Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ha valaki nevelése során...

Ha valaki nevelése során fontos jellembeli értékek nem voltak közvetítve, de ő fiatal felnőtt korában erre rádöbben, képes lehet az eszményi tulajdonságok tudatos beépítésére?

Figyelt kérdés

Félreértés ne essék, emberünket nem nevelték "rosszul", sőt, technikailag sokkal jobb gyermekkora volt, mint ami másoknak megadatik. Volt szeretet közvetítve felé, legjobb iskolákat járta végig, sportolt, zenélt, különórákra járt. Szülei olvasó emberek, ezáltal ő is azzá vált. Sikeres volt mindig is, barátokban sem szenvedett hiányt.


Hogy mire is gondolok pontosan:

méltóság, önmagunk felvállalása, büszke munkamorál; becsület, nyílt őszinteség; család elsődlegessége, erénybeli örökség továbbadása; tisztelet (elismert alázat); mértékletesség.


Hogy hogyan is gondolom pontosan:

A család csonka volt mindig is - csak a szűk családra korlátozódott, nagyszülőkkel-dédszülőkkel-szülők testvéreivel nem volt ápolt kapcsolat -, a szülőpár pedig nem volt tudatos, személyiségében és világlátásában éretlenek voltak, önfejlesztésbe nem öltek erőt sohasem (legalábbis addig nem, amíg a gyerekek el nem kezdtek felnőni és ők közvetítették feléjük más világlátást és életvezetést). Mindkét szülőben erős kisebbségi komplexusok dolgoztak, gátlásosak voltak, nem tisztelték önmagukat, illetve azt, amivel rendelkeztek. Sokszor hazudtak/ferdítettek, nem nagyokat, csak amolyan saját maguk által szégyellt viselkedésformák elrejtése végett. Egészen apró dolgok miatt ment a titkolózás (olyan dolgok miatt, amelyek egyáltalán nem titkosak vagy szégyellni valóak, tulajdonképpen érdeklődésüket, személyiségüket titkolták el, nem vállalták fel). (Túl) komolyan vett, elidegenítő privát szféra volt a normális. Sohasem volt tudatos a családi élet vezetése, csak úgy folytak az események.


Mindezek miatt a gyerekek érzelmileg teljesen zárkózottá, gátlásossá és énközpontúvá váltak.


Összességében az a sajnálandó, hogy semmilyen felsőbb, szellemi, erénybeli érték nem volt közvetítve. Jó, a semmilyen az túlzás, mert "rosszra" sem lettek nevelve, de egyszerűen mivel a szülők sem tudatosan gyakorolták az erényeket, a gyerekek felé sem lett ez tudatosan közvetítve.



2017. máj. 4. 23:06
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
56%
Az itt a fő kérdés, hogy miért foglalkoztat mások élete?Annyira unalmas lenne a tiéd?
2017. máj. 4. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
89%

Nincs erőm végigolvasni, de alapvetően ez lenne a normális. Gyermekként nagyon sok rossz viselkedésmintát kapunk. Felnőtt ésszel ezeket fel kell ismernünk, és felül kell írnunk helyes mintákkal, különben a saját gyermekeinknek is a rosszat fogjuk továbbadni, és ugyanaz a szar társadalom várna rájuk is. Meg kell szakítani a láncot :)


És iszonyat sok könyv cikk tanulmány foglalkozik a témával, tehát akinek van igénye a változásra, az gyorsan megtalálhatja a számára szükséges ismereteket pl egy önismeretről-önfejlesztésről szóló könyvben

2017. máj. 4. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Első: A saját családomról beszélek, azt hittem, hogy ez egyértelmű. :D
2017. máj. 4. 23:44
 4/13 A kérdező kommentje:
Második: Igen, én is így gondolom, csak néha elbizonytalanodom magamban, megkérdőjelezem a fejlődésemet. Szeretném a jövőben a családomat értékekre építeni, szilárd erényeket közvetíteni, stb. Ehhez nagyon sokat kell még dolgoznom magamon, erre is irányul a kérdésem; hogy sikeres lehetek-e az erre való vállalkozásomban? Vagy pl. egy mélyen eltemetett önbizalomhiányt mindenképpen átadok gyermekemnek, akkor is, ha ez külsőleg talán nem látszik, tehát a legbelsőbb szorongásom manifesztálódhat benne is?
2017. máj. 4. 23:50
 5/13 anonim ***** válasza:
Logikus következtetésnek éreztem azt feltételezni, hogy nem saját magadról, illetve családodról formáztad a szöveget.
2017. máj. 5. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Nem gond, értem én, hogy volt okod félreértelmezni! Azért így fogalmaztam, mert a kérdést is általánosságában tettem fel, és nem konkrétan az én esetemet illetően vagyok kíváncsi válaszra, hanem hogy egyáltalán kigyomlálhatóak-e az ilyen jellegű, beégett problémák. Amelyek nem feltétlenül "gonoszak", inkább egyfajta értékbeli hiányt képviselnek.
2017. máj. 5. 00:50
 7/13 anonim ***** válasza:
58%
Milyen szépen alkotsz szöveget. wow
2017. máj. 5. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Igen.
2017. máj. 5. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Nyilvan tökéletes sosem lesz, de nagy erőfeszítéssel, odafigyelessel es jo partnervalasztassal igen!
2017. máj. 5. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Az ÖNbizalom az belülről fakad, az ember gondolkodásmódjából. Tehát ha ez megfelelő, végre eljutsz arra a szintre, hogy a beszólásokat max építő jellegű kritikaként tudd kezelni, vagy ignorálni, vagy elfogadni, hogy mások így élik meg a negatív érzelmeiket-szükségleteik kielégületlenségét, tehát a külső dolgoknak nincs köze az ÖNbizalomhoz, független tőle.

Ha ez megvan, akkor a gyermekednek is jó alapja lehet hozzá, hohy érettebbként elsajátítsa

2017. máj. 5. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!