Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Magyarországon miért alakult...

Magyarországon miért alakult ki a dolgozók jelentős részében az a mentalitás, hogy "Nekem nálam fiatalabb személy nem parancsol!"?

Figyelt kérdés

Amíg odahaza éltem, ezt láttam a munkahelyeken. Illetve hallom a mai napig ismerősöktől, itt az oldalon is néha olvasom. Akár már néhány év koreltérés miatt is megnyilvánult így valaki, de ha mondjuk egy negyvenes-ötvenes dolgozó felettese a húszas vagy a harmincas éveiben járt, az aztán számára végleg bicskanyitogató volt. De amúgy nem is feltétlenül kellett, hogy a felettese legyen. Lehetett szó arról is, hogy szimpla munkatársként szólt neki, mert valamit nem jól csinált (és egyértelműen igaza volt), és erre is az volt a reakció, hogy "Te nekem ne ugassál, fiam lehetnél!".

Ellenben amióta külföldön élek, itt ez mindenhol teljesen természetesen, magától értetődően van kezelve. Ha bárki ilyen beszólást tenne, avval jóllehet az állását kocskáztatná, mivel ez tiszteletlenségnek minősülne.

De alapjában véve miért ne parancsolhatna a fiatalabb az idősebbnek? Pláne ha előbbi tanult, iskolákat, tanfolyamokat végzett, míg utóbbi megmaradt egy minimál végzettségi szinten egész életében. Sose értettem ezt.



2021. aug. 8. 11:54
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
10: Azért az meglátszik, ha valaki tiszteletlenséget és/vagy lenézést mutat a másik irányába, akár kimondja, akár nem. És ezt idekint nem tapasztalom. Ha a másiknak igaza van, akkor azt az idősebb is elfogadja, és aszerint cselekszik. Ritkán persze lehetnek kivételek.
2021. aug. 13. 09:34
 12/27 anonim ***** válasza:
30%
A fiatalabbaknak tisztelniük kell az idősebbeket. A tiszteletre szükség van. De, ha már egy 22 éves tiszteletlenül bánik velem, aki 50 vagyok, az egy kissé sértő. Van ilyen tapasztalatom. Régen is tisztelték az idősebbeket. Ez így a helyes, a rendjén való.
2021. aug. 13. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy szokták mondani nem kell tisztelni hanem az embert. Ez oda-vissza működik.
2021. aug. 13. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
100%
* nem a kort kell tisztelni hanem az embert
2021. aug. 13. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
55%
Nem tisztelek senkit mert engem sem tisztelnek. Persze megjátszom ha muszáj.
2021. szept. 14. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
87%

Mert a coculizmusban nem nagyon ugráltak a népek a munkák között, nem úgy nyugaton, ahol pár évente cserélik a munkahelyet, mielőtt beleunnak. Beálltak valahova, aztán nyugdíjig ott rohadtak. Lent kezdték és lépdeltek a ranglétrán általában, aztán kihalásos alapon öröklődtek posztok. Így történhetett, hogy fiatal "tacskó" nem ugatott az idősebbnek, aki ha mégis, nagyon megüthette a bokáját. Jogosan vagy jogtalanul, az senkit nem érdekelt. Ez a mentalitás a mostani boomer korosztályban nagyon él, de a mostani 30-40-es csoportban is, akik a szüleiktől hallották és tanulták el.

Jólesik egyeseknek, ha a koruknál fogva feljebbvalónak tartják magukat, pedig attól még nem feltétlenül bölcsebbek vagy okosabbak. Valakinek csak ennyi jut önértékelés gyanánt.

32/N

2021. szept. 14. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 A kérdező kommentje:
16: Na igen. Sokan úgy vannak vele, hogy amikor ők voltak sihederkorúak, mindig ezt hallották az idősebbektől, így most, a középkorba érve, ők is ezt fogják csinálni a mostani fiatalabbakkal. Ha ők anno szívtak, nehogymár most ők ne ilyen bánásmódban részesüljenek. Többek között az ilyen gondolkodásmód miatt nem fog Magyarország még évtizedekig felzárkózni a nyugati országokhoz színvonalban.
2021. szept. 15. 11:31
 18/27 anonim ***** válasza:
24%

Igen,kérdező,ezt én is tapasztalom.


Apám azt mondta,hogy amikor ő volt fiatal,akkor meg kell hajolni az idősek előtt,azt hitte majd ha ő is idős lesz,akkor a fiatalabbak tisztelettel beszélnek majd vele.

Ehhez képest nem ezt tapasztalja.

Nyilván van olyan,amikor jogos,jogtalan,ez nem korfüggő.

A tisztelet szerintem mindenkinek kijárna,de azok-kapok alapon.


De,igen benne is benne van ez,érzékenyebben érinti,ha egy fiatalabb szól be neki,mint egy idősebb.

2021. szept. 15. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:

Nem az életkor számít, hanem a beosztás, a munkakör. Egy vezető utasításait köteles tűrni és teljesíteni is a beosztott (most a normál helyzetekre gondolok, nem arra, ha bűncselekmény elkövetésére kéri).


Akinek az életkor számít és csak idősebbtől fogad el utasítást, az olyan környezetben nőtt fel és élt, ahol mindenki tanulatlan volt, mindössze az életkor alapján lehetett valaki "bölcsebb", "okosabb", mint a másik. Valójában ez a dolog ennél összetettebb, mert nem mindig okosabb, aki tanultabb, munkahelyen viszont mindig az számít, hogy milyen a pozíciód.

2021. szept. 15. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
100%

#12 az a baj, hogy szerinted tiszteletlenséggel egyenlő az utasítás, ez egy nagyon nagy kommunikációs hiba, félreérted a dolgokat!

Ha valaki kér valamit, akkor mérlegeld, hogy miért kéri, meg tudod-e tenni, meg kellett volna tenned-e kérés nélkül is, főnököd-e, magasabb beosztásban van-e, és ha nem káromkodva kéri, akkor nem kell arra következtetned, hogy csak mert fiatalabb, azért nem tisztel téged, hiszen tisztelettel lehet kérni is utasítani is feladatok elvégzésére embereket. Nálunk az ilyen rossz értelmezések következménye az lett, hogy volt, aki nem kapott év végén jutalmat, de olyan is volt, akinek távoznia kellett a cégtől, ha nem vette tudomásul, hogy a főnöke képzettebb, magasabb beosztású, hiába fiatalabb. Ha nem teljesíted, amit kell, akkor kirúgnak.

Legyen eszed, becsüld meg magad!

2021. szept. 15. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!