Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Tenyleg ezt jelentene az...

Tenyleg ezt jelentene az onzetlenseg?

Figyelt kérdés

Megfigyeltem, hogy az embereknek van egy olyan elkepzelesuk, hogy aki igazan onzetlen, az magat egyaltalan nem nezi, hanem mindent felaldoz a segitsegre szorulo emberekert. A peldat a sajat csaladombol hozom.

Adott egy psziches beteg anya, aki folyamatosan lelki terror alatt tartja a csaladjat (ez alatt napi szintu kiabalast, undorito dolgok masok fejehez vagasat es erzelmi zsarolast ertek foleg). Segitseget nem ker orvostol, gyogyszereit nem hajlando szedni. Azt hiszi hogy mindenki ot bantja, meg hogy mindenki hulye rajta kivul. Narcisztikus szemelyiseg, gyakran manipulal masokat ugy, hogy probal a lelkiismeretere hatni. A hugom sajnos intezetben van emiatt... A lenyeg, hogy sokszor, mikor osszeveszunk, szoba jon, hogy elkoltozok, ami egyebkent is erlelodik bennem mar egy jo ideje, csak hat be is kene fejezzem a tanulmanyaimat. Ilyenkor mindig azt vagja a fejemhez hogy onzo vagyok, csak magamra gondolok, ja es hogy menekulok a problemaim elol. Tehat meg gyava is vagyok, kosz. Ugyanez, mikor el akarok menni valahova, es nem egesz nap otthon ulok, csinalom a hazimunkat es a gyereket pesztralom, amikor o epp itthon van es nem az otthonban. Sokszor nem szavakkal manipulal, hanem csapkod, hisztizik, csak hogy azert is sz*rul erezzem magam es neki legyen igaza. A legnagyobb problema megis az, hogy a barataim se nagyon allnak mellem ilyen teren. Toluk is megkaptam mar, hogy menekulok, ahelyett, hogy megoldanam a problemamat es szeretnem az anyukamat, de kerdem, mi van, ha a menekules az egyetlen megoldas? Arrol van itt szo, hogy igy is ki vagyok keszulve idegileg es nem szeretnek ebbe az egeszbe belefulladni. A jegyeim is leromlottak, egyre tobbet betegeskedem, es sok tavolabbi osmerosom latja rajtam, hogy valami nincs rendben. Ja, de hat anyukam is ki van keszulve. Es meg kellene ertenem. Es segitenem kellene neki. Csak ezek az emberek azt felejtik el atgondolni, hogy csak akkor tudunk igazan segiteni masoknak, ha eloszor mi magunk is rendben vagyunk. Egyeb mas esetben vagy nem lesz oszinte, vagy nem fog erni semmit. Ezert unom mar ezt a folyamatos papolast, ezt a kepmutatast (raadasul az egyik baratnom, aki ezt mondta, nem egyszer hallottam, hogy ugy beszel az anyukajaval, mint a kutyaval!). Szeretnek en is normalis eletet elni, egy kiegyensulyozott kornyezetben. De hiaba tudom, hogy nekem van igazam, ez egy elultetett mag bennem, tehat tudat alatt sokszor erzem, hogy bizony tenyleg onzo vagyok, es maradnom kene, tortenjek barmi is. Szerintetek tenyleg az az onzetlen ember, aki mindent felre teve, hajlando felaldozni onmagat masokert(foleg a csaladert), akar a sajat testi es lelki egeszsege aran is?



2015. márc. 2. 06:59
 1/9 A kérdező kommentje:

*ismerosom

20/L

2015. márc. 2. 07:03
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

"csak akkor tudunk igazan segiteni masoknak, ha eloszor mi magunk is rendben vagyunk"

- ez így van, ez a lényeg. Tehát ha kitéped magad ebből a zsaroló-beteg környezetből, akkor fogsz tudni segíteni a testvéreden először majd a beteg, végtelenül önző anyukádon is.

2015. márc. 2. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Dehogy önzetlenség. Mentsd magad ebből az állapotból.Ez esetben egyáltalán nem gondolnám menekülésnek,ha kilépnél "otthonról".

Nagyon sokszor adódik olyan helyzet ,hogy az egyetlen megoldás kilépni az adott helyzetből.Tovább lépni egy új környezetbe. Többnyire nekünk is van tanulni valónk szinte minden élethelyzetből.De adott esetben pont az a legfontosabb tanulni valónk, hogy lépjünk tovább.Alapvető problémáinkat szerintem saját magunknak kel megoldani.A Tiédet magadnak, anyukád problémáját anyukádnak kel megoldania.

Aztán ha kiléptél és megerősödtél, és valamilyen formában hozzátudsz segíteni anyukád fejlődéséhez, akkor tedd meg ha úgy érzed hogy szüksége van a "segítségedre".De ha ilyen helyzetben maradsz ,és Te magad is egyre lejjebb kerülsz, akkor ahogy mondod ,esélyed sem lesz anyukádon "segíteni", illetve magadon sem.

Lehet , hogy van más "tanulni valód is "ebből a helyzetből, nem csak az ,hogy "menekülj".

Egy új környezetbe kerülsz ,könnyen meglehet , hogy fogsz találkozni bizonyos "ismerős kellemetlen helyzetekkel"is. Viszont ha már megerősödtél egy kicsit,... sokkal könnyebben fogsz tudni az "ismerős" problémákhoz megfelelően viszonyulni.Szerintem.:)

2015. márc. 2. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Hát ez nagyon nehéz helyzet. Az én anyum is majdnem százszázalékosan fedte a leírást, amit itt adtál, viszont nála volt valaki, aki ezt kiváltotta nála, az apám. (megcsalás,válás,hitelek,munkanélküliség) Tényleg nekünk is voltak 5 éven keresztül olyan helyzeteink anyámmal, hogy azt hittem idegösszeroppanással a pszichiátriára kerülünk mindketten.. :( Haragudtam is rá, de valahol meg is értettem és sajnáltam. Végül elkezdtem külföldre járkálni, majd letelepedtem Németországban. Sokszor mentem haza, vettem a hűtőbe ezt-azt, segítettem a háztartásban. Egyszerűen azért, mert az elveim ezt diktálták és hogy igenis küzdök és egyre jobb lesz biztosan. Végül olyan helyzetbe kerültem, hogy volt lehetőségem felajánlani anyukámnak, hogy költözzön ki hozzám és kezdjen új életet. Tele aggodalommal ugyan, de megtette és ez volt ami megoldotta a helyzetet. Itt munkája lett, saját albérlete, nemsokára autót vesz magának. Nagyon jó lett a kapcsolatunk, mindig kimutatom, hogy számíthat rám és érzi, hogy szeretem. Már nem depressziós, új embereket ismert meg, perspektívái lettek. A legjobb döntés volt, amit hoztam abban a helyzetben.
2015. márc. 2. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
#4-es, nagyon tisztellek teged ezert. A ki esetunkben itt nincs kivalto ok, mindig ilyen volt, kisebb-nagyobb szunetekkel. Belolem, neha ugy erzem, kihalt az a vagy, hogy segitsek rajta, egyszeruen azert, mert elvarja, koveteli, de ha felajanlom, nem fogadja el. Ha megis megteszem, vagy bocsanatot kerek tole, azt ugy veszi, hogy en elismertem a "tevedesemet", meghunyaszkodtam es neki adok igazat. Ezert is ez a keseruseg. A masik oldalrol pedig azt is erzem, hogy nem sikerult se neki segiteni, se a hugomat megvedeni, es ez egy fajta kudarcelmeny nekem. Tehat teljesen ugy erzem, hogy feladtam es hogy hagyjanak engem beken. En biztosan nem vallalnam be, hogy hozzam koltozzon majd kulfoldre, egyreszt az elobb emlitett dolgok miatt, masreszt meg van 8 altalanosa, toltelekvegzettsege van, ott kint teljesen elveszne. En eltartani meg nem akarom, szo se lehet rola. De oriasi tisztelet neked, hogy ezt meg merted lepni.
2015. márc. 2. 08:04
 6/9 anonim ***** válasza:

# 3-as vagyok.


Én is csak tisztelni tudom "4"-est , azért amit tett.Maximális elismerésem. :) Egyetlen dologban nem értek vele egyet . Egy kicsit úgy jön le a leírásából hogy az ő helyzete is majdhogynem 100 % ban hasonló volt az anyukájával , mint neked a Te anyukáddal való helyzeted.

Talán csak a felszínen tűnik nagyon hasonlónak a két helyzet , valójában nagyon is eltérő lehet a két helyzet. Valószínű, hogy más vagy mint a „4” es. Más az anyukád, mint a „4 „es anyukája. Nem jobb, vagy nem rosszabb, egyszerűen csak más.

Könnyen elképzelhető, hogy „4” es , anyukája ha olyan lenne mint a te anyukád, akkor számára ez nem lenne sikertörténet.

Ezeket csak azért hangsúlyozom,mert a kedves „4”es , akaratán kívül is talán egy kis bűntudatot kelthetett benned ,azáltal, hogy ő milyen céltudatosan megoldotta ezt a helyzetet,(bár valószínű, hogy biztatásnak szánta) illetve azokkal a kifejezésekkel, hogy „elveim ezt diktálták”, „igenis küzdök” , „egyre jobb lesz”, „mindig kimutatom , hogy számíthat rám, és érzi hogy szeretem”, „legjobb döntés volt”. Ezek után meg még inkább azt érezheted talán ,hogy Te milyen önző vagy mert csak magadra gondolsz. A kérdésedből nekem inkább az jött le, hogy Te már valahol eldöntötted, hogy mit fogsz lépni, csak valahol a lelkiismereteddel van talán némi küzdelmed.


Amúgy a „4 „ es is úgy kezdte, hogy kilépett az otthoni környezetből. Az általad leírtak alapján, nekem úgy tűnik, hogy kezdetnek mindenképp az lenne a szerencsés számodra, is hogy kilépj. Aztán majd a későbbiek során, ahogy rendezted a soraidat majd meglátod , hogy mi lesz a következő lépés. Ezt előre nem lehet eldönteni. Az elveink általában szigorú szabályokhoz kötődnek. Viszont maga az élet gyakran fittyet hány az elveinknek szabályainknak. Egyik alkalommal egyik emberrel bejöhetnek a „diktált elvek” a másik alkalommal egy másik emberrel viszont nem jön be. Tehát lehet , hogy adott esetben mindent megteszek, hogy segítsek a másik emberen, de ha valamiért ő egyáltalán nem akar magán segíteni, akkor sajnos igyekezetem sem fog segíteni rajta.

Tehát semmiképp ne legyen bűntudatod. Nem szerencsés másokhoz hasonlítani helyzetünket ,mert a résztvevők mindig másmilyenek .

Talán a legszerencsésebb az lenne ,ha elfelejtenéd mindazt amit itt írtunk neked,és a józan eszedre hallgatnál. A józan ész döntése egyáltalán nem jelent szívtelenséget ,önzést, de van amikor pontosan erre van szüksége az embernek.

Nem akartam ezt a "bűntudat kérdést" felfújni sem .Hiszen a "4 " es válaszára is elég határozottan válaszoltál, viszont azért kiérződik valahol a lelkiismereteddel való harc is. Nyilván ha nem így lenne fel sem tetted volna talán e kérdést. Természetesen nincs ebben semmi különös.

Hiszen mindannyian vívjuk naponta benső harcainkat.

2015. márc. 2. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Költözz el valahova. Vagy hozzám :-)
2015. márc. 3. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Kedves #6-os! Nagyon biztato es megnyugtato volt olvasnom az irasodat. Nagy felüdülés, hogy a sok GYIK-es fikazas mellett (itt nincs, de sok helyen agyoncseszegetik a kerdezoket) ilyen nyitottsagot tukrozo hozzaszolast is latni. Biztos tapasztalhattal mar par dolgot, nekem ez jott le legalabbis az irasodbol :) Koszonom a tanacsaidat, megszivlelendok, es sokmindenben igazad van. Pl abban, hogy tulajdonkeppen az anyagi dolgok mellett a lelkiismeretem az, ami visszatart. Koszonom a tobbieknek is a valaszt, kar, hogy telorol nem enged pontozni, mert amugy menne a zold mindenkinek! :)
2015. márc. 4. 16:42
 9/9 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen , és én is köszönöm.:)
2015. márc. 5. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!