Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mégis miben nyilvánul meg az,...

Mégis miben nyilvánul meg az, hogy a bölcsészek buták?

Figyelt kérdés

A kérdés nem provokációnak szánom és nem is akarom, hogy bölcsész vs. műszakis vita legyen belőle. NEM a szakok nehézségéről, létjogisultságukról és az elhelyezkedési esélyekről szól.


Egyszerűen már unalmas, hogy lépten-nyomon azt hallom, hogy bölcsészek buták.

A munkahelyem miatt elvégeztem én is egy bölcsész szakot egy sokak által lenézett főiskolán.


Az évfolyamtársaim zöme - hozzám hasonlóan - más végzettséggel is rendelkezett, vagy párhuzamosan más szakot is végzett, mert tisztában votl azzal, h ez kevés lesz önmagában, és sokan felsőfokon beszéltek angolul, németül, jók informatikából stb.. és úgy általában elég talpraesett emberek voltak.


ehhez képest olyan emberek szidják őket, akiknek

1, max. érettségije, nem beszél idegen nyelvet, nem tájékozottak,alig tudnak bekapcsolni egy laptopot.


2, reál szakos diplomával rendelkeznek, de hogy őszinte legyek, jóval műveletlenebbek, mint a bölcsészek noha nagyon büszkék arra, hogy logikusan tudnak gondolkodnak, nem látom, hogy jobban átlátnák mondjuk a dolgokat, vagy jobban tudnának érvelni, sőt.



2019. ápr. 21. 09:01
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
55%

Én reálos vagyok, de hidd el, azoknak az embereknek, akiket az egyes pontban írtál teljesen mindegy. Már azért utálnak, hogy irodában dolgozol és csak "pötyögsz". Ezt infósként is bőven megkapom, nem kell hozzá bölcsésznek lenni.


A második ponttal nagyon szeretnék egyetérteni, de nem megy. A bölcsész ismerőseim jelentős része, nem azért ment humánra, mert szerette, hanem mert abból nem volt olyan látványosan hülye mint matekból. A mai napig emlékszem, amikor a magyar faktosok "Barátság az irodalomban" címmel kaptak esszét. Volt rá pár hetük és nálam álltak sorba tippekért, mert a kötelező olvasmányokon sem sikerült túljutniuk, nem hogy maguktól a kezükbe vettek volna bármit. Persze volt pár ember, akik tényleg szívvel lélekkel csinálta, de nem ők voltak többen, pedig az ország egyik legjobb gimnáziumáról beszélünk.


Végül mindenki szétszéledt egyetemre, eltelt azóta kb 10 év. Mit ad Isten, akiknek én adtam anno a tippeket az esszékhez nagyjából semmire sem vitték. Jó állása annak a pár embernek lett, akik mindig beletették az extra energiát. Szerintem egyébként ettől nehéz a humán. A humán szakok nem kényszerítenek tanulásra. Még a legjobb egyetemek is tesznek arra, hogy milyen tudásod van. Mégis micsoda, hogy egy kar átlaga 4.0 körül van? Ez az ami nagyon rombolja a bölcsészek megítélését. Tudom, hogy nem a szak neházségéről akarsz vitázni, de én épp azt próbálom mondani, hogy a humánt jól csinálni pontosan ugyan olyan nehéz, csak senki sem kényszerít rá. Kiadják a diplomát, aztán puszi. A te felelősséged, hogy megtanulátál-e mindent, amire lehetőséged volt.


Egyéb kommentek:


A felsőfokú nyelvtudást nevetséges a bölcsészekhez társítani. Nekem is van felsőfokú angolom, pedig nem szenteltem neki 5 évet az életelmből. A legtöbb mérnök tud angolul és/vagy németül, mert egy telefonos interjún sem jutnánk át nélküle. Akik a nyelvtudásukból jól élnek, azok nem angolul és németül tudnak, hacsak nem azt értjük karrier alatt, hogy valaki egy telefonos ügyfélszolgálat munkatársa. Van barátnőm, aki a nyelvtudásból él jól, de ő 5 nyelven tud. Arra téyleg megemelem a kalapom és azt mondom, hogy érdemes volt érte 5 évet eltölteni egy egyetemen.


Azon mosolyogtam, hogy jók informatikából. Ha jók lennének informatikából, akkor 300+ nettó fizujuk lenne és nem járkálnának egy "sokak által lenézett" főiskolára. Gondolom azt értjük ez alatt, hogy le tudnának tenni egy ECDL vizsgát, vagy fel tudják önállóan rakni a Windowst. Ez mind szép és jó, de nem nevezném különleges skillnek. Inkább alap beugró mindenhova, mint az angol nyelvtudás.


Aki több szakot csinál, esetleg a munkahelyére kell a kiegészítés az más. Ott van egy konkrét célod, amit ezzel fogsz elérni. Teljesen más, mint 18 évesen beiratkozni egy random szabadbölcsészetre, hogy majd lesz valami.


A műveltséget miben mérjük amúgy? Színház, irodalom? Történelem? Esetleg reálos dolgok is játszanak? Földrajz? Kémia? Matematika? Vagy az nem műveltség, mert neked nem megy? Felismered a leggyakoribb állatokat és növényeket? Amikor százalékokról beszél valaki, akkor érted, vagy csak aláírsz bármit amit eléd tol egy bank? Ha a csapat éppen arról beszélget, hogy lefotózták a fekete lyukat, akkor érted, hogy ez miért szenzáció, vagy egyáltalán bármit az egészből? Érted, hogy miért nem fordul ki alólad a föld, amíg repülőn ülsz, vagy miért maradnak pályán a műholdak? Hogy hogyan öröklődnek egyes tulajdonságok? Erre mind választ kapott mindenki gimiben és pontosan ugyan olyan bunkóság nem tudni, mint a történelmet.

2019. ápr. 21. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

"azért egy gépészmérnök vagy egy töritanár tudása között jelentős különbség van. ha egy gépészmérnök utánaolvas dolgoknak történelmi dolgokról, akkor kb. egy hónap alatt eléri egy töritanár tudásszintjét."


Apám gépészmérnök, anyám töri-angol tanár. Ritka nagy hülyeség, amit mondasz. Anyámnak 3 diplomája van (német is van neki), apám küzd a munkahelyén, hogy ő még németet tanult, angolul kéne tudni, ha külföldekkel tárgyal, tök ciki neki, nem tudja rendesen megtanulni. És történelemből sem olyan szakértő, mint akinek ez az, amit tanít, de te nyilván azt hiszed, a töri annyi, amennyit a gimiben hallasz, és nyilván a töri tanár is csak annyit tud. Azt hittem, ilyen hülyeséget csak gimisek hisznek.


Kedvencem, amikor egy még egyetemista úgy hivatkozik magára, hogy mérnök. Egyelőre ő egyetemista, ahogy a tanár szakos bölcsész se tanár.


Egyébként apám nagyon lesújtó véleménnyel van a fiatal mérnökökről, csak hogy tudd. A múltkor az egyik azt se tudta, mi az a gégecső, azt még én is tudom.

2019. júl. 28. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és a törit érteni kell, nem bemagolni, ez megint egy tévhit. Egyetemi szinten a történelem nem dátummagolásról szól, meg arról, hogy "ez így volt".
2019. júl. 28. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
A 11-es viszont okos dolgokat ír.
2019. júl. 28. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

"A felsőfokú nyelvtudást nevetséges a bölcsészekhez társítani. Nekem is van felsőfokú angolom, pedig nem szenteltem neki 5 évet az életemből. A legtöbb mérnök tud angolul és/vagy németül, mert egy telefonos interjún sem jutnánk át nélküle. "


Nyelvész végzettséggel ezzel a résszel viszont nem étek egyet. Megfigyelésem szerint az a dolog, amit egyesek nyelvtudásnak neveznek nem az, amit én annak hívok, amikor azt mondom, hogy beszélek idegen nyelveket. A reálosok egy része persze, elbeszélget egymással, de ahogy neked az volt a tapasztalatod, hogy a magyarosok tőled kértek segítséget, nekem meg az a tapasztalatom, hogy ah egy tanulmányt kell angolra fordítani, vagy angol absztraktot kell írni a szakdogához, akkor már engem kérnek meg a reálosok. Egyébként a jó munkahelye van megítélés kérdése: én keveset keresek, de nagyon élvezem, amit csinálok. Egyénként az akadémia egyik kutatóintézetében vagyok.

2019. júl. 28. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!