Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért olyan lusták az emberek...

Miért olyan lusták az emberek rendesen és helyesen használni a -ban -nben -ba -be toldalékokat? Főleg a fiatalok, borzalmas, mennyire igénytelenül írnak. Nem tudnak helyesen írni, vagy csak lusták?

Figyelt kérdés

2014. szept. 4. 16:20
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:

Én úgy érzem nem lusták, hanem nem értik a jelentésbeli különbségeket. Engem is borzasztóan bosszant, néha már el sem olvasom azokat a leveleket és nem is válaszolok rá, ahol azt írják, hogy "bent voltam a suliba" "Jártam Harkányba, de nem volt szőnyeg a szobába" stb. komolyan a hideg kiráz.

A beszédben figyelem, hogy az "n" eléggé elveszik, tehát azt gondolom, hogy manapság a fiatalok nem a nyelvtani tanulmányok alapján írnak, hanem szó szerint írják, amit hallanak. Az utóbbi időben a beszédemben igyekszem kihangsúlyozni az "n" betűt, még ha erőltetettnek tűnik ,akkor is. Nagyon bízom benne, hogy ez a nyelvünkben nem vész el, mert igen is jelentésbeli különbség van a -ba -be és a -ban -ben között.

2014. szept. 4. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
Mivel nem értelemzavaró, nem ad plusz információt, el fog terjedni, és 5-10 év múlva ez lesz a szabályzatba(n). Van, amit jobban sajnálok!
2014. szept. 4. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
Mer a nyelv zsil, a nyelv zsiv, a nyelv búgyet zsitty!
2014. szept. 4. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
A nyelv folyamatosan fejlodik. Ha a tobbseg ugy gondolja hogy a ba / ban megkulonboztetese felesleges akkor ki fog kopni a nyelvbol. Igy fejlodott a nyelv eddig is es ezen tul is igy fog. Ez nem igenytelenseg. Minek pazaroljon az ember olyanra energiat ami felesleges. A legtobb embernek nem celja kielegiteni a nyelvtannacik igenyeit.
2014. szept. 4. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem felesleges, de bennem valahogy nem maradt meg normálisan. Így a mai napig át kell javítgatnom, mert szinte mindig elrontom :(
2014. szept. 4. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
100%
Persze a befejezett múltidő se felesleges, csak nincs ember aki használná. Ez azé jó, mer a többi meg nem értené.
2014. szept. 4. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
Meg ugye egyre inkább jönnek be a nyelvhasználatba a szleng szavak. Én is 14 vagyok, végig megyek az iskola folyosóján, és csak szleng beszédű " ecsetszvegeket " látok.. Gáz!!!!!
2014. szept. 4. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

Nem csak a fiatalok használják ezt - és ezer más szörnyűséget - így.

Ezen már harminc-negyven évvel ezelőtt is felháborodtunk, pedig akkor még nem volt "telóról írok" vagy "nincs a neten ékezetem"... :-(

Félreértés ne essék, nem ez utóbbiakkal van bajom, hiszen én is használom a modern dolgokat, sőt a munkám szerves részei. De a helyesírási hibák nem újak, csak (néha) változnak.

Azelőtt a "mijen" járta inkább, ma fölkapottabb a "mien".

Egyik kutya, másik eb.

2014. szept. 4. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

Nem lusták, csak kicsit tájszólással beszélnek, mert nem idevalósiak.

Vagy a szülei, vagy a tanárai nem idevalósiak és nem tanították nekik rendesen.

(Most látom, lehet nincs is olyan szó, hogy: "idevalósiak"? Akkor hogy van újmagyarul?

-Nehogy azt írja valaki, hogy idevalósik, mert főbe lövöm magam.) :)


Ennél már csak az a rosszabb, hogy szinte már mindenki a "nem lehetne-e" helyett

helytelenül úgy írja és mondja, hogy "nem e lehetne".


A "nemrég" szót is nagyon sokan hibásan külön írják. Pedig úgy értelmetlen.


És szerintem, -de csak szerintem,- nincs olyan szó, hogy: "az mögött"

Mondhatja, hogy "amögött", vagy "a mögött", de "az mögött", az nekem már fáj.

Legalábbis mitőlünk idegen az "az mögött" szó.


Elterjedt mostanában valahonnan a "rajta" helyett "rajt"-ot írni. Csak tudnám, hogy honnan...


A "vagyok" helyett meg "vok"-ot írni? Ez remélem nem csak nekem esik rosszul.


Lassan ott tartunk, nemhogy eltűnnének a különböző szójárások, vagy mik, hanem mostanában is

már-már egyre többször úgy kell találgatni, hogy mit is akartak azzal a szóval mondani.


Ráadásul az okos telefonon nem képesek ékezetes betűket írni és azért úgy

elég sok szónak megváltozik a jelentése.

És bár 99,9%, hogy tudjuk melyik szóra gondolt, mégis undorító

úgy az ékezetes betűket ékezet nélkül látni.

(Ugye, ha valaki azt írja SMS-ben a párjának hogy: "ha ráérsz hívjál vissza".

De nem ezekkel a szavakkal,

hanem úgy, hogy: "Ha tudsz csörögj rám." -És mindezt ékezetek nélkül.

-Nem rossz ötlet, de nekem egy film címe jut róla most eszembe: RRRrrrr!!!)


Az "sz"-helyett "zs"-t írnak, "nem" helyett "enm"-et, csak tudnám hova kell annyira kapkodni??


De nem azért léptem a fórumba, hogy ezeket ragozzam a fórumban. Jut eszembe:

-Legutóbb azt láttam kiírva még mindig az egyik utcában, hogy: "Bolt az udvarba"

-És úgy, hogy 10 évvel ezelőtt már jártam arra és akkor is ugyanígy volt kitéve a tábla.)

2014. szept. 4. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

1. voltam.

2# De igen is értelemzavaró, mert jelentésbeli különbség van.

9# Nem magyarázat, hogy ékezetek nélküliek az új eszközök, a probléma ugyanis nem abban van, hogy "jaj bocs, rövid Ő-vel írtam a nővérem". Hanem abban, hogy farkasordító hibákat megmagyaráznak a fiatalok, mert "telóról" írtak. Pl. ilyeneket: Mijen, mien, stb. Ha szóvá teszed az a válasz: Bocs, telóról írtam. És akkor mi van? Tipikus hiba, hacsak nem az okostelefonján nincs l és y karakter.

A "vok" megint egy más kérdés, elterjedt rövidítés, nem sorolható helyesírási hibák közé, bár nem igazán értem miért nehéz hozzá írni azt a plusz 3 betűt. Ez nekem olyan, mint az angolban is az I'm, teljesen fölösleges rövidítés, mert egyetlen betűt hagy ki, ami helyett aposztrófot ír. Esetleg bevezethetnénk nálunk is az aposztrófokat, pl.: Vagyok helyett: V'ok. Na így van értelme. Na de ez már macerás, mert ugye telóról speciális karaktert kiválasztani még mindig melós, szóval maradunk a voknál, úgyis érti mindenki.

Nincs ezzel gond, csak nehogy az legyen a vége, hogy az érettségi vizsgán az alany rövidítve idézzen pl. a Dante poklából:

"Én nem vok egykorú semmilyen lénnyel..." :-)

2014. szept. 5. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!