Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Lehet az irigység és a keserűs...

Lehet az irigység és a keserűség az egyik oka annak, hogy az öregek gyakran leszólják a fiatalokat?

Figyelt kérdés
Gyakran hallani ilyeneket az idősebbek szájából, hogy a mai fiatalok milyen erkölcstelen, züllött életet élnek, semmirekellők, stb. Ennek lehet az (egyik) oka az, hogy az öregek irigykednek a fiatalokra, mert amikor ők voltak ennyi idősek, akkor a többségüknek az elemi (v. általános) iskola elvégzése után (vagy akár előbb) dolgozni kellett menni, és jellemzően 20 év körül vagy nem sokkal később házasodtak, és alapítottak családot, gyakran nem is azzal, akit szerettek, hanem akit a szüleik választottak. És a fiatal férfiaknak úgy telt a napjuk, hogy látástól vakulásig dolgoztak, hogy legyen mit ennie a családnak, a nőknek meg úgy, hogy gyakorlatilag a családjuknak az ingyencselédei voltak. Utazásra, szórakozásra meg nemcsak idő, hanem pénz se volt. Tehát hogy irigykednek rájuk, mert velük ellentétben a mostani fiatalok szórakozhatnak, tanulhatnak, és a lehetőségekhez mérten olyan életet is élhetnek, amilyet akarnak, míg amikor az öregek ennyi idősek voltak, nekik olyan életük lett javarészt, amit a társadalom és a családjuk rájuk kényszerített, nem nagyon volt beleszólásuk a dolgok alakulásába.

2016. okt. 22. 16:08
 1/7 anonim ***** válasza:

Szerintem egyik sem. Egyszerűen más normák között nevelkednek, más volt az erkölcsi, morális értékrend, teljesen máshogy szocializálódtak.

Valószínűleg idős korodban te is tapasztalsz majd hasonló személyiségjegyeket magadon, hiszen a világ változik, akár akarjuk, akár nem.

2016. okt. 22. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
89%
Amikor ok voltak fiatalok nekik is ezt mondtak az idosek...te is lehet ezt fogod tenni :D
2016. okt. 22. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
81%

Már az én fiatalkoromban is azzal kötöttünk házasságot, akivel akartunk és nem a szülők határozták meg. 1956-ban mentem férjhez. Mindketten dolgoztunk, de nem látástól vakulásig, pár év alatt vettünk egy lakást, évente- kétévente mentünk üdülni, a gyerekekkel, vagy ők külön. Szórakozni pedig szinte minden hétvégén. Vagy vendéglőbe, ahol vacsoráztunk, táncoltunk a barátainkkal együtt. De sűrűn jött a városba valamelyik színház, vagy színész nívós előadásokra.

De nem feküdtünk 13-14 évesen pár havonta másik fiúval/lánnyal. Nem a szex, az ivás volt a leglényegesebb.

, mint most sok fiatalnak.

2016. okt. 22. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Nem, hanem azért mert így van.
2016. okt. 22. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Az igaz, hogy leginkább azok tesznek megjegyzéseket a fiatalokra, akik annak idején ugyanúgy nem voltak éppen "jó gyerekek"?
2016. okt. 22. 16:44
 6/7 anonim ***** válasza:

A kérdésben szereplő leírás a kb 100-120 évesekre jellemző.

Rájuk érted a kérdést?

2016. okt. 22. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nem feltétlenül arra gondoltam, hogy a szülők jelölték ki nekik a házastársat, hanem arra, hogy sokkal jobban beleszóltak a párválasztásba a szülők annak idején, mint ma. És sokszor hallottam az idősebb rokonok szájából, hogy mit szólnak majd a rokonok/szomszédok/falubeliek, még akkor is, ha az illető érdekében tettek neki javaslatot, pl. hogy menjen el sétálni, akkor azt mondta, hogy megszólják majd a falubeliek, hogy biztos nincs neki semmi dolga/lopja a napot, hogy csavarog, vagy mert édesanyám nem megy ki a temetőbe a halott hozzátartozókhoz, mert gyerekkori trauma miatt fél a temetőben, és erre azt mondta pár idősebb rokon, ismerős, hogy "Micsoda dolog az, hogy valaki nem megy ki a férje, stb. sírjához?", és emiatt a nagyszüleim (édesapám szülei) szóltak is, hogy páran tették nekik a megjegyzést, hogy anya miért nem megy ki a temetőbe, stb. Én meg az ilyenekből azt szűrtem le, hogy az ő fiatalkorukban kizárólag az számított, hogy mit vár el a környezet az illetőtől, az, hogy ők maguk mit szeretnének, nekik mi lenne jó, az lényegtelen volt.
2016. nov. 5. 13:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!