Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Nemdohányzó panelesek, hogy...

Nemdohányzó panelesek, hogy bírjátok a dohányzó szomszédokat?

Figyelt kérdés
Egész pontosan a cigifüstöt. Nem a nyavalygás a kérdéskiírás célja, egyszerűen csak érdekel, ki hogy éli meg, ha - kénytelen-kelletlen - hasonló helyzetben van. Sajnos alattunk is, fölöttünk is dohányosok laknak, és szinte egész nap áramlik be a bűz az ablakon. Most, hogy egyébként is otthon van mindenki, még inkább. Ha bezárom az ablakot, nem lehet bírni a meleget, ha meg nyitva van, jön be a cigifüst. Kereszthuzatot sajnos nem lehet csinálni, így hát sokáig terjeng a lakásban. Tényleg nem értem, miért kell ennyire igénytelennek lenni. Az, hogy zajos népségről van szó, csak egy dolog, asszem jól viselem őket, de a füstöt már nagyon nem bírom. Sajnos vannak olyan kultúrpéldányok a házban, akik nemhogy a lépcsőházat, de a liftet is telefüstölik, ami szintén bosszantó, de a lakásba áramló bűz a legrosszabb szerintem. Ecetet próbáltátok már semlegesítésre? Vagy valami egyéb ötlet? Köszönöm.

2020. ápr. 10. 14:32
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:
Na, azért a végére egy dohányzó is befutott a rend kedvéért, örülök neki. :) Úgy látom, jól le is pontoztál szinte mindenkit. Igen, rengeteg elviselendő dolog akad, ha az ember társasházban él, ezzel tisztában vagyunk. Nyilván a saját lakásodban azt csinálsz, amit akarsz, de az is tény, hogy én se vagyok köteles szívni a rákkeltő bűzt, ráadásul, ahogy leírtam, szinte egész nap érezni a lakásban, mert félóránként éppen valamelyik mindig rágyújt. Ez minden, csak nem normális állapot. Többen egyébként úgy csinálják, hogy lemennek a ház elé. Azzal miért lenne baj? Nem zavar senkit.
2020. ápr. 10. 19:28
 12/23 anonim ***** válasza:
53%

Oh ne haragudj, nem tudtam hogy őfelsége csak az ő álláspontján lévők és/vagy a nem dohányosok véleményére volt kíváncsi. :) Aki nem bólogat neked, az már ne is írjon?

Egyébként benézted, mert nem vagyok dohányos és még csak nem is pontoztam le senkit, de felettébb örülök, hogy te ismeretlenül ilyen jól meg tudod állapítani, hogy, ki-kit pontozott le vagy fel. Továbbá már ne is haragudj, de ahogy 1-2 egyed itt beszél embertársairól, "retkek" meg "büdös bagósok" meg "fúj de utálom őket", az no komment, nem csodálom hogy valakinek ez a stílus nem elfogadható. Kulturált ember nem beszél ilyen undorítóan ismeretlenekről.

Nem vedek senkit, szimplán tisztában vagyok azzal, hogy nem fog mindenki az én elvárásaim szerint pattogni, ennyi. Nekem se tetszik sok minden mint mondtam, mégsem megyek át a szomszédhoz, hogy tüntesse el pl a kutyáját, mert baromi irritáló az egész napos ugatása és szerintem egyébként sem panel 30 nm2-be való. Ő nem a te orrod alá cigizik, hanem a saját tulajdonában rágyújt, a füst szállásának irányára pedig feltelezem nincs ráhatása. Ahhoz, hogy lemenjen a ház elé is pl ugyanúgy meg kell fogja a kilincset, a liftbe be kell szálljon, amibe több száz ember fordul meg, megnyomja a gombot, lent kinyitja az ajtót stb. Minek kéne most ilyenkor feleslegesen érintkezni esetlegesen fertőzött tárgyakkal?

Továbbá mi pl egy meglehetősen forgalmas helyen lakunk, ahol ha kilépsz az utcára, ember ember hátán van, nyilván nem most, de alapjáraton. És azt sem gondolnám reális elvárásnak, hogy a másik, aki épp teszem azt egy lekajált benti melegítőben, félig zsíros hajjal tvzik és rágyújtana, az öltözzön át minden alkalommal, mossa meg a haját és szedje rendbe magát, csak hogy rágyújtson, mikor éppen a saját lakásában ül, ahol ugyanúgy cigizhet..

Télen meg a mínuszokba menjen le fagyoskodni, hogy megfeleljen mindenkinek? Bár fogadni mernék, akkor se lenne jó, mert akkor az utcán sétálókat zavarná.🤷🏻‍♀️

2020. ápr. 10. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
40%

Ha az erkélyen bagózik, akkor nincs meg az 5m távolság a szomszédtól!

A saját tulajdonában bagózzon max, akkor csukja addig magára. Vagy menjen ki csikkezni a ház elé vagy a kukához. Bár valamennyire onnan is bejön a bűz sajnos.

Komolyan mondom, mikor a tanyán laktunk, a szomszédék tehén szaga sem volt undorító annyira.

Ráadásul a cigifüsttől gyakran migrént kapok.

2020. ápr. 10. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
50%

#15 Ne beszéljünk már hülyeségeket, könyörgöm! Épületek, intézmények, buszmegállóktól kell 5 méter távolságot tartani, nem a szomszédtól! 🤦‍♀️

És ha feltűnt volna, éppen arról van szó, hogy a SAJÁT lakásukban dohányoznak a kérdező szomszédai, amihez jelzem a SAJÁT erkélyük is hozzátartozik és az ablak is. Ha esetleg cigizes után nyitják ki is ugyanúgy kimegy a füst, de azt sem korlátozhatja be senki a másiknak, hogy mikor nyithat ablakot és mikor nem. Ahogy sok mást sem. Nekem pl az állandó kutyavonyitás és gyerek hiszti miatt fajdul meg a fejem, a férjemnek dettó, csak ő alapból idegesebb természet és ő pluszban még feszült is lesz és stresszes, hogy soha nincs csend, na akkor most?? Akkor mi is mondhatjuk, hogy vigye el a kutyát és tegyen hangtompítót a kiskölkére? Nyilván nem. Akit zavarnak ezek a dolgok, költözzön el családi házba vagy oda, ahol senki nem lakik körülötte.

2020. ápr. 10. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:

#14 Ne legyél már ennyire cinikus... :) Azt, hogy befutott egy dohányzó is a rend kedvéért, nem gúnyból írtam, hanem arra utaltam, hogy így akkor legalább megszólal a másik oldal is (még akkor is, ha amúgy nem dohányzol, bár ez most egyébként teljesen lényegtelen). Egyébként a kérdés és a leírás alapján egyértelmű, hogy nem bólogatást várok senkitől, de nyilván örülök, ha mások is megértik a problémámat. Elég jól alkalmazkodom a társasházi hülyeségekhez, elviselem a dübörgést, vinnyogást, ugatást, hangoskodást, stb, de azért annak nincs köze az egészségemhez... Ha csak néha lehetne érezni a lakásban a füstöt, hidd el, azt is elviselném, de most már ott tartunk egy ideje, hogy szinte egész napos a dolog. És ezt nem lehet annyival lerendezni, hogy hát nincs ráhatása a füst szállási irányára...

Jó, ez most tényleg egy speciális helyzet, fölöslegesen nem kell fogdosni az ajtókat, gombokat (bár ez is kiküszöbölhető, én is gyalog járok le, meg használok zsebkendőt vagy gumikesztyűt, mikor leviszem a szemetet pl, de ez részletkérdés). Egyébként én most kifejezetten a mi házunkra illetve erre a környékre gondoltam, ahol bőven van tér a házak előtt, forgalom minimális, autóút csak távolabb. A ti esetetekben, ahol nagy a forgalom alapjáraton, ott ez valóban nem kivitelezhető, persze.

2020. ápr. 10. 21:19
 16/23 anonim ***** válasza:
44%

Pont annyira voltam cinikus, mint amennyire te..:)

Egyébként mint kiemelted, ez "egy ideje" megy így, nyilván a járvány miatt, mivel most kb mindenki (vagy legalábbis a normálisabbja) otthon van, így többet is cigiznek és te hatványozottan érzed. Feltételezem egyébként nem félóránként cigiznek, mert pl dolgoznak, jönnek-mennek stb.

Az pedig tévedés, hogy az állandó dübörgésnek, kutyaugatásnak, gyerek vinnyogasnak stb stb-nek nincs köze az egészségeshez, ugyanis ezek miatt minimum stresszes lesz az ember, főleg ha sokszor este sem tud aludni, mert a szomszéd kutya még mindig ugat vagy ordivalba szexelnek vagy még este 11kor is elefánt léptekkel közlekednek. Ez baromira idegesítő, márpedig az állandó stressz kicsit sincs jó hatással az egészségre. Egyébként jelzem, egy átlag napon ha kimész az utcára, ugyanúgy benyelsz egy csomó kipufogógázt, a gyárak kéményéből ömlő füstöt és társait, amik sokkal egészség károsítóbbak, mint az hogy beszáll némi füst az ablakodon. Apropó, ha már ablaknyitas, akkor sem tiszta, friss levegő jön be, hanem a kipufogófüsttel turbózott.. Max szagra nem érzed, de attól még sokkal károsabb, mint a cigifüst.

2020. ápr. 10. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
43%

Alattunk is egy dohányos család lakik,de a tüdőrák kezdi beszedni a vámot,mert egyfolytában a férj köhög :D Ez egyfajta jelzésnek is jó,mert ahogy elkezd krákogni,rögtön csukom az ablakot... nagy paraszt a figura,mert tudja hogy gyerekekkel lakunk felette,mégis leszarja hogy dől felfelé a füst. Remélem hamar tüdőgondozóba kerül.

Nálunk sajnos még a strangokon is jön a füstszag,főleg a klotyóba. Egy folgot viszont le kell írnom a teljesség kedveéért:egyik gond sem mindennapos.De aki nem dohányzik,annak egy slukk füst is nagyon rossz...

2020. ápr. 11. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 A kérdező kommentje:

Azért a halálát ne kívánjátok már senkinek...!


"Az pedig tévedés, hogy az állandó dübörgésnek, kutyaugatásnak, gyerek vinnyogasnak stb stb-nek nincs köze az egészségeshez, ugyanis ezek miatt minimum stresszes lesz az ember"


Ez se feltétlenül igaz... Stresszes lehet az ember, tény, de az említett zajokat aránylag jól ki lehet szűrni füldugóval. Én is azzal alszom, mióta panelba költöztem, muszáj. Mióta használom, sok idegeskedéstől megkímélem magam, és az alvással sincs gondom. Ezzel ellentétben a cigifüstöt sajnos nem tudom kivédeni...

Mellesleg nekem is kertes ház a fő cél, ott nőttem fel, az ottani zajok labdába nem rúgnak a panelzajok mellett.

2020. ápr. 11. 09:35
 19/23 anonim ***** válasza:
64%

Teljesen átérzem a problémád. Sajnos ez egy megoldhatatlan helyzet(nek tűnik). Kezdem az elején: 15 évig én is dohányoztam, nem zavar a (mérsékelt) cigifüst, vagy akár az 1-2 órán át tartó erős dohányfüst sem, simán beállok ebédszünetben a dohányosok közé beszélgetni a mai napig vagy beülnék egy dohányosoknak elkülönített részre is a haverokkal jókat dumálni pl. egy kiskocsmába vagy bárhova. Imádom, ha valaki elegánsan, kulturáltan dohányzik, vannak emberek, akiknek kimondottan jól áll a dohányzás, a mozdulat, a gesztus stb.. Ha dohányzó vendég jön hozzánk, nem küldöm ki az erkélyre azzal, hogy "menjél ki és ott pöfékeljél". Ritkán jön ilyen vendég hozzánk, évente egyszer-kétszer, aztán miután elment, alaposan kiszellőztetem a lakást és ennyi. De van az a mennyiségű cigifüst, ami már elviselhetetlen a lakásomban. Mi 1 évvel ezelőtt már az őrület határán voltunk a körülöttünk lévő láncdohányosok miatt és már azon gondolkodtunk, hogy eladjuk az újonnan vásárolt és felújított lakásunkat a dohányos szomszédok miatt. A körülöttünk lévő 8 lakásból 5-ben (az átlósan elhelyezkedő lakásokat is beleszámolva, mert az ő konyhaablakaik, erkélyeik is csak egy-másfél méterre vannak tőlünk) erős dohányosok élnek. Van ahol több dohányzó szomszéd is, egy lakásban. Tavaly nyáron lemértük, 3 perc volt a leghosszabb idő, amíg ki tudtuk nyitni az ablakunkat szellőztetés céljából úgy, hogy ne áramoljon be hozzánk az erős dohányfüst. Non-stop füst volt az egész lakásban, 0-24-ben. Még éjszaka is. Nem kicsit. Nem arról volt szó, hogy egyik szomszéd kiállt az erkélyre és beáramlott hozzánk "némi füst", mert az nem zavart volna. Az alattunk lakó idős (és szegény) bácsi maga sodorta a nagyon olcsó cigijét, ami a régi Kossuth vagy a Symphonia márkáknál 5x durvább volt 'illat' szempontjából. Egy óra alatt 4x jött ki az erkélyre rágyújtani. Ahogy elszívta, bement a lakásba és 10 perc múlva újból jött ki rágyújtani a következő szálra. Éjszaka is ugyanígy, felváltva a fiával. Persze nappal, a 10 perces füstmentes szünetekben sem tudtunk szellőztetni, mert amikor a bácsi éppen a lakásában volt bent, akkor a többi szomszéd jött kettesével az erkélyre rágyújtani. Amikor mindenki másnál kereszthuzatot lehetett csinálni a nyári estéken, mert egy picit lehűlt a levegő kinn, nálunk akkor is légkondit kellett zúgatni a természetes szellőztetés helyett, mert lehetetlen volt kinyitni az ablakot. (Konkrétan a szomszédok miatt szereltettük fel a légkondit 250 ezerért, mert nem lehetett természetes úton szellőztetni és lehűteni a lakást.)

Természetes, hogy az ember a saját lakásában akkor gyújt rá, amikor csak akar és a lakásához az erkély is hozzátartozik. A baj csak az, hogy amíg a dohányos ember kimegy, hogy ne büdösítsen a saját lakásába, addig a füstje megtelíti a szomszéd lakás nappaliját, szobáját (főleg, ha épp olyan irányú a légmozgás, akkor tömény mennyiségben) és ezzel nem lehet mit tenni. A dohányos embert meg baromira nem fogja érdekelni, hogy nálad nem lehet bent levegőt kapni a lakásban. A szép szó nem használ, megkérheted, de nem lesz eredménye. Érthető módon nem fog 15 percenként lerohangálni a ház elé rágyújtani esőben-szélben-hóesésben, meg hát jogszabály sem tiltja az erkélyen dohányzást, akkor miért ne dohányozhatna az erkélyen?! Jogszabály híján a közös képviselő is tehetetlen. A miénk csak széttárta a karját és azt mondta: "Ez van, örök probléma."

Mi végtelen türelmes és toleráns emberek vagyunk. Nem zavar a panelzaj, ha fúrnak, majd befejezik a munkát. Ha sír a gyerek, majd abbahagyja. Ha rántotthúst klopfolnak, majd elkészül az is. Ha kajaszag jön, majd megebédelnek és ebéd után elmúlik a szag is. Ha magassarkúban, fapapucsban járkálnak felettünk vagy zongoráznak, akkor majd éjszaka lefekszenek aludni és kipihenjük magunkat mi is. Ha ugat vagy vonyít a szomszéd kutya, előbb-utóbb abbahagyja. De 8-10 fő láncdohányossal körülvéve teljesen tehetetlenek vagyunk. Az erkélyünkre folyamatosan hullik be a félig elnyomott, parázsló csikk, heti 5-10-et szedek össze. A mosott ruhákat már nem merem nyáron az erkélyre teregetni, nem is a szag miatt, mert füstös lesz esetleg, hanem mert tavaly kétszer is kiégették az ablakon/erkélyen kidobott csikkel. Azóta félünk, hogy egyszer felgyújtanak minket is. A szomszéd utcában volt (pár éve) jó nagy erkélytűz, nagy tűzoltó kivonulással, meg minden, a kidobált csikkek miatt.

Teljesen megértem a dohányosok jogait és az indokait is. Ha már mindenhonnan ki vannak tiltva, nehogy már megtiltsuk nekik azt is, hogy az otthonaikban dohányozzanak. És az sem elvárható, hogy lerohangáljanak a ház elé félóránként. Viszon iszonyúan meg tudják keseríteni a nem dohányzó szomszédaik életét és erre nincs semmi megoldás. Talán, ha mindkét fél együttműködőbb, megértőbb lenne. De ez az esetek 99%-ában nem így van, sajnos. Sem a nem dohányzók, sem a dohányzók részéről nem tapasztalható túl nagy tolerancia.

Talán az egyetlen megoldás, ha valaki előbb-utóbb költözik.

Nálunk annyiban javult a helyzet, hogy az alattunk lévő bácsi elköltözött a fiával, így a legdurvább, legerősebb láncdohányos szomszédtól már nem kell 'megfulladnunk'. Szó szerint sokszor már a sírás és az őrület határán voltunk miatta. Ők most elköltöztek, így a füstnek a mennyisége visszaesett a felére, harmadára. A többiek nem jönnek ki annyira gyakran az erkélyre, egy nap "már csak" négyszer-ötször kell gyorsan felugranunk, becsukni az ablakot/erkélyajtót. És az ő dohányfüstjük valahogy nem is annyira durván erős, mint a bácsi sodort cigije volt. Most már előfordul, hogy 2-3 órát is tudunk kedvünkre szellőztetni. Így már egész elviselhető. :) Igaz, az erkélyre teregetni még nem merek, mert a csikkek még bepotyognak.

2020. ápr. 11. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
45%

"Ez se feltétlenül igaz.."


Éppenséggel de. Nekem speciel 5 perc után megfajdul a fülem a füldugótól, de mondjuk ez is csak alváshoz jöhet szóba, TV-zni, filmezni, beszélgetni a másikkal mégis hogy lehetne füldugóban..? Sehogy, egész nap nem lehet az embernek bedugva a füle. 🤷🏻‍♀️

Hidd el, mi is alig várjuk hogy családi házba mehessunk végre.

2020. ápr. 11. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!