ugyanannyit, senki nem szorgalmaskodott sunyiban. Az 5ös dolgozatos fennhangon ujjong és hosszasan percekig arról beszél a karót kapó diáknak, hogy neki 5ös lett, hogy mennyit készült, hogy megvan az eredménye és mennyire megdicsérik majd a szülei meg majd kap ezért extra zsebpénzt, hogy milyen kérdések voltak a dogában stb.


Ebben a helyzetben a karót kapott diák azt mondja, hogy a másik nincs ra tekintettel, direkt dicsekszik és még jobban az arcába dörgöli, hogy neki ez rosszul sikerült, és nincs rá tekintettel. Amikor szól, hogy kicsit vissza kéne venni, akkor az 5ös diák lecseszi, hogy lehúzza, irigy, és nem tud örülni mások örömének, így meg is érdemelte a sikertelenséget.


Melyiknek adsz igazat?


Ugyanez a mintázat másik példával:

Adott 2 barátnő, mindketten férjnél, mindketten évek óta de nagyjából ugyanannyi ideje szeretnének gyereket és próbálkoznak is. Egy alkalommal az egyiknek végre sikerül és teherbe esik. Viszont erről és hogy mennyire boldog, a másik barátnőt részletesen tájékoztatja, küldözgeti a fotókat minden UH-ról meg vizsgálatról beszámol, minden egyes alkalommal elmondja milyen boldog és mennyire örül, mindent is kiposztol, és elmondja hogy neki is mennyire nagyon nehéz volt, de túljutott rajta és ne adja fel senki.

Ebben a szituban ha a gyerektelen csaj szól a masiknak hogy kicsit vegyen vissza, meg ez neki rosszul esik, meg ez már kioktatas meg magas lóról beszélés, meg a sikerének a másik arcába dörgölése, akkor a terhes csaj visszamondja, hogy a másik csak irigykedik és nem tud örülni a mások sikerének, lehúzza a másikat, meg nehogy mar ne lehessen boldognak lenni ha valami összejön, meg hogy amúgy is tekintettel lehetne a másik arra hogy ő most a terhesség miatt hormonváltozásokon megy keresztül...


Kinek adnál igazat?


Az ilyen tényleg hetvenkedés, meg a siker/szerencse mások arcába nyomása, vagy csak simán az öröm kifejezése? Honnan állapítanád meg, hogy a 2 között hol a határ?


A másik fél esetében ez tényleg irigység, és a másik lehúzása, "dögöljön-meg-a-szomszéd-tehene-is", és a képtelenség hogy a másikkal együtt örüljön, vagy jogos a felszólalás, hogy azt, akinek nincs sikere/szerencséje azt az ilyen rosszul érinti, és még nehezebb elviselnie, a másik fél örülhet, de ilyen esetekben ez már tapintatlanság.


Mit gondolsz?


dec. 23. 21:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Én mindig örültem a barátaim sikerének, még akkor is ha nekem nem jutott. Örültem, mert a barátjuk vagyok/voltam, nem sajnálom tőlük a jó dolgokat csak azért mert nekem másképp áll a helyzet.
dec. 23. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
57%
Én sok esetben a sikertelen oldalon vagyok. Ha a másik azt mondja, hogy ez és ez történt nagyon örül neki, akkor nem veszem el a kedvét, örülök, hogy jól érzi magát. Viszont szerintem van, amikor már tapintatlanság mindent a másik orra alá tolni. Mint itt a gyerekes példában.
dec. 23. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
74%
nem parasztság, de nem is kell túl tolni a másik arcába.
dec. 23. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
83%
Szép is lenne, ha a sikereim mellett amiatt kéne szomorkodnom, mert más meg sikertelen. Nagyon sokan sikertelenek, sokkal többen, mint ahányan sikeresek.
dec. 23. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
59%

Akit az ember szeret úgy őszintén, annak a sikereinek is tud örülni. De azért örülni is lehet udvariasan, pláne, hogy ha a sikeres fél tudja, hogy a másiknak is mennyire fontos az az adott dolog, pl. a terhes példa. Nem azt mondom, hogy nem örülhet a másik előtt, de tényleg van az az arcátlan dicsekedés, ami arról árulkodik, hogy valaki nincsen tekintettel a másikra. Ha a sikertelen se rögtön morgolódik, akkor a sikeres is maradjon udvarias.


Szóval egy bizonyos határ után azért a sikertelennek adnék igazat.

dec. 23. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Amit te leírsz, azt irigységnek nevezik. Akinél szrul kell éreznem magam azért, mert valami sikerült, azzal nem tartana sokáig a barátságunk.
dec. 23. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
74%

#2 "Viszont szerintem van, amikor már tapintatlanság mindent a másik orra alá tolni. Mint itt a gyerekes példában."

Pedig pont, hogy ott egyáltalán nem jogos a sértődés. Mert a dolgozatos példánál ott tényleg az van, hogy a másik felet kudarc érte. De a gyerekes példában nem. Nem arról van szó, hogy az egyiküknek lehet gyereke, a másikuknak meg nem, hanem arról, hogy épp most még nem esett teherbe. Ha valakinek ekkora trauma, hogy nem első hancúrra lesz gyerek, az keressen fel egy pszichológust.

dec. 23. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Milyen barátság az, ahol nem lehet örülni semminek, mert a másik folyton rivalizál, és mindent versengésnek fog fel?

Azért kíváncsi lennék, hogy ha ő lenne terhes, akkor ő vajon hogy viselkedne?

dec. 23. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
70%

"Ha a sikertelen se rögtön morgolódik"

Pedig azt kell. Sikerül valami? Akkor együtt örülünk. Nem sikerül valaki? Akkor meg együtt vészeljük át a problémás helyzetet. Normális barátságokban ez így megy. Ez a "nehogy örülni merj, ha bármiben jobb vagy, mint én" ez annyira nárcisztikus, meg annyira passzív-agresszív...

dec. 23. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
68%

"nehogy örülni merj, ha bármiben jobb vagy, mint én" ez annyira nárcisztikus, meg annyira passzív-agresszív..."


Pedig pont hogy írtam is, hogy "Nem azt mondom, hogy nem örülhet a másik előtt," Meg azt is írtam, hogy az ember akit szeret, akkor a másik örömének is tud örülni. Akkor gondolhatod, hogy azért írtam, mert már én is örültem valaha a másik örömének.

Abban viszont igazat van, hogy a barátok együtt vészelik át a kudarcokat is, ez igaz. Csak hogy itt a kérdező sehol sem írt arról, hogy a sikeres fél egy kicsit is megpróbálná megérteni a sikertelent, hanem rögtön a fejéhez vágja, hogy irigy. Akkor ő annyira mellette van a nehéz időkben? Ez a viselkedés sem baráthoz méltó.

dec. 23. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!