Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Azonnali hatályú felmondást...

Azonnali hatályú felmondást ti mivel indokoltátok?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


1 éve vagyok 1 cégnél, ahol egyre jobban csökkentik a fizetést. Újabban rászoktak arra, hogy a túlórát nem fizetik ki (sem következő hónapban, sem máskor).


A munkakörülmények egyre rosszabbak, a munka egyre több, a pénz egyre kevesebb.


Jövő hét után kezdhetek egy másik munkahelyen, így ezért (is) szeretnék azonnali hatállyal felmondani.


Ezt ugye meg kell indokolni. Melyiket írhatom bele szerintetek (szofisztikáltabban nyilván) a felmondásba?


1. A szar munkakörülmények (szakadt munkaruha- újat nem kapunk, sajátot nem hordhatnánk),

A szakadó esőben árammal kell dolgozni.

Túlórázni kell, amit nem fizetnek.

Védőital járna, de nem járt sosem.


2. A folyamatos pótlékok, túlórapénz stb elvétele miatt veszélybe került a megélhetésem.


3. Az egészségi állapotom is romlott: térdfájás, derékfájás.

Plusz a folyamatos stressz miatt azt hiszem pánikbetegségem is lett.


Az biztos, hogy 1 napot sem dolgozom ott tovább, átvertek, elegem lett.


Szóval szerintetek melyik indoklás a legmegfelelőbb? Sosem mondtam még fel így.


2019. nov. 8. 21:49
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

Kerdezo, dehogynem, egeszen konkretan kiter ra.

Itt eleg jol elmagyarazzak: [link]


Es kedves 10-es, normalis felmondast munkavallalonak sem kell megindokolnia. Viszont azonnalit mindkettonek meg kell, meghozza pont ugyanazon indokok lehetnek elfogadhatoak. Amennyiben barmelyik nem igy teszi, karteritesert perelheto es adott esetben plusz penzbuntetessel sujthato.

2019. nov. 9. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

Az azonnali hatályú felmondással vigyázzunk!


"Rendes" felmondást a munkavállaló nem köteles indokolni, a munkáltató viszont azt is.


Azonnalit mindkettő köteles indokolni!


Mi számít jogos/elfogadható indoknak? Az idézett jogszabály (a) pontjában felsorolt 3 elem egyszerre teljesüljön (lényeges kötelezettségszegés, szándékosan vagy súlyos gondatlanságból, jelentős mértékben) vagy a (b) pont.


"A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél


a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy


b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.


(2) Az azonnali hatályú felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni. A tudomásszerzés időpontjának, ha az azonnali hatályú felmondás jogát testület jogosult gyakorolni, azt kell tekinteni, amikor az azonnali hatályú felmondás okáról a testületet - mint a munkáltatói jogkört gyakorló szervet - tájékoztatják."


Ha szakadó esőben, átázó cipőben kell dolgozni rendszeresen, akkor az összes építőipari munkás azonnali hatállyal jogosult lenne felmondani. Ha olyan jellegű a munkád, tudomásul kell venni adott esetben a vele járó egyéb körülményeket is.

Természetesen az, hogy így kelljen árammal dolgoznod, már munkavédelmi kérdés, és annak veszélye miatt megtagadható a munkavégzés.

2019. nov. 10. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
80%

Egy ilyen munkáltató nem fog perelni...

Simán mehet az azonnali. A nem fizetés önmagában is szerződésszegés egyébként.

2019. nov. 10. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:

Megírtam, aztán meglátjuk holnap mi lesz. Az biztos, hogy 1 percig nem dolgozom ott tovább, hogy hogy sikerül elintézni, azt majd meglátjuk.


Egyébként az építőiparban ha szakad a munka, akkor benti meló van, nem? Mármint olyan házban, ahol van tető és nem áznak meg a melósok. Legalábbis én úgy tudom.


Mindegy, volt ott épp elég probléma, türelmes voltam, most untam meg.

2019. nov. 10. 20:19
 15/18 anonim ***** válasza:

Mondjuk egy csak csatornázással foglalkozó építőipari cég nem igen végez benti munkát. :)


Mindegy, hogy mi az ok, ahogy leírtam, feltételeket szab az MT, hogy mikor, milyen módon lehet meglépni.

Azt már nem is említem, hogy ha a cégnél van kollektív szerződés, akkor az MT-től eltérhet annyiban, amennyit az megenged, és akár részletszabályokat is megállapíthat.


Példa: Nem fizetnek bért. MT szerint jogos az azonnali felmondás annak esedékességét követő 15 napon belül.

Kollektív szerződés pedig azt mondja ki, hogy csak akkor jogos, ha írásban felszólítja a dolgozó a munkáltatót a járandóság kifizetésére legalább 8 napos határidő kitűzésével.

Ilyen esetben akkor nem lesz jogellenes a dolgozó felmondása, ha a 8 nap elteltével sem fizeti ki őt a munkáltató. Onnantól számítva van 15 napja, hogy felmondjon.

Érezzük a lényegi különbséget? Egy munkaügyi per esetén ezeket a bíróság vizsgálni fogja, ezért is veszélyes "általános" tanácsokat osztogatni.

2019. nov. 11. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

Sikerült. Kétféle felmondást vittem, egy közös megegyezésest és egy azonnalit.

Mondtam neki, hogy ha nem tekint el a felmondási időtől, akkor azonnalival lépek ki. Érdekes módon azonnal eltekintett, szóval kiléptem. :D

2019. nov. 13. 11:46
 17/18 anonim ***** válasza:
100%
Sok szerencsét a továbbiakhoz!
2019. nov. 14. 04:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
100%
Ügyi vagy nagyon. Ilyen bátran, talpraesetten tovább az életben!
2019. nov. 14. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!