Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mégis mi olyan elviselhetetlen...

Mégis mi olyan elviselhetetlenül nehéz Jókai nyelvezetében, hogy olyan gyakran hozzák fel érvnek a kötelezők témájában?

Figyelt kérdés
2016. márc. 24. 23:26
1 2
 1/14 Cartilago válasza:
68%
pl.a többszörösen összetett mondatai. Az eső esik. -Ezt olyan regényesen írja le, hogy még az ötödik sorban is ugyanazt a mondatot olvasod, és sokszor vissza kell olvasnod, hogy miről is ír. A kőszívű ember fiai első 60 oldala arról szól, hogy tulképp valaki haldoklik. 60 oldalon át!Félreértés ne essék, én szeretem még most is...
2016. márc. 24. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
woah manapság meggyűltek itt a Jókai, meg kőszívű ember fiai kérdések..
2016. márc. 25. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Sok latin kifejezést használ, idegen szavak, régies kifejezések, erős képiség...Ma sok fiatalnak ez már semmit nem mond, nem ülnek be a könyvtárba egy értelmező meg egy latin szótárral, hogy kibogarásszák a dolgokat.
2016. márc. 25. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
59%
Amúgy kicsit olyan, mint Victor Hugo: egy mellékszereplőről 70 oldalas jellemzés a Nyomorultak elején. Jókainál ilyen pont nincs, de pl. az Arany ember elején az a tájleírás elég hosszú. Amúgy én szeretem Jókait, de kell hozzá egyfajta alapműveltség.
2016. márc. 25. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

De az, hogy milyen hosszú, az nem a nyelvhasználat kérdése, hanem a stílusé. Épp ezt kérdezem. Mert mindenki ezt mondja, hogy hosszan ír, de az nem nyelvezet, az a stílusa. Ugyanakkor a nyelvezetét tartják nehéznek.


"Ma sok fiatalnak ez már semmit nem mond, nem ülnek be a könyvtárba egy értelmező meg egy latin szótárral, hogy kibogarásszák a dolgokat."


Erről meg a kiadó tehet, ah nincs lábjegyzet.

2016. márc. 25. 21:42
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem semmi különös nincs a nyelvezetében. Nem is ezért szidják igazából, hanem azért, mert egy általános iskolás gyereknek tényleg nem való pl. a Kőszívű ember fiai. Én sem értettem hatodikban, vagy mikor (amikor olvasni kellett). Egy középiskolás gyerek már viszont szerintem gond nélkül megérti a nyelvezetét, viszont a mai gyerekeknek már nem igazán szolgál mondanivalóval egy Jókai-könyv. Inkább felnőtt embereknek való. (Bár itt csak az átlagról beszélek, én pl. nagyon szerettem középsuliban is)
2016. márc. 26. 04:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Igen, ezt elhiszem, hogy nem való annak a korosztálynak. Csak mindenki a nyelvezetére hivatkozik, így felmerült bennem, hogy most vagy rossz értelemben használják ezt a szót, vagy én nem tudom, mi lehet.
2016. márc. 26. 13:04
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Nyelvezetével kapcsolatban azt szokták kiemelni, hogy archaikus szavakat, ragozásokat használ (másképp ragoz egyes igéket, mint ma szokás stb.), sok idegen szót alkalmaz, a mondatszerkezetei is idegenül hatnak manapság. No meg persze ismerni kell az akkori világ dolgait is (vannak olyan jogi, társadalomtörténeti, néprajzi kifejezések, amiket ma már nem használunk). De szerintem ez csak általános iskolában okoz megértési nehézségeket, egy átlag középiskolás szerintem a 90-95%-át meg tudja érteni a szövegeinek (ha igényes a kiadó, akkor jegyzetet használ és a maradék érthetetlenséget is megmagyarázza).


Amúgy az igaz, hogy a tájleírások és egyéb ilyen hosszú leírások az nem nyelvészeti probléma, és ilyet más korabeli író is csinált (mert az akkori ember igényelte a hosszú leírásokat, hogy el tudja képzelni a helyszínt, szereplőket). Amúgy a sokat emlegetett Vaskapu leírása az Arany emberben egyáltalán nem hosszú, én elég gáznak tartom, ha azon az 1-2 oldalon valaki nem bír keresztül vergődni.

2016. márc. 26. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ.


Igen, 2 oldal szerintem sem olyan hosszú.

2016. márc. 26. 18:47
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Bocsi, hogy még írok, szóval szerintem nem a nyelvezettel van baj Jókai kapcsán, hanem hogy nem fogja meg a mai gyereket (és mai embert sem annyira). A mai diákok világától már távol van a 19. század romantikája, egy mai ecsethajú páva, aki bele van bújva az okostelefonjába, nem fog könnyezni Baradlay Jenő önfeláldozásán és nem fogja átélni Tímár Mihály belső kínlódásait, dilemmáit Tímea és Noémi között... Egyszerűen ezek a mai fiatalnak nem mondanak semmit. Szerintem inkább ez a baj Jókaival (vagy nem Jókaival van baj, hanem a mai generációval).
2016. márc. 27. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!