Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mi a becsület? Szeretünk...

Mi a becsület? Szeretünk dobálózni ezzel a szóval, szeretünk kérkedni vele, szeretnénk mi is becsületesek lenni. Vagy kinevetjük a becsületet, utána meglepődünk hogy mindenki gerinctelen, egoista, talpnyaló.

Figyelt kérdés
A médiából ömlik a szenny, ilyen műsorok mint az éjjel-nappal Budapest sugároztatnak főmusoridőben ahol a főüzenet, hogy legyél kigyúrt, lehetőleg kancigány, leszolizott, tetovált, primitív, nagyhangú mert ettől leszel te az alfahím, ha meg nő vagy pározz mindenkivel mint a kutyák, a nézeteltéréseidet meg oldd meg a lehetőleg leghangosabban, káromkodva, mint ahogy a cigányasszonyok veszekedése kihallatszik az utcára még ha lenne ablak a putrijuk oldalában akkor is. Szóval, gondoltam feldobom a témát, ki-ki fogalmazza meg számára mit is jelent a becsület szavunk. Nem azért mert én tudom, és ki akarok oktatni mindenkit, hanem mert én sem vagyok tisztában veke. Nehéz rátapintani.

2013. szept. 13. 00:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Vannak néhányan akik ezt nagyon jól megfogalmazták:

"Te akkor is teljesítsd a kötelességedet másokkal szemben, ha azok nem teljesítik a magukét veled szemben."

Ioan Slavici


"Valakinek a becsületét ellopni nemcsak azért legsúlyosabb, mert a becsület a legdrágább kincse mindenkinek, hanem azért is, mert azt legnehezebb visszaadni."

Jókai Mór


"Becsületes ember elviseli a rovására történő igaztalanságot, csak a javára történőt nem tudja elviselni."

Füst Milán


Valamint itt egy megtörtént eset, amikor is egy katonát engedtek haza a hadifogságból a haldokló anyjához, de a becsület szavát kellett adnia hogy visszamegy:

[link]

2013. szept. 13. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Nem semmi történet, le a kalappal mind a katona mind a császár előtt. Ma már ezt nehéz lenne elképzelni.
2013. szept. 13. 01:21
 3/11 anonim ***** válasza:
Becsület az, mikor látod ahogy valaki elhagyja a pénzét vagy az ékszerét vagy akármijét, és simán eltehetnéd, nem látná meg senki, de mégis utánaviszed és visszaadod neki.
2013. szept. 13. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
24%

Felénk a becsület azt jelenti hogy korrekt módon próbálunk élni. Nem sértjük végig a másikat.Nem verek át senkit ,vagy ha mégis akkor valószínű megérdemli az illető. Nem tudom ki hogy van vele én pl nem szoktam hazudozni valótlant állítani mert semmi értelme. Csak belebonyolódnék ügyisi.

Amit igérek azt megpróbálom betartani.

Nem kötözködök az emberekkel. Pláne nem azokkal akikről tudom hogy könnyű ellenfelek lennének. bánok a nőkkel. Bár ez nem könnyű mert rengeteg az egoista önelégült anyagias kuu...a Minta hogy a sok kötözködős gyökerek is szaporodnak.

Sajnos még tisztességesen szétcsapni se lehet őket mert miután odajönnek ok nélkül keménykedni ,csekély fizikai beavatkozás után menekülőre veszik a figurát.

2013. szept. 13. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Oszt amiket fölsoroltál, van közük a "becsület"-hez?


Létezik "általános" becsület?

2013. szept. 13. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
50%

Ez má maga a BECSÜLET?:


Megingathatatlan hit a Vezetőkben, Elöljárók Feltétlen Tisztelete, Szűzies Életmód, és Körlettisztaság.


Vagy ez?:


1. Légiós, te Franciaországot becsülettel és hűséggel szolgáló önkéntes vagy.

2. Nemzetiségre, fajra, vallásra való tekintet nélkül minden légiós a bajtársad. Mindig úgy bánsz velük, mintha egy családhoz tartoznátok.

3, Erőd a hagyománytisztelet, a parancsnokaidhoz, a fegyelemhez és a bajtársiassághoz való ragaszkodás, erényeid a bátorság és a lojalitás.

4. Büszke vagy légiós mivoltodra, ezt mindig elegáns öltözékeddel, a mindig méltóságteljes, de szerény viselkedéssel, a mindig tisztán tartott körleteddel mutatod ki.

5. Elitkatonaként keményen gyakorolsz; fegyveredet úgy gondozod, mint a legbecsesebb kincsedet, állandóan gondoskodsz fizikai erőnlétedről.

6. A feladat szent, azt teljes mértékben, mindenáron végrehajtod, ha kell, műveletek során, életed kockáztatásával is.[1]

7. Indulat és gyűlölet nélkül harcolsz, tiszteled a legyőzött ellenséget, és sosem hagyod hátra halottaidat, sebesültjeidet vagy fegyvereidet.


Esetleg a busido?

2013. szept. 13. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
41%

Tökéletesen egyetértek a kérdésedben leírtakkal. Egyszer én is feltettem egy hasonlót, csak kevésbé fogalmaztam óvatosan, aminek az lett az eredménye, hogy a sok olyan egyed, akik az Éjjel-nappal Budapestet tekintik példaképnek, elözönlötte a kérdést és javaslatokat tett arra vonatkozóan, hogy hogyan kéne eltörni a végtagjaimat.

Na mindegy, eltértem a tárgytól.


Szóval mi a becsület?

-A törvények betartása. Még a hülyeségeké is. Ha átmész a piros lámpán, azzal akkor is törvényt szegsz, ha közel s távol nem jön egy autó sem. Direkt írtam ilyen végletes példát. A törvénytisztelet nem abban kéne, hogy kimerüljön, hogy nem rabolunk bankot, hanem a mindennapi élet apróságaiban is.

-Én azt tekintem igazán becsületes embernek, aki akkor is becsületes, ha ennek vagy semmi tétje nincs, vagy esetleg saját magát rövidíti meg vele. Pl. ha véletlenül többet kapsz vissza a boltban, és ezt később veszed észre, visszaviszed a többletet. Vagy ha neadjisten olyan közösségbe kerülsz, mint az Éjjel-nappal Budapest, akkor is megőrzöd a kulturált, visszafogott, normális emberi mivoltodat, és nem kezdesz el fűvel-fával párzani vagy süllyedsz le más módon a tömeg szintjére még akkor sem, ha ezzel esetleg gúnyolódásnak vagy becsmérlő megjegyzéseknek teszed ki magad.

-Vannak helyzetek, amikor a becsületesség túlmutat a törvények betartásán. Ezek ritka és kicsit megfoghatatlan dolgok, gondolkodtam is, hogy leírjam-e egyáltalán, de mindegy, leírom, mert azért ide tartozik. Például szerintem az is valamilyen szinten a becsületességhez tartozik, hogy ha a szomszédod egy magányos, idős néni, aki önhibáján kívül nélkülöz, mert mondjuk már nem tud eljárni mindenfelé stb., akkor emberi kötelességünk segíteni neki. Akár csak azzal, hogy naponta párszor átnézek, hogy minden rendben van-e vele, vagy ha megyek vásárolni, megkérdezem, hozzak-e neki valamit (nekem semmibe nem kerül még egy zsák krumplit betenni a kocsiba, neki viszont rengeteget számíthat ez), vagy ha kell, elviszem őt orvoshoz stb.

Sehol nincs előírva az, hogy bizony te becstelen vagy, ha nem segítesz a rászorulókon, de azért szerintem ez is része a becsületességnek. Nem kell lépten-nyomon pénzt adni a hajléktalanoknak (ez már más kérdés, ennyire nem akarok eltérni a tárgytól), de az igenis emberi kötelességünk, hogy törődjünk azokkal, akik elhagyatottak, akik gyengébben nálunk, vagy akik ránk vannak utalva valamiképp.

2013. szept. 13. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, az utolsó kommentelőnek nagyon is igaza van abban hogy a becsület a mindennapi, kis apró dolgoknál kezdődik. Mint például két diák esete akik szembekerülnek a puskázás lehetőségével. Van választásuk: ha puskáznak jobb jegyet kapnak, de veszítenek a becsületükből, ha nem puskáznak, esetleg nem kapnak jó jegyet, de megfelnek az önképeik elvárásainak. Az a tanuló amelyik csal, veszít a becsületéből kényelmetlenül fogja magát érezni emiatt, ú.n kognitív disszonancia lép fel, ezért az elme rögtön elkezdi megmagyarázni miért volt jó döntést puskázni, Jönnek a magyarázatok, mint hogy más diákok is csaltak, vagy hogy a tudtam a válaszokat csa biztosnak akartam lenni bennük, vagy hogy a professzor nem említette, hogy ezt az anyagot is kérdezni fogja. A lényeg, hogy ez a tanuló morális ellenvetései a csalás ellen meglazultak, máskor is nyugodtan fog puskázni a jövőben- Míg a másik, ha nem kap jó jegyet elégtételt fog érezni, hogy ő bizony megőrizte a becsületességét és a jövőben is inkább így fog tenni.


Szóval utolsó válaszó nagyon rátapintottál a lényegre azzal, hogy megmondtad a kis apró döntések a fontosak, mert szerintem ott kezdődik minden. De a becsület koránt sem lehet általános lehet bajtársiasság mint az idegenlégiósoknál, vagy akár mint a busidó vagy a középkori lovagok fogadott esküi.


A mások iránti jócselekedet viszont szerintem nem feltétlen az alapja, hiszen bűnözők között is létezik becsület például, hogy nem köpik be egymást.

2013. szept. 13. 10:46
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

"bűnözők között is létezik becsület például, hogy nem köpik be egymást."

Az nem becsületesség, hanem szimpla adok-kapok. Ha ő beköpne valakit és ez kiderülne, a többiek elvernék, vagy a családjának esne baja, vgy legközelebb őt mártanák be a többiek.

2013. szept. 13. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Nem hiszem, hogy mindig így lenne, szerintem vannak olyanok akik ha kell ülnek de nem mártják be a másikat, még ha módukban állna vádalkut kötni, és mondjuk egy új személyazonossággal letelepedni valahol máshol. Amúgy úgy tudom a családtagokat nem szokták bántani.


Egyébként a szervezettebb bűnözés tagjai között kell hogy legyen egy fajta bizalom vagy becsület kód hogy működni tudjanak. Annyi az egész hogy az ő morális értékrendjük eltér a tiédtől vagy az enyémtől, de ezért is úgy vélem nincs olyan hogy "általános becsület".

2013. szept. 13. 12:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!