Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért jó az embereknek az, ha...

Miért jó az embereknek az, ha lekicsinylik önmagukat?

Figyelt kérdés

Az ausztriai énekes eurovíziós győzelme kapcsán számtalan vitát olvastam, melyben az egyik oldal meggyőzésének a fő vonulata: "ki vagyok én, hogy eldöntsem, mi a jó és mi a rossz?" vagy éppen: "milyen jogon akarja bárki eldönteni, hogy mi a jó és mi a rossz?".

Kissé régebben, de amúgy több ezer évig, létezett - és sok helyen ma is létezik - egy értékrend, itt Európában, ami alapján mindenki el tudta dönteni, mi a jó és mi a rossz.

Vagy legalább belül tudta, ha nem is tette.

Most jöttek valahonnan ezek a vélemények, amelyek nem tűrik, hogy bárki különb legyen, ezalatt pedig nem azt a magától értetődő dolgot értik, hogy mindenkinek pl: ugyanolyan egészségügyi szolgáltatás jár vagy ugyanolyan pártatlan elbírálásban kell hogy részesüljön a munkahelyen, függetlenül attól, hogy kicsoda.

Arra gondolnak, hogy senki nem különb a másiknál, semmilyen értelemben.

De vajon, mennyire kivitelezhető ez, anélkül, hogy egyesek érdekei előbb vagy utóbb ne sérülnének?

És miért lett ma divat a tekintélyt, a tudást, a valós tehetséget nem elismerni, hanem belenyomni az arcába, hogy "ki vagy te, hogy eldöntöd" - muszáj ezt csinálni?

Továbbmegyek, régen egyértelmű volt, ki a tehetség, az, aki valami olyat tud, amit a többség nem, létrehoz, alkot valamit, amit a legtöbben nem tudnának.

Miért kérdőjelezik ezt is?

Mitől jobb azoknak, akik lekicsinylik önmagukat, miszerint "ki vagyok én hogy eldöntsem = képtelen vagyok eldönteni = nem vagyok elég ahhoz, hogy eldöntsem" - miért kellene meghúznia magát annak, aki tud véleményt formálni értékelhetően? Nem feltétlenül a másik szempontjából megfelelő véleményt, de véleményt, amivel lehet vitatkozni.

Csak értelmes, nem bunkón reagáló, vitatkozó kommenteket várok.



2014. máj. 13. 03:15
 1/8 anonim ***** válasza:

Te a kérdésedben egyértelműen a keresztény értékrend szerinti ítéletalkotást tartod elfogadhatónak. Mások viszont más értékrend szerint gondolkodnak, mást tartanak elfogadhatónak, máshol húzódik az a határ, ahol számukra az "elfogadhatatlan" kezdődik.

A társadalmat pedig pont az ilyen véleménykülönbségek viszik előre. Unalmas lenne a világ, ha mindenki uniformizáltan egyetlen eszmében/értékrendben hinne.

2014. máj. 13. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A jó-rossz fogalompáros itt erkölcsi vagy minőségi értelemben szerepel?


Egyébként sajnos én inkább a fordítottját tapasztalom, nagyon sok hangos ember inkább tényként és általános, örökérvényű kinyilatkoztatásként tekint saját, gyakran teljesen megalapozatlan véleményére.

2014. máj. 13. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

"Továbbmegyek, régen egyértelmű volt, ki a tehetség, az, aki valami olyat tud, amit a többség nem, létrehoz, alkot valamit, amit a legtöbben nem tudnának. "


Nem, ez sosem volt egyértelmű, legalábbis a művészetek területén nem. A múltban azért tűnik egyértelműnek, mert a jelenre kialakult egy uralkodó verzió, pl. hogy Petőfi Sándor jó költő volt, Jókai Mór jó író volt, de a saját korukban ugyanúgy megosztották a közvéleményt, mint a mai művészek.


A régen-ma összevetések általában mindig amiatt tévednek, mert a múltra a jelenben a múltról kialakult képet vetítjük.


Mellesleg már Szókratész is arról beszélt, hogy a bölcs ember nehezebben ítéli meg a dolgokat.

2014. máj. 13. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Egyébként a jogfilozófia többé-kevésbé ezzel foglalkozik. A társadalmi egyetértésen alapuló "bűnöket" emelik be a törvényhozáson keresztül a jogrendszerbe.


Pl általánosan elítélendő tett a szándékos emberölés, ezért a törvény szankcionálja is. De sok helyen már kulturális "finomítások" vannak, pl. némely jogrendben (és kultúrkörben) a homoszexualitás, házasságtörés büntetendő, míg pl. a kontinentális és angolszász jogban nem.


Vagy kirívó példa az arab jogrendszer némely országában az, hogy a nemi erőszak áldozatát (!!) bünteti a helyi jogrendszer. Nem akarok hülyeséget mondani, de talán Iránban.

2014. máj. 13. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

#1: Köszönöm a válaszodat.

Mire alapozod, hogy a keresztény értékrend nyilvánul meg az írásomból? Hol találtál benne erre bizonyítékot?

A másik, hogy mitől lesz keresztény a keresztény értékrend?

A véleménykülönbségek lét szerintem is jó dolog, ezért vagyunk mi most itt. :)

Örülnék, ha írnál.

2014. máj. 14. 00:41
 6/8 A kérdező kommentje:

Életunt Cápa:A jó-rossz fogalompáros itt erkölcsi vagy minőségi értelemben szerepel?


Mindkettő. Nem feltétlenül ugyanazokkal a árnyalatokkal.

2014. máj. 14. 00:42
 7/8 A kérdező kommentje:

#3: Ha nem volt egyértelmű, akkor kérlek, fejtsd ki, te mit gondolsz erről.

A tehetség, a példaképként állítás esszenciája, és ha valaki semmi olyat nem tud mutatni, amit a legtöbben ne tudnának, ugyan mitől kellene példaként állítani.


Nem olyan értelemben voltak megosztóak a hozott példáid, mint a mai megosztottságot generáló elemek a médiában.

Ha esetleg tudsz valami hiteles forrást ajánlani, linkelni, elolvasnám, mert eddig még nem hallottam róla.


Az, hogy a bölcs ember nehezebben ítéli meg a dolgokat, azért van, mert elég jóeszű, és elég széles műveltségű, széleskörűen tájékozott ahhoz, hogy lássa, nem fekete-fehér egy probléma.

Azonban a "ki vagyok én hogy megítéljem" merően más forrásból táplálkozik.

2014. máj. 14. 00:52
 8/8 A kérdező kommentje:

#4:

Örülök, hogy a jogot hoztad példának, a társadalmi közmegegyezés teszi lehetővé, hogy jogállamban élünk.

A jó és a rossz szabályainak lefektetése.

A természetjogi iskolák eléggé élen járnak az indoklásban.

2014. máj. 14. 00:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!