Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Magyarországon miért alakult...

Magyarországon miért alakult ki a dolgozók jelentős részében az a mentalitás, hogy "Nekem nálam fiatalabb személy nem parancsol!"?

Figyelt kérdés

Amíg odahaza éltem, ezt láttam a munkahelyeken. Illetve hallom a mai napig ismerősöktől, itt az oldalon is néha olvasom. Akár már néhány év koreltérés miatt is megnyilvánult így valaki, de ha mondjuk egy negyvenes-ötvenes dolgozó felettese a húszas vagy a harmincas éveiben járt, az aztán számára végleg bicskanyitogató volt. De amúgy nem is feltétlenül kellett, hogy a felettese legyen. Lehetett szó arról is, hogy szimpla munkatársként szólt neki, mert valamit nem jól csinált (és egyértelműen igaza volt), és erre is az volt a reakció, hogy "Te nekem ne ugassál, fiam lehetnél!".

Ellenben amióta külföldön élek, itt ez mindenhol teljesen természetesen, magától értetődően van kezelve. Ha bárki ilyen beszólást tenne, avval jóllehet az állását kocskáztatná, mivel ez tiszteletlenségnek minősülne.

De alapjában véve miért ne parancsolhatna a fiatalabb az idősebbnek? Pláne ha előbbi tanult, iskolákat, tanfolyamokat végzett, míg utóbbi megmaradt egy minimál végzettségi szinten egész életében. Sose értettem ezt.



2021. aug. 8. 11:54
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
100%
Tűzoltók vagyunk. Létesítményben. Nálunk a parancsolás szó szerint értendő, de kizárólag szakmailag alkalmazott dolog. Amíg nincs éles bevetés, addig mindenki mindenkivel egyenrangú haver, mihelyst komolyra fordul, akkor a szolgálatparancsnok parancsol, de mi mindenben segítjük, hiszen övé a felelősség. Ja és nálunk is van, hogy a parancsnok konkrétan fele olyan idős, mint én, de mivel nem emberileg, hanem kizárólag szakmailag van alá-fölé rendeltség, így ez senkit sem zavar.
2021. aug. 8. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
17%

"Sose értettem ezt."


Mert nem tanították neked.

De mint ez is, a liberalizmussal megszűnik, alapvető etikai fogalom, az idősebbek tisztelete.

Ha majd 50 éves leszel, és elkezd körülötted pattogni egy 20-on éves nyikhaj akárki, jó esetben csak legyinteni fogsz rá, mert értelmetlen vitatkozni, rosszabb esetben meg elküldöd a francba pont úgy.


Ha az ember letett x időt az asztalra mint tapasztalatot, azt egy tollvonással át lehet húzni egy szaros papírral?

Nem hinném.

2021. aug. 8. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 A kérdező kommentje:

2: 39 vagyok. Étteremben mosogatok, a feletteseim, a főszakácsok 30 körül vannak. Néha, ha nincs mit csinálnom, utasítanak, hogy csináljak meg valamit, ha hibát vétek, figyelmeztetnek. És ez teljesen rendben van számomra. Elég érdekes lenne, ha azt válaszolnám, hogy fiatalabbak nálam, ne utasítsanak, meg ne kritizáljanak (amikor egyértelműen igazuk van). És nekik van egy szakmájuk, amiben dolgoznak.

Mellesleg a tapasztalatból kifolyólag miért járna automatikusan a tisztelet is? Emlékszem, amikor 20 évesen életem első munkahelyén, egy gyárban, az 50-es melós vénasszony azt várta, hogy én tiszteljem őt, mert hogy több, mint 35 éve, gyerekkora óta ott szalagmunkáskodik. Közben meg rendre panaszkodott, hogy milyen nehezen él. Röhej a köbön.

2021. aug. 8. 12:14
 4/27 anonim ***** válasza:
40%

Külföldön azért nyeli le a magyar a hülyeséget, mert ha kinyitná a száját takarodhatna haza, ott senkinek nem érdeke hogy egy melós miatt törjék magukat, én legalábbis ezt láttam. Az a maréknyi vegyes nemzetiség meg kulturáltan dolgozott, csak a román volt ott is egy cigány.

Nekem szerencsém volt egy emberként nézve, kedvesek voltak velem.

Ott kint nagy dolog volt számomra, hogy kértek. És nem követelőztek.


A magyar egy bunkó alja nép, én szégyellem is magam miattuk, igyekszem úgy élni hogy semmi ne utaljon arra hova is születtem, más tovább viszi a származását, én határozottan teszek ellene.


Külföldön magyaroktól nem is kértem segítséget, kerültem őket ahol lehet.

2021. aug. 8. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
100%

„De mint ez is, a liberalizmussal megszűnik, alapvető etikai fogalom, az idősebbek tisztelete.

Ha majd 50 éves leszel, és elkezd körülötted pattogni egy 20-on éves nyikhaj akárki, jó esetben csak legyinteni fogsz rá, mert értelmetlen vitatkozni, rosszabb esetben meg elküldöd a francba pont úgy.

Ha az ember letett x időt az asztalra mint tapasztalatot, azt egy tollvonással át lehet húzni egy szaros papírral?”


Ha 50 éves leszek, azt fogom figyelni, hogy a másik embernek igaza van-e abban, amit mond, nem azt, hogy hány éves.

A tapasztalatot időben számolni a komplexebb munkáknál van értelme. De ha harminc éve csak a dobozokat pakolod fel a polcra, akkor semmivel nem leszel tapasztaltabb, mint aki két hete csinálja ugyanezt.

Az meg, hogy az idősebbeket automatikusan tisztelni kell, a hagyományosabb kultúrák jellemzője volt, ahol tényleg az élettapasztalat számított. Ezt nem a liberalizmus változtatta meg, hanem a gyorsabban fejlődő technológiák, most aki idősebb, az nem feltétlenül tud többet, mert a tudás gyorsan avul. Most mindenkinek az a tisztelet jár, ami minden embert megillet, efelett plusz tiszteletet meg a használható tudásáért várjon, ne azért, mert alacsonyabb szám szerepel a személyijében a születési évnél.

2021. aug. 8. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
55%
Utolsó, én is így állok a magyarsághoz mint te, már amikor kimegyek nyaralni külföldre. Ha tehetem meg se szólalok, hogy ne nézzenek külföldinek lehetőleg, és csak bízok benne, h senki nem kérdezi meg honnan jöttem, annyira rossz híre van Magyarországnak külföldön, hogy nekem kínos.
2021. aug. 8. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
84%

Igazából nem az számít, hogy hány éves vagy, hanem, hogy milyen beosztásban. Az én munkámban például vannak nálam idősebbek, akik nem a beosztottjaim, de részben nekem kell utasítanom, kijavítanom, engedélyt adnom, hogy valamilyen feladatot elvégezhessenek. Ezt nyilván nem teszem bunkón, akkor sem ha 20 éves és akkor sem ha 60.


A férjem munkájában hasonlóan van. Neki effektív beosztottjai vannak akik nála jóval idősebbek, de ettől még ő felel a munkájukért, úgyhogy nyilván ő adja az utasítást, ellenőriz, kijavít. De vannak idősebb kollégái is, vele egy szintű pozícióban, őket is kijavítja ha kell. Teljesen normális, senki nem veszi magára. Mindketten Magyaroszágon dolgozunk.


Egyébként a tiszteletnek ehhez semmi köze. Aki bunkó az az idősebbekkel es a fiatalabbakkal is az, de az önmagában nem bunkóság, ha utasításokat adsz vagy kijavítását valakit, főleg ha a pozíciót ezt megkívánja.

2021. aug. 8. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
100%

Jaj,te jó ég.


Már az is a liberalizmus hibája,hogy valakinek idősebb korára semmi önkritikája nincs,nem képes elfogadni,ha tévedett:D


Ellenben szerinte neki a kora miatt mindenben több tapasztalata van.


Pont ezért is vagyunk lemaradva a nyugattól rengeteg évtizeddel,mert hiába volt rendszerváltás,sokaknál ez csak gondolatban történt meg.

2021. aug. 8. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
100%
Azért, mert sok emberbe még beleverték azt otthon, hogy az idős embert tisztelni kell, mert tapasztaltabb, és ezzel arányosan okosabb és bölcsebb. És van, aki ezt szó szerint veszi, meg van, aki ezt a gondolkodást akarja kihasználni és a fiataloknak parancsolgatni majd idősen (mert fiatal korában nem tudott irányítani senkit, mert arra nem volt elég karizmatikus vagy jó szakmailag).
2021. aug. 9. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:

"Ha bárki ilyen beszólást tenne, avval jóllehet az állását kocskáztatná" magyarán félnek a kirugásról. Ezek szerint külföldön se jobb a helyzet csak nem mernek megszólalni.

Én azt látom hogy sokszor kerülnek vezető beosztásba emberek akik kevesebb tapasztalattal rendelkeznek mint a beosztittjaik. Csak azért kerültek oda mert ők ambiciózusabbak voltak, nem azért mert olyan jók voltak.

Én elfogadom akkor is ha fiatalabb ha valaki tájékozott a munkájában, de ha nem az és ezért kompenzálni akar az nagyon zavaró tud lenni.

2021. aug. 13. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!