Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Mi a véleményetek arról, hogy...

Mi a véleményetek arról, hogy pénzért bárkit meg lehet venni?

Figyelt kérdés

Közvetve az építőiparban, kivitelezőkkel szorosan együttműködve dolgozom. Eszméletlenül unom, hogy minden új cégnél az a folyamat vége, hogy "hadd köszönjem meg a sok segítséget" és már dugdossa is a zsebembe a pénzt a vállalkozó. Még én érzem magamat kellemetlenül, amikor elutasítom és ha nem veszem el hátrálnom kell, hogy ne tudja a zsebembe dugni... A héten kétszer volt ilyen. Biztos valaki örül ennek, én úgy érezném, hogy eladnám a lelkem, ha elfogadnám ezeket a pénzeket. Megjegyzem a fizetésem nem rossz, de ezekkel havonta mégegy havi béremet összeszedném szerintem.

Pályakezdő mérnökként az egyik kollégám azt mondta majd "kinövöm" ezt az érzést és én is elfogadom, ahogy mindenki... Nos így 10 év elteltével is rendkívül kellemetlennek érzem és képtelen vagyok elfogadni. Persze vak nem vagyok, látom a simliskedéseket az iparágban.

A kérdésem nem a közvetlen kenőpénzről szól (arról ne is beszéljünk), hanem egyfajta hálapénzről (amitől persze gondolom ösztönzést remél, hogy legközelebb is őket hívjam). Mire jó ez? Miért van jelen ennyire erősen a társadalmunkban szinte minden területen? Miért érzik kényszeresen emberek, hogy ezt csúsztatni kell? Ti hogy értékelitek? Mit gondoltok, a fiatalabb generációval kikopik ez, vagy ők is pont ugyanezt a mentalitást fogják felvenni?

Számomra alap, hogyha valaki szakmailag jó, vele szívesen dolgozom hálapénz nélkül is. Ha valaki szakmailag silány, akkor meg azzal sem...



2020. jún. 5. 16:17
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem tudom milyen cégnél dolgozol, de én ilyet nem tapasztalok sehol.


Én is építőiparban vagyok, generálkivitelezés, de senki nem csúsztat senki zsebébe pénzeket csak úgy "hagy köszönjem meg" alapon...

2020. jún. 5. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
40%
Rossz közegben mozogsz, normál esetben nincs ilyen.
2020. jún. 5. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
A világ így működik. Apró pénz, vagy kicsit több, jatt, kenőpénz, vagy épp fizetés, minden erről szól. Ha szorosan a kérdésre gondolok, a munkavállaló is "eladja magát" a munkáltatónak. Ez a "köszönet" egy formája, de felfogható befektetésnek is, hogy a következő üzletben is kellő figyelmet kapj. Hogy helyes, vagy helytelen? Nem szempont (sajnos?).
2020. jún. 5. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Egészségügyben is van ilyen, konkrétan a kórházban. Osztálytársam mesélte, hogy kórházi gyakorlaton az ellátott vagy családtag (nem tudom, melyik volt) adott neki egy ezrest. Ő nem fogadta el, de az illető ráerőszakolta. Osztálytársam gyakorlat után bedobta valamilyen jótékonyságra szánt gyűjtőbe. Egy ott dolgozó pedig azt mesélte, hogy szó szerint már ordított, mint a fába szorult féreg, hogy tegye el a hálapénzt. Nem tette el. Én sem fogadtam el, 1-2 csoki viszont belefért, mert tényleg csak aranyos volt a néni, és nem hagyott anélkül elmenni, és nem azért akarta, hogy többet nézzek rá. Olyan tipikus cuki nagyi az előbb említett, és max 300 ft az értéke a kapott cukroknak.
2020. jún. 5. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
64%
Étteremben és futárkodásnál is van ilyen, ott egyszerűen csak borravalónak hívják.
2020. jún. 5. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Őszintén csodálkozom, hogy valaki ezt nem tapasztalja, főleg az építőiparban. Bár lehet nem azon a szinten dolgozol, ahol ez lecsapódik? Ha nem, csak nyisd ki a szemed és figyelj erősen. Sosem nyílt lapokkal megy ez a játszma. Vezető-vezető között kettesben, a négy fal között, vagy egy munkaebéd alatt.

Nálunk ez már megszokott és nagyon utálom, de a baráti társaság (nagyrészük szakmabeli) is ugyanerről számol be.

Ha eltávolodunk ettől az iparágtól is ott van pl. az egészségügy, ahol nagyban megy a borítékozás. De ha csak kicsiben gondolkozunk is, az idősebbek is kényszeresnek érzik, hogy mindenkinek nyomjanak 1-2 ezrest, aki segített nekik valamiben. Ahogy sok alkalmazott szerelő is várja pl. a jattot a zsebébe.

A munkabér nekem egy picit más. Előre tisztázott játékszabályok szerint fehéren megy. Úgyérzem, hogy megdolgozok azért a pénzért és a munkámat végzem, amikor ezekkel a vállalkozókkal dolgozom. Semmilyen többletszolgáltatást nem tettem, amiért nekem el kellene fogadnom azt a plusz pénzt. Fura, hogy sokaknak én vagyok a fura. :)

2020. jún. 5. 16:56
 7/9 A kérdező kommentje:
Ez igaz. Viszont a borravaló nekem valahogy más. Azt sokszor a munkáltató is belekalkulálja abban a szektorban egy alkalmazott bérébe. Elfogadottabb.
2020. jún. 5. 16:59
 8/9 anonim ***** válasza:
27%
Szerintem a borravaló egyáltalán nem más. Mindenki, aki dolgozik, pont ugyanannyira érdemli meg a pénzt, teljesen mindegy, milyen szektorban dolgozik. A munka az munka. Lehet, hogy általánosságban elfogadottabb a borravaló, de milyen alapon elfogadottabb x szakmának extra pénzt adni, mint y szakmának?
2020. jún. 5. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nagyon gáz...
2020. jún. 5. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!