Kezdőoldal » Emberek » Magány, egyedüllét » Kérlek aki ért hozzá tudna...

Kérlek aki ért hozzá tudna segíteni?

Figyelt kérdés

Aki azt mondja, hogy fordulj szakemberhez az inkább ne is írjon, mert hétköznap fogok tudni tenni az ügy érdekében.


Rendkívül nehezen tudok megküzdeni a negatív érzéseimmel. Az elutasítottság, visszautasítás érzése kerített ma hatalmában és egyik barátomat sem értem el, hogy megosszam az érzéseimet. Édesapám már tegnap du megígérte hogy tegnap este felhív, hát elfelejtette. Ez lehet elég gyerekes reakció részemről, de már ez beindította bennem az önmarcangolást.

Akkor egy srácot randira hívtam, tök lelkes is volt meg meg volt beszélve a mai nap és egész nap egy kanyi betűt sem írt.

Ez a kettő tény együttvéve plusz még hogy a barataimhoz se fordulhattam olyan érzelmi reakciókat indított el bennem, hogy teljesen mintha kizuhantam volna magamból, mintha itt se lettem volna, falásrohamok jöttek rám meg elmentem egy cigiért úgy hogy 3 hete leszoktam.

De azért okultam az esetből és nem estem vissza. Még is úgy érzem, hogy ezt az ignoráltság érzését meg kellene tanuljam valahogy kezelni és a pótcselekvéseimre, függőségeimre megoldást jelenthetne ha ésszerűen és egészségesen tudnám kezelni a negatív érzéseimet. A lavinát már a rossz időjárás is el tudja kezdeni önmagában.



márc. 2. 23:55
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy teljesen természetes dolog, ha negatív, depresszív érzései vannak valakinek, hiszen emberek vagyunk. De a visszautasítást rendkívül kegyetlenül viselem és önmagam ellen fordítom káros viselkedési formákkal. (Kontrollvesztes a kaja felett, vagy indokolatalan vágy a tudatmódosítás iránt)
márc. 2. 23:57
 2/12 anonim ***** válasza:
29%

Az elutasítás a leggyakoribb érzelmi seb, amit mások ejtenek rajtunk a mindennapokban. Korábban azok a helyzetek, amik magukban rejtették az elutasítás kockázatát, a közvetlen társas közegünkre vagy randevúinkra korlátozódtak. Manapság azonban a közösségi média rengeteg olyan platformot kínál (internetes társkeresők, közösségi oldalak), ahol több ezer ember áll kapcsolatban egymással. Ezeken a felületeken gyakran érezhetjük úgy, hogy mások figyelmen kívül hagyják a profilunkat, megosztott tartalmainkat, üzeneteinket vagy társkereső adatlapunkat, ami az elutasítottság élményéhez vezethet.


Az ilyen hétköznapi helyzetek mellett érhetnek minket súlyosabb elutasítások is. Amikor párunk elhagy minket, elbocsátanak a munkahelyünkről; az életvitelünk vagy bizonyos döntéseink miatt a barátaink elfordulnak tőlünk, esetleg kitagad a családunk, bénító fájdalmat élhetünk meg. Akár kisebb, akár nagyobb dologról van szó, valami közös az ilyen helyzetekben - mindig nagyon fájdalmas, és jobban fáj, mint amennyire számítunk rá.


A kérdés, hogy miért? Miért zavar annyira, amikor egy jó barátunk nem “like”-olja a nyaralási fotónkat, amit a facebook-ra posztoltunk? Miért rontja el a kedvünket? Hogy lehet az, hogy egy ilyen lényegtelennek tűnő dolog miatt dühösek leszünk a barátunkra vagy rossz kedvünk lesz?


A válasz, hogy az agyunk úgy van huzalozva, hogy így reagáljon. fMRI vizsgálatokkal kimutatták, hogy ugyanazok az agyterületek aktiválódnak az elutasítás élményekor, mint fizikai fájdalomérzet esetén. Az elutasítottság érzését kiváltó helyzetek tehát azért fájnak jobban mint gondolnánk, mert valóban konkrét (bár ez esetben lelki) fájdalmat okoznak. De mi az oka, hogy így működik az agyunk?


Az evolúciós pszichológia álláspontja szerint ez akkor alakult ki, amikor még vadászó életmódot folytatva törzsekben éltünk. Mivel az ősember egyedül nem volt képes a túlélésre, a törzsből való kitagadás tulajdonképpen egyenlő volt az ember halálos ítéletével. Ennek eredményeképpen kifejlődött egy korai, figyelmeztető mechanizmus, ami bekapcsolt minden olyan helyzetben, ami a törzsből való “kirúgással” fenyegetett, hogy az ember elkerülje a végső kirekesztést - és ezek a visszautasítás élményével járó helyzetek voltak. Azok az emberek, akik nagyobb fájdalmat éltek meg, amikor elutasításban volt részük, hajlamosabbak voltak változtatni a viselkedésükön, így a törzsben maradni és tovább örökíteni a génjeiket.


A lelki fájdalomérzet csak egy azon tényezők közül, ahogy a visszautasítás hatással van jól-létünkre. Az elutasítottság élménye rontja a hangulatunkat, az önértékelésünket, dühöt és agressziót kelt bennünk és megingatja a valahova tartozás iránti szükségletünket. A legnagyobb kár azonban, amit az elutasítás okoz, általában az, amit önmagunkak okozunk. Miután egy randevún ejtenek minket, vagy utolsónak válogatnak be egy csapatba, nem csak a sebeinket nyalogatjuk, hanem erősen önkritikussá is válunk. Elkezdjük magunkat ostorozni, a hiányosságaink miatt bánkódunk, vagy akár undorodunk is saját magunktól. Vagyis, pont, amikor az önbecsülésünket a legnagyobb sérülés éri, akkor teszünk rá még egy lapáttal, és romboljuk tovább mi magunk is. És bár ez a működés lelki életünkre nézve egészségtelen és romboló, mégis mindannyiunkra jellemző, kisebb vagy nagyobb mértékben.


A jó hír, hogy léteznek jobb, egészségesebb reakciók az elutasítás kezelésére. Az alábbiakban néhány módszert sorolok fel, amivel megfékezhetjük a fenti reakciókat, csillapíthatjuk a lelki fájdalmat és újraépíthetjük az önbecsülésünket. Ez a magunknak alkalmazott “lelki elsősegély” segíthet önértékelésünk növelésében, a fájdalom csökkentésében, és az ahhoz szükséges magabiztosság megszerzésében, hogy továbblépjünk.


Zéró tolerancia az önkritikával szemben


Bármennyire is csábító egy visszautasítást követően a hibáid vég nélküli sorolása és önmagad ostorozása azzal, hogy vajon mit rontottál el - ne tedd! Mindenképpen hasznos megvizsgálni, hogy mi is történt, és mi az, amit a jövőben máshogy kellene csinálnod, de semmi értelme ezt önmagaddal szemben büntetően és kritikusan tenned. Azt gondolni, hogy “legközelebb talán nem kéne az első randin az exemről beszélnem” - teljesen rendben van. Azt gondolni azonban, hogy “úristen, mekkora egy lúzer vagyok” - már nincs rendben.


Gyakori hiba, hogy személyesnek veszünk minden visszautasítást, pedig az sokszor nem rólunk szól. A legtöbb visszautasítás, legyen az magánéleti, munkahelyi, társadalmi, vagy akár a közösségi médiában jelentkező, illeszkedési problémából és a körülményekből fakad. Ezért a saját hibáink kimerítő kutatása annak érdekében, hogy megértsük, miért nem működött valami, nem csak szükségtelen, de félrevezető is.


Önértékelésed újraélesztése


Amikor az önbecsülésedet találat éri, fontos, hogy (a hibáid gyűjtögetése helyett) emlékeztesd magad arra, amid van. Vagyis, erősítsd meg magad azokban a dolgokban, amit értékesnek találsz saját magadban. Írd össze 5 olyan tulajdonságodat, ami számodra fontos, jelentőségteljes - olyanokat, ami jó partnerré, jó baráttá, vagy jó munkaerővé tesz (pl. támogató, megbízható, precíz vagyok). Válassz ki ezek közül egyet, támaszd alá egy konkrét példával, és írd le, hogy ez a tulajdonságod miért lehet fontos másoknak.


A társas kapcsolódás érzésének erősítése


Társas lényként szükségletünk, hogy kívánatosnak és értékesnek érezzük magunkat a közösségekben, amiknek tagjai vagyunk. Az elutasítottság veszélyezteti a “valahova tartozás” alapvető szükségletét, ezáltal bizonytalanná és szociálisan kötelék nélkülivé tesz. Fontos, hogy ilyenkor emlékeztessük magunkat arra, hogy mások szeretnek és értékelnek minket, hogy érezzük a kapcsolódás adta stabilitást. Ha a munkatársaid nem hívnak el ebédelni magukkal, csatlakozz az esti kórus próbád után a csapathoz egy italra. Ha a gyerekedet éri elutasítás az oviban/ suliban, mielőbb szervezz neki közös programot egy másik társával. És ha egy randevú után a partnered nem válaszol az üzenetedre, hívd fel a nagyszüleidet, és emlékezz rá, hogy valakinek az is örömet okoz, ha hallhatja a hangodat.


Elutasítva érezni magunkat soha nem könnyű, de az okozott károk enyhítése és önbecsülésünk helyreállítása segít, hogy könnyebben felépüljünk, és továbblépjünk, amikor újabb randevú vagy társasági esemény vár ránk.


[link]

márc. 3. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
18%

[link]


Szerintem ezt elolvasni többet ér bármelyik pszichologusnál.

márc. 3. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
39%
Várj. Tegnap este megbeszéltél valakivel egy randit, de nem mentél el rá, és most attól vagy szomorú, hogy nem írt az illető?
márc. 3. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Addig jutottunk el, hogy hívjon fel ő amikor neki jó hogy megbeszéljük hogy hol és hánykor talizzunk, annyit írt hogy oké és egész nap nem is keresett.
márc. 3. 00:55
 6/12 anonim ***** válasza:
88%
Pattintott. Ezt kell elfogadnod.
márc. 3. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Én értek hozzá, ezért javaslom, hogy tedd meg azokat az első lépéseket az ügy érdekében.

A pszichológust nem mondom, ahogy kérted, de nyugi, leszel majd olyan szinten, hogy bemenjen, hogy neked az (is) kell.

márc. 3. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
59%
Magaddal milyen a viszonyod?
márc. 3. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
44%

A helyzet rövid és egyszerű kb. annyi a probléma amit #6 is írt.


Neki nem kellesz, nem vagy neki eléggé fontos és érdekes. Haz lennél írna és keresne.


Ezt kell elfogadnod és továbblépned.


Ha ezeken nehezen lépsz túl az életben akkor nagyon nehéz életed lesz.


Nem sikerül... akkor mész tovább és próbálkozol tovább. Ne ragadj benne egy kis gödörbe.

márc. 3. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
41%

En igazoltan borderline vagyok, es nem gondolom, hogy mindenki az, de kicsiben az, ami tipikus nalam.

Viszont neked elegge valos okaid voltak ra, hogy igy erezz, a barataid elerhetetlensege pedig rossz alom, elatkozottsag szeru veletlen.

De ugy gondolom, azon hirtelenjeben igy, ennyi, es megse ennel vadabb, extrabb reakcio normalis volt. Talan eleg sok embert adott pillanatban igy erintene ilyen helyzet.

Nekem ezek az erzesek mar kozvetett, sejtett elhagyatas-erzestol is kitornek, es teljes vilagvege erzesbe csapnak.

Ha ezt kivulrol latod, meg lecsengett, akkor teljesen normalis vagy. De a sajat elettapasztalataid alapjan nagyon nagy felelmed tud lenni.

márc. 3. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!