Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan tüntethetném el azt az...

Hogyan tüntethetném el azt az érzést, hogy csúnya és jelentéktelen vagyok?

Figyelt kérdés

Kiskoromban visszahúzódó voltam, a szüleim óvodába nem igen járattak, talán emiatt sosem sikerült egy közösségbe se igazán beilleszkednem. Mikor megkezdtem az iskolát új helyre költöztünk, nem ismertem senkit, nem is tudtam mit csináljak idegenek között, emiatt az általános iskolai éveim úgy teltek, hogy a háttérben meghúzódtam, szinte nem is tudták a többiek, hogy létezem. Középiskolába kerülve rosszabb lett a helyzet, nagyon csendes voltam, továbbra sem tudtam kapcsolatokat teremteni, így itt sok bántás, piszkálódás ért. Ezt követően megkezdtem az egyetemet, bejárós voltam így itt elvoltam egyedül is néhány ismerőssel, de itt sem alakult ki senkivel sem barátság. Az első félévben megismertem a páromat, aki akkorra már végzős volt, talán ő az egyetlen ember az életemben, aki nem a rokonom és őszintén, frusztráltság nélkül el tudok vele beszélgetni bármiről.

Abban reménykedtem kiskoromban, hogy ezt egy idő után kinövöm és megtanulok beilleszkedni a közösségekbe, de egyszerűen nem megy. Magamat egy csúnya, jelentéktelen lénynek érzem, akinél mindenki jobb. Idén januárban végzek az egyetemen és nagyon félek, hogy ez később a munkakeresést, illetve a munkahelyi helyzetemet is befolyásolni fogja, hiszen ki akarna alkalmazni egy erősen önbizalomhiányos embert? Ezt az érzést ráadásul az is erősíti bennem, hogy nyáron a szakmai gyakorlatom során mindenki "kislánynak" nevezett, illetve többen is azt hitték, hogy 17-18 éves vagyok, alig akarták elhinni, hogy 23, volt aki azt hitte most kezdtem az egyetemet. Járok egy angol nyelvtanfolyamra is, ahol a többiek 35-50 közöttiek, itt is folyton megjegyzést tesznek a koromra, hogy milyen kis fiatal vagyok, meg hogy nekem könnyű otthon felkészülni az órákra, mert szerintük itthon nem kell semmit csinálnom, bezzeg nekik ott a gyerek, háztartás, stb. Ez nekem nagyon rosszul esik, úgy érzem, mintha gyerekként kezelnének, sokszor van olyan érzésem, mintha azt akarnák éreztetni, hogy én kevesebbet érek, mint ők. Próbáltam/próbálok az ilyen megjegyzésekkel nem foglalkozni, de egyszerűen tovább rombolja a kis önbizalmamat is.

A munkahelyre visszatérve: a gyakornoki 3 hónapos munkám során kerültem a közös ebédetek, mindig vagy előbb vagy később mentem, mint a többiek, hogy legalább akkor egyedül lehessek. Napközben nem tudtam velük önfeledten csacsogni a semmiről (pasik, szakítások, válások, egyéb pletykák, kinek mennyit kéne lefogyni, mennyit hízott stb. ), sokszor éreztem zavarban magam, hogy én nem tudok hozzászólni az ilyen témákhoz, képtelen vagyok a semmiről beszélni, hiszen semmi értelmét nem látom. Az értelmes, tartalmas dolgokról szívesen beszélgetek, ha elfogy az ilyen mondanivaló, akkor én jobban preferálom a csendet. Sajnos mások nem.

Szerintetek hogyan tudnék pozitív irányba elmozdulni és végre megnövelni az önbizalmamat, illetve nyitni az emberek felé? Teljesen el vagyok keseredve, úgy érzem, mintha selejtes lennék, pedig minden vágyam az lenne, hogy átlagos lehessek és végre ne lógjak ki a sorból.


2017. jan. 3. 15:04
 1/2 anonim ***** válasza:

Jajj. De rossz volt ezt olvasni. Végig azt éreztem: csak magadnak köszönheted.

Bocsi ezért, de a sajnálat nem fog segíteni :/ (ennek ellenére őszintén tudom mondani, hogy nagyon sajnállak a helyzetedért, nem lehet könnyű <3)

Na szóval, elmondom, amit én gondolok. Egy ember az, és csakis az, amit magáról gondol, hisz, amivel egyetért. Te most egy önbizalom hiányos, visszahúzódó, szürke kisegér vagy. Néha eszedbe jut, hogy olyan leszel, vagy olyan akarsz lenni, mint mások. És sztem itt a baj. Nem kell olyannak lenned mint ők :) Te te vagy, csak éppen abszolút nem fogadod el magadat. És ezért vagy ilyen önbizalom hiányos. És ezzel nem azt mondom, hogy azt fogadd el, hogy te mindig utolsó, jelentéktelen kis senki kell hogy legyél, mert nem! Egyáltalán nem! De ne akarj olyan lenni mint a többiek. Nem vagy olyan. Nagy dolog :) Az a baj hogy te nem szereted magad így. Ezért nem ülsz másokhoz oda ebédelni, ezért nem beszélsz ha nincs mondani valód (bár ez az utóbbi nem hátrány).

Sztem a megoldás az lenne, hogy azt csinálod, ami jólesik. Ha nem esik jól ne beszélgess, viszont elbújni, meghúzni magad tilos! Ha vki szól hozzád, legyél nyitott, és kedves, válaszolj a saját véleményed, értékrended alapján. Akármit is gondol az aki kérdezett. Azért szólt hozzád, mert számítasz :)

Az első lépést neked kell megtenned. Mert annyit elárulok, hogy amíg saját magadat önbizalom hiányosnak, jelentéktelennek tartod, addig mindenki más is annak fog tartani.

Tegyél vmit az ügy érdekében, mondjuk dobd fel a ruhatáradat pár jó cuccal (és nem kell méreg drága dolgokra gondolni, néha egy sál is tökre megteszi), legyen új frizurád, vagy új hajszíned. És ha megdicsérnek érte, akkor lehet egy kicsit csevegni, annyit amennyi még neked is belefér (Igen, fodrásznál voltam, kellett már vmi változatosság..., vagy: tetszik a sálam? az xy boltban vettem, sztem nagyon illik hozzám)

Még vmi a csacsogásról: Van egy film, Színes fátyol a címe. Egy házaspárról szól, akik nem igazán vannak oda egymásért. Az egyik jelenetben a nő próbál társalgást kezdeményezni: - Úgy esik, mintha dézsából öntenék.

Semmi válasz. Elmondja még egyszer, semmi, a férj talán olvas, vagy ír vmit. A nő kiakad: - Mondtam vmit.

Férj: - Hallottam

Nő: - És nem érzed úgy hogy mondanod kellene rá vmit.

F: - Nincs mondanivalóm

N: - Ha mindenki csak akkor beszélne, ha vmi mondandója van, semmi értelme nem lenne a beszédnek.



Persze nem pont így hangzik el, de a lényeg ez. Ezt azért érdemes szem előtt tartani :) Az üres fecsegés és a semmis beszélgetések között azért vannak különbségek.


És ha végképp nem megy, vagy úgy érzed el vagy veszve, egy pszichológus sztem remek tanácsokat, ötleteket tudna adni :)


Én szorítok, hajrá, és ne feledd, akard a változást, mert másképp sutyiba megy az egész.

2017. jan. 3. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Szia! Abban teljesen igazad van, hogy nem lett volna szabad elbújnom és direkt máskor mennem ebédelni, mint ők, hiszen sokszor hívtak magukkal eleinte. De egyszerűen az van bennem,hogy szeretek nyugodt körülmények között enni. Borzasztóan irritált, mikor ettem és kérdezgettek, mire vagy teli szájjal válaszoltam vagy 1,5 órásra húzódott az ebéd, ha csak ültem közöttük és hallgattam az még rosszabb volt, mivel nem túl kellemes számomra úgy enni, hogy mellettem vihorásznak, kacarásznak, jobban szeretem a csendet evésnél.

A kinézetemmel állítólag nincs baj, mindig arra törekszem, hogy normálisan öltözködjek és normálisan nézzek ki, ne legyek se túl visszafogott, se túl feltűnő, próbáltam már korábban frissíteni a ruhatáramat, de ez nem segített. Mások szerint szép vagyok, de ha nem nézek tükörbe, egyszerűen csúnyának érzem magam, sőt tükör előtt sem értem sokszor, hogy mit látnak bennem szépnek. A párom is úgy mesél rólam mindenkinek, hogy még sosem volt ilyen szép barátnője, de hiába nézem magam a tükörben én nem látom magam szépnek, sőt másokat sokkal szebbnek látok. Mikor valami újat veszek fel vagy megváltoztatom a hajam, akkor persze az ismerőseimtől, családtagoktól jól esik, hogy megdicsérnek, de ha egy alig ismert vagy egy idegen megdicsér az eléggé zavar részben, mert nem tudom komolyan gondolja-e (hisz van egy olyan párbeszéd is, hogy a lányok egymás között lépte nyomon megdicsérik a másikat ha valami változás történik, a változást akkor is pozitívnak mondják, ha épp negatív - tehát korántsem őszinték, de szeretnek mindent megjegyezni). Ha jól sejtem a változtatással arra is próbáltad felhívni a figyelmemet, hogy így beszélgetést kezdeményezhetnék könnyedén.

Igazából a beszélgetés kezdeményezéssel már szerencsére nincs problémám - régen nagyon nagy gond volt ezzel is, nem mertem megszólalni idegenek előtt - rengetek könyvet elolvastam és ez segített. Az az igazság, hogyha akarok bárkivel, bármiről el tudok beszélgetni, persze csak az ismereti határaimon belül, ha akarnék tudnék üresen fecsegni is vagy semmisen beszélni, de mélyen belül nem akarok, mert ahogy írtam, semmi értelmét nem látom az idegenekkel folytatott ilyen fajta beszélgetésnek, egyszerűen nem élvezem. Olyan, mintha lenne bennem egy gát, ha valaki azt át tudja szakítani, onnantól élvezem én is az illetővel a semmiről szóló beszélgetéseket, de a többi embert azért irigylem, mert ahogy látom ők bárkivel, bárhol, akár alig ismert személlyel is élvezettel el tudnak fecsegni.

A legnagyobb korlátként saját magamat érzem az emberek nyitása felé. Ahogy írtam, jobban szeretek egyedül lenni, mint emberek társaságában, az MBTI teszt szerint is 86%-ban introvertált vagyok. Ami a legnagyobb problémám, hogy saját magamat nem tudom hogyan vegyem rá arra, hogy akarjak emberek társaságában lenni.

2017. jan. 3. 21:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!