Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ha a világ összes szegény/ninc...

Ha a világ összes szegény/nincstelen embere hirtelen mérnök/programozó/orvos/ügyvéd stb. lenne, akkor valóban megszűnne a szegénység?

Figyelt kérdés

Sajnos semmi ismeretem sincs ilyen társadalomtudományi témákról, arról, hogy tulajdonképpen miért van szegénység, hogy lehetne megoldani a nincstelenek problémáját. Ez mindig foglalkoztatott és mostanában sokan gondolkozok azon, hogy csatlakozzak egy szervezethez, amely szegény embereken segít. Én úgy tudom, hogy a szegénység legfőbb okozója az erőforrások feletti egyenlőtlen tulajdonlás. Tehát ahhoz, hogy a Rózsadombon élő vezérigazgató a feleségével csokifürdőben tudjon lazulni, ahhoz az én szüleimnek napi 8-12 órát kell dolgozni és ahhoz, hogy én megvegyem a szüleim pénzéből a cipőmet, ahhoz a bangladesi munkásnak éhbérért kell dolgoznia. Az még érthető, hogy egy afrikai államban szegények az emberek a természeti adottságok miatt, de miért van az, hogy egy állítólag fejlett európai országban is simán meghallhat az utcán egy ember, mindenféle szociális védőháló hiányában. Hogy nézne ki a világ mondjuk néhány hónap leforgását követően, ha az összes ázsiai/dél-amerikai/afrikai és természetesen európai éhbérért dolgozó ember illetve hajléktalan hirtelen szakképzett nagy tudású ember lenne, aki joggal követelne egy sokkal szebb életet? Fiatal és naiv vagyok és ezt a kérdést azért írtam ki, mert néhány napja láttam egy zokogó 30 év körüli hajléktalan férfit, akin látszott, hogy nem iszik/dohányzik és végigfutott bennem, hogy: "Úristen, én is kerülhetek ilyen helyzetbe? Mit csináljak, hogy ezt elkerüljem?" Eléggé felkavart. :(

A sanyarú élete hány százalékban köszönhető a kormánynak és hány százalékban a saját "ostobaságának" (ha egyáltalán tehetett róla)?



2016. aug. 18. 22:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

"tulajdonképpen miért van szegénység, hogy lehetne megoldani a nincstelenek problémáját"


Amíg gazdagok lesznek, és arra törekednek, hogy még gazdagabbak legyenek, addig szegénység is lesz. Egyszerűen ez a rendszer kitermeli a két végletet.


Ha mindenki hirtelen szakképzetté válna, rengeteg kétkezi munkát nem végezne el senki. Hirtelen megszűnhetne az áru- és személyszállítás, a takarítói feladatok, senki nem szedné le a gyümölcsöket, nem lenne eladó a boltokban.


Esetleg utopisztikusan egy robotizált társadalomban tudom elképzelni azt, hogy kevés ember végezzen kétkezi, rendesen meg nem fizetett munkát, de szkeptikus vagyok abban, hogy ez valaha el fog jönni.


Az utolsó kérdésedre válaszolva vegyes a kép, sokan tehetnének azért, hogy kitörjenek a szegénységből, míg mások - főleg földrajzi és szociológiai hátterük miatt - eleve szegénységre ítéltettek.

2016. aug. 18. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha hirtelen mindenki mérnökké/programozóvá/orvossá/ügyvéddé válna, akkor nem lenne senki, aki kenyeret süt, ruhákat, cipőket varr, hajat vág, kiszolgál a boltban, az étteremben, elszállítja a szemetet, kitakarítja az irodákat, ápol egy műtét után, vagy éppen legyártja, megépíti, megjavítja, amit a nagy tudású mérnökök terveztek.

Azonkívül, ha hirtelen túl sok lesz a mérnökből, programozóból, orvosból, akkor az ő munkájuk is leértékelődik, tehát a szegénység ez által biztos nem szűnne meg.


A 30 év körüli hajléktalan 50%-ban maga tehet a sorsa alakulásáról (mert miért nem tanult, miért nem spórolt váratlan helyzetekre miért nem vállalt átmenetileg akár még segédmunkát is) 50%-ban viszont az is ok, hogy rossz helyre született. Mert ha például Németországban válik jövedelem nélkülivé, akkor nem a nevetséges 22800 Ft-tal szúrják ki a szemét, hanem Hartz IV-et igényelhet, ami a lakhatását, alap étkezését már biztosítja és nem kerül az utcára.

2016. aug. 18. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

"Amíg gazdagok lesznek, és arra törekednek, hogy még gazdagabbak legyenek, addig szegénység is lesz. Egyszerűen ez a rendszer kitermeli a két végletet."


Minden rendszerben megtörténik ez. Az állatvilágban pl. vannak kövér verebek, és vannak azok, amelyek éhenhalnak (vagy csak megfagynak télen a kevés zsírtartaléknak köszönhetően.)

De már a növényeknél is ez van, az életképesebb elnyomja a gyengébbet, ez a természet rendje.

Embereknél legalább van hajléktalanszálló, melegétel osztás, segélyek, nyugdíj, stb. Nem tökéletes, de messze több, mint amit a természettől várhatnál.


Visszatérve a kérdésre:

A piac felszívná annyit, amennyit fel tud. Akik legkevésbé (vagy egyáltalán nem) értenek hozzá, azoknak maradna ugyanaz a munka, amit eddig is csinált.

Viszont mivel azokról a helyekről eltűnne a programozóvá vált emberek tömege, ezért ott munkaerőhiány lépne fel, ami így ott is a munkabérek emelkedését vonná maga után. (Ráadásul lenne is pénz a munkabér emelésre, mert a hirtelen jól keresővé vált emberek révén megnő a fogyasztás is.


Tehát:

- aki tanul, valós tudásra tesz szert, az egészen biztosan jobban jár ezzel

- de még annak is jól jöhet a többiek tanulása, aki szintjén csökkenne a munkakeresők száma. Viszont mivel a kérdésfeltevés merőben valószínűtlen (nem fognak tömegek továbbtanulni olyanok, akik eddig sem tették), ezért ez utóbbi szinte csodaszámba menne.


És hogy hogy kerülheted el?

Tanulj, fejlődj, gondolkodj, tervezz.

Nem feltétlenül csak iskolára gondolok, az alapvető pénzügyi műveltség (hogy ne vegyél fel kockázatos hitelt, amibe belebuksz és mész a híd alá pl.) is ide tartozik például.

2016. aug. 18. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

"Minden rendszerben megtörténik ez. [...] De már a növényeknél is ez van, az életképesebb elnyomja a gyengébbet, ez a természet rendje."


Lehet, hogy már azon a szinten vagyunk, hogy ennek nem kellene feltétlenül előfordulnia. A természetben torzan vagy fogyatékosan született állatoknak esélyük sincs az életben maradásra - az emberi társadalomban ez már jó ideje nincs így. Nem szükségszerű az sem, hogy a végletekig kizsákmányoljuk egymást.

2016. aug. 18. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
60%
A világ ugy müködik,hogy van 1 bizonyos Elit.Akiknek érdekükben áll,hogy sok szegény legyen!Másképp nem is müködne a nagyhatalom...
2016. aug. 19. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
"- Gondold csak el, ha a nyomdák könyvek helyett pénzt nyomtatnának. Rakásban állna a sok pénz, és mindannyian gazdagok volnánk. Az államnak csak az lenne a dolga, hogy szétossza közöttünk.
2016. aug. 19. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Na, elküldtem véletlen.
2016. aug. 19. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
91%

"- Gondold csak el, ha a nyomdák könyvek helyett pénzt nyomtatnának. Rakásban állna a sok pénz, és mindannyian gazdagok volnánk. Az államnak csak az lenne a dolga, hogy szétossza közöttünk.


Apu könyvespolcára néztünk, és elképzeltük, mi lenne, ha az a sok oldalnyi könyv mind bankjegy volna. Istenem, milyen gazdagok volnánk!


Elszaladtunk nagypapához. Elmeséltük Kata nagy ötletét. Megmagyaráztuk neki, hogy a pénz csak papír. Elképzeltük az embereket ezresektől dagadó zsebekkel. Senki nem dolgozna, csak a postás, aki egyenesen a nyomdából vinné a vaskos köteg ezreseket az embereknek.


Nagypapa végighallgatott bennünket, és mosolygott.


- Miért mosolyogsz, nagypapa? - kérdeztük rosszallóan. - Ha a könyvek helyett pénzt nyomtatnak, mindannyian meggazdagodunk.


- Rendben. És megmondanátok, mit csinálnátok az ezresekkel?


- Vásárolunk! - kiáltottuk egyszerre Katával. - Azt vásárolunk, ami tetszik.


- És mit csinálnak a többiek az ezresekkel?


- Ők is vásárolnak.


- Azaz, egyhamar kiürülnek az üzletek, és nem lesz mit vásárolni. Az áruk megdrágulnak. Ezer forintért egy tojást kapsz, ha kapsz."

2016. aug. 19. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

akkor sok szegény mérnök/programozó/orvos/ügyvéd/stb lenne, mint ahogy most is van...


én informatikus vagyok, volt osztálytársaimnak van papírja, de egyiket sem alkalmaznám, mert nem értenek hozzá, nem érdekli őket...

ismerősömnek diplomája is van, de mégis gyakorlatban alig tud valamit megoldani, elméletben persze tudja, de gyakorlatban esélytelen...


ha mindenki olyan szakemberré válna aki ért hozzá aki szereti aki lelkes...akkor is szegénység lenne, mert túltelítődne a piac...nem fizetnék meg ennyire ezeket a szakmákat, mert ugyanaz lenne, mint a gyári munkásoknál: "10 ember jönne helyetted már holnaptól"...

inkább azt kéne, hogy a gyári munkásokat és mindenki mást is fizessenek meg...ne rabszolgaként, robotként tekintsenek rájuk...


23F

2016. aug. 19. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

A következő 30-40 évben ez csak növekedni fog amíg nem automatizálunk mindent.

Pl: tesco, önkiszolgáló pénztárgépek..néhány év és csak ilyenek lesznek és azok akik most pénztárosok majd mehetnek az utcára mert nem lesz igény a munkájukra..persze lesz aki talál majd mást de nyílván nem mindenki.


Szépen lassan átállunk majd erre és ha ez beteljesedik akkor nem lesz szegénység mert nemkell majd dolgozni..de ezalatt a 30-40 év alatt nagyon sokan fognak ezért az utcán élni,vagy ha nem is az utcán de irdatlan nagy szegénységben.

2016. aug. 19. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!