Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Rosszul idelizáljuk az emberek...

Rosszul idelizáljuk az embereket a közvetlen környezetünkben?

Figyelt kérdés

Sokszor címeztek nekem olyan mondatokat különböző formákban, hogy ritkán szólalok meg, de az akkor legalább vicces/értelmes/okos/hasznos. És az ilyen mondatokkal kiemeltek adott társaságokból.

Több ilyen szituáció után az emberek levonják azokat a következtetéseket, hogy nekem jó a humorom, értelmes vagyok, okos vagyok, hasznosak az ötleteim.

És tegyük fel, hogy ezek az adott szituációban validak is. Valóban viccesek és valóban előrevisznek. De csak az adott szituációban.


Az embereknek mindig van egy egésze, amit nem szabad jóhiszeműen az elején elkönyvelni valaminek.

Azok az emberek, akik ritkán szólalnak meg, de akkor viccesek vagy okosak, sokszor nem egyeznek azzal a képpel, amit emiatt kialakítanak róluk.

Mert sokszor a ritka, de megfontolt megszólalás mögött korábbi piszkálódás, gyerekkori traumák, mikromenedzselő szülők, és megfelelési kényszer áll. Ezek miatt az ember megtanulja megválogatni, mit mond ki, és mit nem. Megtanulja felmérni, mikor érdemes megszólalni, és mikor nem. Ezzel elkerülve az esetleges megszégyenülést, amelyben korábban rendszeresen része volt.

Azaz valójában ezek az emberek nem azt tanulták meg életük során, hogy mikor kell megszólalni, hanem azt, mikor kell inkább csendben maradni, és visszafogni a testbeszédet annyira, hogy abból a másik ne tudjon olyat levonni magának, amit mi nem akarunk, hogy tudjon.


Ettől persze lehet az, hogy akik így szocializálódtak, azok valóban okosak és viccesek. A lényeg, hogy a ritka megszólalással összekötni ezt egy téves következtetés.

És ez a felismerés azért releváns, mert ha egy valóban önbizalomhiányos, terhelő önkontrollal élő emberről kezdjük azt a képet festeni, hogy okos, azzal egy elvárást, felelősséget nyújtunk felé. Mert onnantól ez lesz a szerepe az adott társaságban.

Igen, kezdetben kedvezőek az elismerő szavak, de aztán valódi teherré tud válni, hogy bizonyos problémákra az okosnak festett embertől várják a megoldást olyan helyzetekben is, amikről neki adott esetben nincsenek ismeretei. Ilyenkor pedig a képességeitől függetlenül egy csalódást okozó helyzetbe sodorjuk, amely kihat önmagára, és azokra, akik a megoldást várják tőle. És úgy tudunk csalódni abban, hogy okosnak hittük, hogy végig mi festettük annak. Ezzel úgy írjuk le őt, hogy nem vonjuk le közben, hogy valójában meg sem ismertük, csak elképzeltük valamilyennek, és úgy szimpatikus volt.


Azoknak az embereknek, akik ritkán szólalnak meg, pont az hiányzik az életükből, hogy a környezetükben élők is beismerjék nekik, amikor hibáznak. Abban nincs építkezés, hogy valaki rájön, hogy valaki mégsem olyan okos, mint amilyennek gondolta. Abban viszont van, ha egy okosnak gondolt ember hibás lépése után nem csalódást és tehetetlenséget sugárzunk magunk körül, hanem nyugtázzuk a helyzetet és olyan aspektust keresünk, amellyel lehetőség szerint mindenki jól tud járni.


Nyilván nagyon általánosan fogalmaztam, néhol ködösen is. És nem az okos és vicces szavakat akarom újradefiniálni, meg nem is az okosnak gondolt emberek IQ-ját akarom megkérdőjelezni.

Ez a monológ leginkább azért íródott, hogy arra hívjam fel a figyelmet, hogy gondolkozzunk el, milyen elvárásokat nyújtunk mások felé. Sokszor úgy, hogy nem is vesszük észre.

Gondoljunk bele, hány olyan ember van körülöttünk, akikre mi ki tudjuk jelenteni, hogy valóban ismer minket? Ez szinte mindig egy igen alacsony létszám.

Akkor minimum ebből kiindulva ne feltételezzük nagy biztonsággal, hogy mi mindent ismerünk a környezetünkben élő emberekben. Mindenkinek hagyni kell lehetőséget hibázni, de ami még fontosabb:

Hagyjunk teret a környezetünkben élő embereknek ahhoz, hogy úgy változtathassanak magukon, hogy a változás során ne kelljen minket kidobnia az életéből.



ápr. 29. 11:44
 1/5 anonim ***** válasza:

Ez most kellett, köszönöm.

Az a probléma, hogy valamennyi következtetést muszáj levonni az emberről teljesen megismerni se lehet a másikat, de az a durva, hogy még magadat se.

Van egy tök jó idézet amit régen olvastam, ha megtalálom elküldöm.

Ez a következtetés egyfajta védelem a másik ellen. Amit magunkkal hordozunk. Az az érdekes amikor ránézel a másikra már egyből következtetéseket von le az agyad vajon milyen ember lehet. Így védi meg magát az ellenségtől. Ezek a besorolások is azért vannak, hogy "kiismerjük" a másikat, mert akit "ismerünk" attól nem félünk a pletykák is ezért vannak jelen az ember életében már egészen régóta.

Ettől függetletenül amit írtál szerintem érdekes és jó, hogy felhívtad erre a figyelmet. Tényleg meg kell tanulnunk nem címkézni másokat, mert egy ember sokkal több, mint címkék és besorolások sokasága. És sosem tudhatjuk a másik mivel küzd. Bár a legfontosabb, ha valaki akkor mondjuk okosnak is találunk nem támasztunk felé elvárásokat hagyjuk, hogy hibázzon. Mert attól függetlenül, hogy valakit okosnak találunk ő is mondhat butaságot vagy ő se tudhatja a választ minden kérdésre.

ápr. 29. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
41%

"Gondoljunk bele, hány olyan ember van körülöttünk, akikre mi ki tudjuk jelenteni, hogy valóban ismer minket?"

Ugyan már. Még magadat sem ismered. Nemhogy mások ismerjenek téged...

ápr. 29. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#2, épp ez a lényeg. Az ember magát sem ismeri, és azt sem gondolja, hogy mások ismerik. Ezzel szemben sokan azt gondolják, hogy ismernek másokat. Kialakítanak róla egy képet, amiről ki tudják jelenteni, hogy ismerik. De pont ezaz, hogy mindenkit annyira akarunk felfedezni, amennyire magunkat is. Pont annyira tudunk csalódni másokban, amennyire magunkban is.

A legnagyobb pofon mindig az, amikor egy olyan hibánk jön szembe egy másik emberben, amit magunkban nem fogadtunk el.


Úgyhogy igen. Ez is egy lényege a fenti monológnak. Hogy magunkat ismerjük meg előbb, mert csak azután tudunk megfelelően reflektálni a feltételezgető társadalomra.

ápr. 29. 16:02
 4/5 A kérdező kommentje:

Folytatva #2-eshez.

A hibák is nagy szerepet vállalnak a saját magunk megismerésében. És ahogy fent van... ha valaki nem adja meg nekünk a teret ahhoz, hogy hibázzunk, akkor szaporodnak a kimondatlan dolgok, és abból keletkezik, hogy az ember ritkán szólal meg, de az értelmes.

Az embernek tudnia kell reagálni a rosszra. De ha nincs lehetősége megismerni azt, akkor csak kételyeket kap.

Ezért rosszak személyiségeket leíró címkék.

ápr. 29. 16:05
 5/5 Senior Séf ***** válasza:
48%
A buta ember fecseg, az okos beszél, a bölcs hallgat.
máj. 1. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!