Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hol, hogyan pótolhatnám be a...

Hol, hogyan pótolhatnám be a szocializációt?

Figyelt kérdés

Édesanyám paranoid skizofrén, rendesen megkeserítette a gyerekkorom. Már oviba is csak mutatóba mehettem, ott aludni nem engedett, a nappali foglalkozások után haza kellett mennem. Soha nem mehettem az iskolán kívül sehova, ott sem maradhattam órák után, kivett a napköziből, nem vehettem részt különórákon, sem a kirándulásokon vagy táborokon. Órák után egyből rohannom kellett haza. Ha két percet késtem, elhordott minden kvának. Nem mehettem át soha barátokhoz és hozzánk sem jöhettek, iskolán kívül nem tudtam találkozni velük. Gyakorlatilag a kötelező dolgokon kívül be voltam zárva vele a négy fal közé, és csak az iskolai szünetekben tudtam az ottani dolgokról kommunikálni a többiekkel. Ő meg alig szólt hozzám, nem érdeklődött, jóformán még a jegyeimet sem tudta soha életemben, csak ha havonta-kéthavonta belenézett az ellenőrzőmbe. Engem nem kérdezett semmiről, nem tudott rólam semmit :( Ez ment egészen 18 éves koromig, amikor is elköltöztem végre tőle.

Ennek áldásos hatása, hogy felnőtt fejjel hiába vagyok végre nyitott és barátságos, képtelen vagyok ismerkedni, beszélgetni. Egy közös témán elcsacsogok másokkal, legyen az mondjuk egy közös edzés, de amint személyesebbre váltana a beszélgetés, meg vagyok lőve. Ha a másik extrém érdeklődő még csak-csak válaszolgatok a kérdéseire, de nekem nem jön ilyesmi csípőből, nem tudom, mikor mit kellene mondani, kérdezni, irtó kellemetlen. Rendszerint megreked a dolog már az elején és csak felületes munkakapcsolatokat tudok kialakítani. A gyerekektől szabályosan rettegek, mert fogalmam sincs, mit kell kezdeni velük, hogy kell hozzájuk szólni, na a téma meg pláne... :D

Sajnos hiába látom hol a hiba, nem tudom, mit kezdjek a helyzettel. Nem szeretnék ilyen kuka maradni, olyan jó lenne tényleg rendesen elbeszélgetni az emberekkel, megismerni őket... Vajon milyen módon tudnám behozni az elmaradásom? Létezik olyan szakember, aki felnőtteket zárkóztat fel? Olyan ciki ez a dolog, de muszáj lépni valamit már, így nem maradhatok...


2018. ápr. 24. 06:26
 1/9 anonim ***** válasza:
Számomra ez mindig idegtépő,hogy egy iskola,közösség látja,hogy gond van,nem segít. Kicsit hasonlóan éreztem magamat,az idő segít,meg ha próbálsz a kidarcok ellenére társaságban lenni,egy idő után ez enyhülni fog. Szerintem ezt a traumát szakember segítségevel lehet csak leküzdeni. A probléma nem itt gyökeredzik,sokkal mélyebben. Nekem apám volt skizofrén,nagyjából tudom miket élhettél át. Dühítő,hogy ilyen betegség mellett nem ellenörzi senki,(az akkor kiskorú) gyereke hogy él.
2018. ápr. 24. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Önkénteskedéssel: először egy állatmenhelyen, majd egy szociális otthonban. Szembe kell nézni a nehézségekkel, ez lehet a megoldás rá.
2018. ápr. 24. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Nekem is mindig eszembe jut, hogy hogy a bánatba tudták ezt elnézni az iskolában, mert soha, egyetlen tanárom sem foglalkozott velem, vagy úgy általában a dologgal, pedig mindig is rossz jegyeim voltak és soha nem tudtam felelni, mindig egyest kaptam rá, már ha egyáltalán kimentem. Egyszerűen homokba dugták a fejüket. És nem én voltam az egyetlen, mert két másik problémás osztálytársam is volt általánosban, az egyiknek mindkét szülei alkoholisták voltak, a másikat pedig verte a nevelőanyja és tudta is mindenki. Szóval én még viszonylag istenes helyzetben is voltam hozzájuk képest :(


Igen, volt sok lelki problémám ebből, évekig mindennapos pánikrohamok és agórafóbia, de leküzdöttem őket pszichológus segítségével. Most már csak egyszerűen annyi a baj, hogy nem tanultam meg beszélgetni. Míg a többi kisgyerek figyelte a környezetét és tanulta a kommunikációt, én jobb híján egyedül babáztam valamelyik sarokban. Később sem voltak barátaim, csak ilyen óraközi haverjaim, akikkel csak játszottunk, hülyültünk. Középiskolában meg szó szerint nem beszéltem senkivel. Így most nem érzem, hogy hogyan kéne folynia egy normális beszélgetésnek, nem tudom, mikor kell kérdezni és mit. Néha harapófogóval kell kihúzni belőlem a dolgokat, néha meg túl sokat mondok ismeretleneknek. Hülyének néznek. A zárkózottabbak meg éppen egoistának, mert szívesen beszélek a magam dolgairól, de hiába vagyok ugyanígy kíváncsi máséra, ha nem mondja el magától ahogy én, akkor sehogy nem tudom kiszedni belőle. Pl. beszélgetek valakivel, mesélek magamról sokat, várom a kontrát, de nem jön. Próbálok kérdezni, kapok egyszavas válaszokat. Később hallom a hátam mögül, hogy milyen egy tapló vagyok, meg csak magammal foglalkozom. Mert nem tudtam, mikor kellett volna kérdezni, hogy elég nyilvánvaló legyen, hogy hallanám az ő hangját is, nem csak a levegőbe beszélek egy órát...


Az önkénteskedés jópofa ötlet, de sajnos nem hiszem, hogy azzal előrébb jutnék, hiszen ott is csak felületes beszélgetések folynának, ha egyáltalán. Itt konkrétan elölről kéne kezdenem tanulni kommunikálni. Valószínűleg a testbeszédem sincs rendben, különben nem gondolnák sokan, hogy nem érdekel a mondanivalójuk, holott nagyon is. Csak nem tudom, hogyan lehet ilyet felnőtt fejjel véghezvinni. Úgy érzem magam, mint valami űrből pottyant idegen, idegen nyelven karattyolva, idegen testbeszéddel...

2018. ápr. 24. 07:36
 4/9 A kérdező kommentje:

AMúgy köszi a válaszaitokat :) Első, remélem apád nem tudott nagy károkat okozni neked. Mert tudnak...

Anyám ráadásul végig kezelés alatt állt, bele se merek gondolni milyen lehet, ha valaki még ráadásul nem is szedi a gyógyszereit.

2018. ápr. 24. 07:39
 5/9 anonim ***** válasza:
Első vagyok. Nos..ez én apám pont nem szedte a gyógyszereket. Nem dolgozott.. állandóan hülyeségeket beszélt,rettegett Valakitől,aki nem is létezett. Teleirta a szoba falát dolgokkal (mellesleg a játszószobámat). Aztan az anyjanal lakott.. elvitettek korházba.. vmennyire rendeződött. De feküdt egész nap,nem csinált semmit,rokkantnyugdíjas volt. Igazából,mint 1 üres doboz. Végül a szíve vitte el 2013ban. Anyámmal éltünk a tesómmal,aki erősen iszákos,de kb az mint Neked..mindent számon kért stb. Nos.. nem én vagyok most a lényeg..de én lelkileg a párom mellett jöttem rendbe, nem mondom.. vannak még sebek. Az is sokat segített,olyan munkám volt,ahol másokkal kellett kommunikálni. Szóval lehet,ha találsz egy rendes társat javulni fognak a dolgok. Azt meg,hogy mások mit gondolnak sz@.rd le ... nem tudják milyen egy ilyen emberrel élni. A leírtak alapján jó ember vagy és kész.:)
2018. ápr. 24. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Azt gondolom, a minőségi érdeklődés, tisztelet és az idő generálhat olyan rutint, amivel ez a "probléma" nem is lesz probléma.


Keress valakit, aki nyitott feléd, vagy csak segítőkész, és "kóborolj" vele valahova, vagy tegyél olyat amit szeretsz (hobbi).


Amikor azt csinálod, amit szeretsz, észre se veszed, és "be nem áll a szád" a témáról. :) Például sajnos én meg már túl sokat beszélek, és sokan nem értik mi van velem, fiú létemre, pedig minél többet beszél az ember, annál jobban kiderülnek a hazudozások. :P


Én meg utálom a hazugokat, szóval gyorsan ki akarom deríteni ki mennyire hazudozó. :D (elárultam a titkom)


Szóval ez a hülye célom vezérel, ami miatt állandóan "fo.som" a szót. (ha már ismerem a másikat, akkor nem kell értelmetlenül beszélnem, mert tudom, nem bánthat a hazugságaival meg, de addig, "ki kell derítenem" milyen a másik)


Ha szeretsz kirándulni, és akarsz dumálni értelmetlen témákról, írj rám.

2018. ápr. 24. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Én azt tenném a helyedben, hogy keresnék az ismerőseid között 1 valakit, akiben a legjobban megbízol, és úgy ítéled meg, hogy nyitott rád, és neki elmondanám ezt, amit most itt leírtál, és vele elkezdenél gyakorolni. Mert ez tanulható. Valószínűleg sose fog annyira csípőből jönni, mint egy normálisan szocializált, nyitott személyiségnek, de a különbség csak számodra lesz észrevehető. Vegyetek elő megtörtént szituációkat, és játsszátok újra, de ezúttal jól. Hidd el, hogy meg fogod tudni tanulni, csak sokat kell gyakorolni. Én pl nornálisan szocializálódtam, de nekem se megy a csevegés, de mások nem veszik észre, mindig meglepődnek, ha kiderül, hogy nekem ez erőfeszítésembe kerül.
2018. ápr. 24. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Mért mondod, hogy nem jöhet idővel csípőből?

A vezetés ideje alatt is féltem az autóban, mára rutin lett.

Az óvodától is féltünk, mára már egy emlék lett.

A biciklizéstől is féltünk, 4 kerekű, vagy nevelői háttér (mama elkap) kellett, mára már tudunk bicajozni (jó esetben 2 keréken).


Annyi dolog nem ment régen senkinek, mára meg rutin, észre se vehető rendszerességgel tesszük.


Az meg, hogy "a gyermek gyorsabban tanul", nem ütőkártya itt, mert a tudatosság azért nagy erő a felnőttek kezében, míg a gyerek csak azt tanulja, amit elé tesznek.


Szerintem igenis túl lehet lépni a félelmeken, ha kellő rutinnal csináljuk, ha kellő lendületet kapott a kritikus rész leküzdése. A kérdező meg igenis nyitott, őszinte, egyenes céllal van a probléma felé, szóval szerintem maximum 2 év, és ha így folytatja, nem lesz ebből gond. :)

2018. ápr. 24. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Ennek áldásos hatása, hogy felnőtt fejjel hiába vagyok végre nyitott és barátságos, képtelen vagyok ismerkedni, beszélgetni."


Nem feltétlenül ennek a hatása. Teljesen normális családban nőttem fel, mégis hasonló cipőben járok. A non verbális jeleket pl. abszolút nem is értem.


Segíteni nem tudok, én már így maradtam, de neked sok sikert a változáshoz. :)

2018. ápr. 25. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!