Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Egy matematikus vagy egy...

Egy matematikus vagy egy történész ért meg többet a világ működéséből?

Figyelt kérdés

2019. ápr. 10. 21:37
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
48%

Nem 10-es, az a baj hogy itt te értetted félre a kérdést.


A kérdés a következő: "Egy matematikus vagy egy történész ért meg többet a világ működéséből?"


Mi az a matematikus? Mi az a történész?


Mindkettő egy-egy szakma. A szakmákat pedig emberek végzik, azaz konkrét személyek. És az összes matematikus se alkot egy nagy kollektiv tudatot, mint ahogy az összes történész se.

Emberi individuumok által alkotott halmazokról, csoportokról beszélünk.


Ha az lett volna a kérdés, hogy: "A matematika, vagy pedig a történelemtudományok által érthető-e jobban a világ működése?", akkor helyes értelmezésed lenne.


Ugyanis a matematika az egy tudomány, a matematikus az abban a tudományban magas képesítést elért szakmabeli.

A régészet például tudomány, de a régész egy személy aki a régészetet ismeri.


Szép is lenne ha minden szakma képviselője kizárólag addig látna amíg a szakmája elér.

2019. ápr. 11. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
0%
Én mint biológus (nem a 4-es válaszoló vagyok), úgy látom hogy rajtunk kívül senki más nem érti a világ működését, max. Az orvosok. Egy átlag ember eszik, és fogalma sincs, hogy mi játszódik le a szervezetében, nem tudja mi az h glikolizis stb. Stb. Nem tudom hogy lehet így elni. Szóval szerintem mindenki a saját szakmáját tartja a leghasznosabbnak, mert nyilván egy történész megvan ezek nélkül, ő meg azt nem bírja elképzelno, hogy én nem hiszem el azt, amit a töri könyvekbe leírtak, szerintem csak mese
2019. ápr. 11. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
88%
12-es jó példája a szakbarbár fogalmának.
2019. ápr. 11. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:

Amúgy gondolom mindenkinek megvan a Big Bang Theory sorozat (Agymenők).


Énm nemn nézem, de azért ismerem annyira, hogy behozzam ide a témát.

Aki látott akár csak egy részt belőle, az ismeri Sheldon karakterét.


Egy elméleti fizikus srácról van szó, aki (a sorozatban nincs kimondva), de egy részterületeken rettentően zseniális autistaként viselkedik.


Fekete lukak eseményhorizontjával foglalkozik, meg ilyesmi, de egy beszélgetésben nem ismeri fel az iróniát, és a hétköznapi szófordulatokat.


Persze Sheldon karaktere egy végletekig túltolt karakter, de értitek.

2019. ápr. 11. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:
93%

#11

Aranyos, hogy szerinted nem tudok különbséget tenni a matematika és a matematikus fogalma között. Elvonatkoztatásról hallottál már? Arról, hogy nem muszáj minden szót minden körülmények között annak a lehető legszorosabb értelmében venni/vizsgálni? Mert szerintem nyilvánvaló, hogy ez a kérdés a történelem és a matematika szembeállítására van kiélezve, mi másért tették volna fel? Hogy sztereotípiákat lehessen felállítani a történészekre (vagy éppen a matematikusokra) mint emberek összességére?

2019. ápr. 11. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
40%

Miért is volna lehetetlen az utóbbi opció?


Szerintem inkább az utóbbi a valós indítéka a kérdésnek.

Ha nem is rengeteg, de volt egy pár ilyen közvetlen ismerősöm, akiknél állandóan volt egy kényszeres méricskélés, önigazolás a szakmájuk, kedvenc tantárgyuk, meg még egyéb ilyen valahová tartozást jelentő dolgok alapján.

És ez már nem a poénos cukkolása volt a másiknak.


A kérdező feltételezem anyanyelvi szinten tud magyarul szóval a konkrét tudomány ágat kérdezte volna, nem pedig a szakma művelőjét.


De ha netalántán tévedek, és valóban a tudományágak ismeretanyagának hasznossága, alékalmazhatósága a kérdés, akkor se lehet egyiket vagy másikat mondani.


Matematikai indoklással levezetnéd nekem a délszláv háború okait? Vagy hogy miért történt a reformáció?


Nyilván ugyanilyen hülye kérdést fel lehetne tenni történésznek is, hogy állapítsa meg történészi ismereteiből a hatványozás azonosságait.


Mindkét kérdés fejetlen marhaság, mert nem fedik egymás területét.


Értelmetlen őket összeméricskélni, ahogy szokás mondani, almát a körtével összemérni.


Melyik a szerszám segít jobban a munka elvégzésében: Egy habverő, vagy egy kalapács?


Mit értünk munka alatt, ez az első kérdés ilyenkor.

Tortahabot kell kikverni, vagy diót törni?

A történelemtudomány vizsgálja a történelmet, a matematikus pedig a logikai műveletek egymás közti kapcsolatait.


És mindkettőt lehet további területeken is hasznosítani. Egy vegyésznek jól jön az egyenletrendezés, és a százalékszámítás ismerete, egy diplomatának jól jön ha ismeri az országok közti történelmi kapcsolatokat.

Aztán ott van az átfedés, mikor a szociológus használja a statisztikai módszereket, és mellette történelmi jelenségekkel is foglalkozik.


Értelmetlen méricskélni ezeket.

2019. ápr. 11. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
38%
13-as még egy ostoba, aki nem tud egy kérdést és pár választ ertoen elolvasni és felfogni. Ne égesd már magad haver
2019. ápr. 11. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:
77%
Húúú, egy anonim oldalon naaagyon leégettem magamat. Húúú, nyomtál egy piros kezet??!! Hova fussak?
2019. ápr. 11. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
23%
Arc nélkül is érezheted magad gáznak, miért kell ehhez név? Pl. Belőlem szánalmat vált ki a válaszod, mert gáz és cikinek tartom a viselkedésed, pedig nem tudom a neved.
2019. ápr. 11. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:
88%
A glikolízis ismerete király, kár hogy érvelési készséged nincs mellé.
2019. ápr. 11. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!