Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintem nem létezik önzetlen...

Szerintem nem létezik önzetlenség, önzetlen jótett. Egyáltalán honnan ered ennek a fogalma és az emberek miért hiszik ezt el? Minden okkal történik, tehát nem létezhet önzetlenül semmi.

Figyelt kérdés
Ma azon gondolkodtam, hogy az emberek miért találták ki az önzetlenség fogalmát. Hisz az univerzum egyik alaptörvénye, legalább is a tudomány mai állása szerint az az, hogy minden okkal történik. Tehát te bármit teszel, az nem lehet önzetlen, hisz okkal teszed. Ha másért nem is, a te lelki békédért teszed, mert az neked okoz örömet, jó érzést, szóval így vagy úgy, de visszaüt az amit teszel, még ha az nem is károkozás. Ilyen szempontból két féle önzőség létezik. A rosszindulatú, és a jóindulatú önzőség. Ti mit gondoltok erről?

2019. márc. 4. 22:58
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Lényegében abból indultam ki, hogy alapesetben egy önző ember csak a saját igényeit, javait tartja szem előtt, nem törődve azzal, hogy másnak ezzel kárt okoz testi/lelki szempontból. De gondoljatok csak bele, ha valami jót tesz, akár globális szinten, akár a közeli szeretteivel, akár csak egy személlyel, azt is magáért teszi. Hisz cserébe csak kap valamit, ha mást nem, szeretetet. De maga a fogalom, hogy ez önzetlenség, helytelen. Ugyanúgy a jó tett, cselekedet is szolgálja a cselekvő javait, csak annyi különbséggel, hogy nem csak őt szolgálja, hanem valaki mást/másokat is. Ezért sem értem az önzetlenséget, szerintem önmagában egy képtelenség, akárhogy próbálom megérteni, elhinni, hogy ez létezik, hisz fizikai képtelenségnek tartom azt, hogy valaki tesz valamit valakiért/valamiért csak úgy...Értitek csak úgy, és cserébe semmit nem vár el. Na ez nem igaz. Hisz ha nem is vár semmit vissza, akkor is már megkapott valamit, ami inkább szellemi, lelki eredetű, de az is valami.
2019. márc. 4. 23:12
 2/14 anonim ***** válasza:
30%
Isten ok nélkül teremtette a világot. Szabadon.
2019. márc. 4. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Ne haragudj, de nem vagyok vallásos. Így én csak a meglévő racionális szempontokra gondolok. Amúgy tudnék vitázni azon is, hogy Isten miért teremtette, már ha ő teremtette. Képzeld el magad, hogy egyedül vagy egy semmi közepén, se élet, se halál, és te még csak halálra sem tudod unni magad, mert hallhatatlan vagy. Szóval azért teremtesz valamit, hogy legyen kis pezsgés, ne unatkozz, de ezekhez elengedhetetlen más entitás is. Viszont ez egy másik téma, és mint mondottam amúgy sem hiszek benne.
2019. márc. 4. 23:38
 4/14 anonim ***** válasza:
55%

Igazad van nagyon is. Szerintem önzetlenségnek azt nevezhetnénk, ha valami olyan előnyt adsz a másiknak, ami neked határozottan nagy hátránnyal jár, még csak jó érzést sem kapsz cserébe, amit leírtál. Durva példa, de ilyen lehet az, ha egy gyilkos előtt döntened kellene, hogy téged vagy a barátodat ölje meg és te magadat választod. Bár végig gondolva, még egy ilyen esetben is végigfuthat az öröm érzése egy pillanatra rajtad, de ha azt nézed, nem emiatt az öröm megtapasztalása miatt mondtad ki a halálos ítéleted első sorban, hanem hogy a barátod jelentős előnyben részesítsd.


Tehát szerintem úgy kifejezetten önzetlenség tényleg nincs a világban, inkább azt kellene megvizsgálni, hogy mi a tényleges motiváció egy ilyen személynél. Magáért a hálálkodásért, a maga lelki békéért, a "van célom az életben" miatt teszi vagy akár a saját életét, kényelmét, stb. háttérbe szorítva segít másokat, nem foglalkozva az önmagában lezajló pozitív érzelmekkel.

Szerintem ez a változata egy kicsit közelebb visz az igazi önzetlenség fogalmához.

2019. márc. 4. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

"...magáért teszi. Hisz cserébe csak kap valamit, ha mást nem, szeretetet"


Nem arról szól az önzetlenség, h mi történik, hanem hogy milyen SZÁNDÉKKAL teszi az ember és h mik a prioritások. Az önzetlen ember nem vár el semmit (a jogon és evidencián kívül, és bántást se vár el), azonban van, ami elfogad, ha kap.


Teljesen más dolog azért kapni valamit, mert előre kiszámította az ember, valamint más az, amikor elvárás nélkül adunk, de ha kapunk valamit, akkor vagy elfogadjuk, vagy nem.

2019. márc. 4. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
55%

És hangsúlyozom az evidenciát, ilyen pl a jog, és minden, ami felesleges volna alap esetben, de az értelmes emberekre is rákényszerítették; ugyanis ha pl én lemondanék a törvény adta jogaimról, akkor eltaposnának és kisemmiznének.


De alap esetben magasról szarok arra, hogy kapok-e valami jót, vagy nem, egyszerűen csak teszem a dolgom, ha segíteni kell é s tudok, segítek, ha véletlen kapok valamit, akkor vagy elfogadom, vagy nem.


Nem győzöm hangsúlyoznia kivételeket: a kivételek a rám kényszerített hülyeségek pl civilizációs dogmák pl törvény/jog.


Ha nem volna ember alkotta törvény, akkor csak a lelkiismeret döntene, vagy az önvédelem (a lelkiismeretlenek ellen), és ez volna nekem megfelelő. De mivel rám is rámeröltetik a társadalmi szabályokat, törvényeket, ezért kénytelen vagyok az ilyen irányú jogaimmal is élni, máskülönben igazságtalanul bánnának velem.


Más szóval a civilizáció pl törvények: szükséges rossz, és csak addig szükséges, amíg el nem tűnik végre a föld színéről, a pénznek nevezett infantilis gagyisággal együtt.

2019. márc. 4. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem márpedig létezik önzetlenség.

Szoktam adakozni állatmenhelyeknek, névtelenül teszem, nem kérek köszönetet.

És bár valóban örömöt okoz nekem ha segíthetek, de nem emiatt teszem. Csak tiszta szeretetből.

Ha úgy vesszük, nagyobb örömöt okozna ha pl a hobbijaimra költeném azt a pénzt, de mégis az állatok mentésére adom.

De ez csak egy példa volt, rengeteget lehetne még hozni.

Ezzel most semmiképpen nem megbántani akarlak, de felmerült bennem, hogy talán benned nincs önzetlenség. Ezért nem érted. Mert nem érzed.

Tényleg nem kötekedésként írom, mind mások vagyunk. Ez is eltérhet ember és ember közt, mint minden más.

És persze még változhat is. Lehet az önzőből önzetlen, és az önzetlenből önző. Minden formál minket az életünk során, az emberek állandó változásban vannak.

2019. márc. 5. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Fogalmi zavarban szenvedsz. Az önzetlen nem azt jelenti, hogy ok nélkül. Hanem hogy más javát előbbre helyezve a sajátodnál.

És persze hogy ennek is oka van. Mondjuk mert a gyerekem és szeretem. Ettől miért lenne ez kevésbé önzetlen?

2019. márc. 5. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

"Hanem hogy más javát előbbre helyezve a sajátodnál."


Ha így nézzük igaz lehet. Nem tudom miért, de máshogy fogok fel egyes dolgokat az életben. Itt részemről az volt a megközelítés, hogy az önzetlen az azt jelentené, ha szó szerint értelmeznénk, hogy a cselekvőnek semmilyen javát nem szolgálná. Nem magából az ok nélküliségből indultam ki, csak erre vezethető vissza.


Hogy megmagyarázzam hogyan gondolkodom, picit kanyarodjunk el, és beszéljünk a függőségekről. Vannak a függők, és a nem függők. Utóbbi a ritka, aki teljes, kiegyensúlyozott, harmonikus életet él, és nem függ bizonyos eszközöktől (drog, cigi, fogadás, játék, stb). Majd én kijelenteném egy egészséges embernek, hogy márpedig ő is függő. Nem értené miért. Hát csak mindazoktól a dolgoktól függ éppen, amikkel kiegyensúlyozott, boldog életet él. Tehát függ az egészséges társas kapcsolataitól, a partnerétől, a sporttól, az egészséges kajáktól, attól a tevékenységétől, amit szívvel, lélekkel csinál, tehát mindazoktól a dolgoktól függ, ami biztos talajt ad a lába alá, és boldogság érzetet. Szóval ilyen értelemben mindannyian függők vagyunk. Tehát külön jelzőket használunk egyugyanazon alap jelenségre, pusztán csak azért, mert egyik véglet rosszindulatú jelenség. Valahogy így kell gondolkodni picit, ha meg akartok engem érteni. Ezt nem neveléssel kaptam, hanem így alakult. Ettől függetlenül nem vagyok egy rossz ember, sőt ha már önzetlenségről beszélünk, senki sem mondaná meg a környezetemben, hogy önző lennék. Csak a felfogásom más picit. Máshogyan közelítek meg dolgokat. Ettől persze elfogadom mindenki válaszát, hisz fontos hogy mindenkinek legyen saját véleménye a dolgokról az életben. És valóban, ha úgy nézzük, hogy az önzetlen az azt jelenti, hogy mások javát helyezed előtérbe, ebben a formában megállja a helyét. Csak én nem állok meg soha ezen a szinten, hanem megyek mélyebbre, és ott minden más értelmet kap.

2019. márc. 5. 22:23
 10/14 anonim ***** válasza:

Hű, ez olyan mint amikor az ember elkezdi magát kívülről látni, és teljesen kiakad azon hogy "én most tényleg itt vagyok, és éppen ezt és ezt csinálom" :D

Nagyon bírom az ilyen embereket mint te, kérdező! :)

2019. márc. 5. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!