Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Minden ember önző a maga módján?

Minden ember önző a maga módján?

Figyelt kérdés

Van egy teóriám, miszerint a világon mindenki önző, aki él és gondolkodik. Minden más csak kozmetikázás, és a dolgok (akár saját magunkban, és tudtunkon

kívül történő) félreértelmezése. Mert végül is mit jelent önzőnek lenni? Az én meglátásom szerint az az önző ember, akinek saját maga a legfontosabb. És mivel mindannyian külön kis világ vagyunk, legvégül csak ezt a saját világunkat szeretnénk jobbá tenni. Például ha valaki a szó klasszikus értelmében önző, akkor nem ad másoknak a csipszéből, nem segít másoknak holott megtehetné, irígykedik, talán lop is, stb. És mit jelent a klasszikus értelmezés szerint önzetlennek lenni? Hát ennek az ellentéte. Mikor valaki segít másokon, adakozik, mások akaratát előrébb rendeli a saját akaratánál, stb. Ám az a nagy kérdés, ez az önzetlen ember mit érez, miközben segít másoknak? Örömöt? Boldogságot? Elégedettséget? Ha igen, akkor lehet ő akár önző is abból a szempontból, hogy a saját boldogságááért, a lelki békéjének fenttartásáért, a köz általi megbecsültség fokozásáért tette azokat a jótékony dolgokat. Nem azért, mert komolyan érdekli őt mélyremenően a dolog. Mert én olyan adakozó, önzetlen embert még nem láttam, aki utálta mindezt csinálni, dühítette őt a sok dícsérő szó, hogy milyen jónak tartják, és kínnak élte meg az egész önzetlen szerepet, de mégis önzetlen volt, mert úgy érezte, így a helyes a világ nagy körfogásában. Bár nem tagadom, hogy létezhetnek ilyen emberek, csak én magam még soha nem találkoztam ilyennel. A jótékony, és önzetlen emberek eddigi tapasztalataim szerint mindig boldogságot (vagy hátsó szándék esetén népszerűséget) leltek a dologokban. Az ilyen emberekne időnként fel kellene tenni magukban a kérdést: vajon tényleg segíteni szerettem volna azoknak az embereknek, vagy inkább csak a saját önbecsülésemet és értékemet akartam növelni? Míg egy önző ember érzelmei őszínték és (ebből a szempontból) negatívak, addig az adakozó ember érzelme megfejthetetlen. Azért önzetlen, hogy mások szeressék? Vagy azért önzetlen, hogy a saját önértékét növelje? Az örömért csinálja, mert jól esik neki ha dícsérik? Jól esik neki ha jónak tartják? Vagy valóban csak és kizárólag a másokon való segítségen kattog az agya, minden mást kizár, nem érdekli semmi amit mások mondanak vagy tartanak róla, csak megy előre, teszi a dolgát, amit kell, szolgálja a világot becsülettel?


Ha lenne két ember, akik a világon mindennél jobban szeretik egymást, és választaniuk kéne, hogy ki haljon meg kettejük közül, biztos vagyok benne hogy mindenki, aki tényleg ennyire szerti egymást, "önzetlenül" felvállalná a saját halálát. És az valójában a nagy szeretet önzetlensége lenne? Felvállaljuk a halált, hogy a másik élhessen? Hogy a másik leélhessen egy gyötrelmes életet örök kínnal, magánnyal, és szenvedéssel? Ugyan miféle önzetlenség lenne ez? Lenne olyan ember, aki bevállalná, hogy a másik haljon meg, és ő maga pedig leéli ezt a megtépázott, széthullott életet? Végső esetben melyik lenne a nagyobb önzés?


A lényeg annyi, hogy szerintem az önző, és az önzetlen emberek is végső esetben a saját boldogságukat nézik, úgyhogy ebből a szempontból egyformák.



2019. júl. 6. 02:15
 1/5 anonim ***** válasza:
43%

Bár a nagy része igaz is lehet akár, de nekem akkor is volt már egy vitathatatlanul őszinte érzésem: Mikor gyerekként majdnem belefulladtam a Dunába, csak sodort a víz, és én már azt hittem, többször lenyomott a víz alá, tényleg azt hittem végem, és azokban a kétségbeesett pillanatokban végül már csak arra tudtam gondolni, hogy mi lesz a szüleimmel ha most itt megfulladok? Min fognak keresztülmenni, ha én itt megdöglök nekik? Mindennél jobban szeretnek, mihez kezdenének nélkülem?


Aztán földöntúli kitartásomra és szerencsémre ki tudtam verekedni magam a sodrásból. NA, ott és akkor rájöttem mennyire is szeretem a szüleimet. És szerintem ez egy abszolút őszinte, és önzetlen "utolsó pár pillanat" volt, amit végül túléltem.

2019. júl. 6. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem igazad van, én is úgy gondolom, hogy nem létezik önzetlenség. Az lenne az, ha úgy tennél meg valamit, hogy neked nulla előnyöd (tehát kellemes meleg érzés sem) vagy csak károd származik a dologból.
2019. júl. 6. 03:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez az önzés/önzetlenség kérdése kicsit bonyolultabb.

Fogalmazzunk ugy, csak az tud szeretni aki önmagát is szereti.

Példa ha vkinek kevés a pénze es ezért màsokra irígy, annak a hàttere hogy igazàbol önmagàra haragszik hogy neki nincs.

Ha vki féltékeny, birtoklo, igazábol önbecsülése nincs hogy màsoknak ö kell e, ö is önmagàt nem tudja elfogadni csak.

Egy önmagàt elfogadni szeretni tudo ember tud pl szivböl örülni, azaz anelkül hogy érdeke füzödne hozzà, ha màs pl penzügyi vagy pàrkapcsolati sikereket èrt el, ellenben akàr vele.

Igazàbol az egyén kb az origo. Azaz minden érzés abbol indul ki, hogy önmaga felé mit érez az illetö, csak a sajàt érzéseinket vetitjük ki màsra.


A tudosok szerint 2 féle boldogsàg létezik. Egyik az ego centrikus, ami rövidtàvu pl álmod egy kocsi, megveszed, de egy idö mulva mär nem ujjongva fogsz beleülni, kelleni fog mäs uj dolog, aztàn megint és megint, nem tart sokàig az öröm

A hivatàstudatnak hivjàk amikor màs öröme éltet pl "igazi"orvosnak hogy megmentette a betege életét, tanárnak hogy diàkjàbol sikeres mumkaerö lett, ez hosszu tàvon okoz elégedettségérzést, tudosok szerint olyan jo hatàssal van a szervezetre is hogy hosszabbitja az életidöt.


Olyannak aki önmagàval harcol nem tud màs öröme örömet okozni, pl sok nö akinek nem lehet gyereke nem igen repes attol ha màs bejelenti hogy terhes.


Nem önzöseg önmagadat szeretni, mert csak akkor tudsz szeretni másokat, ha önmagad szereted es annyira es ùgy, amennyire es ahogy önmagad szereted.


Az màr megint màs kerdes hogy màsoknak szüksége van e a szeretetedre, jotetteidre, mosolyodra, de àltalàban ez amolyan töltést ad.

Pl az utcan ràdmosolyog akàr egy idegen, visszamosolyogsz es valahogy mindketten többek lesztek töle.

2019. júl. 6. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos, teljes mértékben. "Haszonlesésnek rabja minden ember".
2019. júl. 6. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
En egyszer már átgondoltam ugyan ezeket a sorokat és teljes mértékben egyet értek veled. Az embereket az érdek irányítja. Aki jót tesz másoknak, annak ez érdeke, hiszen ettől érzi jól magát.
2019. júl. 6. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!