Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Magyarországon miért alakult...

Magyarországon miért alakult ki a dolgozók jelentős részében az a mentalitás, hogy "Nekem nálam fiatalabb személy nem parancsol!"?

Figyelt kérdés

Amíg odahaza éltem, ezt láttam a munkahelyeken. Illetve hallom a mai napig ismerősöktől, itt az oldalon is néha olvasom. Akár már néhány év koreltérés miatt is megnyilvánult így valaki, de ha mondjuk egy negyvenes-ötvenes dolgozó felettese a húszas vagy a harmincas éveiben járt, az aztán számára végleg bicskanyitogató volt. De amúgy nem is feltétlenül kellett, hogy a felettese legyen. Lehetett szó arról is, hogy szimpla munkatársként szólt neki, mert valamit nem jól csinált (és egyértelműen igaza volt), és erre is az volt a reakció, hogy "Te nekem ne ugassál, fiam lehetnél!".

Ellenben amióta külföldön élek, itt ez mindenhol teljesen természetesen, magától értetődően van kezelve. Ha bárki ilyen beszólást tenne, avval jóllehet az állását kocskáztatná, mivel ez tiszteletlenségnek minősülne.

De alapjában véve miért ne parancsolhatna a fiatalabb az idősebbnek? Pláne ha előbbi tanult, iskolákat, tanfolyamokat végzett, míg utóbbi megmaradt egy minimál végzettségi szinten egész életében. Sose értettem ezt.



2021. aug. 8. 11:54
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:
100%
Magyarorszag sajnos nyuggerallam, ki van nyalva a sok nyugger valaga is, azert hiszik, hogy ok itt az urak. Ebbol ered az is, hogy a sok tudatlan ven fasz pattogni probal a fiataloknak.
2021. szept. 15. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 A kérdező kommentje:
Ez, hogy valakit pusztán azért tiszteljek, mert életkor alapján a fia lehetnék, röhej a köbön. Az öregemet tisztelem, mert ő paraszti családba születettként fel tudta küzdeni magát tanulással és ráfordított idővel, így végül jól kereső irodai dolgozó lett. De amikor a húszas éveim elején a gyárban dolgoztam, és egy 50 körüli nyolc osztályt végzett alkoholista proli azt várta, hogy én tiszteljem őt az életkora alapján, és mindent, amit beszól, legyek szíves lenyelni, igencsak felment bennem a pumpa.
2021. szept. 16. 09:20
 23/27 anonim ***** válasza:
0%

Senkitől nem fogadom el, hogy a fejemre nőjjön. Akár idős, akár fiatal, a beosztását meg leszarom. Kérni lehet, szépen...

Parancsolhat is, a kutyájának, nekem nem.

2021. okt. 1. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 A kérdező kommentje:

23: Érthetően írom a kérdésemben, hogy milyen helyzetekre gondolok. Nem arra, amikor a szimpla kolléga főnökösködni akar. És a tahó stílusú ugráltatás is nyilván más tészta.

Ugyanakkor a felettesed nem kér (Mert a kérés jelleg magában foglalhatja a nemleges választ.), hanem utasít, ahogy azt a munkaköre előírja. Ezt nyilván normál stílusban érdemes tennie. De én ilyenre is láttam időseket morogni, hogy "Nehogymán ez a kis ficsúr parancsolgasson nekem!".

2021. okt. 2. 11:03
 25/27 A kérdező kommentje:
Az mondjuk érdekes, hogy általában ugyanezek az öregek, akik felháborodnak azon, hogy egy náluk jóval fiatalabb van munkahelyi rangban felettük, ugyanakkor magukat jogosultnak érzik, hogy a fiatalabb, szimpla kollégáknak játszák a főnököt. De erre ugye utalok is fent.
2021. okt. 2. 11:05
 26/27 anonim ***** válasza:
20%
Mondom, rohadtul el vannak kapatva nalunk a nyuggerek meg az ilyen nyugdij fele kozelito ven kocsogok, legszivesebben sokszor levernek nekik egy csicskalangost, hogy tanuljak mar meg, ki fingja a passzatszelet.
2021. okt. 2. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:
100%

Hu, jó a téma.


Én új munkahely révén kerültem be egy cégbe pár hónapja. Értem a szakterületem.

Vannak itt dolgozó, 20 éve itt lévő emberek. A területem digitális terület, amihez eddig konkrétan -bocsánat- f.ngjuk sincs és közük nem volt és tudják is hogy nem érteni hozzá. De büszkén verik a mellüket, hogy x éve ugyanazt csinálják és -EZÉRT- az úgy jó ahogy van.


Hat elárulom, nem, ez nem így van. A mai világban, ahogy írtak már annyit a gyorsan változnak és fejlődnek a dolgok. Hogy megkerülhetetlen hogy alkalmazkodnunk a körülöttünk zajló dolgokhoz. Ez a hozzáállás már nem igaz. Hogy ami x éve működött az pont ugyanúgy megy ma is..



De ugyanebbe a csapdába esett már bele a szakmámban volt főnököm is: aki nagy respect volt régen szakmailag, de bizonyos területén a szakmának leragadt annál a pontnál, ahogy a 90-es meg 2000-és években működött az internet..


Aki nem látja be, nem tart lépést a szakmai újdonságokkal es a világgal, mert elhiszi ezt, az lemarad.

A másik főnököm szerencsére másképp működött. Egyébként nem hiába van az a mondás sem, hogy nem a főnöknek kell jónak lenni egy adott szakán minden területén, mert az LEHETETLEN. Hanem az a jó, ha a főnök jó szakemberekkel van körülvéve akik képzettek, es rájuk kell hallgatnia.


Én ennél fogva mindig elmondhattam a szakmai velem nem es szempontomat, akkor is, ha konkrétan hülyeségnek tartottam amit felvetett. Persze mindenki azt csinál amit akar, felőlem fejjel a fáknak is rohanhat megnézni hogy a fal elég kemeny-e, ha amúgy nem hiszi el.


Aki kicsit is értelmes és tényleg van tudása, az pont hogy tisztában van vele, hogy nem tud mindent, nem érthet mindenhez, és olyan szinten gyorsan jönnek ki szakmai változások és új információ, amivel alig lehet lépést tartani. Ennél fogva előfordulhat igen, hogy fiatalabb aki lépést tart és rá specializálódott valamire, gyanítom jobban fogja érteni azt a területet, mint ő maga.


De szakmai tanácsadónk szájából is hallottam már ilyet a fiatalokra. Meg nagyképűen kijelentette h o csak nevetni jár szakmai fórumokra. Ja, hat 1-2 év múlva rájöttem nála is az van, hogy a nagy arc sokszor leplezi a tényleges tudást apró hiányosságait, nem volt annyira az mint ahogy előadta magáról..


Egy szóval a szinten tartáson és a napra kész tudáson van ma már a hangsúly, lényegtelen az életkor.

2022. okt. 29. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!