Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Munkaidő beosztással kapcsolat...

Munkaidő beosztással kapcsolatban tudna-e valaki pontos infót adni? Alább a problémám.

Figyelt kérdés
A héten be kellene mennem dolgozni szombaton reggel 8-tól 4-ig, a szombat lenne a 6. napom a héten. Én úgy tudom, hogy a szombati nap esetében vagy csúszó napot kapok érte vagy túlórában kifizetik. Megkérdeztem, hogy a szombati nap az mi lesz, kapok érte cserébe szabadnapot vagy túlóra? Azt a választ kaptam, hogy sima nap! Szombati nap esetében szerintem nincs olyan, hogy sima nap. Mivel hétvége, ezért úgymond cserében jár valami érte, vagy egy szabadnap vagy túlóra pénz. Jelenleg munkaidő beosztást sem kaptam eddig, egy terveztet sem. Jól gondolom-e, hogy a szombati nap ebben a formában, hogy "sima nap", nem igazán állja meg a helyét? Trollok kíméljenek! Jöhet privát üzenet is, ha valaki nagy szakértő az ügyben :)
2021. júl. 29. 17:03
 1/2 anonim ***** válasza:
Attól függ mi van a szerződésedben. Ha az áll benne, hogy munkaidő hétfőtől péntekig, akkor túlóra, de ha olyan helyen dolgozol, ahol szombaton is ugyanúgy dolgoznak, mint hétköznap akkor az is egy sima munkanap. Én az utóbbi helyen dolgozom. Minden nap ugyanolyan, mindegy, hogy hétvége, vagy ünnepnap.
2021. júl. 29. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

#1: Ha van hétvégén is munka (jellemzően ez a kereskedelemben, vendéglátásban fordul elő), akkor bár nem túlóra, de valamilyen pótlék (vagy szabadnap) jár érte. Munka törvénykönyve írja elő, a munkáltató megütheti a bokáját, ha törvényt szeg.

-----------

147. § (1) Rendkívüli munkavégzés esetén a munkavállalót rendes munkabérén felül a (2)-(4) bekezdés szerint ellenérték illeti meg.


(2) A munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan, illetve a munkaidőkereten felül végzett munka esetén a pótlék mértéke ötven százalék. Munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása előírhatja, hogy ellenértékként - pótlék helyett - szabadidő jár, ami nem lehet kevesebb a végzett munka időtartamánál.


(3) A munkaidő-beosztás szerinti pihenőnapon (pihenőidőben) végzett munka esetén a pótlék mértéke száz százalék. A pótlék mértéke ötven százalék, ha a munkavállaló másik pihenőnapot (pihenőidőt) kap.


(4) A (2) bekezdés szerinti szabadidőt, illetve a (3) bekezdés szerinti pihenőnapot (pihenőidőt) - eltérő megállapodás hiányában - legkésőbb a rendkívüli munkavégzést követő hónapban kell kiadni. Munkaidőkeret alkalmazása esetén a szabadidőt, illetve a pihenőnapot (pihenőidőt) legkésőbb az adott munkaidőkeret végéig kell kiadni.


(5) A (2)-(3) bekezdéstől eltérően a rendkívüli munkavégzés ellenértékeként - a rendes munkabéren felül - átalány is megállapítható.


(6) Eltérő megállapodás hiányában az (1)-(3) és (5) bekezdésben foglalt rendelkezések nem alkalmazhatók, ha a munkavállaló a munkaideje beosztását, illetve felhasználását maga határozza meg.


(7) A 117/A. § (1) bekezdésében meghatározott munkavállalók tekintetében kollektív szerződés eltérő szabályokat állapíthat meg.


A rendkívüli munkavégzés a rendes munkaidőt meghaladóan végzett, a munkaidő-beosztás szerinti munkaidőn túli munkavégzés.


- A munkaidőt meghaladó, illetve a munkaidőkereten felül végzett munka (túlmunka) esetén a munkabéren felül 50%-os minimális pótlék jár. Kollektív szerződés vagy a munkaszerződés magasabb összeget is megállapíthat, továbbá szabályozhatja, hogy a bérpótlék helyett szabadidő jár, ami nem lehet kevesebb a túlmunka időtartamánál.


- A pihenőnapon végzett rendkívüli munkavégzés esetén, a munkabéren felül 100%-os pótlék jár. A pótlék mértéke csak 50% akkor, ha másik pihenőnapot kap a munkavállaló.


A szabadidőt, másik pihenőnapot legkésőbb a következő hónapban kell kiadni. Ha nem tudott ennek eleget tenni a munkáltató, akkor a megfelelő bérpótlékot utólag kell megállapítani.


A gyakori rendkívüli munkavégzés vagy annak bonyolult elszámolása miatt lehetőség van arra, hogy a fenti bérpótlékok helyett, a munkáltató átalányt állapítson meg.


Az olyan munkavállaló esetében, aki maga határozhatja meg a munkaidő beosztását, illetve felhasználását (pl. vezető állású munkavállaló), a rendkívüli munkavégzés valójában nem, vagy nehezen állapítható meg. Ezért a Munka tv. alapján rájuk a rendkívüli munkavégzés díjazására vonatkozó szabályok nem alkalmazhatók, kivéve ha a felek ettől eltérően állapodtak meg, azaz mégis jár a díjazás akkor, ha pl. a munkaszerződésben így rendelkeznek.

2021. júl. 29. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!