Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Ki vállalná, hogy holnaptól...

Ki vállalná, hogy holnaptól falun él és gazdálkodik?

Figyelt kérdés
Fel szeretném valahogyan mérni, hogy hány ember lenne képes újrakezdeni, falun, gazdálkodó életmódot folytatni, ha kapna munkalehetőséget, lakhatást. Van valakinek használható ötlete?

2017. febr. 1. 14:29
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
90%
Tetszik, amit írsz, 20-as, és alapjaiban egyet is értek veled. De (és ezt ne vedd szőrszálhasogatásnak) nagy különbség van a napkollektor és a napelem között. Előbbivel hőt termelsz, utóbbival áramot. Csak azért szólok, mert egy ilyen melléfogás nagy mértékben rontja a hozzászólásod hitelét.
2017. febr. 3. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
71%

Jól szét lett cincálva a válaszom (16-os), de örülök, hogy azért van aki átérzi azt, amiről írtam. :)


Mellékesen megyjegyzem laktam egy nyarat Svédországban egy hegy tetején, erdő közepén, 10 km-s körzetben semmi, csak a 4 fős társaságunkra hagyatkozhattunk. Nem volt vezetékes víz, tehát fürdőszoba, angol wc sem, gáz sem és térerő is csak egy közeli tisztás egyetlen pontján. Őszintén? IMÁDTAM!!!

Életem legnagyobb élménye volt, illetve faluról is származom, a nagyszüleim megteremtették a maguk javát, vagyis van tapasztalatom. Akinek nincs, aki nem tudja mit jelent gyertyafény mellett vacsorázni, pottyantósba járni télen is az udvar végébe, vagy hajnalban kelni kertet kapálni az ezt nem értheti. :) Valakinek tetszik a "vissza múltba" életérzés, mert ad egy belső lelki egyensúlyt, valakit inkább frusztrál. Nem vagyunk egyformák.

2017. febr. 3. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:

"18-as, jóég, az önfenntartás nyilván modern környezetben értendő, hogy lehet ilyet előadni? :D

Számomr azt jelenti az önnfentartás, hogy ha télvíz idején kitör a 3. világháború, akkor mi ugyanúgy élünk tovább, mint azelőtt. Max. só és áram nélkül, hatalmas veszteség... "


Ez modern környezetben sem önfenntartás :D Ha kitör a harmadik világháború és nem lesz műtrágya, beszolgáltatások és egyebek lesznek, akkor pont rajtad fog ez először csattanni.


Na de akkor még egyszer: szerinted az a modern önellátás, hogy a kaját megtermeled magadnak? Ennyi? Pont a kaja? Az amire a fizetésed legkisebb részét költöd? Hát jó, akkor legyen, az ország fele akkor önellátó, király.

2017. febr. 3. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:
36%
De egyébként ezt az egész baromságot még mindig olyanok sírják vissza a régmúltból, akiknek a büdös életbe nem kellett télen-nyáron hajnalban (értsd: szó szerint hajnalban) kútról húzni a vizet az állatoknak meg magának és kilapátolni a szart. A 99%-otok közelébe nem fog kerülni a szándékai ellenére sem az ilyen életformának és higgyétek el, ti jártok jobban.
2017. febr. 3. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:

Nemrég volt a tévében ez az ártéri gazdálkodásról szóló film:

Az élet temploma

https://www.youtube.com/watch?v=wpVrdqrZ5cw

Sok érdekes elhangzott benne, például az is hogy manapság az emberek miért vágynak vissza az ősi önellátó életmódhoz. És ez világszerte megfigyelhető. Azért, mert úgy érzik hogy ez az út amin jelenleg haladnak egy zsákutca. Aminek a végén egy fal van és az út nem vezet tovább. Az egyetlen lehetőség a továbbhaladásra a visszafordulás, egészen a kiindulópontig, vagyis az ősi önellátó életmódig, majd a helyes úton fejlődni tovább.

---

És hogy miért zsákutca a jelenlegi helytelennek érzett út? Hosszú lenne mindent leírni róla, csak néhány példát említek.

Elvárható lenne hogy egy mai modern ember olcsóbban fűthessen mint egy ősi önellátó a saját erdejében vagy az ártérben vágott fából. De a gázfűtés vagy az elektromos fűtés drágább. Technikailag persze hogy korszerűbb, de akkor mit is ért el a mai modern ember az önellátóval összehasonlítva? Azt hogy rohanhat dolgozni, hogy a drága fűtésszámlát ki tudja fizetni? Ugye milyen nevetséges?

Vagy egy másik szempont: Egy busman napi 3 órát dolgozik az életben maradása érdekében, azt is stresszmentesen, szabadon és egészséges környezetben teszi, közben együtt van a szeretteivel. Erre jön a mai modern kor embere és ő napi minimum 10 órát dolgozik, beleszámítva a munkába járási időt és az otthoni teendőket is. Ráadásul közben szívja a Diesel-kormot és más légszennyeződést, stresszes az élete és nem is szabad. Elfoglaltságában nincs együtt a szeretteivel, munka után meg azt mondja a feleségének és a gyerekeinek hogy hagyjatok békén mert hulla fáradt vagyok és holnap korán kelek. Plusz még valójában szolga is akár egy börtönben, hisz nem ő a gyárnak a tulajdonosa amiben dolgozik. Valamint évente van pár nap szabadsága, és ha rakott félre elég pénzt akkor nyaranta akár élhet pár napot úgy ahogy a busmanok, szabadon a természetben, gyertyafényes vacsorák mellett, stb.

Az addig oké hogy az ősi önellátónál valami modernebb, könnyebb, szabadabb és egészségesebb életre vágyunk. De a jelenlegi élertmód nem az. Ezért akarnak és fordulnak vissza sokan ebből a zsákutcából és mennek vissza a kiindulópontig.

---

A szüleim átélték az államosítást. A TSZ-ben dolgozták le életüket, közben háztáji gazdaságuk is volt hogy legalább azt az illúziót fenntarthassák hogy még mindig szabadok. Alkalmazottként végig tudták hogy ez így számukra pocsék életmód. Meg hogy semmi értelme a munkahelyre járni mert azzal hogy rosszul vannak fizetve, azzal több káruk van mint hasznuk. A két gyereküknek a háztáji gazdaságból építkeztek fel. A munkahely egyértelműen csak púp volt a hátunkon, életünk megkeserítője, akár régen a több éves katonai szolgálat. Márpedig joggal elvárható lenne hogy legyen előnyös dolgozni, érje meg dolgozni.

2017. febr. 4. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
Az a baj, utsó, hogy az embert valami belső kényszer hajtja, hogy rabosítsa magát. Régen minden kertben megtermett minden. Zöldségek, gyümölcsök és mindenféle fűszernövény is. Aztán kitaláltunk olyan maszlagot, mint "iparszerű mezőgazdaság", csak azért, hogy profitot termeljünk. Ráálltunk egyetlen dolog megtermelésére, azt el akarjuk adni, és bezsebelni a hasznot. Közben nem vesszük észre, hogy ezzel hajtjuk igába a fejünket. Munkát csinálunk a hobbiból. Egy 500 öles szőlőnek nem gazda kell, hanem szolga. Három anyadisznónál, vagy 15 anyanyúlnál ugyanez a helyzet. Közben mind a mezőgazdaságban, mind az állattenyésztés terén a nagyobb profit reményében kinemesítettünk olyan fajtákat, amik permetezés, vagy tápok, gyógyszerek nélkül nem mennek semmire. 50 éve nagyanyámék reggel kiengedték a baromfit, azok kimentek a mezőre, egész nap elcsemegéztek, este (vagy ha tojni kellett) hazajöttek, kaptak egy marék kukoricát, és kész. A disznó kiment a kondával, a tehén a gulyával, és ellegelésztek, híztak, fejlődtek gond nélkül. Mára mindezek az intenzív tartás áldozatai lettek. Többet kaszál az állatorvos, többet fizetünk a vegyszerekért, mint amennyi hasznot hoz a munka.
2017. febr. 4. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:

A mezőgazdaságban mára kialakult nagyüzemesítés célja az emberi kapzsiság. Vagyis a minél nagyobb profit megszerzése a lehető leghamarabb. A linkelt filmben is elhangzott az, hogy az ország elszegényedése akkor kezdődött amikor a földesurak elkezdtek telhetetlenek lenni és minél több földet megkaparintani. Majd jött a jól ismert proletárforradalom és mi történt? Semmi, mert egyik igából a másikba dughatta a nyakát a polgár. Mert földosztás nem történt. Hanem a földesúri földek állami tulajdonba kerültek, sőt még az egyszerű parasztoké is, az emberek meg rabszolgák lettek benne. Vagyis sem a milliárdos kézben, sem az állami kézben történő tőke koncentrálás nem jó. Aztán jött a rendszerváltás és megint mi történt? Megint semmi, mert az állami tulajdon ismét milliárdosok kezébe került. Az a módszer volt működőképes ami a 70-es években volt utoljára, amikor az elvtársak belátták hogy a nagy állami szektor működésképtelen még a nagy kölcsönökkel is, ezért elkezdték engedélyezni a háztáji gazdaságokat és más maszekolásokat. És ez működött, ez volt a szocializmus virágkora, persze köze nem volt a szocializmushoz, csupán ők engedélyezték. Ráadásul úgy virágzott az ország hogy a háttérben diktatúra volt és a háztáji gazdának a "kötelező robotot" is le kellett dolgoznia a TSZ-ben, aminek semmi értelmét nem látta. Vagyis nem az a megoldás hogy a föld és más tőke néhány milliárdos kezében koncentrálódik, sem az hogy az állam kezében, a többi ember meg (történelmi kortól függően) mehet jobbágynak vagy közmunkásnak. Hanem az a megoldás ha bárkinek lehetősége van mezőgazdaságból élni. Amelyik országban a föld több darabra van osztva és a falvakban minél többen élnek mezőgazdaságból és nem csak egy-két milliárdos, azok az országok ma is szépen fejlődnek. Ahogy Magyarország is virágzott a 70-es években.

Ha valami csoda folytán ismét földosztás történne és bárki élhetne mezőgazdaságból akár önellátóként akár eladásra is termelve, még a nincstelenek is ha akarnak, akkor az ország ismét életre kelne. Sőt, sok külföldre menekült magyar is hazatérne.

2017. febr. 4. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:
Én vállalnám azonnal.. Miquel és a 67%-os kolléga kb leírta a lényeget,kb így gondolom én is. Remélem egyszer azért összejön a dolog nekem is.
2017. febr. 10. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:

"Az a baj, utsó, hogy az embert valami belső kényszer hajtja, hogy rabosítsa magát. Régen minden kertben megtermett minden. Zöldségek, gyümölcsök és mindenféle fűszernövény is. Aztán kitaláltunk olyan maszlagot, mint "iparszerű mezőgazdaság", csak azért, hogy profitot termeljünk. "


Igazából csak azért "találtuk ki" mert kevesebb munkával akartunk többet termelni. Ha valaki olyan színvonalon szeretne élni, mint ami ez nélkül lenne, akkor ne dolgozzon SOHA és legyen józan paraszti esze. Soha nem fog éhezni, soha nem fog fázni. A szociális háló még itthon is olyan erős, hogy bőven eltartja.

2017. febr. 10. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!