Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mit tegyek, ha 24 évesen úgy...

Mit tegyek, ha 24 évesen úgy érzem, hogy évek maradtak ki az életemből és nem hiszek magamban eléggé ahhoz, hogy bármibe is kezdjek?

Figyelt kérdés

Azzal kezdeném, hogy tök okos srác voltam (vagyok?), nagyon könnyen teljesítettem mindent általános- és középiskolában is. Nem tudom megmondani, hogy bölcsész vagy reál beállítottságú vagyok-e inkább; nyilván inkább bölcsész, de úgy érzem, eléggé "reálos" gondolkodással szemlélem a világot. A konkrét adatokat szeretem, nem a mellébeszélést.


Gimiben jól tanultam ugyan, de már ott gondjaim voltak, egyszerűen belefáradtam valamibe. Azt hiszem, lelkileg voltak velem bajok, és egy idő után már nem szívvel csináltam a tanulást. Nem vállaltam semmi pluszfeladatot, mindig éppen annyit, ami elég a jó jegyhez. Így is fényes eredményekkel végeztem, de tudom magamról, hogy ennél is sokkal jobb lehettem volna. Később kerültem olyan körökbe, amik igazán tehetséges fiatalokból állnak, hozzájuk képest szerintem sehol sem vagyok, és nem a képességeim hiánya miatt, hanem egyszerűen mert belül vagyok valamiért nagyon sérült és ez nem enged továbbhaladni. Azonkívül nem elitgimibe jártam, mint az ismerőseim. Amit lehet, azt ugyan kihoztam belőle nagyjából, de ott nálunk nem volt annyira divat, hogy valaki már gimi alatt nagyon törekedjen a szakmai sikerekre, mint egy tényleg elsőrangú gimnáziumban.


Végül oda futott ki ez az egész, hogy nem tudtam eldönteni azt se, mit akarok tulajdonképpen továbbtanulni, és elvégeztem egy olyan szakot, amit sose szerettem. Direkt olyat választottam azt hiszem, amiről tudtam, hogy félgőzzel is meg lehet csinálni. A jegyeim se voltak rosszak, végül négyesre diplomáztam, ami jó teljesítmény ahhoz képest, hogy mennyire nem érdekelt. De cserébe egy senkinek érzem magam. Már az egész tanulástól elment a kedvem. Ha egy mondatban kéne megfogalmaznom, mit érzek, azt mondanám, hogy évek óta egyre jobban szégyellem magam. Olyan, mintha még nem alkottam volna meg magamat, és mindent, amit teszek, a szüleimért tennék. Egy pszichológus mondta erre azt egyszer, hogy nálam egy az egyben kimaradt a lázadás, minek folytán nem köteleződtem el se a munka, se a párkapcsolatok, se az önálló világszemlélet mellett. Pontosan ezt érzem. Mindig csak tettem, amit a felnőttek elvártak, nem nagyon csináltam semmi iskolán kívülit, nem tudtam csajozni. És nem tudtam soha igazán kiállni magamért. Egy gyereknek nézek ki ma is, akit ránézésre nem vesznek komolyan az emberek. Voltam nemrég egy táborban, ahol fiatalokkal foglalkoztam, hát még a 15 évesek is magasabbak és izmosabbak nálam. Csak az arcomon látszik, hogy idősebb vagyok. Ez mindig nagyon bántott. A másik dolog, hogy a szüleim nagyon jó körülményeket teremtettek nekem, ami nekik nem adatott meg, és gyakorlatilag mindennel elhalmoztak, anélkül, hogy a tanuláson kívül bármit is elvártak volna tőlem. És ez oda vezetett, hogy egyszerűen nem érzem, hogy nekem is feladatokat kéne vállalnom a családban. Érteni értem, de nincs belém nevelve, nem érzem a késztetést. A harmadik dolog, ami hátráltat, az azt hiszem az, hogy egy ismerősöm, aki a legokosabb ember, akit ismerek, bogarat ültetett a fejembe azzal, hogy azt mondta, hogy jól keresni igazán a mérnöki szakokkal lehet. Ez kialakított bennem egy olyan elképzelést, miszerint, ha én nem vagyok reálos, akkor nem is érek semmit.


Nem tudom, hogy ezek közül melyik hátráltat a legjobban, valószínűleg mindhárom. Van ugyan, ami érdekel, de az alapvetően egy bölcsésztudomány. Én pedig szeretnék bölcsen, előrelátóan dönteni, és emiatt már évek óta nem tudok előrelépni, mert rettegek attól, hogy olyanba fektetek bele, amivel a végén "semmi nem lesz belőlem", mert egyszerűen nem olyan keresett dolog. Volt olyan időszak, amikor érdekelt természettudományos ágazat is, de akkoriban csak hobbiszinten, és ez nem fejlődött komolyabb érdeklődéssé. Nem tudom, hogy ez az előbb említett lelki okok miatt van-e így, vagy azért, mert tényleg nem érdekel, netán azért, mert a kényelmes családi háttér miatt nem vagyok rákényszerülve, hogy valamiben elmélyedjek és saját, bizonytalan célt jelöljek ki magamnak a biztos családi vállalkozás helyett (ami, úgy érzem, nem igazán nekem való, és azt hiszem, mindig zavarna, hogy nem én építettem fel). Mit gondoltok erről?


2016. aug. 8. 15:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Tanulj meg hinni magadban, és találd ki, mi az, amit igazán szeretnél. :) Sokszor ez egyszerű feladatnak tűnik, de valójában nem az. Az embernek nehéz dolog rátalálnia saját magára.
2016. aug. 8. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Üdv ! Belementem egy családi vitába és lepontoztak,így lettem 20%-os.Nos ! Azt mondta a pszihológus,hogy kimaradt a lázadási időszak.Akkor lázadj ! Tegyél olyat amit igazán szeretnél !

Jó anyagi körülmények közt élsz.Szerezz egy barátnőt.Vagy állj be egy alapítványhoz,és látogasd meg a hajléktalanokat.Vigyél nekik azt ami kell.Ruha,gyógyszer,étel.Nézd meg a félre csúszott emberi életeket.Azután másként látod a világot ! Egyébként lelki gondokat többször is említesz,de nem határozod meg azt hogy pl miért mentél pszihológushoz...Figyel 24-éves vagy,van éretségid,és diplomád valamiből.Ember Élj !

2016. aug. 8. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

"Vagy állj be egy alapítványhoz,és látogasd meg a hajléktalanokat.Vigyél nekik azt ami kell.Ruha,gyógyszer,étel.Nézd meg a félre csúszott emberi életeket."


Csináltam már hasonlót (amikor a Keleti pályaudvarnál feltorlódtak a menekültek, akkor besegítettem étellel), de különös módon semmit nem éreztem. Valahogy úgy érzem, hogy most nem a másokon való segítés az én feladatom.


"Egyébként lelki gondokat többször is említesz,de nem határozod meg azt hogy pl miért mentél pszihológushoz..."


Nagyon hosszan leírtam már többször, nem akartam elvenni ezzel a kérdésre válaszolók kedvét. De röviden annyi, hogy a rossz önértékelésem miatt mentem el. Már gimi, sőt, általános alatt is megvoltak ezek a gondjaim. Nem sok barátom volt, nem tartoztam igazán sehova, nem mertem felvállalni önmagamat.



"Figyel 24-éves vagy,van éretségid,és diplomád valamiből.Ember Élj!"


Élni lehet sokféleképpen. Nyilván itt most nem arról van szó, hogy éhen fogok halni. Ettől nem félek, hisz valóban találok majd valamilyen munkát akár ezzel a diplomával is. Csak nekem az a bajom, hogy nem mindegy, hogy milyet, és nem mindegy számomra, hogy hogy fogok élni. Jelenleg óriásiak az elvárásaim az életemmel kapcsolatban - visszamenőlegesen. Vagyis, úgy érzem, hogy úgy kellett volna élnem, mint egy High School Musical-szereplőnek, sok baráttal, több barátnős tapasztalattal, kirándulásokkal, közös programokkal, zenével. Ehhez képest kb. ültem otthon és heti kétszer eljártam sportolni. Ez volt az életem. Nem volt igazán, aki felkaroljon, magamtól meg nem tudtam magammal mit kezdeni, annál sérültebb voltam. És ez még most is tart. Hiába van tehát egy diplomám, sőt, nyelvvizsgáim is, nekem ezek most messze nem a legfontosabb dolgok. Szinte bármit odaadnék azért, ha boldogabbak lettek volna azok az éveim, ha lenne egy kiegyensúlyozott kapcsolatom, és ha azt érezném, hogy maximálisan kihasználom a tehetségeimet.

2016. aug. 8. 16:58
 4/12 anonim ***** válasza:
"Szinte bármit odaadnék azért, ha boldogabbak lettek volna azok az éveim..." Ebből a mondatodból szerintem nagyon kiütközik, mi a te bajod. A mai napig a múltadon rágódsz, nem élsz a jelenben, és így elmegy melletted a jövőd is. Az önértékelésed még most sincs rendben. Ezen kell változtatnod, mert csakis így tudnak rendeződni körülötted a dolgok. Nem lesz egyszerű feladat, de utána tényleg minden sokkal jobb lesz. Hidd el, tapasztalatból beszélek. Ha gondolod, írhatsz privát üzenetet. Nem mondom, hogy fogok tudni segíteni, viszont nekem is volt egy hasonló időszak az életemben, amiből szerencsére sikerült már kilábalnom. 24/L
2016. aug. 8. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Velem is ez a helyzet, azzal a különbséggel, hogy 21 vagyok és most megyek egyetemre. Úgy érzem kiégtem, én is az utóbbi években keményen tanultam, nincs rendes párkapcsolatom, azt se tudom, hogy egyáltalán jól fogok-e élni diplomázás után, ez a tudat pedig annyira demotiváló.
2016. aug. 8. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Majdnem dettó. Azzal a különbséggel,hogy én nem mentem rögtön tovább tanulni,hanem tavaly kezdtem el a szakomat,amit örömmel is csinálok.

Veled egyidős is vagyok amúgy.

2016. aug. 8. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Utolsó: az egy év kihagyás amúgy nem rossz gondolat, én is sokat gondolkozom most azon, hogy nem most szeptemberben kezdeném a mestert (külföldön), hanem egy évvel eltolnám...
2016. aug. 8. 19:06
 8/12 anonim ***** válasza:
1# Hozzászóló vagyok.Apuval most beszéltem az esetedről.Szó szerint elolvastam mindent amit leírtál.Apu ezt javasolja neked:Úgy látom,hogy kimaradt a kamaszkorodból a lázadó korszak.A kényelmes szülői irányítás végrehajtása,kényelmessé tett.Mivel nem kellett megharcolnod az éretségiért a diplomáért a nyelvvizsga bizonyítványért,anyagi gondjaid nem voltak mivel a szüleid megoldották.Így most úgy nézki,hogy nincs önálló életcélod,amit saját döntés által hozztál meg.Döntsd el,milyen munkát akarsz végezni amit szívvel lélekkel csinálsz...Akarsz-e családot alapítani ?...Hogyan,és milyen formában ?...A szüleidet szeresd továbbra is,de az önálló eletre törekedjél.
2016. aug. 8. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Apu még annyit üzen neked.Az önállóság,és a szeretet fogja megoldani a gondjaidat.
2016. aug. 8. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsokat.


Egyvalamit azért hozzáfűznék:


"Mivel nem kellett megharcolnod az éretségiért a diplomáért a nyelvvizsga bizonyítványért,anyagi gondjaid nem voltak mivel a szüleid megoldották."


Azért ez nem teljesen igaz. A nyelvvizsga-bizonyítványt nem pénzért vágták hozzám, nyelvtudás nélkül elég nehéz lett volna megszerezni. Ugyanez igaz az érettségire, a diplomámra, középiskolás versenyeredményekre nyelvekből.

2016. aug. 9. 00:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!